سرخط خبرها
امروز: سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶ | ۱۵:۴۳:۲۴آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۰۲ مرداد ۱۳۹۵در ۸:۳۰ ب.ظ تعداد بازدید: 13,136 بازدید کد خبر:59191 چاپ خبر

در پی توهین بی سابقه یک خواننده نما به قوم بزرگ لک/ درخواست پیگیری جدی توسط دستگاه های قضایی و امنیتی

0

پخش آهنگی سخیف و مبتذل در سبک رپ از خواننده ای زیرزمینی، بی هویت و گستاخ در فضای مجازی که با عبارات و کلماتی توهین آمیز قوم بزرگ لک را مورد هتاکی قرار داده است احساسات مردم مناطق لک نشین را به شدت جریحه دار نموده است. به گزارش کشکان، آن ها با تشکیل کمپین […]

۴۴۹۱۸۶۱۶۸۷۹۸۱۷۱۲۲۸۷۶۱۳۹۴۸۲۱۰۲۰۲۱۱۲۲۲۰۴۰

پخش آهنگی سخیف و مبتذل در سبک رپ از خواننده ای زیرزمینی، بی هویت و گستاخ در فضای مجازی که با عبارات و کلماتی توهین آمیز قوم بزرگ لک را مورد هتاکی قرار داده است احساسات مردم مناطق لک نشین را به شدت جریحه دار نموده است.

به گزارش کشکان، آن ها با تشکیل کمپین هایی در فضای مجازی خواهان پیگیری دستگاه های قضایی و امنیتی، دستگیری عوامل تهیه ی این آهنگ و برخورد سریع و قاطع با آن ها هستند.

از مردم با ریشه ی قومه ی لک انتظار می رود از هرگونه پیش داوری امتناع نموده، این حرکت غیرفرهنگی و تفرقه آمیز را منتسب به هموطنان لر یا کرد ندانسته و منتظر اعلام نتیجه پیگیری دستگاه های ذی ربط باشند. چراکه هم زیستی مسالمت آمیز این سه قوم بزرگ ایران زمین از دیرباز تا کنون مورد توجه بوده و امری نیست که با حرکاتی این چنین بی ارزش و بی مسئولانه مخدوش گردد.

برخی بر این عقیده اند که پس از سخنرانی دکتر روحانی رئیس جمهور در کرمانشاه و اشاره ایشان به صورت مستقل به قوم بزرگ لک عده ای از سر درماندگی، برآشفتگی خود را در قالب این حرکت و به صورت سازمان یافته بروز داده اند.

دیدگاه برخی از شاعران و فرهیختگان لک زبان در این خصوص: (پیش بینی می شود این واکنش ها در روزهای آینده بیشتر و بیشتر شود…)

اگر این اراجیف گوی بی اطلاع اندکی از تاریخچه قوم لک خبر می داشت، اگر می دانست “جرج کرزن “اصیل ترین قوم ایران را (لک ها) میداند، اگر می دانست “تنها ترین سردار ” لقب یکی از مشروطه خواهان لک یعنی “یار محمد خان” است، اگر از عشق چیزی می فهمید و فرهاد را میشناخت، اگر می دانست “رستم فرخزاد”لک زبان بوده، اگر از ادبیات مکتوب و شفاهی ما با آن همه بار عاطفی ومعنایی اندکی اطلاع می داشت، اگر از غیرت و شهامت مناطق لک نشین چیزی میفهمید، قطعا دچار مغالطه گویی نمی شد. دریای جوشان قوم لک به پوز چنین توله سگانی نجس نخواهد شد.
#کرم_دوستی_شاعر_کوهدشتی
ــــــــــ

دوستان عزیز تر از جانم سلام
امیدوارم ایام بکامتان باشد و چرخ تقدیر بر وفق مرادتان بچرخد.
متاسفانه اخیراً متوجه شدیم اشخاصی ناشناس و بی هویت اقدام به تخریب هویت قوم لک نموده و با بی آبرویی تمام سعی در بردن آبروی این قوم شریف نموده
واقعا قلم در دستانم بیداد می کند از این درد.
اما چاره چیست؟
آنان خود را معرفی کردند و من کمترین نیز در قالب ترانه ای به معرفی قوم لک این دریای شرف همیشه محروم پرداختم
باشد که جواب خویش گیرند و خجل گردند از گفتار زشتشان.
از شما عزیزان هم انتظار میرود در نشر آن اقدام نمایید و احیاناً اگر عزیزی اهل هنر چه در آهنگسازی و چه در خوانندگی همت کند و آنرا به زیور طبع بیاراید قطعا موجب التیام زخمهای این کهنه دیار خواهد شد.

خاک پای مردم لک
#علی_بیداد_شاعر_دلفانی
ــــــــــ

من بعنوان یک لر زبان در محکومیت عمل حرامیان شب پرست اعلام می کنم، ننگ بر شما باد که چون خفاش از نور گریزانید و در تاریکخانه های زیرزمینی هم خوی ضد انسانیتان آرم نمی گیرد، و قصد دارید پرافتخار ترین قؤم زاگرس نشین رابیازارید ولی کور خوانده اید
قوم لک بیدی نیست که ازاین بادها بلرزد، منتظر باشید که زیر زمینتان را پیدا خواهندکرد،

#علیمحمد_میرتیموری_فرهنگی_کوهدشتی
ــــــــــ

این جناب خواننده اگر هویت داشت که دست به دامن حرف های رکیک نمی شد تا تریبون درون و ذات خود شود و راست گفته اند از کوزه همان تراود که دراوست؛ این آقا با این کار تمام ادب و تربیت و فرهنگ خود را نشان داده است. البته اگر روح بلندی داشت حتما اثر هنری بزرگی منتشر می کرد.

چه کند بینوا همین داشته؛ اما کوه فرهنگ و تاریخ سربلند قوم بزرگ لک با باد بی فرهنگی و عقده های سرگشاده ی یک نفر نخواهد لرزید. امیدوارم ارگان های سخت کوش امنیتی پی گیر شوند تا مشخص شود چه کسی خواسته میان دو قوم بزرگ لر و لک که صدها سال است در کنار هم با آرامش زندگی می کنند، بمب تفرقه بیندازد. پاینده باد قوم باهویت و بافرهنگ لک.

#حشمت_آزادبخت_شاعر_کوهدشتی
ــــــــــ

بنام عطابخش خطا پوش

در عجبم از این همه حقارت بیهوده گویان!!!
امروز این یاوه گوی بی اندام، گرچه به زبان بد زبانی، لیکن عظمت قوم #لک را به یاد همه ای ما آورد؛ عظمتی ک بی نجابتان را سخت دل سنگی می آزارد و آنان را چون حقیرند، بر آن می دارد که بار عقده بگشایند.
این تلنگریست برای همه ای ما که داعیه داران احیای هویت به تاراج رفته ی خود هستیم.

#من_لک_و_لکستانیم

#سجاد_ایدون_شاعر_بیرانوندی

ــــــــــــ

‌‌به نام خدا

سلام و درود بر تمام اقوام ایرانی در جای جای ایران و جهان.
بنده نیز به عنوان یک ایرانی لک زبان، حرکت ناپسند و بی شرمانه ی این گروه را محکوم کرده و خواستار پیگیری و برخود قانونی با خاطیان هستم. از آنجایی که قوم لک از ریشه دارترین و متمدن ترین اقوام تاریخ (به گواه مورخان بی طرف) به شمار می رود، بدگهران و بی فرهنگانی پیدا می شوند که به خود جسارت توهین به این فرهنگ غنی را بدهند، خواهشمندم عزیزان هم زبان با خویشتنداری و سپردن پیگیری ماجرا به محاکم و مراجع قضایی و قانونی، نجابت و اصالت خود را به همگان ثابت کرده و بدانند که همین بزرگی قوم لک است که چون خاری در چشم بدخواهان فرو رفته و نمی توانند چشم دیدن پیشرفت و استقلال فرهنگی لک زبانان عزیز را داشته باشند.
صبوری و حفظ آرامش، در این شرایط بهترین و ارزنده ترین راهکار برای ذلیل کردن تفرقه اندازان است.

زنده باد ایران و ایرانی- زنده باد لک

#احسان_درویشی شهردار مومن آباد ازنا

ـــــــــــــ

‌بنام خداوند مهر

بیانیه یاسر زالپور کاتب قرآن کریم شهرستان کوهدشت در پی اهانت به قوم لک
اینجانب به عنوان یک لک مانند تمام لک زبانها باشنیدن این اهانت از زبان چند سخیف به قومم که قدمتش ریشه در تاریخ دارد بدن و روح وحتا لباسهایم هم دردگرفت. برخورد منطقی و به دور از خشونت و صبوری تنها راه مبارزه با این اراذلان زیرزمین نشین است.اینان بی خبر از شور و.حماسه و تاریخ قوم لکند وگرنه هیچگاه چون مگس به جنگ سیمرغ نمی آمدند…. ازمراجع ذیصلاح خواهان پیگیری و دستگیری این افراد ضعیف النفس هستیم که جرات زندگی روی زمین را ندارند و چون موریانه در زیرزمین به ریشه ی هویتی قوم لک به طرز کاملا ابلهانه ای حمله کرده اند ….

باسپاس از همراهی همه هم زبانان
یاسر زالپور

ـــــــــــــــ

” روزی شیری در سایه درختی نشسته بود. سگی در پا و دمش پیچیده بود و میگفت برخیز تا باهم رزمی کنیم.
شیر نگاعی بر او افکند و گفت: برو، مرا با تو چه کار؟
سگ گفت: لابد میترسی که پشتت را به خاک بمالم و بازنده شوی؟!
شیر گفت: من همینکه برای مبارزه با تو از جای برخیزم بازنده ام.”
لازم نمیدانم نمیدانم جوابیه یا عکس العملی به های و هوی جوانکی بی نام و نشان بدهم.وقتی خودش به این بلندی و گویایی، کوچکی روح و فکر خود را فریاد میکند.
به قول کریم خان زند-شاه لک زبان- که از فرط پهلوانی و بزرگ منشی، خود را نه پادشاه بلکه وکیل مردم مینامید:”اگر شما ما را لک ساده و بی وقوفی پنداشته اید، اشتباه کرده اید.”
نشانه فرهنگ و تمدن هر قوم، میزان قدمت و سابقه طولانی تاریخی وفرهنگی آن است. نه داشتن ماشین و اپراتوری پمپ بنزین!چه کسی در مرز و بوم ایران زمین، آریایی تر از قوم لک است؟ قوم لک،قوم موسیقی ،قوم مفرغ، قوم رزم
چه سرزمینی در خاور میانه کهن تر از سکونتگاه لک است؟ با سابقه ۱۱هزار ساله
مگر نه اینکه ارزش درخت به عمق ریشه های آن است؟ و ریشه درخت است که خبر از سن و سال آن میدهد.
در کدام نقطه ی ایرات عزیزمان همتای برای نقوش میر ملاس میتوان یافت؟ و به ادعای باستان شناسان و اهل فن، حتی در پهنه ی گیتی دیرینه ترین نقوش بشری یکی در میر ملاس است و دیگری در نقطه ی دور افتاده ای در ایتالیا.
دوست ندارم چون بازندگان از گذشته بگویم و به آن بنازم. البته امروزه و در عصر حاضر هم آنقدر مفاخر و مشاهیر لک فراوانند که نمیخواهم نامی از چند تن ببرم و چند صد تن را از قلم بیندازم.و این بر اهل فرهنگ و دانش پوشیده نیست.
گذشته پایه ی امروز است و بزرگی منش و صفای قلب نژاد لک، مناعت طبع و نوع دوستی اش، و صد البته هوش بی مانندش، حاصل گنجینه ژنتیکی ارزشمندی است که هزاران سال قدمت دارد. اگر مگسی در عرصه ی سیمرغ دهان باز کرده و آنچه از گنداب کوزه ی درونش تراویده ،نشخوار کرده است؛در حقیقت خود را شناسانده.
نه به آن گوش کنید و نه آن را باز نشر کنید، دریغ از ثانیه هایی که به پای چنین محتوای مبتذل و بی ارزشی هدر شود.

منصوره مرادی
دانشجوی دکتری ادبیات فارسی دانشگاه الزهرا

پیام های بالا در کانال های تلگرامی چون فرهنگ لکی، شهرمن کوهدشت و بیداری لک منتشر شده اند.

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. متاسفم برای ادبیاتی که کرم دوستی به کار برده

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  کدوم ادبیات بد جناب

  [پاسخ]

  علی در :

  حق دارد با این ادبیات بگوید، مردم لک اینهمه مورد کم مهری و محرومیتند کمه؟ که مورد اهانت هم قرارمان میدهند؟؟

  [پاسخ]

  لر در :

  (دریای جوشان قوم لک به پوز چنین توله سگانی نجس نخواهد شد.)
  اگر این ادبیاتی که به کار رفته بدتر از ادبیات خواننده ای که به لک ها توهین کرده نباشه دست کمی از اون هم نداره .
  کسایی که ادعای فرهنگ و ادب و هنر دارن اینجوری جواب نمی دن.
  با متانت جواب دادن بزرگی قوم خودتون رو می رسوندید .
  با فحش جواب فحش دادن که درست نیست.

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  اقای محمدی چرا نظرات مارو درج نمیکنی اخوی،اقای لر دلیل این همه ادعای با فرهنگ بوذن شمارو نمی فهمم، بدجوری سنگ اون از سگ کمتر رو به سینه میزنی،احتمالا طرفدار حقوق حیوانات هستید یا اینکه با اون حیوان صفت بی اصل و نسب، نسبتی دارید. این صحبت هایی که دوستان در جواب اون حیوان صفت بی اصل و نصب کردن یه حداقل هستش، شما هم فرهنگتونو برای خودتون نگهدارید جوری دن از فرهنگ میزنید کع ذنگار ما تو این منطقه زندگی نمیکنیم، نگرلن فرهنگ قوم لک نباشید لطفا. انقدر هم جوش نزن برات خطرناکه

  ناشناس در :

  یکی اینو از برق بکشه

  کورد در :

  ادبیاتی که اقای کرم دوستی بکار برده بسیار بجا بوده و گوشه ای از خشم مردم کورد رو ب زبان اورده،،،،دوست عزیز شما اگه ادعای فرهنگ داری حداقل یک جمله در وصف اون حیوانی مینوشتی که به قوم کورد و لک توهین کرده،،،جریحه دار کردن احساسات مردم کورد چیزی بجز پشیمانی برای بقیه نداره

  جواب کورد در :

  آقای محترم.شمایی که میخواهید خودتان را مبرا کنید هنوز هویت این خواننده مشخص نشده شما پیشداوری نکن.ضمنأ با اسم آوردن کورد قوم لک را نادیده گرفتی یعنی هویتشان را بحساب نیاوردی.درشبکه زاگرس برنامه زیربازارچه یادمان نرفته به قوم لک توهین کردید.خواهشأ چاپ کنید تا بخواند

  رحیم ا در :

  اقای بافرهنگ لر ما تا الانشم به خیلیا رو دادیم که الان به خودشون اجازه دادن این غلطارو بکنن.
  با شعورتر از لک نمیتونی هیچجا پیدا کنی اگه با ما تو تلویزیون شوخی میشد مث اقوام دیگه که به خیابان ریختن, ناراحت نمیشدیم ولی از اینکه یه بی سروپا بیاد هرچی دلش میخواد بگه ناراحت میشیم خوبم میشیم جوابشم هروقت شده میدیم.
  ماکم تواین مملکت بهمون ظلم نشده که توهینم بشه .
  ادمین چاپ کن

  جوابیه به کاربر جواب کورد در :

  آقای عزیز شبکه زاگرس تنها هدف تخریب زبانهای محلی کرمانشاه رو داره ! خیلی از اقوام ساکن کرمانشاه از این مسئله ناراحتن و بیشترین توهینها به قوم و هویت کوردی در این شبکه انجام شده چطور شما این رو نمیدانید؟؟!!
  از ۲۴ ساعت برنام شبکه زاگرس تنها یک ساعت به کردی برنامه داره که فقط به زبان کردی چهره طنز آلود میبخشه ! آقای موزونی و کشاورز هم اعتراضهای زیادی رو به خاطر تمسخر قوم کورد داشتن.هویت این فرد هم لر بوده که به قوم بزرگ لک توهین کرده

  وژم و لک ل کرماشانم ولی پیایی که حق نوشه پیا نیه

  بساطی در :

  این آقا از هر قومی بوده فقط هویت خانوادگی خود را نشان داده خودش را کاملا معرفی کرده از جه خانواده بی بندو بارو لجنی است خداوند نابودش کنه این قابل هدایت نیست و در پایان قوم لک اقیانوس بی کرانه دریا و دم سگ لیخن نماو

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  واسه.چی متاسفی اخوی، خیلی به جا وشجاعانه صحبت کرده اقای دوستی، درود بر کرم دوستی، حتما شما نسبتی با او به ظاهر خواننده زیرزمینی ملعون دارید که ناراحتید، همچین افرادی رو باید به اشد مجازات رسوند چرا که باعث جریحه دار شدن غرور قوم پرافتخار و در عین حال ستم دیده لک شده اند، از وزارت اطلاعات عزتمند تقاضا داریم سریعا این افراد هتاک رو شناسایی کرده و به سزای اعمالشون برسونند، دیگه دوران بایکوت قوم لک به سر اومده و به همت جوانان رشید لک حقوق به حق قوممون رو پس میگیریم.

  [پاسخ]

  طولابی در :

  باسلام خدمت جناب به گفته ی خودشان لر!!!جناب مشکل این ادبیات شیوا چیست؟توضیح می دادید.ممنون

  [پاسخ]

  لر در :

  پاراگراف بالا پاسخ دادم

  [پاسخ]

  سلیمان در :

  ببین دوست عزیز من هم لرم و برام سخته که هم خون های لکم مورد توهین قرار بگیرند. قبول داشته باش چنین واکنش هایی طبیعیه.
  درود بر لک زبانان هم نژادم

  من لکم در :

  چرا تاسف.اگر یک فردی قوم لر را هم اینگونه مورد بی احترامی قرار میداد شما ساکت میشدید.
  با اینگونه افراد از این بهتر نمیتوان سخن گفت٪

  [پاسخ]

  آخ در :

  ول کنید بابا…تا کی خود زنی…تریبون دست پایتخته…بودجه جایی دیگه خرج میشه بعد ما تازمانیکه حضرت عزراعیل تو بوقش میدمه هی میزنیم تو سرهم…

  [پاسخ]

  مهران در :

  افررین

  [پاسخ]

  آخ در :

  کمک سالانه دفتر ریاست جمهوری به اصفهان معادل بودحه ۷ تا از استانهای غرب کشوره.بعد ما اینجا فقط خودویرانگری میکنیم خودتخریبی میکنین بابا ۴۰ درصد بودجه کشور گلوباله یعنی شناوره اگه نمایندگان ما طرح و برنامه برای شهرستانشون اراعه بدن میشه بودجه جذب کرد.

  [پاسخ]

 2. مهدی گرایی گراوند

  جوابیه جناب یاسر زالپور پاسخ کوتاه و کوبنده ای به شخص بی شخصیت خواننده است.بنظرم نباید در مقابل فرد برخیزیم.
  باید ریشه این هتاکی و بی فرهنگی رو رو خشک کرد.آتش بلوطستان سزایتان باد

  [پاسخ]

 3. اصالت و ریشه در افکار انسانها بروز میکند…
  شخص توهین کننده شک نکن بی ریشه است…

  [پاسخ]

 4. باید هرچه سریعتر عواملش دستگیر بشن

  [پاسخ]

  رادین در :

  مواقم علی اقا…

  [پاسخ]

 5. باید در خصوص حقوق شهروندی و اقوام و اقلیتها فرهنگسازی شود تا در هیچ کجا بی احترامی به هیچ قومی و اقلیتی مشاهده نشود . امیدوارم این فرهنگ سازی رو ببینیم . و اون اقای هتاک هم اگه شعور داشت که نمی گفت و اگه هنرمند بود که قبول نمی کرد به قومی هتاکی کند . جوابش رو ندید تا فکر نکنه چیزی شده و بدونه همونطوری که در فرهنگ و مرام لکها بوده و هست اینقدر بزرگ هستن که این هتاکی و این اقا رو ندیده بگیرند .

  [پاسخ]

 6. چطور ی ادم میتونه این حجم بی فرهنگی و بی شخصیتی رو در خودش داشته باشه
  متاسفم

  [پاسخ]

  رادین در :

  واقعا خیلی بده ….بیش از حد بده

  [پاسخ]

 7. قومی که تاریخی هزاران ساله دارد از میر ملاس باستان قباله دارد. بی شک برای اثبات هویت واصالت مردم لک فقط یک اثر میرملاس کفایت میکند.

  [پاسخ]

 8. احتمالاً این آقا،از دست چند تا مردم آزار،ناراحت بوده ولی خدا،خیرش داده که کارشون رو به یه جماعت کثیری،نسبت داده!
  بنده هم از مردمان لک می باشم و دلخوری ام را از این آقای خواننده،اعلام می کنم و امیدوارم که سرِ عقل بیاد و از این به بعد،اگر از کسی بدی دید،احساسی نشه و یه قوم و چند شهر رو مورد بی احترامی قرار نده.
  قطعاً بنزین زدن و بعدش،با قُلدُری،پول اون رو ندادن،کارِ فوق العاده زشت و ناپسندیه و هم چنین،بد و با بی مبالاتی،رانندگی کردن هم خیلی خیلی کار بدیه و باعثِ خطر جانی برا دیگران میشه؛ولی باز این،توجیهی برا زیر سؤال بردن و هتک حرمت یه قوم و دودمان،نمیشه.
  این آقای خواننده با کاری که کرده،خودش رو زیر دِین هزاران نفر برده و یه حق الناس بزرگی رو به گردن خودش انداخته؛خداوند،هم آدمای مردم آزار و زیاده خواه رو به راه راست هدایت کنه و هم این آقای خواننده رو.

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  وای مامانم اینا
  کشتیش ولش کن ، خشونت هم حدی داره

  [پاسخ]

  پهلوانی در :

  نه بابا.
  دادش بی ادبی هم حدی داره.در ضمن جهت اطلاع مردم من یکی از ارامترین مردم کشور هستن و جرم و جنایت تو اینجا یک دهم تهران و … نیست پس خشونت نداریم ما

  [پاسخ]

  لکستان در :

  قربون مرام لکیت

  [پاسخ]

  اعتدال در :

  این آهنگ ۶ سال پیش درست شده اون زمان هم کسی بهش توجه نکرد یعنی ازش استقبال نشد حالا چه گروهی و با چه هدفی آمدن در مقیاس وسیع پخشش کردن و با هدف تفرقه بین کی؟فک کن برادر!!!

  [پاسخ]

 9. هم زبانان عزیز هویت این خواننده زیر زمینی تو ثانیه ۱۵ اهنگش معلومه میگه خان اومده سلطان جنگل خان ی خواننده رپره لره اهل خرم اباد تو اینترنت اهنگاش فراوان یافت میشه همه میشناسنش چرا داریم خودمونو ب اون راه میزنیم خواهش میکنیم مراجع قضایی اینو از زیر زمین ب بالای زمین بکشن

  [پاسخ]

  دنباله در :

  خب کیه؟؟؟؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

  پیشداوری ممنوع در :

  دوست عزیز اگه اینطور بود که مأموران سریع جلبش میکردن.بنظرم کار یه گروهک سایبری ایران ستیز جدایی طلبه.میخوان مارو وادار به مقابله به مثل کنند تا کار تفرقه بالا بگیره.مثل کمال تبریزی که پان تورک بود میخواست لرها هم یه تکونی بخودشون بدن.یا عبداله اوجالان رهبر پ ک ک گفته بود تا میتونید توهین به لرها و لکها رو نشر بدید تا از ایران زده بشن بیان طرف ما…اینا سیاسته…جا برای پیشرفت لر و لک بازه چون ما هم از لحاظ مذهبی و فرهنگی با دولت مرکزی هیچوقت تعارض نداشتیم و حتا یک سنگ بطرف حکومت بقول دهمرده پرت نکردیم.

  [پاسخ]

  زانیچ در :

  بله جا برای پیشرفت ما بازه.ولی توسع یک رخداد نیست که یکدفعه اتفاق بیفته بلکه یک رونده باید یک پروسه را طی کنه.توسعه گام بگام شکل میگیره.مثلا با تاسیس سد و آبی شدن مزارع محصولات کشاورزی افزایش پیدا میکنه بعد با احداث صنایع بسته بندی محصولات و فرآوری اونا کم کم زمینه صنعتی شدن پیش میاد مهم گام اوله که باید محکم برداشته بشه.وقتی ما طرح اراعه ندیم استانهای دیگه بودجه رو جذب میکنند

  [پاسخ]

  هداوند در :

  آره بخدا جا برای پیشرفت غرب کشور هست چون هم نیروی انیانی تحصیلکرده داره,هم آب,هم خاک حاصلخیز,هم ذهن توسعه گرای مردم مهربونش هم مسؤلانش دلسوزن.توسعه با همدلی بوجود میاد.عیب استانهای غرب اینه که زیرساخت(راه آهن,آزادراه,بزرگراه)ندارند.اگه زیرساختها تکمیل بشن معضل بیکاری که مشکلی منطقه ایه حل خواهد شد انشاالله.

  تز نده در :

  الکی نظر نده…

  [پاسخ]

 10. وقتى خرج کردن پول در شهر هاى رقىب مى شود کلاس وقتى از دست حسادتهاىمان به شهرهاى مجاور جهت پوشىدن لباس دلخواهانر پناه مى برىم،وقتى جهت پوشىدن ىک دست کت شلوار از رنجى که همشهرىانمان مى برند غافل مى شوىم،وقتى که نمى پرسىم چرادر غم ها شرىکىم اما در شادىها غرىبه،وقتى که نام کرىم خان و لطفعلى خان نام خىابانهاى اصلى شهرمان نىست،مى شوىم قومى که هر کسى اگر ناهنجارى در اىل و تبار خود ببىند آنرا گردن ما بىاندازد.آىا اگر ترک ها ىا کرد ها بودند آرام مى نشستند که ما را دعوت به آرامش مى کنىد.بعضى جاها سکوت نجابت نىست بلکه نشاندهنده بى دسلاتى ماست.

  [پاسخ]

  حیدری در :

  قربونت دمت گرم

  [پاسخ]

  الیما در :

  تمام کارخانجات مادر و اشتغالزا در مثلث تهران,اصفهان وکرمان احداث میشود.که اتفاقأ ازنظرمنابع خدادادی وطبیعی مث آب,خاک وهوای مساعدمحروم است.درآلمان صنعت رابه منطقه پرآب روهر بردند بعدما بردیم کویر وباصرف هزینه گزاف آب رو پمپاژکردیم کویر.ذات کویر کم آبیه و بزور گلستان نمیشود.الان شرق اصفهان همش برنجکاریه که باتوجه به طبیعت منطقه وگرما وتبخیربالا اصلا به صرفه نیست.دکترمعصومه ابتکار رییس محیط زیست میگفت ظرفیت زیستی اصفهان به پایان رسیده نبایدبه شهریکه مشکل کم آبی داره زمینه بزرگترشدنش را فراهم کرد

  [پاسخ]

  نجم در :

  جوان ما فوق لیسانس گرفته دو سالم رفته سربازی الان کاری متناسب با رشتش گیر نمیاد,برید یزد و کرمان ببینید وسط کویر چی ساختن بعد ما اینجا چقد تو تنگناییم هی بگو مگو میکنیم آخرش هیچ.ایران ۵ برابر آلمان وسعت داره نصف اروپا خب طبیعیه تفاوت فرهنگی و جغرافیایی داشته باشه.بهتره که مردم همزیستی مسالمت آمیز کنار هم رو یاد بگیرند.رسانه خیلی تأثیر داره متأسفانه ما رسانه هامون ضعیفه عملکردشون.

  [پاسخ]

 11. از ترکها یاد بگیرید هرگونه توهین قومیتی به ترک ها را با عکس العمل شدید جواب می دهند و همه را مجبور به عذر خواهی می کنند

  [پاسخ]

  احمداوغلو در :

  وضعیت قومیت گرایی در ایران خیلی بد شده ،عده ای فارس زبان مریض برای تحقیر و اختلاف افکنی در صفحات مجازی، خودشان را غیر فارس معرفی کرده و به تورک و لر و لک عرب و بلوچ و …توهین میکنند و میانه قومیت ها را میزنند ترک ها به مانند دیگر قومیت خواستار احترام و رفع تبعیض ها به همه قومیت ها در ایران هستند ….

  [پاسخ]

 12. احتمال داره خواننده خرم آبادی باشه

  [پاسخ]

  منصف باشیم در :

  جناب شما برچه اساسی فتوا میدی؟رییس جمهور به کرمانشاه رفت و از قوم لک حرف زد حال چرا شما به ۴۰۰کیلومتر اینورتر وصلش میکنی؟ضمنأ چرا کار یکنفر رو به همه تعمیم میدی؟مهمتر از این چرا یکفرد اینکارو کرده مگه چی دیده؟یه سوزن بخودت بزن یه جوالدوز به مردم…

  [پاسخ]

  خدیر در :

  امان از این همه پیشداوری و پیشگویی…البته شما احتمالا باید اهل اربیل عراق باشی…

  [پاسخ]

 13. همه رو برق میگیره …. ما رو چراغ میشی..

  [پاسخ]

  یاری در :

  ما کجاییم در این بهر تفکر,تو کجایی!!! هیتلر با تانک نتونست اروپا رو بگیره ولی مرکل با بانک اتحادیه اروپا رو فتح کرده,سالی۲۰۰میلیارد یورو کمک میکنه به اروپا…محصول خام پتروشیمی خریده ۲۰میلیون بعد بردن فرآوری کردند ۲۰۰میلیارد دلار فروختند.دانمارک به اندازه گیلان وسعت داره بعدسالی۶۵میلیارد دلارصادرات داره.همین استان لرستان نزدیک۶۰هزار بافنده فرش داره بعد هنوز نقشه فرش بومی استان تهیه نشده از نقشه های اصفهان,کاشان,یزد,تبریز استفاده میکنیم یعنی هرچی زحمت میکشیم به اسم اونا خرید و فروش و صادر میشه.ایکاش تکانی بخودمان بدهیم.این بحثهای فرساینده ومجادلات بیحاصل مارو منزوی تر و محرومتر میکند.یاعلی

  [پاسخ]

 14. متاسفم واست آقای خواننده که این آهنگ مسخره رو خوندی تو لک ها رو مسخره نکردی بلکه در وهله اول ثابت کردی زبان خودتون …حتی بنیه این رو نداره که بتونید باهاش یه آهنگ رو بخونید مجبور شدید به فارسی بخونید…

  [پاسخ]

 15. توهین و تمسخر به قومیت ها فقط کار انسانهای نادان و جاهلی است…من جز تاسف برای جاهلیت این شخص سخن دیگری ندارم…شخصی که نه ازانسانیت، نه ازتاریخ،نه ازهنر،نه ازادب بهره ای نبرده…فقط باید به حالش گریست…اینچنین انسانی میشود خطرناک بود،چون هرحیوانی میتواند باشد،ازجمله سگ،الاغ،گوسفندولی درلباس انسان..

  [پاسخ]

 16. سلام بنده لکم به لک بودنم هم افتخار می کنم این شخص بی شخصیتی خود ونداشتن ریشه اش را نشان داده خداوند شاعر وخواننده را لعنت کند .زارعی مقیم تهران

  [پاسخ]

 17. عزیزان کسی نام نشانی از این بی شخصیت داره ؟؟؟؟

  [پاسخ]

 18. خواننده این اهنگ توهین امیز شخصی به نام سید مانی ستوده می باشد.و اسم پیج اینستگرامی او این است
  Diroozofarda
  که اگر این کلمه را به انگلیسی در نرم افزار اینستگرام جستجو کنید پیدا می شود.
  و با چهره پوشالی و تفرقه انداز ان بین لکها و لرها اشنا می شوید.

  [پاسخ]

 19. جوابیه استاد کرم دوستی بسیار عالی و کوبنده بود

  [پاسخ]

 20. این عمل شنیع نشان دهنده این است که بعضی افراد لک زبان ریشه وهویت خودرا نمی شناسند وهمچنین هیچگاه تمامی مردم ایران نام لک را نشنیده اند واین برضمنه ما لک زبانان و سایت های خبری مانند کشکان است که قوم لک،منطقه لک نشین وحتی لک های داغستان و سوریه وعراق رابه مردم بشناساند و باعث شود قوم لک جایگاه خودرا بازیابد

  [پاسخ]

 21. دریا با دهان سگ آلوده نمی شود . قوم لک افتخار ایران زمینه و بدون این قوم ایران هویتی نداره

  [پاسخ]

  علی در :

  هویت به منش انسانی هست نه لک و … خیلی از جاهای کشو ر از شما قدمت بیشتری داره

  [پاسخ]

  زمانی در :

  میتونی بری مطالعه کنی. حالا حسودی تو این وسط گل کرده؟

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  هیچ قومی قدمتش به اندازه قوم لک نیست مثال بیاد داداش.

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  تو چراانقدر جر میدی خودتو؟!!!!

  [پاسخ]

  موسوی در :

  جناب مارو شرمنده ادبت کردی…

  ناشناس در :

  علی اقا!!!!!!

  [پاسخ]

  بیطرف در :

  برادر جان !!!دعوا سر قدمت نبود؟! بود؟!!!

  [پاسخ]

  لکستان در :

  آقا علی هویت قوم لک زیر سوال رفته نه خیلی جاهای دیگه

  [پاسخ]

 22. سلام.
  واقعا متاسفم برای این فرد که قوم لک را مورد بی حرمتی قرار داده.
  من و تمام لک زبانان از مسئولین محترم خواهشمندیم که هر چه سریغتر با این موضوع برخورد کنند.
  قوم لک دارای یک پیشینه ی تاریخی و فرهنگی بزرگ است و نباید اینگونه مورد تمسخر قرار گیرد

  [پاسخ]

  احمدآزادبخت در :

  همچنین،باید قوم لک مانند کرد ولرو بلوچ وفارس وعرب وترک وآذری و مازنی و گیلانی وبختیاری و بوشهرو سیستانی و کرمانی دارای شناسه ای باشد که همگان بدانند و لک ها به لک بودن خوشان افتخار کنند وسعی درنشر زبان و فرهنگ غنی لک زبانان بکنند و نمایندگان شهرستانهای لک نشین چگنی،کوهدشت ورومشگان،
  سلسله و دلفان،هرسین،صحنه و کنگاور و تمامی مردم لک زبان واکنش نشان داده وازمسئولین کشور مجازات مجرم را خواستار و نشان دهند که قوم لک قومی بافرهنگ وباعزت و بادرایت و با گذشته ای به ایران باستان است

  [پاسخ]

 23. با این جوابی که شماها دادین هیچ فرقی بین شما و اون خواننده نمی بینم . اون بی اخلاق بود قبول . حداقل شما با ادب باشین.

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  شما ادبتو واسه خودت نگه دار، ناراحتی وارد این بحث نشو

  [پاسخ]

  موسوی در :

  چرا عصبانیت؟چرا ناراحتی؟چرا غم؟

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  اگه دنیای مجازی اینجوری دست و پامو نبسته بود کارت میداشتم

  من لرم ولی نمیدونم چرا حال نمیکنم باهات

  [پاسخ]

  بیطرف در :

  واقعا قبول دارین بی اخلاق بود؟؟!!!!!

  [پاسخ]

 24. من به عنوان یک عضو بسیار بسیار کوچک از اقیانوس بزرگ لک از مسئولین قضایی تقاضا دارم که با این موجود کوته فکر برخورد قاطع به عمل بیارن.
  این همه بزرگان در کامنت های مختلف از قوم لک صحبت کردن من دیگه چیزی از بزرگی این قوم نمیگم
  خدا نابود کنه فتنه گر تفرقه اندازو

  [پاسخ]

 25. درود خدا بر قوم دلیر و مهمان نواز و با آبروی لک……هر چی موشن بیلا بوشن با این اراجیفی که گفته اند چیزی از بزرگی قوم لک کم نمو……………..با آرامش و متانت قضاوت را به اهلش بسپارید

  [پاسخ]

 26. متاسفانه اهانت بزرگی به قوم بزرگ و ریشه دار لک جایی در فرهنگ غنی و تمدن چندهزار ساله این قوم نداره .. فقط سبکی و نهایت درماندگی و عقده خودشو نشون داده که امیدوارم با پیگیری مسئولان ذیربط دستگیر و مورد بازخواست قرار بگیره

  [پاسخ]

 27. واقعا متاسفم برای افرادی مثل این خواننده که اونقدر بی فرهنگ هستن که به قومیت های مختلف توهین میکنن قوم لک خیلی خوب هستن و ساکت نمیشینن

  [پاسخ]

 28. تشنه انتقام

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  گاهی بجای تهدید یه کوچولو در رفتارمان اندیشه کنیم.پیش چشمت داشتی شیشه ی کبود…پس همه عالم کبودت می نمود

  [پاسخ]

 29. علی سیف الهی از شهرستان صحنه

  من لک با افتخار هم میگم که لکم

  [پاسخ]

 30. اقدام سفیهانه خواننده رپ در توهین به قوم ایرانی نژاد لک با فرهنگ وتمدنی پویا ومستقل وتاریخی سرشار از شور وشعور،اقتصادی مبتنی بردامداری،سرامدان عصرمفرغ وحماسه سازانی که تیمور لنگ را به دلهره انداختند.،را محکوم وضمن دعوت به خویشتن داری پیگیری این قضیه را از مراجع قضایی امنیتی خواستاریم.

  [پاسخ]

  اگر گرتمه ارا ای بی شرفیه در :

  خدا شاته فقط بزانم هار کو نسله عه روی زمین منقرض مکم

  [پاسخ]

  تیام در :

  مملکت قانون داره…خودشان پیگیری میکنند , پیداش میکنند و براساس قانون و دادگاه با او برخورد میکنند……

  [پاسخ]

  سعید در :

  بخدا همه حالی کمتر از شما ندارن
  به مولا قسم انقد دلم شکسته از اون روزی که شنیدم اهنگو که ….
  نمیدونم
  خدا به حق فاطمه زهرا …. نابودش کنه … دلشو بشکنه …

  [پاسخ]

 31. جاسم گرانمایه شاعر لک زبان کوهدشتی

  هتاکی به هر قوم و هر طایفه آن هم بی شرمانه و بی ادبانه محکوم است انشااله مسئولین قضایی پاسخ این گونه هتاکی ها را خواهند داد .مراقب باشیم فریب تفرقه افکنان را نخوریم .

  [پاسخ]

 32. من پیمان ترکاشوندازاقوام بزرگ لک توی که فکر میکنی بااهانت خود به ما توانستی مارا شرمسارکنی تودراشتباهی اکنون دانستم که فردیاافرادی مانند تواز حرام زاده های که هیچ اصل ونصبی ندباربه ما قبطه خورده وآرزویه یک روزازتاریخچه بزرگ مارادارید اگر الان دستم به تو میرسیدباهمین دستهایم دل جگرت رادرمیاوردم تا بدانی لک یعنی چه یا که …. من لک

  [پاسخ]

  کوروش در :

  چه فرهنگ والایی داری با اصل و نسب و باریشه ، دل و جگر در میاوری !!!!!!! نکنه داعشی هستی ؟؟؟

  [پاسخ]

 33. چنین توهین های زنگ به صدا در آمدن تفرقه است، که فقط با مجازات این این خواننده فروکش می‌کند

  [پاسخ]

 34. به خدا مو به بدنم سیخ شد چطور به خودشون اجازه دادن توهین کنن و یک قوم ریشه دار و با اصالت رو اینچنین مورد اهانت و یاوه گویی خودشون قرار بدن.مسئولان باید به جد پیگیر باشن و با عوامل سازنده این آهنگ مماشات نکنند.

  [پاسخ]

  لکستان در :

  به زبان لری که اهانت نشده بفهمید چه دردیه ولی میدونیم که شماهم پشت مایید

  [پاسخ]

  درود بر اندیشه پاکت در :

  همینطوره برادر…مردمان لک و لر هر دو در یک صفت مشترکیم و آن صفت زجرکشیده است.متأسفانه نامردمان بد دل همواره و به کرات از پاکی و مظلومی ما بد برداشت کردند.ولی خدایی هست مطمعن باش

  [پاسخ]

 35. علی کاکایی نوراباد

  باسلام برقوم بزرگ لک درجواب اهانت به قوم اصیل ورادمردلک(لکستان)مامردم لک زبان باتوجه به اینکه درتاریخ شناخته شده ایم وچون عده ای بی اصل ونصب چشم دیدن گذشته درخشان ماراندارند ازروی. نفهمی چیزهایی سرهم میکنند مابیدی نیستیم که با این بادها بلرزیم

  [پاسخ]

 36. ما که نفهمیدیم چی شد. اون خواننده هم تکذیب کرده گفته که روحشم خبر نداره. قضیه بو داره. احتمالا برای تفرقه ست

  [پاسخ]

 37. با سلام خدمت همه دوستان،بنده در حال آماده کردن یه آهنگ به سبک رپ هستم برایه جواب دادن به این بی حرمتی بزرگ به قوم لک و البته جلو گیری از تفرقه بین برادران هم نژاد لر و لک،به نظر بنده لر و لک از یه نژادن و این بی حرمتی نباید باعث تفرقه بشه،از همه دوستانی که شعر در این مورد دارن حتی در حد یه بیت میخوام که به آدرس تلگرام بنده بیان تا ازش تو آهنگم استفاده کنم…@hologeram

  [پاسخ]

  لکستان در :

  آن شا الله موفق میشی و جواب این بی حرمتی رو میدید

  [پاسخ]

 38. چرا در ایران باید لک ها از همه چیز محروم باشن حتی از حق ما دفاع نمی شود ما مردم لک از مسئولان می خواهیم همان طور که به اهانتی که به مردم عزیز ترک زبان شد و رسیدگی کردند به این اهانت بزرگ نیز رسیدگی کنند

  [پاسخ]

 39. درود بر مردم خونگرم وسلحشور لک ،،غنای فرهنگی مردم لک خیلی برتر از انست که با این اراجیف خدشه دار شود ،امیدوارم هرکس که این کار زشت وناپسند را انجام داده پشیمان شده واز این مردم دلاور عذر خواهی کند.

  [پاسخ]

 40. جاسم گرانمایه شاعر لک زبان کوهدشتی

  یاد دارم در گذر روزگار – قوم لک قومی بزرگ و باوقار
  مردمانی ساده تر از سادگی- از علی آموختند افتادگی
  مردم لک جمله از یک گوهرند-غیرتی و در رکاب حیدرند
  تا حضور دشمنان احساس شد-مقتدای قوم لک عباس شد
  گر هتاکی کرده یک بی بند وبار-عرعری بنموده مانند حمار
  نیک دانند مردم ایرانزمین- قوم لک مهمان نوازند و همین
  در تدین پیشتاز مردمان- آفرین ای لک زبان، ای لک زبان

  [پاسخ]

  کویشتی جنگجو در :

  دمت گرم

  [پاسخ]

 41. سلام به همه هموطنای عزیزم بویژه لک زبانان عزیز.ببینید یه آدم عقده ای بلاخره باید یه جاهایی عقده هاشو خالی کنه .این آقای xکه این آهنگو خونده نه تنها عقده ای بوده بلکه خواسته یه جنجال بزرگ راه بندازه بین ما لکا و لرا مطمئن باشید کارش بی مجازات نمیمونه شما خودتونو ناراحت نکنید انشاله که به سزای عمل کثیفش میرسه .افتخار میکنم که لکم قربون همه لک زبانا

  [پاسخ]

 42. همه هم وطنان بدونن اگه قوم بزرگ لک نبود الان هیچ یک از این هم وطنان افتخار به اریای بودن خود نمی کردن من یه لکم و در تمام دنیا به لک بودنم افتخار میکنم و از سران می خوام که به قوم بزرگ لک اهانت شده پیگیری شود با تشکر دکتر معصومی

  [پاسخ]

  رحمانیان در :

  سلام دکترمعصومی ایکاش با مصداق حرف میزدید شما phd دارید انتظارمان بالاتر است.شادباشید.

  [پاسخ]

 43. از دوستان با فرهنگ لر خواهش میکنم که به حرف های یه بی فرهنگ گوش ندن
  صدای مارو که کسی نمیشوه
  تا وقتی که توسلی خور یه گوشه وایسیم هر از خدا بی خبری میاد و این چرندیات رو میگه
  نمی خوام داغ رو دلتون بذارم ولی حالا اگه به استان یا شهر دیگه ای اینطور توهین شده بود مردمش غوغایی به پا میکردن که بیا وببین
  من که با فرهنگ تر از لک ندیدم لکه ننگ هر استانی کسانی مثل این با صدایی نکره ان

  [پاسخ]

 44. پس کریم خانی که کشور رو نجات داد از کجا اومده بود
  بابا طاهری که آوازش همه جا پیچیده
  آریو برزن
  ……
  این بزرگان از کجا اومدن ؟

  [پاسخ]

  ما کم شماریم… در :

  آریو؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

  ایرج در :

  آریوبرزن؟همون که تو سردشت جلو اسکندرمقدونی رو گرفت؟سال۳۵۰قبل ازمیلاد؟خب کجا نوشته؟چرا منبع ذکرنمیکنید؟مرسی

  [پاسخ]

 45. محسن ایمانی از لرستان

  سلام عزیزان لک زبان
  متاسفم برای اون خواننده که برادران لک زبانم اهانت کرده…درسته من لرم ولی سالها با ادبیات و فرهنگ و مردم لک زندگی کردم
  تمام اقوام دنیا برای من محترم اند و واقعا دلم میگیره وقتی می بینم کسی بهشون اهانت کنه

  پاینده باشید

  [پاسخ]

 46. ام المشکلات ما اینه که کل استانهای غرب در بن بست ارتباطی و ریلی هستند یعنی در یک محیط ایزوله و بسته بنظرم تا راه آهن و بزرگراه شهرهای غرب کشور رو بهم وصل نکنه ما هیچ پیشرفتی نداریم.پایه پیشرفت هرمنطقه راست.الان شهریت فقط در کرمانشاه وجود دارد چون هم راه آهن دارند,هم بزرگراه,هم فرودگاه,هم فکرشون بروز تره.

  [پاسخ]

  محسنی در :

  دکترعبدالحسین سعیدیان درکتاب سرزمین ومردم ایران زمین صفحه ۳۹۶ و۴۰۱ نوشته کرمانشاه ده بود تا حمله مغول و اسمشم قرمیسین بود.البته کرمانشاه مردم شریف و محترمین بنده عرضم براینه که ما همیشه داشته های خودمان را انکار میکنیم.لرستان با۱۰۲میلیاردتومان سال۶۸ دومین استان خسارت دیده ازجنگ بود وتدارک ۲جبهه جنوب وغرب را برعهده داشت ولی بهش خسارت ندادند.برعکس کرمانشاه,ایلام وخوزستان بازسازی شدند.این برمیگرده به کمکاری وکلای ما درمجلس آن سالها که سهم ما را ازخسارت نگرفتند.پتروشیمی هم که به پاس فداکاریمان درجنگ بودسال۷۰به اراک رفت

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  راست میگی زمان جنگ جای کرمانشاه با لرستان عوض شده بود

  [پاسخ]

 47. کورد!!!چه کسی به کورد ها توهین کرده؟؟؟نمیدانی موضوع چیست؟؟؟چرا نمیگویی قوم لک؟برایت سخت است؟

  [پاسخ]

 48. از ماست که بر ماست

  [پاسخ]

 49. با سلام بر تمام غیورمردان لک زبان ایران و جهان مستقر در (لرستان، ایلام، همدان، کرمانشاه، قزوین، مازندران، عراق و داغستان آذربایجان)
  بنده به عنوان یک دلفانی بعد از شنیدن این آهنگ تمام وجودم به درد آمد. بر خود لازم می دانم که از تمام مسئولین کشوری خصوصاً سردار عبدالهی (فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء)، سردار سیف (معاون عملیاتی بسیج کل کشور)، آقای ملکشاهی (نماینده کوهدشت)، آقای رستمی (نماینده دلفان)، آقای ملکشاهی (نماینده خرم آباد) به عنوان لک زبان غیور کشور، پیگیر این موضوع بوده و سریعاً در پی کشف شخص مذکور باشند.

  [پاسخ]

 50. سلام به قوم بزرگ و غیور لک
  آن توله سگ فقط به قوم لک توهین نکرده بلکه به کورد و لر نیز توهین کرده
  و آنهایی که این توله سگ را به کورد و لر نصبت میدهند بدانند مدت زمانیست که در شبکه های اجتماعی میخواهند بین لر و کورد اختلاف بیندازند حالا هم بین هر سه برادر
  ما سه برادر زاگرس نشینیم و سالهای طولانی در کنار هم زندگی کردیم و میکنیم و نمیزاریم بین سه برادر اختلافی پیش بیاد و قوم بزرگ لک به برادرانشان اطمینان دارن و کسانی که توهین کردن هدفشان اختلاف بین سه برادر بوده و میخواهند بین سه برادر که به درازای تاریخ یار و یاور هم بودن اختلاف بیندازند ولی در اشتباه هستند

  [پاسخ]

 51. درود بر دوستان عزیز
  متاسف شدم از اینکه باز یه انسان کوته فکر به عقبه و فرهنگ و ارزشهای یه تمدن اهانت کردن و تاسف بار تر اینکه بعضی از گروهها و جریانها و حتی دوستانی که اینجا کامنت گذاشتن, سعی میکنن مردم فهیم و نجیب و با اصالت.مردم لک رو از مردم لر جدا کنن
  برادران عزیز لک و لر یکی هستن,تو رو خدا مواظب تفرقه ها باشید
  من خودم لک هستم, بچه ی همین مردمم,
  اتحاد و همبستگی ما منجر به حفظ ارزشهای نیاکانمان که بهترین موزه های دنیا, آثار و هنرشونو, با افتخار به دنیا نشون میدن
  مردم کرد, تمام تلاش خودشونو در فضای مجازی میکنن که مردم لک و لر رو از هم جدا کنن,بله ما با اکراد قرابت فرهنگی داریم, به قولی برادر بودیم, ولی چند سالی میشه دارن عامدا تیشه به ریشه ی مردم لر میزنن

  کویل ا مه بیتر مزونینو که چنه تمدن و اصالت دیریمن, ار پا اصالتمو بمینیمن و نیلیم هوچ کس بینمو تفرقه باجه

  خدا ار دیار سر تو بو,لریل با شرف

  [پاسخ]

  اگر گرتمه ارا ای بی شرفیه در :

  اقای نورابادی من خودم لکم و خرم اباد زندگی میکنم ولی هیچ گاه خودمو لر نمیدونم تو که لرن نه کرد

  [پاسخ]

  رحمتی در :

  لک و لر جدای از هم نیستند.هردو همریشه,هم مذهب,هم سرنوشتند و طوری درهم تنیدند که جداییشان غیرممکن است.بنده افتخارم اینست که پدرم لک و مادرم لر است.عزیزی که در بالا کامنت گذاشته بدرستی حرف زده در مورد خطر تفرقه ای که ایران عزیز رو تهدید میکنه.داعش هدف فرعی برای تشکیل خاورمیانه جدیده.گروهکهای سایبری ایران ستیز اول تفرقه میندازن,بعد شک ایجاد میکنند آخرشم وارد عمل میشن و اهدافشون رو پیگیری میکنند.تو را بخدا هوشیارتر باشیم و سنجیده تر حرف بزنیم.

  [پاسخ]

  نورابادی در :

  نشما اشتباه فک میکنی دوست عزیز,لک و لر یکی هستن,این افکار فقط باعث تفرقه و کدورت میشه,عالم و ادم میدونن ما لک ها لر هستیم,اگه پشت همو خالی نمی کردیم, هر…. نمی اومد بهمون توهین کنه

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  اقای کورد دوست دارم اگه خرم ابادی هستی این حرفو تو خیابون بزنی با صدای بلندم بزنی …

  [پاسخ]

 52. هر چقدر سطح ارتباطات پایین تر باشد,مردم متعصب تر و سطح آگاهیشان هم کمترست.کوهستانی بودن منطقه غرب کشور باعث پراکندگی شهرها شده و یک شکل بودن طبیعت منطقه و نوع معیشت آنان که مبتنی بر دامداری و کشاورزی سنتی است باعث بوجودآمدن یک عقب ماندگی متوازن درتمامی بخشهای استانهای غربی شده.معضل بیکاری وفقراقتصادی مشکل یک شهر یا استان نیست بلکه معضلی منطقه ای است و نیازبه هماهنگی تمام مسؤلان غرب کشور برای جذب سرمایه گذاری دارد.فقرفرهنگی زاییده فقراقتصادی است.ساختار ایلی با مدرنیته مباینت دارد.ما فکر بسته و دوگمی داریم که برآمده از محیط زندگی ایزوله مان است

  [پاسخ]

 53. تا زمانیکه شیوه تولید و ابزار تولیدمان تغییر نکند مناسبات اجتماعی و اقتصادیمان هم تغییر نمیکند.وضع اقتصادی یا شیوه تولیدست که همه اشکال فعالیتهای انسان را تعیین میکند.الان احترام اجتماعی شهرهای کویرنشین ولی صنعتی یزد و کرمان و اصفهان بخاطر کار و توان اقتصادیشان است.معضلات ما قارچ نیست که بیعلت بالا آمده باشد بلکه زمینه هایی دارد.فرهنگ بومی ما هم بی تأثیر نیست.خیلی از کنشهای ما و رفتارهایمان قرن بیست و یکمی نیست.خیلی از افکار پوسیده ما مثل تعصبات طایفه ای تاکنون چه حاصلی برایمان به بار آورده؟غیر ازین بوده که فامیل بازی جایگزین شایسته سالاری شده؟غرور کاذبمان فقط سرمایه گذار را فراری داده.دشمن ما درون ماست.

  [پاسخ]

  الیما در :

  ما عشایری داریم که ۴۰۰ کیلومتر کوچ بلند میکنند و کلی زحمت میکشند بعد دخلشان ۱۸ است و خرجشان ۲۰.دامداری سنتی جواب نمیدهد باید باحمایت دولت دامداریها متمرکز و مکانیزه بشوند.عشایرلک ولر سالی۳۰میلیون قطعه دام تولید میکنند برای کلانشهرها ولی درشهر جایی ندارند و زحمتشان ابتر و عقیم میماند

  [پاسخ]

 54. اینقدرناراحتم که کاری ا زدستم نمیادبرایه توهین به هم خونانم هم زبانانم بندجگرهایم که گفتن نداردبرادرانم گلهای نام دارم خواهرانم جانم فدایه همتان این کسیکه این توهینو به ما کرده خدا جوابشومیده من هرلحظه که گیربیادازاولین کسانی هستم که به نشانه اعتراض بلند میشم اگردستم بهش میر سید خودم بهش می گفتم که لک یعنی چی من پیمان ترکاشوند عشایر مرشدی جانم به قربان همه لکها بازهم ترسی ندارم پیمان ترکاشوند فرزند محمد

  [پاسخ]

 55. باسلام
  اهنت به قوم لک اهانت به ایرانی است و بس

  [پاسخ]

 56. ما کوردها خیلی حوصله نداریم منتظر قانون بمانیم واین شخص بی ادب که به قوم لک بی احترامی کرده است هر جا پیدا کنیم خوب بلدیم با او تسویه حساب کنیم تا درس ادبی برای دیگران باشد وکسی جرات تکرار نداشته باشد خر را دست ما بدید ادم تحویل بگیرید

  [پاسخ]

  رحمتی در :

  حالا این حوصله نداشتن منتج به خیر و پیشرفت برایتان شده؟یکتان , دو شده؟امروزه گفتمان دنیا برحسب مذاکره وگفتگو به پیش میرود؟حوصله نداشتن نتیجه اش میشود جنگ و دشمنی و تجزیه و…شوربختانه در کشور بد جا افتاده که مردمان غرب کشور خشونتگرا و کم تحملند بهمین خاطر حاضر به سرمایه گذاری نمیشوند.نتیجه اش هم اینست که ایلام,لرستان,کرمانشاه وکردستان رکوردار بیکاری درکشورند.حداقل نسل جدید و جوان نباید حرف تازه ای داشته باشد؟نباید فرقی با گذشتگان داشته باشند؟اگه ماهم راه قبلیارو ادامه بدیم همون برداشت سابق رو داریم.

  [پاسخ]

  الیما در :

  ببینید چی نوشته(ما کوردها خیلی حوصله نداریم منتظر قانون بمانیم)بنظرتون این نوشته چه پیامی میتونه داشته باشه؟یعنی بریزید تو خیابون بزنید و بسوزونید تا ما پان ها استفاده سیاسی بکنیم.کور خوندی پیاده نظام تجزیه طلب ایران ستیز.تو و امثال تو غلط میکنی قانون رو قبول نداشته باشی,بقول امام خمینی(ره)قانون تو رو قبول نداره.

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  خخخ
  ما کوووردهههها

  [پاسخ]

 57. ایمه لکیم، افتخار مکیم ک لک زوانیم، لعنت خدا و دشمنیلمان ک چم نیرن فرهنگ غنی ایمه بونن، بی خانوادیل

  [پاسخ]

 58. بهزاد مرادپور .از لکستان هلیلان

  سابقه و پیشینه قوم و مردم لک انچنان بی پهناست که با زوزه کشیدن و پارس این سگان زیر زمینی کوچکترین خدشه ای به ان وارد نمی شود. واقعا اگر با پاسخ این توهین داده نشود مردم لک در هر جای ایران وضیفه دارند که اعتراض خود را علنی کنند…

  [پاسخ]

 59. با پیگیری تمام وقت نیروهای اطلاعاتی می تواند در کمترین زمان ممکن این بی فرهنگ را تسلیم قانون و مراجع قانونی داد تا جزای این فتنه افکنی رو بده تا دیگر کسی جرات توهین به دیگر اقوام رو بخصوص قوم لک با اصالت و کهن ایران زمین رو به خودشون راه ندن

  [پاسخ]

 60. لعنت بر خواننده بی قوم و بی ریشه

  [پاسخ]

  کاکاوند در :

  لعنت خدا به اونیکه بهانه میده دست چنین آدمای مغرضی, لعنت خدا بر اونی که با سهل انگاری آبروی قوم لک رو تو شهرهای دیگه میبره که همچین آدمایی بیان توهین کنند.لعنت خدا بر همه آدمهایی که بجای کوشش و تلاش همش کارها رو خراب میکنند و قوم و قبیله شون باید ناراحتی بکشند…

  [پاسخ]

 61. چراچنین افرادیاوه گووسرکش به قوم بزرگ لک توهین میکنن قومی که اولین قوم وبزرگترین قوم ایران زمینه چرامابایدساکت باشیم بیاییدتاالان که مارامنزوی وگوشه گیرکردن الان هم بهمون توهین کنن مسئولین هم سرخودرازیربرف کرده چیزی نمیگن ماخودانقلاب به پامیکنیم وعده ماجمعه هشتم نورآباد دلفان.

  [پاسخ]

  چمناز در :

  احتیاج به انقلاب تو نیست فقط در کاری که میکنیم اندیشه کنیم.بقول فوکو اندیشمند فرانسوی انسان فرزند اجتماع خودش است.انسان محصول فرهنگ خودش است.باید فرهنگ درستمان را بشناسانیم آنهم نه با خشونتیکه شما تجویز میکنی بلکه بقول دکترسریع القلم با رشد فردی که باعث رشد جمعی جامعه میشه.

  [پاسخ]

 62. چرابایدبه قومی که قدمت آن به هزاره های قبل میلادمیرسه قوم کاسی یاهمون لک یه مشت افرادمزخرف توهین کنن اگه الان به قومی دیگه توهین شده بودغوغابودپس چراماساکت نشستیم دست روی دست گذاشتیم بیاییدخواب غفلت برخیزیم به همه ثابت کنیم که توهین کردن به قوم بزگ لک یعنی چی خواب بس است برادر

  [پاسخ]

  چمناز در :

  دکترمحمدجواد مشکور درجغرافیای تاریخی ایران باستان صفحه۵۳ محدوده کاسیتها را قسمتی از مازندران,سراسرگیلان,جنوب البرز تا کویرمرکزی,آذربایجان,کردستان ولرستان میداند…دوست عزیزشما کاسیتها را محدود به یک منطقه محدود کردی,که اشتباهه.اول مطالعه بعد نظر…مرسی

  [پاسخ]

  نورابادی در :

  دوست عزیز شاید کاسیت ها در شمال و قزوین… پراکنندگی جغرافیایی داشتن, اما مکان و قلمرو اصلی انها, لرستان و منطقه ی زاگرس ( مناطق لر نشین) هستش,برای اثبات حرفم هم پیشنها .میکنم یه تحقیقی در مورد مغرغ های لرستان بکنید

  [پاسخ]

 63. درود
  درودی به زلالی و غیرت قرسو و سیمره که از نوکه کوه های سر فراز زاگرس به خلیج همیشه فارس سرازیر میشود.
  بنده به عنوان یک نفر از یک نفرهایی که جامعه کورد و لک زبانان را تشکیل میدهد اسراری به بیان خود ستایی و به زبان آوردن تاریخمان ندارم که نفسمان در قلب نقشه این گربه خود درفشی کاویانی است.
  ای کاش در جواب همچین حرکاتی( اولین نبوده و آخرین هم نیست) ما میبایست به نشان اعتراض و نشان دادن جمعیتمان با یک پوشش هم رنگ بمدت چند روز زندگی میکردیم.شاید لک معترضی در خاج از کشور یا استانی دیگر باشد تیره مبارزات مدنی کارگر میباشد.
  مسعود سلیمی
  چاپ آفتاب

  [پاسخ]

  إسبیلا در :

  چو خواهد دشمنی بنیاد قومی را براندازد__نخست آن جمع را از هم پریشان و جدا سازد/چو تنها کرد هر یک را به تنهایی بدو تازد__چنان اندازدش از پا که دیگر سر نیفرازد.

  [پاسخ]

  نورابادی در :

  دوست عزیز جامعه ی کرد هیچ سنخیتی با لک ها نداره,لطفا درست صحبت کنید

  [پاسخ]

 64. سلام
  وقتی این واقعه رو شنیدم یک چیز برام روشن شد هرچه مظلومتر و ایران دوست تر باشی بهت توهین میشه کافی یک سری به فضاهای مجازی بزنید عشق و حرارت ایران دوستی رو بین لرها و لکها ببینید توهین فیلم سالهای کهن رئیس دانشگاه رامین جدیدا اقای جلیلوند رئیس دوبلاژ ایران به لرها حالا هم بقول بزرگان لک نوبت برا لفانه لر یعنی لک رسیده …. مرگ بر توهین کننده گان به اقوام …. ولی یک حسرت هست اونم اتحاد نداشتن لک و لر الان باید مثل شهرای دیگه دست کم لرکوچک و لک دست به اعتراض میزدن و ندای همدلی در شهرا با تظاهرات مسالمت امیز رخ میدادن … کــــــــــــــــــــآش لرها و لکها مظلوم نبودن و کـــــــــــــآش حداقل پیش سیاست مردان ایران مظــــــــــــلوم واقع نمیشدن
  دردود بر قوم لکــــ و لــــــر

  [پاسخ]

  یاری در :

  احسنت ما مردم لک و لر بخدا مظلومیم.تو سربازی هم خدمتیام میگفتن ما اول تصور بدی نسبت به استان شما داشتیم ولی پس از برخورد با ما میفهمیدند که مارو بدشناختن و ما چقد بامعرفت و افتاده و پاکیم.هر کی با لر و لک باشه بعدش میفهمه که اینا چقد قلبشون پاکه…متأسفانه طایفه فیوج که اصالتأ پاکستانی هستند میرن تو تهران سرقت میکنند میگن ما لریم خدا لعنتشون کنه.تلویزیونم که معمولا افراد دارای لهجه غیرتهرانی هستن رو عمومأ سنبل انسان غیرمتمدن و غیرمدرن نشون میده که بی تأثیرنیست.امیدواریم این نگاه به اقوام ایرانی اصلاح بشه.سپاس

  [پاسخ]

  نورابادی در :

  درود بر شما, عالی بود

  [پاسخ]

 65. باسلام
  بنده لرم، و اهانت این خواننده نما را اهانت به خودم وتمامی اقوام ایرانی میدانم،وازشما لک زبانان عزیز خواهش می کنم صبور باشید ، تا مسئولین محترم قضایی وامنیتی رسیدگی کنند.

  [پاسخ]

  نورابادی در :

  دوست عزیز ما لکها هم خودمونو لر میدونیم و جدایی نداریم,ما باید همبستگی داشته باشیم تا هر… بهمون توهین نکنه

  [پاسخ]

  یاری در :

  لرستان۱۳میلیاردمترمکعب آب درسال دارد/۲۵۰۰کیلومتر رودخانه داعم که ۵۰درصدآب کرخه و دز از استان ما تأمین میشه,نزدیک۱۱۰هزارفقط دانشجو داریم.درمریدور شمال به جنوب قرارداریم.جزو۵استان امن کشوریم علی رغم اینکه مناطق عشایری داریم.۳۷تاقدیس نفت درکوهدشت وپلدخترداریم یک میدان عظیم گازی داریم که میتوانداقتصادهمزمان چنداستان رابچرخاند.نزدیک۸۰۰هزارزمین کشاورزی داریم دومیلیون جنگل ومرتع داریم رتبه اول تولیدماهی سردآبی,جزواستانهای پیشتازتولید حبوبات ومرکبات,انتخاب بعنوان پایتخت ژعوتوریسم ازسوی سازمان زمین شناسی.بیش از۲۵۰۰اثرتاریخی ثبت ملی داریم ۱۰۰دهنه پل تاریخی داریم ۶۶ آبشار و ۲۲ منطقه نمونه گردشگری و ۳۰ درصدسنگهای تزیینی ایران درلرستان تأمین میشوند ۱۸شهرک صنعتی وچندمنطقه ویژه اقتصادی وطرح بندرخشک دارین وفرودگاه خرم آبادجزو۱۵فرودگاه برتروفعال کشورست.لرستان تمامأ شیعه است وهیچگونه تنشی درطول تاریخ باایران نداشته وجا برای پیشرفتش بازه.فقط اتحاد,آرامش وپیگیری مطالبات.

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  کجا خودمونو لر میدونیم، لک لک هست وسلام، نه لر و نه کرد

  [پاسخ]

  مسعود در :

  بله ولی لک شیعه مرتضی علی است.دوستدار اهل بیت(ع)است

 66. نام و نام خانوادگی *

  بمیرم برا خودمون که اینقدر از نجابت و وطن پرستی ما سو استفاده میشه،هم فرهنگ و مفاخر ما رو غارت کردن هم تاریخ،حالا هم میان بهمون اینجور توهین میکنن و کسی از این مقامات دولتی صداش در نمیاد،انتظار داشتیم از همه استان های لک نشین لرستان،کرمانشاه،ایلام و همدان و …این توهین رو محکوم کنن ،چقدر مورد ظلم هستیم تو کشوری که صدای عدالت محوریش گوش عالم رو کر کرده،دوستان از این صاحب منصبان هیچ بخاری بلند نمیشه،بیاید خودمان کاری برا این توهین بکنیم چرا که جواب گو آیندگان خودمان هستیم،فک کنم استان دار محترم لرستان اصلا نمی دونه دور و برش چه خبره و خوابه،اقای استاندار خواهشا از نجابت این مردم سو استفاده نکنید و حداقل زبون باز کنید و بگید شنیدید این توهین رو،و دعا گو باشید اون استانداری رو رو سرتون خراب نکردن این مردم نجیب

  [پاسخ]

 67. انشاءالله به امید خدا این بیشرف شناسایی و مجازات میشه،از همه ی لک های غیور میخام که خودشونو نشون بدن و نذارن هر بی سرپایی که از راه رسید قوم مارو مورد تمسخر قرار بده،درضمن همه ی ما ایرانیم حالا میخاد از هر قومی باشیم نباید اجازه بدیم یه فرصت طلب اینطوری بینمون تفرقه بندازه،زنده باد قوم لک

  [پاسخ]

 68. خشونت در قرن ۲۱ جواب نمیدهد الان دنیا دارند با دیپلماسی و دیالوگ مشکلاتشان را حل میکنند.متأسفانه فقط منطقه ما یعنی استانهای غرب کشور که از قطار توسعه عقب ماندند هنوز رگه های مردسالاری و خشونت باقیست.من خداوکیلی نمیتونم قضاوت کنم یا سرخود حرفی بزنم چون اصلا این کلیپ رو ندیدم.ولی توهین به اقوام وطنم ایران,به هرشکلی که باشه محکومه.پاینده و تندرست باشید

  [پاسخ]

 69. عزیزان امروزه با گسترش وسایل جمعی و ارتباطی کوچکترین اهمال یا سستی رسانه ای میشود.خصوصأ استان ما که همواره رسانه ها به طرق مختلف بر سرش میکوبند لذا من از شما عزیزان میخواهم اصالت و شأن خود را حفظ کنید و هیچ واکنش تندی یا کج دهنی به هیچکس نکنید مطمعن باشید خدای تعالی خود بزرگترین تو دهنی را بفرد خاطی خواهد زد.شادکام و پیروز باشید

  [پاسخ]

 70. حسن سلیمانی نمایندهمردم هرسین، صحنه وکنگاور در مجلس شورای اسلامی خواستار برخورد با عوامل توهین کننده به قوم شریف لک شد

  حسن سلیمانی :حسب اطلاع و بنقل قول مطلع شدم ترانه ای علیه لک زبانان با شرف خوانده شده لذا تقاضا داریم دستگاههای امنیتی و قضایی پیگیری و اقدام لازم را جهت برخورد قاطع بعمل آورند.

  @hasansolymani

  [پاسخ]

 71. مصطفی کوچکی – یکی از اقوام ایران باستان که در دامنه‌های زاگرس و دره سیمره سکونت داشته‌اند دولت متمدن کاسیان بوده است، این قوم بیش از ۵۰۰ سال در بین‌النهرین سلطنت کرده‌اند. عده‌ای کثیری از محققین مکان اصلی کاسی‌ها را کوههای زاگرس در شمال و غرب لرستان یعنی لکستان می‌دانند . عیلامی‌ها به این قوم کاسی و آشوریان آنان را با نام کاشو می‌شناختند . رئیس این قوم «گانداش»[۱] نام داشت . آثار زیادی از این قوم در مناطق زاگرس و دره سیمره در شهرهایی چون نهاوند ، هرسین ، نور‌آباد ، خاوه ، الشتر، کوهدشت و … به دست آمده است و این آثار نشان می‌دهد که به احتمال زیاد کاسیان همان اجداد قوم کهن لک هستند .

  در کتاب هرسین در گستره‌ی تاریخ در این خصوص آمده: « کاسیان اسب را رام کرده بودند و به مردم بین‌النهرین نیز آموختند. کاسی‌ها قومی جنگجو بودند و در گورستانهای آنان خنجر و پیکان زیادی دیده می‌شود و در هیچ نقطه‌ای از ایران به اندازه مناطق زاگرس و دره سیمره سلاحهای جنگی پیدا نشده است.»[۲]

  کاسیان به دست دولت عیلام سرنگون شد

  قوم کاسی پس از سالها حکومت در سده ۱۲٫ق میلادی ضعیف شدند و به دست دولت قدرتمند عیلام حکومت آنان منقرض گردید . عیلام نخستین دولتی بود که هنگامی که کاسیان هنوز به شدت بابل را تحت اشغال داشتند نیرو گرفت و آخرین ضربت خود را وارد آورد . همچنین آثار به جای مانده از مادها بیانگر این است که لکستان به عنوان قسمتی از ماد محسوب می‌شده است . آثاری چون دخمه‌های دهنو روستای اسحق‌وند هرسین که پیکره مرد مادی در بالای کوه آن روستا شاهدی بر این مورد است .

  در کتاب هرسین در گستره‌ی تاریخ به نقل از دکتر اسمیت آمده: « داریوش شاه هخامنشی در تاریخی که با هفتم مهر ماه سال ۵۲۲ ق. م برابر می‌باشد در محلی به نام سی‌گایوواتیش در سرزمین ماد محبوس حیله‌گر که خود را بردیا یا برادر کمبوچه معرفی کرد به جزای ناشایست مأخوذ داشت و سپس به قتل آورد» این محقق معتقد است که سکاوند همان محل سی‌گایو واتیش می‌باشد که نزدیک هرسین جاده جدید خرم‌آباد چند نقش از دوران ساسانی یافت شده که مهمترین آنان لوحه‌ای است که به صورت عمودی روی دامنه کوهی شبیه به نقوش برجسته بیستون کرمانشاه تراشیده شده است ، به علاوه سکویی با پلکان دیده می‌شود که از یک پارچه سنگ است و شباهت به نمونه هم نوع خود در پاسارگاد تخت جمشید را دارد .

  دکتر پرویز رجبی در کتاب تاریخ ایران باستان می‌نویسد[۳]:

  « وقتی مهاجران آریایی به فلات مرکزی ایران رسیدند تمدنهای مختلفی در این منطقه سکونت داشتند معروفترین این تمدنها عبارتند از :

  ۱ ـ تمدن اوراتور در حدود دره ارس و دریاچه وان

  ۲ ـ تمدن آشور در بین‌النهرین و نواحی غربی جبال زاگرس

  ۳ ـ تمدن عیلام در نواحی جنوب غربی فلات ایران

  علاوه بر این تمدنها در فلات ایران بومیانی حضور داشتند که سابقه آنان به هزاره سوم پیش از میلاد می‌رسید، از جمله این اقوام گوتی‌ها، لولوبی‌ها ، میتانی‌ها ، هیتی‌ها و قوم کاسی‌ها یا همان بومیان دره مهرگان سیمره که به احتمال زیاد اجداد قوم لک هستند و مهاجرین به خصوص پارسها و مادها تحت تأثیر تمدّن و فرهنگ آنان واقع شدند.

  قدیمی‌ترین مراجعی که در آنها ذکر کاسیان و زبان آنها آمده، متون مربوط به قرن ۲۴ ق.م می‌باشد« برابر تحقیق دیاکونف اسامی نخستین سلاطین کاسیان و مدت سلطنت آنها به تقریب آمده است. اولین آنها گانداش بود که تقریباً از ۱۷۴۱ تا ۱۷۲۶ ق.م و آخرین اورشی گورماش بود که تقریباً پایان قرن ۱۷ ق.م حکومت کردند.»[۴] آری کاسیان متمدّن‌ترین ملل عصر خود بوده‌اند، این قوم بدون آنکه سرزمین کوهستانی خویش را (زاگرس و دره سیمره ) فراموش نمایند بر بابلی‌ها تاختند و قرن‌ها بر آنان حکومت کردند . شاید اولین قومی بودند که از اسب استفاده نموده‌اند و آنان بودند که برای ساکنین بین‌النهرین سفلی که جز الاغ حیوان دیگری نمی‌شناختند اسب آماده کردند و به همین مناسبت اهالی بین‌النهرین سفلی به اسب نام خر کوهستانی دادند.

  ایزد پناه می‌نویسد: « آشوریها عرابه‌های خود را با اسب‌های کاسیان به حرکت در‌می‌آوردند،کاسی‌ها در دوران تسلط بر بابل از تمدن بابلیها نیز استفاده کردند و خط آنان را پذیرفتند. آداب و عادات و اخلاق بابلیان را فرا گرفته و با خویش به سرزمین کوهستانی خود در زاگرس و دره سیمره آوردند.[۵]»

  راجع به کیش کاسی‌ها دیاکونف در کتاب تاریخ ماد می‌نویسد:« از جمله خدایان کاسیان یکی کاشواست که ظاهراً خدای قبیله کاسیان سیمره می‌بوده ، دیگر شیمالی الهه کوهستانی که نام دیگر او شیبارو بود ، شوکاسون خدای آتش زیرزمینی و حامی سلاله شاهی بود. خدایان دیگر عبارت بودند ازهاربه ، شیخو وخدای خورشید، ساخ و یا شوریاش.» [۶]

  نام کاسیان چنانکه بعدها توسط «استرابون»[۷] یاد شده به منزله میراثی است از سکنه بسیار قدیم ناحیه زاگرس میانی غرب و جنوب غربی ایران. در کتاب لرستان و تاریخ قوم کاس
  یت به قول از راولینسون آمده: « واژه کاسی به شکل کوسایورلیی بوده و در زمان اسکندر یونانیان به مردم زاگرس و دره سیمره اطلاق می‌کرده‌اند.»[۸]

  « کاسی‌ها مردمی بودند که در کوههای زاگرس در جنوب کرمانشاه و غرب لرستان مسکن داشتند و یونانیان آنها را آکسیان نامیده‌اند .» [۹] این همان مسکن امروزی قوم لک است.

  قبایل ساکن در ناحیه کوهستانی زاگرس واقع میان ماد و عیلام در زاگرس مرکزی و دره سیمره به نام کاسیت مشهور بودند .

  بر طبق پژوهش دیاکونف دانشمند روسی محل سکونت کاسیان ( در زبان آکدی ، کاشی) از قدیم تا فتح ایران به دست اسکندر مقدونی ، بخش علیای رودهایی بود که دره‌های آنها در عهد باستان ، کشور عیلام را تشکیل می‌دادند .

  علی‌محمد ساکی می‌نویسد:« شش شهریار کاسیت بر سرزمین بابل فرمانروایی کردند که مقتدر‌ترین این شهریاران در بابل اگوکاکریم بود ».[۱۰] سلسله کاسیت‌ها در بابل بلاخره به وسیله شاهان عیلام منقرض و این قوم به ناچار به زادگاه کوهستانی خود در یعنی زاگرس مرکزی باز گشتند. یکی از خدایان آنها هُوَرْدای نام داشت (به زبان لکی یعنی طلوع خورشید) این کلمه ( هُوَرْ ) امروزه فقط در زبان لکی وجود دارد و به معنی خورشید است. بدون تردید بعد از امپراطوری عیلام باید دولت کاسیان را بزرگترین امپراطوری ایرانی در غرب آسیا به شمار آورد . آثار فرهنگ و تمدن طلایی آنان (به خصوص ساخت مفرغ ) به دولت‌های ماد و هخامنشی به نیمه هزاره اول پیش از میلاد منتقل گردید و دولتهای اخیر وارث بلافصل فرهنگ و هنر کاسیان شدند و از آن تأثیرات عمیقی را پذیرفتند.

  [۱] – گانداش gand

  [پاسخ]

  بیشتر بیندیش در :

  چادرنشینان تحرک بدون ثروت داشتند.مردم کوچنده صنعتگرنیستند.آسیاب وفلزکاری وکشاورزی درتعارض باکوچ است.کوچ تاریخ ندارد.جامعه کوچنشین بیتاریخ است.صحرانشینان منازل وخانه داعمی ندارند.بیشتروقتشان پشت اسبند واقتصادشان مبتنی برشبانیگریست.حال چطورهزاران سال پیش با ابزار آلات ساده صنعتگری کردند و اشیایی ساختندکه حیرت همگان را برانگیخته؟خواهشأ چاپ کنید دوست دارم کسی راهنماییم کند

  [پاسخ]

 72. یه خوزستانی عید نوروز اومد باغ وحش کاسیت خرم آباد با سنگ پرتاب کرد به گوزن باردار اونم ترسید و پس از برخورد با فنس گردنش شکست و مرد,بعد تمام سایتها وارونه نوشتن سنگسار در لرستان وهمه به استان ما توهین کردن درصورتیکه اون گوزن ۷سال تمام همین مردم استان کاریش نداشتن.بدبختی اسم ما بد در رفته وگرنه مظلومترین آدمای ایران لکها و لرها هستن…هرکس از ظن خود شد یار من…حالا همیشه اتفاقات پیش پا افتاده که ما از کنارش عبور میکنیم در دید دیگران یه معضله.نسبت به کارامون مواظب باشیم آدم بد طینت زیاده.ممنون

  [پاسخ]

  اسفندیار در :

  الان ۳ تا محیط بان تو شیراز شکارچیا کشتن کسی تو تلگرام اعتراض نکرد ولی اگه تو استان ما بود خدا میدونه رگباری توهین میکردند ما برای توهین همیشه در دسترسیم.

  [پاسخ]

  هداوند در :

  در سوادکوه مازندران روستای زیرآب پلنگی رو کشتن بعد انداختنش رو شونه دارن باهاش سلفی میگیرند.تو فضای مجازی کسی هم توهین نکرد اگه لرستان بود چی که نمیگفتند.

  [پاسخ]

  مردانی در :

  الان در اصفهان دوتا نوجوان با موتورسیکلت آهوی بارداری رو تعقیب کردن تو دشت بعد زدن بهش کشتنش دو تا جنین هم تو شکمش بوده عکسم ازش هست تو سایت یافته ولی خوب نمیدونم چرا در مورد این حادثه هیچ اطلاع رسانی نشد و موضوعش مسکوت ماند.

  [پاسخ]

 73. توهین به لک توهین به کورد و مردم زاگرس نشین است

  [پاسخ]

  خجسته در :

  طبق فرمایش شما یعنی لک زیرمجموعه کورد است؟یعنی ما هویت مستقل نداریم؟کی قراره شما کوردآ برابر نگاه کنید نه با نگاهی از بالا به پایین؟

  [پاسخ]

  آرمین در :

  نمیدانم این کوردا چرا خودشون رو قاطی هر آشی میکنند؟نکنه خودتون رو همه کاره و سرآمد مردم غرب کشور میدونید؟قدمت ما بیشتره اینو تاریخ میگه…

  [پاسخ]

  لر بختیاری در :

  لک چه دخلی به کرد داره؟ چرا اینقدر فرصت طبید؟ انتشار آهنگ هم کار شما پان کردا بوده

  [پاسخ]

 74. رشيدخاه. كردستان

  محکوم است توهین به قوم بزرگ ،اصیل ،شجاع ،باغیرت لک
  … از قانون تقاضاى رسیدگى داردوازاقوام ایران زمین تقاضاى پیگیرى ،توصل به قانون.

  [پاسخ]

  امیر صحرایی در :

  محکومیت گسترده توهین به همشهری های لک زبان از سوی مسولین محترم استانداری و دکتر سلام امینی ملکشاهی رییس مجمع نمایندگان استان ایلام در مجلس….. شعار مردم استان ایلام? ما همه لک هستیم

  [پاسخ]

 75. دوستان عزیز با سلام به عنوان یک لکزبان توهین به لک را شدیدا محکوم می کنم اما به چند دلیل این موضوع برایم جای شک وابهام دارد۱-اولا این اهنگ چندسال پیش خوانده شد واینکه به یکباره وبطور هماهنگ مجددا روی زبانها افتاد خیلی جالب است.آیا کار یک تیم سایبری قوی نیست که از یک اهنگ مرده مجددا یک هیاهو بسازند؟۲-همان اندازه که اهانت محکوم است بازنشرآن نیز محکوم والبته مشکوک است۳-نکته ی مشکوک دیگر این است که به صرف بکار رفتن نام خرم اباد ذراین اهنگ عده ای می خواهند هرطور شده

  [پاسخ]

 76. این اهانت را کار لرزبانان بدانند.درحالیکه اگر این افراد اهل خرماباد باشند می دانند که چنین مباحثی دراین شهر اصلا مطرح نیست.همین امسال پسرعموی من صیدمحمدخان بیرانوند بیشترین رای را در قسمت بالاگریوه وپاپی که لرزبانند اورد.حالا وقتی مشخص نیست این اهنگ را چه کسی خوانده وبا چه نیتی چرا باید ما گروهی راهدف بگیریم واهانت کنیم؟ایا یکی از اهداف این اهنگ همین قضیه نبوده؟ایا دراین اهنگ نمیشد بجای خرماباد شهردیگری مثل ایلام کرمانشاه یا…باشد؟

  [پاسخ]

 77. ۴-واکنش عده ای با نام کورد و کوردلک ابعاد دیگری از این قضیه را مشخص می کند.گویا افرادی کاملا از قبل هماهنگ بوده اند که چنین چیزی اتفاق بیفتد بعد دایه مهربانتر از مادر شوند و از مظلومیت کوردهای لک بگویند!!!اولا من نمی دانم از کی تا حالا کرد شدیم ونمی دانستیم ثانیا اگر درلرستان زبان ما به عنوان یک زبان محسوب میشود در کرمانشاه بغل دستی حتی حاضرنیستند مارا زبان حساب کنند و کاملا مارا فاکتور می گیرند….

  [پاسخ]

  سپهوند در :

  احسنت.درست است.الحمدالله مردم ما از نیات پانکوردهای اقلیم کوردستان عراق آگاه شدند میدانند که هدفشان تجزیه غرب ایران است.اولا درلرستان ازدواجات متعدد بین طوایف آنان را متحدکرده واصلا این بحثهایی که مغرضان اینترنتی وسایبری طرح میکنندبین مانیست دومأ بزبان محلی استان ما که نخواندند فارسی خواندند که میتواندکارهرکسی باشد سومأ رییس جمهوربه کرمانشاه رفت وازقوم لک بطورجداگانه نام برد که این میتواندمغرضان راناراحت کرده باشد.حال آمده اند این جنجال را به پا کردند البته این نه اولین بارست نه آخرین بارشان.درفضای نامعلوم مجازی درخیلی ازسایتها بنام لر و لک وبختیاری و یاسوجی کامنت میگذارند.حتا خودشان صفحه بازمیکنند

  [پاسخ]

  اردشیر پیا بختیاری در :

  آقای بیرانوند دقیقا درست میگن اگر در لرستان برای مردم لک زبان و زبانشون هویت قائلند و در استان های کردنشین حتی حاضر نیستند زبان لکی رو برسمیت بشناسن به عنوان یک زبان مستقل و کهن و اون رو زیر مجموعه کردی میشمارن… اقا از کجا معلوم زبان کردی زیر مجموعه زبان لکی نباشد… لکی همون زبان کهن پهلویه

  [پاسخ]

 78. افرین بر صفای مردم لک،انهایی که قصد جدایی بین مردم لرفیلی(لک ،مینجایی) را دارند ،انرا بگور خواهند برد ،مردم سرافراز لرستان وایلام دارای تاریخ وفرهنگ مشترک هستند ،وهمیشه سدی پولادین در برابر دشمنان قسم خورده ایران بوده اند ،بهمین دلیل از هر راهی تلاش می کنند تا،همبستگی تاریخی این مردم را در هم بشکنند ، انها در کمین ادم های بی اصالت هستند ،تا بوسیله انها به اهداف شوم خود برسند ،شک نکنید یکی از انها همین خواننده بیشعور میباشد که به مردم خونگرم ومهربان لک توهین کرد.

  [پاسخ]

  حسين سكران از ايلام در :

  استان ایلام با لرستان دارای فرهنگ مشترک نیستند بلکه ایلام کورد و لرستان لر است. موسیقی، لباس، زبان و فرهنگ و پیشینه کورد هم با لر متفاوت است و هرکدام سرجا و موقعیت خود قرار دارند. بهتر است با احتیاط کامنت بنویسید و اگر منظور شما از لر شهرستانهای دره شهر و یا دهلران است نام این شهرستانها را ذکر کنید نه نام عام ایلام ر! شیر فهم شد؟!۱

  [پاسخ]

  چنگایی در :

  اسم قبلی ایلام چه بود؟اسم ایلام بازتاب کدام تمدن است و آیا ثقل فرهنگی و تمدنی آن شامل همین استان ایلام میشد؟

  [پاسخ]

  گنجی در :

  طوایف دریکوند,پاپی,سادات,بازگیر,میر,زینیوند,رک رک,کولیوند,زیدعلی و بارانی بیرانوند,سکوندهای مورموری و ماکنعالی که درپشتکوه لرستان(ایلام)زندگی میکردند به حکم سپهبدامیراحمدی تبعید وکوچانده شدند بعدها ما فهمیدیم این یک برنامه ونقشه ازقبل طراحی شده بود و رضاخان میخواست کسی ازطوایف لر و لک درمنطقه پشتکوه باقی نماند و افراد و طوایف دیگری را جایگزین ما کردند.بعد از تبعید ما به ورامین,پیشوا,پاکدشت,ساوه,خراسان,کاشمر وقزوین کوردهای زرین آباد که به اصطلاح به آنان تشمال میگفتند وهمچنین مردم ایوان و بدره را بجای ما در پشتکوه جایگزین کردند.کتاب ملک دلگیر(خاطرات تبعیدعشایرلر)صفحه چهل ویک

  [پاسخ]

  گنجی در :

  پشتکوه قرینه پیشکوه است.

  [پاسخ]

  اردشیر پیا بختیاری در :

  اقای حسین سکران دقیقا منظور ما لرها همون شهرهایی است که فرمودید ما هرغیرلور رو بعنوان هموطن میپذیریم ولی بعنوان برار لور نمیپذیریم.. بعد باید اسم استان شما رو از ایلام تغییر بدن چون تمدن عیلام فقط مختص استانهای لرنشینه… اسم استانتونو هم بزارید کردستان۲ یا کردستان کوچیکه…
  ملت لور با کیا طرفن…

  [پاسخ]

 79. لعنت بر فتنه گر…..ما مردم استان ایلام.طایفه جایروند ..توهین به مردم شریف هم زبان لک را محکوم می کنیم….مرگ بر منافق اسراییلی…

  [پاسخ]

 80. ننگ برتجزیه طلب ایران ستیز

  پاینده ایران اسلامی.اینها از لر و لک کینه دارند چون در۸سال جنگ دلاوری ما را برای دفاع از اسلام و مبارزه با تجزیه طلبان دموکرات,کومله,پژاک و…دیدند.حال میخواهند دشمن را با دشمن از بین ببرند.هویت این خفاش صفتان که در تاریکی زیست میکنند در جنگ وتفرقه شکل میگیرد.دلسوز ما اگر بودند بما توهین نمیکردند.گروهکهای سایبری دارند که بطور منسجم میان اقوام ایرانی لجن پراکنی میکنند و درخارج ایرانند.نفرین بر روانهای ناپاکشان.

  [پاسخ]

 81. جاویدان ایران اسلامی

  کسانیکه درفضای مجازی با نام کوردلک کامنت میزارن و فعالیت میکنند نه لک هستند نه ایرانین و نه در ایرانند.بلکه در مراکز رژیم کذایی صهیونیستی طرح تجزیه میهن عزیزمان را میریزند که این آرزو را به گور گمنامی خواهند برد.چون در چندسال اخیرسپاه رشید حضرت ابوالفضل لرستان به گروهکهای بیدین کومله و پژاک و دموکرات ضربات سنگینی را وارد آورده لذا این بیشرفان خارج نشین ازفضای مجازی وارد کار شده اند که انشاالله به یاری تمام هموطنان عزیز روسیاهشان میکنیم.مکرشان به خودشان برمیگردد انشاالله.

  [پاسخ]

 82. محمد گراوند نیا (دانشجو دکتری روان شناسی )

  با سلام
  من به نوبه ی خود به عنوان یک لک زبان ،بابت چنین اتفاق نابخردانه و تعصب گونه از جانب این خواننده رپر
  که بنا به غرایض شخصی خود تمامیت جوامع لک نشین، که عصاره ی فرهنگی جامعه ایران می باشد ،را زیر سوال برده، ابراز تاسف میکنم

  البته شایان ذکر است که خطاب بنده به چنین فرد گستاخ و قصار گویی نیست ، خطاب من به جوامع عزیزم ایران و بخصوص تمام مردمان لک زبان است، که امید است در آینده چنین فرهنگی رواج داده شود ک .. :
  « توهین به صرف آنکه به هر کسی و در هر شرایطی باشد خود یک عمل خالی از فرهنگ و تهی است!»
  و همچنین پیشنهاد میکنم به هم زبانان عزیزم در مقابل این رفتار غلط و نابجا شایسته است به جای واکنش های آنی و آتشین ،سعی کنیم انتقاد های دقیق، خردمندانه، مستمر و پیگیرنه نشان دهیم و همچنان به تمامی کسانی که در راستای تبلیغات فرهنگی کوشا هستند توصیه میکنم که فرهنگ غنی خودمان را نشان داده و تا جای که می توانند در راستای تقویت آن بکوشند
  یکی از مواردی که برای حفظ ارزش ها این قومیت(لک) می توان در نظر گرفت :حذف لطیفه ها و بزله گوی های که خودمان از داخل این فرهنگ ایجاد میکنیم و حتی نا آگاهانه به مناطق دیگر رواج و انتشار می دهیم، می باشد

  با تشکر

  [پاسخ]

  سعیدی در :

  آنچه زیربنای فرهنگ محسوب میشود شاخصه های اقتصادی است که میتواند تقویت کننده و پشتیبان باشد.هرچقدرسطح نیازهای انسان ترقی کند زندگی لوکستر میشود.برای مثال وقتی سرپرست خانواده ای نگران نان شب فرزندش است میتواند او را به کلاس زبان بفرستد؟آدم تا سیر نشود میتواند با شکم خالی فکر کند؟کارگری که نیروی بازویش را عرضه میکند تا نانی بدست آورد توانایی دارد شیک بپوشد؟

  [پاسخ]

  سعیدی در :

  دوست عزیز از آدم به اندازه امکاناتی که در اختیار او قرار میگیرد باید به همان مقدارم انتظار داشته باشی.

  [پاسخ]

  یاری در :

  شما فحوای کلام رو کامل متوجه نشدین.حرفش درسته بخدا.یه بار پیام رو بخون متوجه میشی.

  [پاسخ]

 83. من موندم یه عده چرا اینقدر لررر و کرد میکنن اینجا.نه دوستان در این آهنگ فقط و فقط و فقط به لک ها توهین شده و اسمی از لر و کرد نیست،شما کرد ها چی پیش خودتون فکر کردین که میخواین ما رو کرد معرفی کنید؟ما علاقه ای نداریم در کرمانشاه و کردستان به چشم شهروند درجه دو دیده بشیم.توهین صدا سیما کرمانشاه هنوز یادمان هست.لک یه قوم مستقل هست که به دلیل نا ملایمات و یه سری شرایط مورد فراموشی واقع شده و الان در حال سر بیرون آوردن از خاکستره،شما اگه میخواید این توهین رو محکوم کنید بی زحمت استقلال ما رو هم به رسمیت بشناسید چون با این جور حرف زدن شما این جا بیشتر بهمون بر میخوره،دوستان لک زبان ما خوشبختانه خشت های اول رو برای بیرون کشیدن لک از چاه تاریخ و هویت گیری دوباره درست و قابل قبول برداشتیم و اگه همین جور پیش بریم جایگاه به حق خودمان را زیر پرچم ایران بزرگ و متحد بدست میاریم،پس دل سرد نشید و همین جور به معرفی خودمان ادامه دهید تا حق خودمان را بگیریم و برای فرزندانمان مایه افتخار باشیم

  [پاسخ]

 84. تمام نظرات را خواندم ، بیشتر در دفاع از یک قوم حالا چه لک چه کرد چه ترک ووووو ،باید قبول کنیم از یک ملت واحدیم و باید کم کم گرایشات ناسیونالیستی قومیتی را کنار بگذاریم وگرنه خودمان زیر چرخهای ان له خواهیم شد ،” حداقل مانند ایالات متحده …… ایران با توان اقتصادی ، نظامی ، سیاسی که در ۳۷ سال برای خود توشه کرده برای بازگشت مسالمت آمیز سرزمین های از دست رفته خود در طول تاریخ است ، حالا ی مشت تازه به دوران رسیدهای دور و اطراف ایران در پی تجزیه ایران ، بسیار خنده اور است !!! بیشتر تفکر کنیم …….

  [پاسخ]

  کامی در :

  آمریکا زیر چرخهای ناسیونالیست له شد؟متوجه نشدم یعنی چی؟رییس جمهورش که آفریقاییه اهل کنیاس؟بعد نوشتید برای بازگشت سرزمینهای ازدست رفته بصورت مسالمت آمیز!!!یعنی بنظر شما امکانش هست افغانستان,تاجیکستان,ترکمنستان,آذربایجان,ارمنستان,بحرین,عتبات عالیات,آرارات ترکیه,بلوچستان پاکستان به ایران اضافه بشه و دنیا و کشورهای منطقه مارو فقط نگاه کنند؟البته اسمت رو تفکرت تأثیرگذاشته.خدا خودش کمکت کنه

  [پاسخ]

  کوروش در :

  عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد ، کشورهای منطقه که شما میکید یکیش کشور عرستان است که مردکی به اسم انور عشقی طی همین یکی و دو روز اخیر بحث تجزیه ایران به ۶ کشور را مطرحه کرده و انهم دقیقا پس از جریانات اخیر در آذربایجان و توهینها و فحاشیهایشان نسبت به ایران و تاریخ ان و….. و ماجرای اخیر در این منطقه لر نشین که دقیقا ” صحبتهای این مردک عرب را به همکاری بعضی قومیتها با این ابلیسان را در ایجاد ناامنی و شورش در رسیدن به اهداف این چنینی ثابت میکند خوب حالا شما بنشین به گفته خودت نگاه کن که ایران تجزیه شود و هیچکس هم در این سرزمین صدایش در نیاید !!!!!!! ولی گفته من در رابطه با بازگشت این سرزمینها خنده دار ، دور از واقعیت و برگرفته از اسمم هست که تاثیرش را بر من گذاشته ، این سخنان شما و کامنهای گذاشته شده در جواب من نشان دهنده تفکر تان که بر گرفته از همین تفکرات وهابی نجس و کثیف و لجن پراکنی برخی در ایران به قومیتهای دیگر را در ذهن تداعی میکند ؛
  و در انتهای سخن بله بیشتر این سرزمینهایی که اکنون کشورند و نام بردبد با خیلی جالبه که با درخواست خودشان ، ایران بصورت نظامی و سیاسی بسیار قوی حضور فعال دارد ، پس پازل در حال حل است ، مگر که شاید شما از اخبار امروز خاورمیانه در خواب یا به اصطلاح خواب خرگوشی باشید .
  التماس تفکر

  [پاسخ]

  فرهاد سرباز ولایت در :

  اقوام گرامی ایران علی الخصوص لرها و لکهای غیرتمند همیشه خود را سرباز ایران اسلامی و ولایت میدانند.ما در رخدادها و عرصه های گوناگون این مهم را به اثبات رساندیم الانم کسانیکه جلوی زیاده خواهی های گروهکهای مزدور در مناطق مرزی ایستادگی میکنند و با پژاک و کومله و دموکرات و داعش و سایر جیره خواران می ایستند از دیار دلیر ماست.شما خواهشأ جمع نبند و احترام خودت را حفظ کن

  احمدی در :

  کوروش جان مرسی که حرفهای خنده دار زدی…

  [پاسخ]

 85. مدیر محترم شما نظرات توهین آمیز برخی لر و.کرد ها رو که در لفافه به قوم لک میکنن رو اینحا نشر میدید و نظرات من و امثال من که در جواب آنها گفته میشه دور میریزند،همین رفتار های امثال شماست که باعث شده لک ها اینقدر تو سری خور و مظلوم باشن و هرکی از راه میرسه بزنه تو سرمون،میدونم اینم تایید نمیکنید فقط خواستم خودتون بخونید و بگم که اینقدر ادای نجابت رو در نیارید،سکوت و مودب و بودن هم حدی داره و گاهی همین سکوت نشانه بی خردی و ضعف ماست

  [پاسخ]

 86. جان؟؟؟بازگشت مسالمت آمیز سرزمینهای از دست رفته؟؟؟چی بگم والا اصلا دیگه حرفم نمیاد

  [پاسخ]

 87. آقا کوروش چطور میگید گروهکهای مسلح جدایی طلب خارج نشین خطری ندارن؟خاطرتون نیست اول انقلاب همین تجزیه طلبها چقد هزینه تراشی کردن برای انقلاب؟چقدر پاسدار و بسیجی و ارتشی که سرمایه های این مملکت بودن رو چطور شهید کردن؟نباید غفلت کرد باید مردم آگاه بشن.

  [پاسخ]

 88. ما ایرانیا فرهنگ مدارا نداریم یاد نگرفتیم باهم مصالحه کنیم,ازتضعیف,تحقیر و تمسخر همدیگه لذت میبریم که این برمیگرده به اقتصاد ما.ریشه احترام در همکاری است در تولید است.الان جوامعی ایدعولوژیک هستند که تولید درمیان آنان نیست مثل کره شمالی,کوبا وعربستان.ولی جوامعی که تولید محورند و تولید اصل احترام و همکاری را به انسان می آموزد مثل کره جنوبی,مثل مالزی,اندونزی,ژاپن.رسیدن به فهم مشترک شرط پیشرفت است.ایران۶برابر ژاپن وسعت دارد طبیعی است که فرهنگها وگویشهای مختلفی داشته باشد میتوان از این تفاوتها درجهت غنای فرهنگی استفاده برد.

  [پاسخ]

 89. من از طایفه زند هستم و برای قوم لک بی نهایت احترام قائلم.رشادت و دلیری و مهمان نوازی و مرام و مردانگی قوم لر و لک زبانان زبانزد همه است.به موازات این خصوصیات مظلومیت قوم لر نیز خصوصا در دهه های اخیر بیش از پیش شده تا به اینجا که در ترانه ای به تمسخر گرفته بشوند.خواهشمند است به منظور جلوگیری از ترویج چنین توهین هایی به تمام قومیت های ایران، اقدامی محکم و سزاوار صورت پذیرد.

  [پاسخ]

 90. لک یعنی غیرت مردانگی
  لک یعنی رستم فرخزاد
  لک یعنی ساسانیان و افتخار ایران
  لک یعنی کریم خان زند
  لک یعنی یارمحمد خان زردلانی
  لک یعنی شهید داریوش رضایی نژاد

  [پاسخ]

  طاها در :

  سلام دوست عزیز ببخشید میشه بگید تو کدوم منبع چیزی در مورد رستم فرخزاد خوندید؟مرسی

  [پاسخ]

  لر کلهر - خرم آباد در :

  دوست عزیز ساسان جد ساسانیان بود و خود را از نسل هخامنش می دانستند .
  هخامنشیان و ساسانیان هر دو از قوم پارس بودند .
  در ضمن لک ها هیچ وقت طایفه ای به اسم زند نداشته اند .
  کرین خان زند لر بوده که ظاهرا با لک ها وصلت قومی داشته .
  قوم لک افراد مشهوری داشته . مثلا حکومت مادها که لک بودند .

  [پاسخ]

  آژیر در :

  قومگرایی بزبان ساده چیزی همانند جنسیت گرایی و نژادگرایی است یعنی من در نگاهم به انسانهای دیگر قبل از آنکه به انسان بودن آنها بیندیشم , به نسبت خویشاوندی و جنسیت و نژاد آنها نگاه می کنم.واقعیت آن است که نمیتوان با این منطق در دنیای امروز زندگی و پیشرفت کرد.

  [پاسخ]

  لر کلهر - خرم آباد در :

  مثل لک ها که اسم طوایفشون رو میگن ، ما هم همین که اسم طوایفمون رو هم بگیم باز میشناسن .

  هداوند در :

  ما در خرم آباد لر کلهر نداریم…این پیام در راستای تفرقه است

  [پاسخ]

  لر کلهر - خرم آباد در :

  در کل به ما بالاگریوه هم گفته میشه . بالاگریوه یک لقب هست . به لری ما بالاترین گروها = بالاگریویا .
  به انگلیسی مینویسم تا متوجه بشی . Balager+u+ya
  Ger+u+ya گروها
  اینو طوایفی که بین بالاگریوه ها اومدن نمیدونن ، چون این کلمه قدیمی حساب میشه .
  مثلا رشنو ، میر ، پاپی ، کوشکی و………. اینا بالاگریوه نیستن ، اما ممکنه به اشتباه بالاگریوه معرفی بشن . البته بزرگانشون میدنن .
  مناطقی که بالاگریوه ها در گذشته داشتن رو منطقه بالاگریوه هم میگن .

  لر کلهر - خرم آباد در :

  ایل های بهاروند ، کردعلیوند ،مرالی وند ، منصوری و………………. کلهُر هستیم .
  چه تفرقه ای ؟!!!!!!

  هموطن در :

  در کتب تاریخی کریم خان زند خودش رو لر معرفی میکند… هم ملاک هویت ایشان است.. البته اگر لک زبانی معتقد باشه که او لک است و خودش لک معرفی کنه باز هم قابل احترام است… همه اقوام برادریم

  [پاسخ]

  ربیعی در :

  ساسانیان در شهر استخر واقع در استان فارس امروزی بودند.تاریخ ایران باستان مهدی وزین افضل صفحه ۲۰۷

  [پاسخ]

 91. خود کریم خان زند ، گفته که لر هستم ، حالا شما چی میگید ؟!

  [پاسخ]

  رحیم مطلق در :

  نه دوست عزیزِ من.
  اینکه کریم خان زند،لک بوده،دیگه برا هیچ مورخی،جای بحث نداره.
  مثلاً کتاب کریم خان زند،نوشته جان آرتور پِری که اصلاً خارجی بوده و طبیعتاً بدون غرض و با بی طرفی نوشته شده،به کرّات گفتگوهایی از خود کریم خان رو آورده که کریم خان به لهجه لکیش اشاره کرده و درباره ش حرف زده.
  کتابِ ارزان قیمیتیه و همه ش پنج هزار تومان،پولشه،اگه تونستی حتماً بگیر.
  اینکه گفته میشه کریم خان،لُر بوده به خاطر تقسیم بندی قدیمی مردمان لر به لر بزرگ،لر وسط و لر کوچکه که بختیاری ها،شما میری ها و لک ها رو مجموعاً لر می گن که البته به نظر من،درست هم هست و در واقع،لک هم گروهی از لره مثل بختیاری.
  هیچ نیازی به عصبانیت و دلخور شدن از همدیگه هم نیست؛همه ی اهالی لرستان،عزیز هستن؛من که اهل هرسینم،همه ی مردمان لرستان رو دوست دارم چون خیلی خیلی با محبت و مهربان هستن.

  [پاسخ]

  بهادر در :

  لر وسط تا حالا نشنیده بودم…

  [پاسخ]

  لر کلهر - خرم آباد در :

  مثل لک ها که اسم طوایفشون رو میگن ، ما هم همین که اسم طوایفمون رو هم بگیم باز میشناسن .

  [پاسخ]

  لر کلهر - خرم آباد در :

  لر وسط لابد ما هستیم .
  دوستان اصلا مهم نیست که بختیاری و لک بشن قوم .خیلی از اقوام داخل ایران هستن که جمعیتشون از لک و بختیاری کمتر هست .
  مهم اینه که باعث میشه گویش ها و زبانشون از بین نرود .
  اما در نهایت همه برادر هستن .

  [پاسخ]

  رحیم مطلق در :

  احسنت
  مهم اینه که در واقع،هر سه تیره ی لرستان-بختیاری،میری و لک-با هم برادر هستن.

  سلیمان در :

  ببین جناب رحیمی مطلق تقریبا هیچ کتابی نیست که در مورد زندها نوشته شده باشه اما نگفته باشه زندها لر هستند که البته لر بودن زندها منافاتی با لک بودنشون نداره. به چند موردش اشاره می کنم:
  کتاب لطفعلی خان زند از شاهی تا تباهی، نوشته دکتر پناهی سمنانی، در صفحه ۲۱ و ۱۹ لکها و زندها رو لر دونسته
  کتاب دلاور زند، نوشته نصرت نظمی، صفحه دوم مقدمه
  کتاب ارتش ایران در زمان زندیه، نوشته دکتر رضا شعبانی استاد تاریخ دانشگاه شهید بهشتی تهران، صفحه ۲
  کتاب کریم خان زند، نوشته عباس رمضانی
  کتاب شهریار بی تاج و تخت، نوشته فواد فاروقی
  صفحات اول کتاب کریم خان زند، نوشته جان آرتور پری گفته که زندها لر هستند. البته شما این منبع آخر را خوانده اید

  [پاسخ]

  رحیم مطلق در :

  من نظر شما-آقای سلیمانِ عزیز-رو می پذیرم و معتقدم که لک،لر کوچکه.

  ربیعی در :

  درکتاب ایران و کریمخان تألیف رجایی,شاه زند خود را لر معرفی کرده.زادگاهشم روستای پری شهرملایر بوده.درکتاب تاریخ تحولات افشاریه و زندیه به قلم دکتررضاشعبانی صفحه ۱۱۶ طایفه زند را جزو قوم لر ذکر کرده.اگه لک بوده چرا وند نداشتن؟ملایر که شهری لرنشینه.اگه لکیم داره مهاجرند مال همین سالهاست نه ۲۵۰سال پیش.خواهشأ اصلاح بفرمایید

  [پاسخ]

  رحیم مطلق در :

  البته نظر شما دوست بزرگوار،محترم و عزیزه و شاید من اشتباه کنم.
  بنده هیچ اصراری بر درست و مطلق بودنِ اون کتابی که خوندم و همچنین مطالبی که گفتم،ندارم.

  [پاسخ]

  رحیم مطلق در :

  ما دوران دانشگاهمون یه استاد داشتیم که در مورد وجه تسمیه ملایر،می گفت:
  ملایر،یه اسم باستانی و اصیل ایرانیه که از دو بخش مل و آیِر،تشکیل شده؛
  مل همون مال هست به معنای خانه و جایگاه و آیِر هم یعنی آتش؛
  یعنی در مجموع،ملایر یعنی مالِ آیر به معنای خانه ی آتش… .

  [پاسخ]

  زانیچ در :

  خوانش ها و برداشتها باهم فرق میکنند.نبود تخصص,مصلحت اندیشی,اعمال نظرات شخصی,شهرت طلبی و…همه اینها امروزه در تاریخ نویسی دخیلند.

 92. هشت بازیکن فرانسه مقابل ایسلند در نیمه نهایی سیاهپوست بودند.کاپیتان فرانسه متولد سنگال بود.بزرگترین ستاره فوتبال فرانسه,زیدان اهل الجزایر است.آلمان که بیشترین اصرار بر نژاد برتر را داشت و دو جنگ جهانی را به راه انداخت الان در تیم ملیش اوزیل ترکه,خدیرا تونسیه,مصطفای آلبانیه,پودلسکی لهستانیه,بواتنگی غناییه.شهردار لندن یه مسلمون پاکستانیه.رییس جمهورآمریکا یه سیاهپوست کنیاییه.دنیا بصورت یک دهکده درومده که با موبایل میشه با همه جا ارتباط برقرارکرد.چرا فکر ما اینقدر بسته است؟؟؟

  [پاسخ]

  میربگ در :

  ما از اول هم همین بودیم
  برای همینه هرکس و ناکسی میتونه با یه خط شعر جلف احساسات ما رو اینجور براشفته کنه در صورتی که چشممون رو بسیاری از مشکلات فقر بیکاری بستیم

  [پاسخ]

 93. چرا جوان امروزی بجای تلاش برای رسیدن به مدارج بالای علمی ذهنش باید پر باشد از افتخارات مبهم تاریخی؟؟؟چرا وقت و زمان که اصل موجودیت انسان است باید با این بحثهای فرساینده و مجادلات بیحاصل تلف شود؟چرا انسانیت باید فراموش شود؟خودتان را محدود به مرزهای جغرافیایی نکنید بزرگتر از اون چیزی باشید که کتابهای تاریخی بخواهند شخصیت شما رو بسازند.الان احترام و حرمت اجتماعی اقوام و ملل به توان اقتصادی آنهاست.تمام دنیا ژاپن,کره,مالزی را با محصولات صوتی و تصویری و ابزار آلات الکترونیکی میشناسند و برای آنان احترام بالایی قاعلند.فراموش نکنید جنگ سوریه و عراق را مستکبران با شعارهای زیبا شروع کردند ولی الان حاصلش چیست؟بجز ویرانی

  [پاسخ]

  لکم در :

  عزیزم تو لک نیستی تو نمیفهمی اگه فقط من تنها بودم میگفتم فدای سرش کل تمدن لک رو برده زیر سوال ماها از مرگمون میگذریم ازاین توهین به هیچ وجه

  [پاسخ]

  حسنی در :

  اون بیچاره حرف بدی نزده فقط راهکار داده و مشکل منطقه ما رو گفته خدای حرفش درسته.ما باید بزرگتر از اونی باشیم که کتابهای تاریخ مارو تعریف کنه.من واقعأ نمیدونم شما چرا ناراحت شدی؟

  [پاسخ]

 94. بار جنگ روی دوش استانهای غربی بود که الان بالاترین آمار بیکاری را دارند مسؤلان و مردم باید هماهنگ باهم از دولتمردان بخواهند که اعتبار و بودجه ویژه برای رفع محرومیت این استانها و رسانیدن آن به استانهای برخوردار لحاظ گردد.الآن در استانهای کویری مث یزد,کرمان,اصفهان این همه کارخانه مادر و اشتغالزا هست درصورتیکه استانهای غربی با اقتصاد دامی وشبانی و کشاورزی سنتی نمیتوانند بیکاری را حل کنند

  [پاسخ]

 95. حمید حمیدی. البته اسمم الکیه

  سلام اگه میشه این اهنگ که توش به قوم ما توهین کردند بفرستید برای تلگرامم ۰۹۳۹۷۸۳۸۶۶۷
  دودمانم کز بو زندگیمه را چیه
  لخه دامه زندگی برده واریه
  امیدواریم که این بچه که به ما توهین کرده بدست یه جون لک بیفته.

  [پاسخ]

 96. لر کلهر - خرم آباد

  یه نکته مهم رو هم بگم .
  فردی به اسم امان الهی بهاروند هست که بیشتر انگلیس بوده و هیچ بهاروندی هم تا حالا نگفته این از ماست .
  با توجه به اینکه فامیلی کردعلیوند و بهاروند رو بعضی طوایف گرفتن ، ممکنه اینم فقط فاملی بهاروند داره و از ایل بهاروند نیست .
  مثلا دروغ اولش اینه که کردعلی و مرادعلی پسران بهار بوده اند !!!!!!!!!!
  کردعلی ،مرادعلی و بهار برادر بوده اند ، و بهار فرزند سوم و از همه کوچکتر بوده.
  نمیدونم چرا بین کلهرها خواسته جدایی بندازه و می خواسته اصالت ما رو مخفی کنه ؟!!
  البته به خیال خودش .

  [پاسخ]

  عماد در :

  چه ربطی داره به این موضوع؟

  [پاسخ]

  سلطانی در :

  دکتر بهاروند متولد ۱۳۱۶ روستای دارایی در جنوب خرم آباد هستند.دکترای جامعه شناسی داره عضو گروه جامعه شناسی دانشگاه شیرازه و همسرش هم لیلی بختیاریه که مترجم هست.

  [پاسخ]

  جعفری در :

  هر کسی که برای مردمان لر و لک کاری کند یا قدمی بردارد طبق فتوای شما که معلوم و عیان است نه لر هستید نه کلهر و نه خرم آبادی میشود انگلیسی!!! اگر این حرف را زمان قاجار میزدید با توجه به منافع و نفوذ انگلیس در آن سالها پذیرفته تر بود تا هم اکنون…خواهشأ توهم توطعه را کنار بگذارید…

  [پاسخ]

  لر کلهر - خرم آباد در :

  امان الهی بهاروند رو نگفتم انگلیسی هست !!
  گفتم اشتباهی که داشته اینه که گفته مرادعلی و کردعلی هر دو فرزندان بهار هستن !
  اما کردعلیوند و مرادعلیوند فرزندان کرم کلهر هستند .
  مرادعلی اسم همسرش بهار یا گلبهار بوده که دختر دیرک جد دیرکوندها بوده
  دیرکوندها در گذشته نسل مرادعلی رو به اسم مادرشان ، نام می برده اند ، یعنی بهاروند.
  در کل بهاروندها همان مراعلیوند هستند .

  [پاسخ]

  لر کلهر - خرم آباد در :

  در ضمن وختی چیه نوئنی ، بیتره ادا روشنفکر وه خوت نیری .
  توهم توطئه ¡!! هین که یاد گرتی ؟

  [پاسخ]

  لر کلهر - خرم آباد در :

  ضمنا {توطئه } درسته .

  [پاسخ]

 97. اطلاع دارید که این آهنگ ۶ سال پیش تولید شده؟تازه اون زمان اصلا استقبالی هم ازش نشد و اشاعه نیافت ولی چه باندی اومده الان اون رو با حرکتی سازمان یافته تکثیر و پخش میکنه؟هدفشون چیه؟

  [پاسخ]

 98. پروفسور بهاروند همراه دکتر فرانک هول باستانشناس سال ۹۱ آمدن دانشگاه لرستان انجمن ما با ایشون خیلی حرف زدن و صحبت کردن به همه سوالامون جواب میداد و لری با لهجه بالاگریوه ای داشت حالا شما نه دیدیش نه صداشو شنیدی نه از زن و زندگیش میدونی حداقل برو پیش اشخاص سرشناس یا استادای گروه تاریخ دانشگاه لرستان تا بهتر با شخصیت ایشون آشنا بشی.

  [پاسخ]

 99. ما کوردهای ایلام کرمانشاه و کردستان و آذربایجانغربی حمایت خود را از برادران لک اعلام میداریم و توهین به انها را توهین به خود قلمداد میکنیم و خواهان برخورد سریع مراجع قضایی با عامل توهین هستیم.

  [پاسخ]

  سجاد نیا در :

  بعد بزرگوار شما از کدام صنف و انجمن هستید که بیانیه میدید؟

  [پاسخ]

  ترسقلوند در :

  سلام سجاد نیا چطوری ؟ پسر کجایی چی ایکنی؟ سی چه دیارت نی؟

  [پاسخ]

 100. شما که دیدیش و یا میشناسیش ، میشه بفرمایید از کدوم ، طایفه ، تیره ، مال و……….. هست ؟!
  دقیقا بیشتر طوایف مثل بازگیر ها ،میر ،پاپی ،چوتاشی ،رشنو و………… بالاگریوه نیستن ، اما لهجه بالاگریوه دارن و بعضی کلمات مخصوص خودشون .
  حتی دریکوند و جودک هم روایت هست که برادر بوده اند ، و اونا رو از نسل رشنو میدونند . نام رشنو از دوران کاسی ها وجود داشته . رشنو نام خدای کاسی ها بوده .

  [پاسخ]

 101. یه دریکوند بود که میگفت بیرانوند و سگوند بالاگریوه هستن !!!!!!!!
  امان الهی هم همچین تفکراتی داره .
  رشنو که کاملا مشخصه مستقل هستن و جزء بالاگریوه نیستن ، و در استان کرمانشاه ، ایلام ،لرستان ، دزفول و……… ساکن هست .
  طبق روایاتی که از خود دیرکوندها ، رشنو ، جودکی و…….. گفته میشه . دیرک و جودکی از نسل رشنو هستند .

  [پاسخ]

 102. من خودم کلهُر هستم ، همین آقای امان الهی رشنوها و…….. رو وابسته به کردعلیوند ، بهاروند ، مرالی وند دونسته .
  هر کی باشه خوشش میاد . ولی این طوایف به دلایل مختلف با کلهرها هم پیمان میشدند .
  اینا طوایفی بوده اند که به کلهرها پیوسته اند .
  اما هر کدوم از این طوایف زیر مجموعه یک ایل جدا هستند و بالاگریوه نیستند .
  بالاگریوه صرفا یک لقب هست . ما زمانی میتونیم بگیم ایل که ، ایل از یک نیای واحد باشه .

  [پاسخ]

 103. استان ما با دو میلیون نفر جمعیت فاقد بیمارستان سوانح و سوختگی است و بیماران مجبورند ۵۰۰ کیلومتر آمبولانس بگیرند بروند اصفهان.الان تمام شهرهای اراک,همدان,کرمانشاه حتی ایلام که کل استانش ۶۰۰هزارنفر جمعیت دارد بیمارستان مجهز سوانح و سوختگی دارند.امیدوارم مسولان استان و دانشگاه علوم پزشکی بفکر تاسیس یک بیمارستان مجهز سوانح و سوختگی در استان باشد تا بیماران بجز درمان دغدغه دیگری نداشته باشند.

  [پاسخ]

 104. مصطفی آزادبخت با رم جوابشو داده
  MUSICAZADBAKHT@

  [پاسخ]

 105. سلام بر قوم بزرگ کرد،سلام بر فرزندان باشهامت و غیور لر،درود و سلام بر دلیر مردان و شیر زنان قوم با اصالت و نجیب لک، زنده باد کردستان، پاینده باد کرمانشاه، ایلام، فارس،خوزستان،مازندران، لرستان،خراسان،کرمان،سیستان، آذربایجان،گیلان،اردبیل،یزد،تهران،اصفهان،قم،مرکزی،بویراحمد،قزوین،زنجان،سمنان،خراسان جنوبی،شمالی،وسلام ودرود خدا بر شاه خراسان فرمانده و پشتیبان ایران زمین، ودر یک کلام سلام بر ایران آباد وآزاد ومردمان پاک وبا هویتش و لعنت خدا بر تمام کسانی که با هر روش و وسیله ای در صدد ایجاد تفرقه و پاره کردن ریسمان مودت و همدلی ساکنان این مرز و بوم هستند. مسعود شا ه بهرامی از کلاردشت مازندران.

  [پاسخ]

 106. اخه چ ربطی داره ملت از این آشفته ان که بهشون توهین شده اونوقت وتو داری راجع به بیمارستان حرف میزنی؟

  [پاسخ]

 107. خب مشکلات ما همه ریشه در عدم توسعه داره.یکی از آشناهای ما که در جاده کوهدشت به خرم آباد کار میکنه اخیرأ قیر داغ ریخت رو دستش.دستش بشدت عفونت کرد بردنش خرم آباد گفتن ما اصلا بیمارستان یا مرکز تخصصی که مال سوختگی باشه در کل استان نداریم باید ببریدش اصفهان یا تهران.خدا وکیلی خودت فکر کن استان ما چهار برابر ایلام جمعیت داره بعد فاقد یک بیمارستان تخصصی سوختگیه اما ایلام,کرمانشاه,همدان,مرکزی,اصفهان و…همه دارند بجز ما.کسی مشکلی براش پیش بیاد کلی هزینه باید بکنه بره استانی دیگه.حالا منم پیام دادم تا شاید فرجی بشه.

  [پاسخ]

 108. بنده لک نیستم اما از این کارها متنفرم این ملعون با توهین کردن به قوم لک تنها عقده ای بودن خود را ثابت کرده است.

  [پاسخ]

 109. اسامی دو تن از بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران سرافراز اصالتاً لک اشکان دژاکه از ایل جلالوند کرمانشاه و علیرضا بیرانوند از ایل بیرانوند خرم آباد

  [پاسخ]

  محمود در :

  بیرانوند متولد ۱۳۷۱ روستای سراب یاس جنوب خرم آباد…حالا شما کردیش کرمانشاهی؟؟؟؟

  [پاسخ]

 110. سانا.مرگ بر هتاک روباه صفت

  [پاسخ]

 111. فقط طایفه بزرگ لک این بی وجود اگر وجود دارد خودش را معرفی کند

  [پاسخ]

 112. باسلام لک فقط لک است وما نباید هیچ وقت هویت خودمان راازبین ببریم که خودرا لریا کرد معرفی کنیم وقتی که ما خودرا لرمعرفی میکنیم وهمین باعث میشود قومی بااین همه قدمت حتی درکشورخودش بیگانه باشد ومردم بزرگان مارا لر حساب کنند درواقع ما خودمان داریم به خودمان ظلم میکنیم ومیگو ییم دیگران به ماظلم کرده اند وهمین باعث می شود مردم به اشتباه کریم خان بزرگ رالر بخوانند باسپاس

  [پاسخ]

 113. آقای محمود لر عزیز من کی گفتم علیرضا بیرانوند کرمانشاهی است من گفتم از لحاظ نژادی لک خرم آباد است

  [پاسخ]

  بازگیر در :

  جنابعالی از ادبیاتت(از لحاظ نژادی!!!)مشخصه که به کدام جریان متصل هستی

  [پاسخ]

 114. لر کلهر - خرم آباد

  در ضمن وختی چیه نوئنی ، بیتره ادای روشنفکر وه خود نیری .

  [پاسخ]

 115. سلام سلام بر مردم عزیز لکستان منم از ایل بیرانوندم و پیرداده جمشیدم..عزیزانم قوم لک آوازه اش تا اون سر دنیا هم رفته و نمیشه همه چیز گفت شهامت لک مثال زدنیه پسر عموی بابام استاد خلبان جنگندست اما برگشت تا به مردم خاکش خدمت کنه تحصیل کرده از آمریکا کیه که ندونه این قوم شیعه علی و پایبند نظامه این قوم شهید داده برای میهن پاک انتظار دارم وزارت اطلاعات این نکبت ادب کنه هیچ وقت نپندارین که اصلات میشه خدشه دار کرد اونم اصلات محکمی مث قوم عزیز لک..سربلند باشین مردم عزیزم

  [پاسخ]

 116. نکنه میگی لره روشنفکر؟؟؟؟

  [پاسخ]

 117. ز سرنوشت غمگین مباش !

  چه بسا سگ هایی بر روی اجساد شیر های جنگل سبز رقصیدند ؛ شادی کردند و خود را بزرگ پنداشتند …
  ولی نمی دانستند شیر ؛
  شیر می ماند و
  سگ ؛ سگ!!!

  [پاسخ]

 118. اگه به فارس و ترک گه کشور دست اونهاست توهین میشدچگار میگردند متاسفم وخونم به جوش امد که هیچ کس براش مهم نیس .

  [پاسخ]

  پیا لورسونی در :

  برارم حرفت دروسه کاملا..

  [پاسخ]

 119. برارون عزیز اعم از لور لک کورد سی چنی وا یک درگیر بی یته …دشمنایکه محرومیت شمانه میحان وننتونه و جون یک …تمام بودجه مملکت ها تقسیم موه بین هموطنا!!!فارسو ترک بعد شما داری قیی میکید…متاسفم
  توهین به برارون لک محکوم و شکسته سی ی که لک مردم اصیلو گپی سن..

  [پاسخ]

  بازگیر در :

  برادر من همین ترکهای رشید هیچوقت ادعایی بر ضد مردمان لر نکردند و هیچ توهینی هم تو سایتهاشون بما نشده.شما بهتره یه کوچولو بیشتر مطالعه بکنی

  [پاسخ]

 120. واقیعُت اینه سهم ما لک ها از کشور کارگری است اون وقت موقع جنگ میشیم عزیزبا این همه منابع خدادای و نیروی انسانی من تمام ایران را گشتم به خدا یا خیلی بدبختیم یا این کشور ما نیست . افغانی ها را بیشتر از ما قبول دارن چون هم نژاد خو دشون است. اینها نه احساس است نه تعصب و تند روی عین واقیعت است همه لک ها این را لمس کرده اند . تا کی ستم و امید سر برزی لکستان .مه گوجر ه هرچی لکه دل پاکو بی شیله م

  [پاسخ]

 121. حتما یه جوری از لک ها خورده که اینجور شعر خونده

  [پاسخ]

  فرشید در :

  اگر آدم با تغییرات زمونه جلو نره متعلق به گذشته است.واقعیت اینه که خیلی از افکار و رسم و رسومات ما با مدرنیته تعارض داره باور بفرمایید خودتونم این رو بزودی درک میکنید

  [پاسخ]

 122. یه بار دیدم تو پمپ بنزین دعوا شد سه تا لک یه لره گرفتن تا خورد زدنش نیسان هم داشتن بار هندوانه فک کنم ۱۰تا هندوانه کوبیدن تو سرش فک کنم این همونه رفته شعر خونده یا خواننده ای تحریک کردن

  [پاسخ]

  فرشید در :

  الآن بنظر شما این کار درستی بوده؟چرا جوانان ما نیروشون رو تو درس و دانشگاه نمیریزن؟الآن فایده دعوا چیه؟

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  از لرها داغ داری معلومه

  [پاسخ]

 123. از چی بگیم شاید بعدها باز از این گستاخیا ببینیم ما لک ها اما چ فایده همیشه مظلوم و مورد مورد ظلم واقع شدیم و همه نادیده گرفتن

  [پاسخ]

 124. من لک هستم.اما در صد سال پیش تبعید شدیم.متاسفانه زبان لکی و لری و نمیدانم .اما ای کاش مردم سرزمینم فرهنگ و زبان لک رو بیشتر ترویج بدن.تا افرادی که مثل من بیشتر اشنا بشن با گذشته خودشون.در ضمن کار اون اقا بسیار زشت بوده و باید جواب کوبنده ای به ایشون داد

  [پاسخ]

  خیری در :

  ما باید یک استان لکستان تشکیل دهیم و شبکه رادیویی و تلویزیونی ،۲۴ساعته به زبان لکی داشته باشیم وگرنه نابود میشویم هرکسی از لکستان مخالف هویت خود و مطالب گفته شده باشد خیانتکار است ما میخواهیم بافرهنگ از و زبان خودمان پیشرفت کنبم از نخبگان و فرهیختگان لک میخواهم در این زمینه پیشقدم باشند ما باید برای لکستان تا پای جان بایستیم تورو خدا بچه ها اون لکی صحبت کنید وقت زیادی نداریم تا الان خواب بودیم ب

  [پاسخ]

 125. من که نفهمیدم چی شده و این اهنگ رو نشنیدم چنان مهم هم نیست
  اگر بیشتر بها به چنین افرادی داده بشه!خیال میکن شخص مهمی هستن
  پس بهتر زیاد بهایی داده نشه
  ببین یه احمق چطور یعده فریخته رو مچل خودش کرده !!
  بعد یعده هم میان اینجا زوربازو مشان میدهند ببنید. شما اگر لک زبان هستید لرزبان کورد زبان و یا فارس زبان
  خواهشا رفتار در شان نام قوم و زبان خود و خانواده خود انجام بدید زور بازو جرش میدم چکارش میکنم
  یک فرد بیشعور و مطمئنا عقده ای چطور شما رو به این روز انداخته و داره به ریشتون میخنده
  بابا بی خیال لک زبان ها مردم با فرهنگی هستند و قبل از زور بازو ابتدا زبان و کلامشون که کارگر میفته!
  من جرش میدم جرش میدم چرا سربازان ظل السطان رو جر نداید؟چرا سربازهای رضاشاه رو جر ندادید؟؟
  خواهشا حداقل برای نام ما و دیگر نام ها و زبان لکی احترام قائل باشید حالا از هرجا هستید میستید مهم نیست
  زبان و هویت لکی با این چیزها آخ هم نمیگه چون هویت ریشه داری است.
  و در ضمن این سگ بیچاره را ول کنید یک حیوونه بنده خدا خیلی هم حیوون محترمیه
  لطفا این گونه افراد عقده ای و روانی را با نام سگ خطاب نکنید و دامان این حیوان باوفا را لکه دار نکنید با سپاس
  کلتو دوس دیرم بوچ خخخ

  [پاسخ]

 126. کی بیه تا سر بشکنم?

  [پاسخ]

 127. امثال ایشون نمیدونن قوم بزرگ لک و لر اولین اقوام ایران بودن . متاسفم فقط همین

  [پاسخ]

 128. وقتی بزرگآن لک روبه اسم خودشون معرفی میکنن وقتی فرهنگ مارو نابودکردن وقتی صداوسیمای استان اسمی ازلک نمیبره این خواننده بی اصالت هم یه آهنگ توهین امیزبخونه کارزیادبدی نکرده

  [پاسخ]

 129. بهتره بنویسیه کورد لرستان بشتکوه بهتره…

  [پاسخ]

 130. اولین قوم مال مهاباده کاکو اشتب تحویل نده تاریخ رو تحریف نکن

  [پاسخ]

 131. من لک هستم به کورد بودنم هم افتخار مبکنم

  [پاسخ]

 132. با،سلام خدمت مردم با شعور با غیرت ( لک) من هم یک (لر) هستم و تنها حالی که خدا بهم داده لر بودن منه،،وبا تمام وجود افتخار میکنم که ( لر) هستم ،،،به ناموسم قسم هیچ چیز برای ( لر ها) بالاتر از ناموس وابرویشان نیست ،و خودمن وقتی فهمیدم همچین احانتی به همزبانانم ( لک ها) شده به ناموسم قسم قلبم میخواد از دهانم بزنه بیرون ،،که همچین ادم خوک صفتی بخواد به قوم بزرک لر توحین کنه ،همچین ادمی بخواد توهین به لر بکنه وسلامت وبی جواب بره زور که داره هیچ دردش ادمو میکشه ،همچنین بی خانواده باید گوشت بدنشونو برید و به خورد خودشون داد تا درس عبرت بشه برای بقیه ،،اقوام،،اولین نژاد ایران لر هست ،ولر از همه سر تره ،،چه از لحاظ قدرت ،چه از لحاض نجابت چه از لحاظ ناموس پرستی ،چه از لحاض مردانگی،، چه از لحاظ سطح سواد با تمام وجود میگم زنده باد مردم استوره ای لک،،،یعنی لر،،،لر ها استوره های تاریخ اند لک یعنی غیرت یعنی نجابت یعنی لر،،،یعنی شخصیت استوره ای،،،،،،پاینده باد ایران ،زنده باد لک یعنی تاریخ ایران ایرانی،،،لک یعنی لر،،،،،،پس زنده باد ،لر،،،،،،لر،یعنی گرگ کوه. وپلنگ صخرا،،،،،لر یعنی خدای روزمین،،،،،،،،،میلاد دهقان نوراباد ممسنی،،به امید روزی که ببینم وبشنوم این حروم زاده خوک صفت شناخته شده وه به دست مردمان با غیرت لر،هر لری که باشد مخصوصا لک ها تقاص بدهد تا درس عبرتی بشود برای بقیه اقوام ،،،،زنده باد ،،،لر،،،لر بودن افتخاره که نصیب همه کس نشده و نخواهد شد،،زنده باد لک ها،،منتظر خبر تقاص این بی خانواده هستم میخواهم که در شبکه های کل دنیا تقاص دادن این نامرد پست را بشنوم ،،به امید ان روز که نزدیک است ،

  [پاسخ]

 133. امیررضا ویسی کن کبود(کن کاو)نورابادی

  من لک زبانم .به این هم افتخار می کنم چون . اریایی اصیلم چون از زبان من همه زبان های ایران به وجود اومده .چون قدیمی تری تمدن دنیا تو شهر من پیدا شده که جمجمه یک زن است که مربوط به ۱۲ هزار سال پیشه (توی اینتر نت سرچ کنید)

  [پاسخ]

 134. امیررضا ویسی کن کبود(کن کاو)نورابادی

  لک ها لر نیستند .چون تاریخ گواهی میده که لک ها اصلا ربطی به لر ها ندارند برادر لر خودتو لک معرفی نکن .زبان و اداب ورسوم لک امسال ثبت ملی شد

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط