سرخط خبرها
امروز: دوشنبه, ۳ آبان , ۱۳۹۵ | ۰۳:۱۹:۱۰آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۵/۰۸/۰۲ ،‌ ۱۰:۰۶
۱۶ شهریور ۱۳۹۴در ۹:۲۱ ق.ظ تعداد بازدید: 3,720 بازدید کد خبر:43154 چاپ خبر

درمان قطعی لکنت زبان با شبیه سازی ذهن توسط محقق کوهدشتی/ خدمات رایگان به مراجعین کوهدشتی

0

در گفتگو با کشکان مطرح شد؛

محقق کوهدشتی و همکارنش توانستند برای اولین بار در دنیا لکنت زبان را بر اساس شبیه سازی ذهنی و تصویر سازی ذهن به صورت قطعی درمان کنند. به گزارش کشکان به نقل از مهر، دکتر محمد احسان تقی زاده، دکترای روانشناسی  و مجری طرح «ایجاد روش درمان قطعی لکنت زبان»؛ گفت: این روش بر اساس […]

دکتر تقی زاده

محقق کوهدشتی و همکارنش توانستند برای اولین بار در دنیا لکنت زبان را بر اساس شبیه سازی ذهنی و تصویر سازی ذهن به صورت قطعی درمان کنند.

به گزارش کشکان به نقل از مهر، دکتر محمد احسان تقی زاده، دکترای روانشناسی  و مجری طرح «ایجاد روش درمان قطعی لکنت زبان»؛ گفت: این روش بر اساس یک روش علمی، پژوهشی و دانشگاهی است که پس از یک دهه به نتیجه قطعی رسیده است.

وی با بیان اینکه روش درمان قطعی لکنت زبان بر اساس دانش شبیه سازی ذهن و تصویر سازی ذهنی است، گفت: از سال گذشته با استفاده از روش ابداعی خود، اقدام به درمان لکنت زبان از رنج سنی ۳ سال به بالا کردیم که بیش از ۵۰ نفر به صورت قطعی درمان شدند.

به گفته وی، این روش برای اولین بار در دنیا اعمال و قابل انتقال به امریکا و اروپا نیز هست چرا که درمان های ارائه شده توسط محققان خارجی قطعی نبوده و گاهگاه برگشت پذیر هستند.

تقی زاده اظهار داشت: روش های جراحی، دارویی، نصب دستگاه هوشمند در حلزون گوش، نصب پروتز در حنجره و… از جمله روش های به کار گرفته شده در دنیا برای درمان لکنت زبان هستند که هیچ یک از اینها به درمان قطعی منتهی نمی شوند.

استاد دانشگاه پیام نور تاکید داشت: روش به کار گرفته شده توسط تیم تحقیقاتی ما، به درمان قطعی لکنت زبان منتهی می شود چرا که بیش از ۳۰ روش علمی بر اساس زبان ذهن در آن استفاده شده است.

وی با تاکید بر اینکه از روش شبیه سازی ذهن و زبان ذهن به درمان لکنت رسیدیم، گفت: با استفاده از این روش لکنت زبان برگشت ناپذیر است و این بدان معناست که لکنت فرد برطرف شده و تا آخر عمر لکنت نخواهد داشت.

لکنت زبان نوعی اختلال گفتار است که مشکلاتی را در برقراری ارتباط با سرعت مناسب و به طور پیوسته و روان ایجاد می کند. در واقع لکنت عبارت است از تکرار، کشش و یا قفل شدن غیر ارادی کلمه یا بخشی از کلمه که فرد قصد بیان آن را دارد.

لازم به ذکر است در گفتگوی تلفنی خبرنگار کشکان با جناب دکتر تقی زاده ایشان درمان مراجعین شهرستان کوهدشت به مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره توانمندسازان را رایگان اعلام کردند.

گفتنی ست دکتر تقی زاده دارای PH.D (دکترای تخصصی روان شناسی)، PH.D دکترای مدیریت توسعه منابع انسانی از دانشگاه بلفورد آمریکا (ایالت نیوجرسی)، ریاست دانشگاه پیام نور ری (ارتقا دادن دانشگاه از رتبه ۱۴ به ۱ استان تهران در کمتر از یک سال) و بسیاری افتخارات دیگر می باشند.

لینک فیلمهای درمان لکنت:

درمان لکنت زبان توسط دکتر تقی زاده

درمان لکنت خانمی پس از نیم قرن زندگی با لکنت

لینک سایت دکتر تقی زاده:

توانمند سازان

دیدگاه

 1. بازانتخابات باز تقی زاده

  [پاسخ]

  بي طرف در :

  رستمی مدعی لطفا کمی بیندیش سیاسی نیست این یک کار علمی بین الملی است وخیلی اهمیت دارد

  [پاسخ]

  علیرضا در :

  نه عزیزم تا امثال شما انتخاب می کنند تقی زاده ها به کار کوهدشت نمی آیند .این خبر جهانی شده وآقای دکتر هم هیچگاه وارد انتخابات کوهدشت نخواهند شد.

  [پاسخ]

  مهسا تقی پور در :

  کشف درمان قطعی لکنت، از ادعا تا واقعیت
  نوشته شده توسط Admin در شهریور ۱۵, ۱۳۹۴

  منبع : سایت انجمن علمی گفتاردرمانی

  نویسنده: دکتر حمید کریمی ، دکترای تخصصی گفتاردرمانی از مرکز تحقیقات لکنت دانشگاه سیدنی استرالیا، استادیار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو انجمن علمی گفتار درمانی ایران

  در روزهای اخیر شاهد تبلیغات رسانه ای با این مضمون بوده ایم که” برای اولین بار در جهان روش درمان قطعی لکنت با استفاده از شبیه سازی ذهنی و تصویر سازی ذهن کشف شد.” این خبر بر روی سایت های خبری مختلف نیز منتشر شده و در برخی از بخشهای خبری برنامه های علمی مانند برنامه ی طلوع دانش شبکه ۴ سیما نیز پخش شد. ظاهر چنین اخباری از یک طرف بسیار جذاب و افتخار آمیز است و از طرف دیگر، موجی از امید و دلگرمی برای افراد دارای لکنت و خانواده های آنان ایجاد می کند. اما آنچه تاسف برانگیز بوده و جای تامل دارد، این است که متخصصین و اهل فن با دقت درمصاحبه مبدع این روش در برنامه پربیننده ” به خانه برمی گردیم” ( که از قضا طیف وسیعی از مخاطبان عام را به خود اختصاص داده ) و نیز با مروری بر مطالب و فیلمهای منتشر شده در وبسایت این روانشناس محترم، در میابند که این موضوع در هر دو زمینه محتوی و ظاهر تامل برانگیز بوده و سوالات بی جواب فراوانی را در ذهن مخاطبان صاحب نظر در این حوزه ایجاد کرده است. در ادامه بخشی از این ابهامات مطرح می شوند:

  ۱٫ هر روش درمانی از هنگام ارائه تا تایید در مجامع معتبر، مسیر علمی خاصی را جهت ارزیابی علمی و مبتنی بر شواهد یک روش درمانی (EBP)طی می کند. سازمان بهداشت جهانی و وزارت محترم بهداشت همواره برای حفظ حقوق بیماران بر ارایه درمان های مبتنی بر شواهد علمیتاکید فراوان دارند. چنین مسیری در مورد روش مورد ادعای اخیر طی نشده است. بر خلاف ادعای مبتکران این روش مبنی بر وجود شواهد علمی و تحقیقاتی، بررسی های بنده به عنوان کسی که سالهاست در زمینه لکنت به تحقیق مشغول هستم، نشان می دهد که تا کنون هیچ مقاله علمی (حتی در پایینترین سطوح علمی) در مورد این روش درمانی در مجلات علمی داخل و یا خارج کشور منتشر نشده است، بررسیها نشان داد که در پیشینه علمی مبتکر محترم نیز هیچ مقاله ای در مورد این برنامه وجود ندارد و ایشان تنها یک مقاله در حوزه لکنت داشته اند که در یکی از مجلات داخلی به چاپ رسیده و ارتباطی با برنامه درمانی مذکور نیز ندارد.

  ۲٫ قبل از معرفی این برنامه به عنوان یک درمان قطعی برای همه افرادی که لکنت می کنند، مبدعان برنامه می بایست شواهد کافی راجع به (۱) نظریه علت شناسی لکنت که به آن معتقدند و بر اساس آن درمان خود را استوار کرده اند، (۲) شواهد علمی در مورد موثر بودن روش درمانی شبیه سازی ذهن به طور عام، و (۳) شواهد کافی در مورد موثر بودن این روش درمانی در لکنت به طور خاص ارایه می دادند که در همه این زمینه ها نقص بارز وجود دارد. مبدعان این روش درمانی مدعی هستند که “ماهیت لکنت زبان تداخل سامانه خودآگاه و خودکار است”. از نظر فلسفه علم (ّPackman & Attanasio, 2004)، نظریات علت شناسی یک اختلال باید قابل ارزیابی و قابل آزمون باشند تا بشود آن را سنجید وسپس رد و یا تایید کرد. همچنین یک نظریه علت شناسی باید بتواند ویژگیهای شناخته شده اختلال را تبیین کند، در حالی که در برنامه ارائه شده چنین اصولی لحاظ نشده اند.

  ۳٫ مبدعان روش شبیه سازی ذهن همچنین مدعی هستند که معمولا” ریشه هایی از ترس، استرس، اضطراب و تنش های عصبی باعث شروع و توسعه مشکل لکنت می شود، حال آنکه یک اتفاق نظر بین محققان سراسر دنیا وجود دارد که اضطراب علت لکنت نیست بلکه در نتیجه آن ایجاد می شود (Alm et al., 2004; Craig et al., 2003; Iverach et al., 2011; Lincoln et al., 2009; Messenger et al., 2004; Menzies et al., 2008; ). لازم به ذکر است که نتایج برنامه های درمانی معتبر روانشناختی (مانند درمانهای شناختی-رفتاری) که بر خلاف روش شبیه سازی ذهن مورد تایید جامعه روانپزشکی (DSM-5)است نشان داده است که این درمانها باعث از بین رفتن لکنت نمی شود، ولی قابلیت تعیمیم نتایج درمان به محیطهای مختلف را افزاایش داده و احتمال بازگشت لکنت پس از درمانهای گفتاردرمانی را کاهش می دهد (Iverach et al., 2009; Menzies et al., 2008; Menzies et al., 2009).

  ۴٫ از نظر محتوایی، چگونگی مراحل درمان برای مخاطب مشخص نیست، لذا فرد ثالث یکه ذی نفع نباشد نمی تواند آن را بازاجرا و آزمون کند. همچنین مشخص نیست که در طی این برنامه چگونه لکنت اندازه گیری شده و از چه ابزار علمی برای سنجش نتایج درمان استفاده می شود. همه صاحب نظران در حیطه لکنت معتقدند که این عارضه ماهیتی رفت و برگشتی دارد، اثبات برگشت ناپذیری این درمان مستلزم پیگیری افراد درمان شده در بازه زمانی بلند مدت و ثبت نتیج آن با روشهای پذیرفته شده علمی است. معلوم نیست منظور از بازگشت ناپذیری این درمان چیست و نتایج آن چگونه و توسط چه کسی از نظر علمی ثبت می شود. با توجه به تاثیر گسترده لکنت بر کیفیت زندگی افرادی که لکنت می کنند (Craig et al., 2009; Yaruss, 2010) مشخص نیست آیا این درمان صرفا” مشکل گفتاری را حل می کند و یا بر روی سایر ابعاد زندگی افرادی که لکنت می کنند همچون ابعاد رفتاری، هیجانی و شناختی لکنت (Yaruss & Quesal, 2006) نیز موثر است. اگر این روش درمانی موثر است با چه ابزار علمی این تاثیرات اندازه گیری شده و در چه مجمع علمی یا مجله معتبری گزارش داده شده و به نقد تخصصی گذاشته شده است.

  ۵٫ در یک برخورد مستدل علمی، هنگام معرفی یک روش، می توان اثر بخشی آن را با استفاده از شیوه های علمی با سایر درمانهای رایج مقایسه کرده و ارجحیت روش جدید را نسبت به روشهای رایج و پیشین اثبات کرد. با توجه به تحصیلات جناب دکتر تقی زاده، ایشان قطعا” مطلع هستند که برای ارزیابی علمی یک روش درمانی، روش تحقیق مشخص و مرحله به مرحله ای وجود دارد تا بتوان اولا” ثابت کرد که این روش درمانی مضر نیست و تاثیر مثبت دارد و در وحله دوم نشان داد نتایج این روش درمانی در مقایسه با سایر روشهای استانداردی که وجود دارد قابل قیاس بوده و یا حتی موثرتر از آنهاست (Onslow et al, 2008). متاسفانه مبتکران این روش، در مصاحبه ها و مطالبی که در فضای مجازی منتشر کرده اند، تلاش می کنند تا به مخاطبین خود چنین القا کنند که روشهای گفتار درمانی در درمان لکنت ،بی تاثیر، پرهزینه و برگشت پذیر هستند.رشته گفتاردرمانی از سال ۱۳۵۲ به صورت آکادمیک در ایران در دانشگاههای علوم پزشکی تدریس می شود .در حال حاضر بیش از ۱۰ دانشگاه کشور در مقطع کارشناسی، ۵ دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد و ۳ دانشگاه در مقطع دکتری پذیرش دانشجو دارند . این رشته دارای استقلال حرفه ای و عضویت در سازمان نظام پزشکی کشور است. با دقت در محتوای مصاحبه مبتکر محترم، به نظر می رسد که این برخورد غیر حرفه ای ناشی از عدم اطلاع کافی ایشان از روشهای گفتاردرمانی در درمان لکنت است. شاهد این ادعا اطلاعاتی است که آقای دکتر تقی زاده از تکنولوژیهای موجود در زمینه درمان لکنت ارائه می دهند. دو روش از مجموع سه روشی که ایشان در برنامه تلویزیونی به عنوان کارهای بزرگ در زمینه مهندسی پزشکی در درمان لکنت توضیح می دهند هیچ ارتباطی به درمان لکنت ندارد و درواقع درارتباط با درمان اختلالات گفتاری پس از برداشتن حنجره (به علت سرطان حنجره و …) و همچنین درمورد کودکان کم شنوا است! به نظر می رسد ایشان اطلاعات لازم در زمینه تمایز لکنت از سایر اختلالات گفتار وزبان را ندارند، چنانچه در آخر برنامه تلویزیونی نیز حین بحث در مورد افرادی که از این درمان می توانند بهره مند شوند در مورد کودکانی حرف می زنند که ایشان به آنها برچسب غیر علمی لال می زنند که درواقع هیچ ارتباطی هم با لکنت ندارد!

  ۶٫ آنچه در فیلم ها و مصاحبه های منتشر شده در وبسایت ایشان برای اثبات اثربخشی این روش آمده است، صرفا” فیلم های گزینش شده و بریده بریده از تعداد محدودی از مراجعین است. این فیلمها کاملا” گزینشی و انتخاب شده است و نمونه های گفتاری ارائه شده نمی تواند نشان دهنده وضعیت واقعی لکنت در زندگی روزمره این افراد باشد (Karimi et al., 2013). در موردیکی ار نمونه های گفتاری، لکنت نرولوژیک به نظر می رسد و نه رشدی و ظاهرا” مبدعان این روش با تمایز لکنت رشدی از اختلالات مشابه آشنا نیستند. در فیلم گفتار پس از درمان یکی از مراجعان (آروین) حداقل هشت مورد لکنت وجود دارد و مشخص نیست ابزار ایشان در اندازه گیری لکنت چیست و معیارشان برای کاملا” موفقیت آمیز بودن درمان کدام است. گاهی موضوع مورد استفاده در نمونه های گفتاری بعد و قبل از درمان متفاوتند و نمونه استفاده شده برای پس از درمان به شکلی است که بیان آن ساده تر بوده و احتمال وقوع لکنت در آن کمتر است.

  ۷٫ در گفتاردرمانی روشهای درمانی مختلفی برای درمان افراد دارای لکنت در سنین مختلف وجود دارد. نکته بسیارمهم در این زمینه این است که حدود ۷۰ درصد از کودکان پیش دبستانی بدون هیچ گونه برنامه درمانی به طور خود به خودی بهبود می یابند (Lattermann et al., 2008). تحقیقات مستند و علمی فراوانی وجود دارد که نشان می دهد برنامه های گفتاردرمانی (مثلا” روش لیدکامب) ۷٫۵ برابر بیشتر از بهبودی خودبه خودی باعث از بین رفتن لکنت در سنین پیش از دبستان می شود (Jones et al., 2005). بالاترین احتمال درمان مربوط به سنین قبل از دبستان است. در سنین بالاتر نیز شواهد علمی کافی در مورد موثر بودن روشهای گفتاردرمانی وجود دارد (Onslow, 2015) ولی نوع برنامه های درمانی متفاوت است (Guitar, 2013). شایان ذکر است هزینه های هر جلسه گفتاردرمانی تقریبا” یک پنجم هر جلسه شبیه سازی ذهن است.

  ۸٫ طبق اظهارات آقای دکتر تقی زاده در برنامه تلویزیون، تعداد جلسات درمان شبیه سازی ذهنی می تواند از۱ تا ۲۰ جلسه باشد و میانگین جلسات گفتاردرمانی نیز در روش گفتاردرمانی لیدکامب ۱۵-۱۷ جلسه است (Onslw et al., 2015). از بابت برگشت پذیری نتایج درمان لکنت، با آقای دکترهم عقیده ایم و اذعان داریم که احتمال بازگشت وجود دارد ولیکن نکته مهم این است که نه در همه افراد. احتمال بازگشت لکنت پس از درمان در سنین پایین بسیار کم است (مشروط به انجام کامل برنامه درمانی و نه رها کردن آن درطول دوره درمان) (Jones et al., 2008). در بزرگسالان و نوجوانان بین ۳۰ تا ۶۰ درصد احتمال بازگشت بخشی از لکنت وجود دارد (Craig et al., 1995)که آن هم با روشهای درمانی مستند و علمی که وجود دارد و در تحقیقات مختلف اثبات شده اند قابل پیشگیری و یا درمان است (Cream et al., 2010). تأمل در فیلم های گذاشته شده در وب سایت برنامه به راحتی بیانگر این است که عزیزانی که در این فیلم ها صحبت کرده اند، برنامه های گفتاردرمانی را بسیار ناقص انجام داده و یا بیش از یکی دو جلسه پیگیری نکرده اند (برای مثال به فیلم خانم فاطمه شمس، آقای حمید اسد زاده و آروین مراجعه شود). قطعا” هیچ برنامه درمانی لکنت در گفتاردرمانی وجود ندارد که بدون انجام تمرینات نتیجه بخش باشد (Iven et al., 2014). از طرف دیگر ادعا شده که درمان شبیه سازی یک درمان قطعی و برگشت ناپذیر است ولی کوچکترین داده ای (حتی مصاحبه کلامی و یا از طریق انجام تحقیق علمی) در این زمینه ارائه نشده است.

  افرادی که در فیلم های منتشرشده هستند قطعا” نمی توانند نمادی از مراجعانی باشند که هر روزه به کلینیکهای گفتاردرمانی سراسر کشور مراجعه می کنند، چرا که بسیاری از آنها بهبود یافته و ترخیص می شوند و به دنبال درمانهای جایگزین نیستند. در یکی از فیلم ها گزارشگر برنامه بیان می کند با آن که تاکنون بیش از ۵۰ نفر توسط این روش بهبود کامل یافته اند فقط این ۵ نفر حاضر به مصاحبه و فیلم برداری شدند!

  در پایان آنچه تذکر آن بسیار ضروری به نظر می رسد این است که برنامه های رسانه ملی، از گستره بسیار زیادی برخوردار بوده و جمعیت کثیری از مخاطبین عام و غیر متخصص را در برمی گیرد. اغلب مردم به آنچه در رسانه ها و بویژه در برنامه های علمی سیما منتشر می شود، اعتماد می کنند. در حوزه سلامت، پخش برنامه های تبلیغاتی که مبنای علمی تایید شده ای ندارند، و با عنوان مشخص رپرتاژ آگهی پخش نمی شوند، تاثیرات جبران ناپذیری در جامعه باقی خواهد گذاشت. به تدریج که تجاری و غیر علمی بودن چنین برنامه هایی برای مردم آشکار شود، اعتماد عمومی خدشه دار شده و نمیتوان از این رسانه وسیع، برای دستیابی به اهداف ملی آگاهی بخشی در زمینه بهداشت و سلامت استفاده کرد. از شورای سلامت صدا و سیما، دفتر پیگیری تبلیغات حوزه سلامت در سازمان نظام پزشکی و بخش نظارتی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی انتظار می رود در این زمینه نظارت جدی تر و برخورد مناسبی داشته باشند.

  [پاسخ]

 2. درودبر مححق ارزشمند وسلام حضور شما دکتر گرانقدر، برایتان موفقیت بیشتری راآرزو دارم.

  [پاسخ]

  شاكرم گراوند در :

  اشتباه تایپی محقق صحیح است خواندگان ببخشند

  [پاسخ]

 3. درود بر دکتر وممنون از رایگان کردن شهر وندان هم نوع کوهدشتی قابل توجه ساسیون دارای سابقه که سنگ مردم بیچاره شهرمان سالهاست به سینه میزنن

  [پاسخ]

 4. به کوهدشتی بودنت افتخار میکنیم سر زنده باشی دکتر

  [پاسخ]

 5. آقای دکتر موفقیت چشمگیرتان مایه ی مسرت است همواره شاد باشی

  [پاسخ]

 6. دکترجان موفقیت جنابعالی را صمیمانه تبریک میگویم امیدوارم موفق باشی

  [پاسخ]

 7. بدون شک کوهدشت به داشتن اندیشمندان و افراد نخبه ای چون دکتر تقی زاده افتخار میکند از درگاه خداوند منان برایتان سربلندی توام با موفقیت ارزومندم موفق باشید

  [پاسخ]

 8. ای باباچراهمه بال بال می زنیدبنده خدایه حرف علمی زدخسته نباش ولی تعدادی ازدوستان جوگیرشدن.

  [پاسخ]

 9. کشف درمان قطعی لکنت، از ادعا تا واقعیت
  نوشته شده توسط Admin در شهریور ۱۵, ۱۳۹۴

  منبع : سایت انجمن علمی گفتاردرمانی

  نویسنده: دکتر حمید کریمی ، دکترای تخصصی گفتاردرمانی از مرکز تحقیقات لکنت دانشگاه سیدنی استرالیا، استادیار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو انجمن علمی گفتار درمانی ایران

  در روزهای اخیر شاهد تبلیغات رسانه ای با این مضمون بوده ایم که” برای اولین بار در جهان روش درمان قطعی لکنت با استفاده از شبیه سازی ذهنی و تصویر سازی ذهن کشف شد.” این خبر بر روی سایت های خبری مختلف نیز منتشر شده و در برخی از بخشهای خبری برنامه های علمی مانند برنامه ی طلوع دانش شبکه ۴ سیما نیز پخش شد. ظاهر چنین اخباری از یک طرف بسیار جذاب و افتخار آمیز است و از طرف دیگر، موجی از امید و دلگرمی برای افراد دارای لکنت و خانواده های آنان ایجاد می کند. اما آنچه تاسف برانگیز بوده و جای تامل دارد، این است که متخصصین و اهل فن با دقت درمصاحبه مبدع این روش در برنامه پربیننده ” به خانه برمی گردیم” ( که از قضا طیف وسیعی از مخاطبان عام را به خود اختصاص داده ) و نیز با مروری بر مطالب و فیلمهای منتشر شده در وبسایت این روانشناس محترم، در میابند که این موضوع در هر دو زمینه محتوی و ظاهر تامل برانگیز بوده و سوالات بی جواب فراوانی را در ذهن مخاطبان صاحب نظر در این حوزه ایجاد کرده است. در ادامه بخشی از این ابهامات مطرح می شوند:

  ۱٫ هر روش درمانی از هنگام ارائه تا تایید در مجامع معتبر، مسیر علمی خاصی را جهت ارزیابی علمی و مبتنی بر شواهد یک روش درمانی (EBP)طی می کند. سازمان بهداشت جهانی و وزارت محترم بهداشت همواره برای حفظ حقوق بیماران بر ارایه درمان های مبتنی بر شواهد علمیتاکید فراوان دارند. چنین مسیری در مورد روش مورد ادعای اخیر طی نشده است. بر خلاف ادعای مبتکران این روش مبنی بر وجود شواهد علمی و تحقیقاتی، بررسی های بنده به عنوان کسی که سالهاست در زمینه لکنت به تحقیق مشغول هستم، نشان می دهد که تا کنون هیچ مقاله علمی (حتی در پایینترین سطوح علمی) در مورد این روش درمانی در مجلات علمی داخل و یا خارج کشور منتشر نشده است، بررسیها نشان داد که در پیشینه علمی مبتکر محترم نیز هیچ مقاله ای در مورد این برنامه وجود ندارد و ایشان تنها یک مقاله در حوزه لکنت داشته اند که در یکی از مجلات داخلی به چاپ رسیده و ارتباطی با برنامه درمانی مذکور نیز ندارد.

  ۲٫ قبل از معرفی این برنامه به عنوان یک درمان قطعی برای همه افرادی که لکنت می کنند، مبدعان برنامه می بایست شواهد کافی راجع به (۱) نظریه علت شناسی لکنت که به آن معتقدند و بر اساس آن درمان خود را استوار کرده اند، (۲) شواهد علمی در مورد موثر بودن روش درمانی شبیه سازی ذهن به طور عام، و (۳) شواهد کافی در مورد موثر بودن این روش درمانی در لکنت به طور خاص ارایه می دادند که در همه این زمینه ها نقص بارز وجود دارد. مبدعان این روش درمانی مدعی هستند که “ماهیت لکنت زبان تداخل سامانه خودآگاه و خودکار است”. از نظر فلسفه علم (ّPackman & Attanasio, 2004)، نظریات علت شناسی یک اختلال باید قابل ارزیابی و قابل آزمون باشند تا بشود آن را سنجید وسپس رد و یا تایید کرد. همچنین یک نظریه علت شناسی باید بتواند ویژگیهای شناخته شده اختلال را تبیین کند، در حالی که در برنامه ارائه شده چنین اصولی لحاظ نشده اند.

  ۳٫ مبدعان روش شبیه سازی ذهن همچنین مدعی هستند که معمولا” ریشه هایی از ترس، استرس، اضطراب و تنش های عصبی باعث شروع و توسعه مشکل لکنت می شود، حال آنکه یک اتفاق نظر بین محققان سراسر دنیا وجود دارد که اضطراب علت لکنت نیست بلکه در نتیجه آن ایجاد می شود (Alm et al., 2004; Craig et al., 2003; Iverach et al., 2011; Lincoln et al., 2009; Messenger et al., 2004; Menzies et al., 2008; ). لازم به ذکر است که نتایج برنامه های درمانی معتبر روانشناختی (مانند درمانهای شناختی-رفتاری) که بر خلاف روش شبیه سازی ذهن مورد تایید جامعه روانپزشکی (DSM-5)است نشان داده است که این درمانها باعث از بین رفتن لکنت نمی شود، ولی قابلیت تعیمیم نتایج درمان به محیطهای مختلف را افزاایش داده و احتمال بازگشت لکنت پس از درمانهای گفتاردرمانی را کاهش می دهد (Iverach et al., 2009; Menzies et al., 2008; Menzies et al., 2009).

  ۴٫ از نظر محتوایی، چگونگی مراحل درمان برای مخاطب مشخص نیست، لذا فرد ثالث یکه ذی نفع نباشد نمی تواند آن را بازاجرا و آزمون کند. همچنین مشخص نیست که در طی این برنامه چگونه لکنت اندازه گیری شده و از چه ابزار علمی برای سنجش نتایج درمان استفاده می شود. همه صاحب نظران در حیطه لکنت معتقدند که این عارضه ماهیتی رفت و برگشتی دارد، اثبات برگشت ناپذیری این درمان مستلزم پیگیری افراد درمان شده در بازه زمانی بلند مدت و ثبت نتیج آن با روشهای پذیرفته شده علمی است. معلوم نیست منظور از بازگشت ناپذیری این درمان چیست و نتایج آن چگونه و توسط چه کسی از نظر علمی ثبت می شود. با توجه به تاثیر گسترده لکنت بر کیفیت زندگی افرادی که لکنت می کنند (Craig et al., 2009; Yaruss, 2010) مشخص نیست آیا این درمان صرفا” مشکل گفتاری را حل می کند و یا بر روی سایر ابعاد زندگی افرادی که لکنت می کنند همچون ابعاد رفتاری، هیجانی و شناختی لکنت (Yaruss & Quesal, 2006) نیز موثر است. اگر این روش درمانی موثر است با چه ابزار علمی این تاثیرات اندازه گیری شده و در چه مجمع علمی یا مجله معتبری گزارش داده شده و به نقد تخصصی گذاشته شده است.

  ۵٫ در یک برخورد مستدل علمی، هنگام معرفی یک روش، می توان اثر بخشی آن را با استفاده از شیوه های علمی با سایر درمانهای رایج مقایسه کرده و ارجحیت روش جدید را نسبت به روشهای رایج و پیشین اثبات کرد. با توجه به تحصیلات جناب دکتر تقی زاده، ایشان قطعا” مطلع هستند که برای ارزیابی علمی یک روش درمانی، روش تحقیق مشخص و مرحله به مرحله ای وجود دارد تا بتوان اولا” ثابت کرد که این روش درمانی مضر نیست و تاثیر مثبت دارد و در وحله دوم نشان داد نتایج این روش درمانی در مقایسه با سایر روشهای استانداردی که وجود دارد قابل قیاس بوده و یا حتی موثرتر از آنهاست (Onslow et al, 2008). متاسفانه مبتکران این روش، در مصاحبه ها و مطالبی که در فضای مجازی منتشر کرده اند، تلاش می کنند تا به مخاطبین خود چنین القا کنند که روشهای گفتار درمانی در درمان لکنت ،بی تاثیر، پرهزینه و برگشت پذیر هستند.رشته گفتاردرمانی از سال ۱۳۵۲ به صورت آکادمیک در ایران در دانشگاههای علوم پزشکی تدریس می شود .در حال حاضر بیش از ۱۰ دانشگاه کشور در مقطع کارشناسی، ۵ دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد و ۳ دانشگاه در مقطع دکتری پذیرش دانشجو دارند . این رشته دارای استقلال حرفه ای و عضویت در سازمان نظام پزشکی کشور است. با دقت در محتوای مصاحبه مبتکر محترم، به نظر می رسد که این برخورد غیر حرفه ای ناشی از عدم اطلاع کافی ایشان از روشهای گفتاردرمانی در درمان لکنت است. شاهد این ادعا اطلاعاتی است که آقای دکتر تقی زاده از تکنولوژیهای موجود در زمینه درمان لکنت ارائه می دهند. دو روش از مجموع سه روشی که ایشان در برنامه تلویزیونی به عنوان کارهای بزرگ در زمینه مهندسی پزشکی در درمان لکنت توضیح می دهند هیچ ارتباطی به درمان لکنت ندارد و درواقع درارتباط با درمان اختلالات گفتاری پس از برداشتن حنجره (به علت سرطان حنجره و …) و همچنین درمورد کودکان کم شنوا است! به نظر می رسد ایشان اطلاعات لازم در زمینه تمایز لکنت از سایر اختلالات گفتار وزبان را ندارند، چنانچه در آخر برنامه تلویزیونی نیز حین بحث در مورد افرادی که از این درمان می توانند بهره مند شوند در مورد کودکانی حرف می زنند که ایشان به آنها برچسب غیر علمی لال می زنند که درواقع هیچ ارتباطی هم با لکنت ندارد!

  ۶٫ آنچه در فیلم ها و مصاحبه های منتشر شده در وبسایت ایشان برای اثبات اثربخشی این روش آمده است، صرفا” فیلم های گزینش شده و بریده بریده از تعداد محدودی از مراجعین است. این فیلمها کاملا” گزینشی و انتخاب شده است و نمونه های گفتاری ارائه شده نمی تواند نشان دهنده وضعیت واقعی لکنت در زندگی روزمره این افراد باشد (Karimi et al., 2013). در موردیکی ار نمونه های گفتاری، لکنت نرولوژیک به نظر می رسد و نه رشدی و ظاهرا” مبدعان این روش با تمایز لکنت رشدی از اختلالات مشابه آشنا نیستند. در فیلم گفتار پس از درمان یکی از مراجعان (آروین) حداقل هشت مورد لکنت وجود دارد و مشخص نیست ابزار ایشان در اندازه گیری لکنت چیست و معیارشان برای کاملا” موفقیت آمیز بودن درمان کدام است. گاهی موضوع مورد استفاده در نمونه های گفتاری بعد و قبل از درمان متفاوتند و نمونه استفاده شده برای پس از درمان به شکلی است که بیان آن ساده تر بوده و احتمال وقوع لکنت در آن کمتر است.

  ۷٫ در گفتاردرمانی روشهای درمانی مختلفی برای درمان افراد دارای لکنت در سنین مختلف وجود دارد. نکته بسیارمهم در این زمینه این است که حدود ۷۰ درصد از کودکان پیش دبستانی بدون هیچ گونه برنامه درمانی به طور خود به خودی بهبود می یابند (Lattermann et al., 2008). تحقیقات مستند و علمی فراوانی وجود دارد که نشان می دهد برنامه های گفتاردرمانی (مثلا” روش لیدکامب) ۷٫۵ برابر بیشتر از بهبودی خودبه خودی باعث از بین رفتن لکنت در سنین پیش از دبستان می شود (Jones et al., 2005). بالاترین احتمال درمان مربوط به سنین قبل از دبستان است. در سنین بالاتر نیز شواهد علمی کافی در مورد موثر بودن روشهای گفتاردرمانی وجود دارد (Onslow, 2015) ولی نوع برنامه های درمانی متفاوت است (Guitar, 2013). شایان ذکر است هزینه های هر جلسه گفتاردرمانی تقریبا” یک پنجم هر جلسه شبیه سازی ذهن است.

  ۸٫ طبق اظهارات آقای دکتر تقی زاده در برنامه تلویزیون، تعداد جلسات درمان شبیه سازی ذهنی می تواند از۱ تا ۲۰ جلسه باشد و میانگین جلسات گفتاردرمانی نیز در روش گفتاردرمانی لیدکامب ۱۵-۱۷ جلسه است (Onslw et al., 2015). از بابت برگشت پذیری نتایج درمان لکنت، با آقای دکترهم عقیده ایم و اذعان داریم که احتمال بازگشت وجود دارد ولیکن نکته مهم این است که نه در همه افراد. احتمال بازگشت لکنت پس از درمان در سنین پایین بسیار کم است (مشروط به انجام کامل برنامه درمانی و نه رها کردن آن درطول دوره درمان) (Jones et al., 2008). در بزرگسالان و نوجوانان بین ۳۰ تا ۶۰ درصد احتمال بازگشت بخشی از لکنت وجود دارد (Craig et al., 1995)که آن هم با روشهای درمانی مستند و علمی که وجود دارد و در تحقیقات مختلف اثبات شده اند قابل پیشگیری و یا درمان است (Cream et al., 2010). تأمل در فیلم های گذاشته شده در وب سایت برنامه به راحتی بیانگر این است که عزیزانی که در این فیلم ها صحبت کرده اند، برنامه های گفتاردرمانی را بسیار ناقص انجام داده و یا بیش از یکی دو جلسه پیگیری نکرده اند (برای مثال به فیلم خانم فاطمه شمس، آقای حمید اسد زاده و آروین مراجعه شود). قطعا” هیچ برنامه درمانی لکنت در گفتاردرمانی وجود ندارد که بدون انجام تمرینات نتیجه بخش باشد (Iven et al., 2014). از طرف دیگر ادعا شده که درمان شبیه سازی یک درمان قطعی و برگشت ناپذیر است ولی کوچکترین داده ای (حتی مصاحبه کلامی و یا از طریق انجام تحقیق علمی) در این زمینه ارائه نشده است.

  افرادی که در فیلم های منتشرشده هستند قطعا” نمی توانند نمادی از مراجعانی باشند که هر روزه به کلینیکهای گفتاردرمانی سراسر کشور مراجعه می کنند، چرا که بسیاری از آنها بهبود یافته و ترخیص می شوند و به دنبال درمانهای جایگزین نیستند. در یکی از فیلم ها گزارشگر برنامه بیان می کند با آن که تاکنون بیش از ۵۰ نفر توسط این روش بهبود کامل یافته اند فقط این ۵ نفر حاضر به مصاحبه و فیلم برداری شدند!

  در پایان آنچه تذکر آن بسیار ضروری به نظر می رسد این است که برنامه های رسانه ملی، از گستره بسیار زیادی برخوردار بوده و جمعیت کثیری از مخاطبین عام و غیر متخصص را در برمی گیرد. اغلب مردم به آنچه در رسانه ها و بویژه در برنامه های علمی سیما منتشر می شود، اعتماد می کنند. در حوزه سلامت، پخش برنامه های تبلیغاتی که مبنای علمی تایید شده ای ندارند، و با عنوان مشخص رپرتاژ آگهی پخش نمی شوند، تاثیرات جبران ناپذیری در جامعه باقی خواهد گذاشت. به تدریج که تجاری و غیر علمی بودن چنین برنامه هایی برای مردم آشکار شود، اعتماد عمومی خدشه دار شده و نمیتوان از این رسانه وسیع، برای دستیابی به اهداف ملی آگاهی بخشی در زمینه بهداشت و سلامت استفاده کرد. از شورای سلامت صدا و سیما، دفتر پیگیری تبلیغات حوزه سلامت در سازمان نظام پزشکی و بخش نظارتی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی انتظار می رود در این زمینه نظارت جدی تر و برخورد مناسبی داشته باشند.

  [پاسخ]

  مهدی کبیری در :

  واقعا متشکر از شما
  و متاسفم برای افرادی که بجای رفتن سراغ متخصصین لکنت دنبال راه میانبر و بدون تحقیق می گردند.
  کاملا با نظر دکتر کریمی عزیز موافقم

  [پاسخ]

  احمد رهبری در :

  دکتر کریمی عزیز علم شما مایه سربلندی ماست و ممنون که ما را آگاه کردید .
  تشکر

  [پاسخ]

  گفتاردرمان در :

  دکتر کریمی دکترای گفتاردرمانی در شاخه لکنت از خارج از کشور دارند.
  من به ایشان ایمان دارم

  [پاسخ]

  محمد در :

  سی سال از عمرم در گفتاردرمانی های مختلف تلف شد بدون کوچکترین اثری. آقایان لیسانس و فوق لیسانس و دکترای گفتاردرمانی ابتدا چند مورد از بیمارانی که درمان شده اند را نشان بدهند بعد ادعایی داشته باشند.

  [پاسخ]

 10. باسلام
  ضمن تشکر از شما دوست عزیز درصورت امکان ادرس مطب و یا محل مراجعه را در سایت قرار دهید
  با تشکر. سلیمانی

  [پاسخ]

 11. ۱کوهدشت لیاقت دانشمند ندارد
  ۲گفتار درمانگران در مقابله با دکتر مانند یاران خاءن امامی در سال ۸۶ اند

  [پاسخ]

 12. با سلام
  رشته گفتار درمانی تنها رشته در حوزه علوم پزشکی می باشد که نه تنها هیچگونه پیشرفتی نداشته بلکه روح و روان افراد دارای لکنت را به بازی می گیرد و فقط بصورت مقطعی بظاهر نشان می دهند که فرد درمان شده است و به جای دانشمندان بزرگ، مدعیان بزرگی دارد …
  تنها پیشرفتشان ساخت دستگاه لکنت شکن بود با قیمت بالا و تبلیغ بسیار که باعث اختلالات شدید در سیستم عصبی و سردردهای شدید می شود.
  و نمی توانند شاهد درمان قطعی لکنت باشند زیرا بازار داغ گفتار درمانان را رو به خاموشی می کشاند

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  متاسفم برای دیگاهت ای کوته فکر
  بنده بیست سال لکنت داشتم و با یک دوره درمانی به درمان کامل زیر نظر گفتار درمان خوب در اصفهان رسیدم.
  تا افرادی مثل شما هستند کشور فقط دچار دروغگویی و فریبکاری می شود

  [پاسخ]

 13. درمان لکنت زبان قطعی است یااستثنا وجود دارد . دوره درمان چه مدت زمانی طول میکشد هزینه درمان درحدی است که افرادکم بضاعت ازراههای دوربتوانند برای درمان شدن مراجعه کنند

  [پاسخ]

 14. با سلام خدمت دکتر حمید کریمی عزیز. دکتر جان باید خدمت شما عرض کنم که لکنت زبان یک کلمه کاملا اشتباهه چونکه این مشکل درسته که در گفتار ادمها نمایان میشه اما در حقیقت ریشه در ذهن داره و اینو نه تنها شما بلکه هیچ گفتار درمانگری نتونسته متوجه بشه و البته این یک چیز طبیعیه چونکه شما فقط بلدید گفتار رو درمان کنید، نه ذهن رو. دوما اینکه فیلمهایی که گذاشته شده توی سایت برای بینندگان که ببینند دلیلش اینه که فقط مقایسه بکنند شرایط قبل و بعد از درمان رو و لازم به ذکره که اگه فیلمها تعدادشون کمه به این خاطره که هرکسی دوست نداره فیلمش توی سایت گذاشته بشه و این ی چیز کاملا شخصیه. بعضیا مثل من هستند که میخان فیلمشونو کل دنیا ببینن و بدونند که دکتر تقی زاده چ خدمت بزرگی به بشر کرده با این کارش و فیلمم هر وقت روی سایت اومد میتونید ببینید. لطفا به جای اینکه انقدر زور بزنی که بگی این روش درمانیه اشتباهه برو روی این روش درمانی فکر بکن و بیا شاگردی دکتر رو بکن. بعدشم اینکه اون درسی که شما توی استرالیا و جاهای دیگه خوندی راج ب درمان لکنت زبان، به نظر بنده به جز اینکه آب در هاون کوبیده باشی هیچ کاری نکردی عزیز. من خودم الان که دارم این متن رو مینویسم برات تحت درمان دکتر گرانقدر و والا مقام اقای تقی زاده هستم و بعد از حدود ۲ماه درمان نزدیک به ۹۸ درصد بهبود پیدا کردم و باورم نمیشه خودمم که اینطوری به روش های خیلی راحت خوب بشم. هزینه درمان دکتر زیاد نیست. دکتر انقدر ادم شریفیه که با همع راه میاد و به همه تخفیف میده و حتی خیلیارو هم رایگان درمان کرده. فقط توی روش دکتر باید قدرت ایمان ادم بالا باشه که زودتر خوب بشه. هرچقدر ایمان و باور ادم بیشتر باشه زودتر خوب میشه. و بعد یک جمله راج ب اروین گفتی که ۸ مورد لکنت داخلش گفتارش دیدی و در جوابش باید بگم کع شما سر کلاس مدرسه میری میبینی ۳۰ نفر دانش اموز داره که دو نفر ۲۰ میگیره و خیلیا ۱۵ میگیرن و خیلیای دیگه تجدید میشن. و بازم لازمه که بگم تمام روشای دکتر به دوتا چیز بستگی داره: اول اینکه قدرت هوش افراد در چ سطحیه و دوم اینکه طرف مقابل چطوری تمرینات رو انجام میده که طبیعتن سطح هوشیاری بک فرد مثلا ۱۰ ساله مثل اروین در مقابل شخصی مثل من که ۲۵ سالمه خیلی فرق میکنه و قدرت و ایمان من نسبت به اروین زمین و اسمانه و طبیعتا نوع تمرینمونم خیلی فرق میکنه. من با جون و دلم تمرین میکنم و الانم به لطف اول خدا و دوم دکتر تقی زاده لکنتم رو نابود کردم. دکتر کریمی عزیز قبل از اینکه بیای اظهار نظر کنی و روش های دکتر تقی زاده رو خدشه دار کنی اول برو مطالعه کن درست و بعد بیا اظهار نظر کن. با تشکر از مدیریت سایت

  [پاسخ]

 15. چراشفافیتی درباره هزینه درمان وجود نداره ، کسانی که از راه دور علاقمند به درمان هستند وبضاعت مالی کافی ندارند چطورتصمیم بگیرند

  [پاسخ]

  همایون در :

  رفتم نبود،نرو نیست.
  عاطفه خانم راست میگه مرجع علمی نداره.

  [پاسخ]

  فاطیما در :

  من از راست یا دروغ بودن ادعا اطلاعی ندارم و اظهار نظر نمی کنم چون فقط یه جلسه رفتم اما قیمت ویزیت اولیه ۱۰۰ تومن هست و تعرفه هر جلسه درمانی یک میلیون که معمولا بخش زیادی از این هزینه نوسط دکتر تخفیف میخوره. ولی رقم باقی مونده هم قابل توجه هست برای افرادی که عادت به اینجور هزینه ها ندارن.

  [پاسخ]

 16. آرزو دارم خبر راست باشه ولی نگرانم اگه نتیجه نگرفتم چطور تو چشمای بابام نگاه کنم چون میبینم با چه مشقتی داره این هزینه رو جور میکنه

  [پاسخ]

 17. جلسه ای ۷۰۰تا۸۰۰هزار تومن میگیرن…..دقیقا نمیفهمم برای چی انقدر هزینه بالاست.خودشون که میگن هزینه واقعی ۱۵۰ملیونه ولی بازم خییییلی زیاده جلسه ۷۰۰هزار تومن….یه جورایی یاد بقالی افتادم…البته میگن اگر خوب نشدی پولو پس میدیم حالا واقعا پس میدن یا نه نمیدونم

  [پاسخ]

 18. کاش به زودی دروغ ب این بزرگی رسوا بشه ،یک روانشناس نمی تونه لکنت رو اصولی درمان کنه .اگه روش ابداعی ایشون واقعا به درد می خوره چرا هیچ تاییدیه ای از یه جای معتبر توی دنیا یا حتی ایران ندارند. ،برادر من از ۴ سالگی لکنت می کرد ،و با درمان یک گفتار درمان خوب توی اصفهان بعد از یک درمان ۵ ساله کاملا خوب شد.ب دوستانی که معتقدند گفتاردرمانها نمی تونند لکنت رو درمان کنند باید بگم که هر گفتار درمانی معمولا ۲یا ۳ حیطه از مشکلات گفتار رو انتخاب می کنه و فقط با اون افراد کارمیکنه ،انتخاب گفتار درمانی که در درمان لکنت مهارت داره خیلی مهم هست،البته این ضعف رشته ی گفتار درمانیه که در مقاطع بالاتر در ایران تخصصی نمی شه.

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
آمار سایت
  • 0
  • 1,913
  • 25,979
  • 200,906
  • 817,429
  • 13,470,582
  • 25,187,085
  • 42,842
  • یکشنبه ۲ آبان , ۱۳۹۵
سایت های مرتبط