سرخط خبرها
امروز: سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶ | ۱۹:۱۳:۱۸آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۱۶ شهریور ۱۳۹۴در ۹:۲۱ ق.ظ تعداد بازدید: 8,084 بازدید کد خبر:43154 چاپ خبر

درمان قطعی لکنت زبان با شبیه سازی ذهن توسط محقق کوهدشتی/ خدمات رایگان به مراجعین کوهدشتی

0

در گفتگو با کشکان مطرح شد؛

محقق کوهدشتی و همکارنش توانستند برای اولین بار در دنیا لکنت زبان را بر اساس شبیه سازی ذهنی و تصویر سازی ذهن به صورت قطعی درمان کنند. به گزارش کشکان به نقل از مهر، دکتر محمد احسان تقی زاده، دکترای روانشناسی  و مجری طرح «ایجاد روش درمان قطعی لکنت زبان»؛ گفت: این روش بر اساس […]

دکتر تقی زاده

محقق کوهدشتی و همکارنش توانستند برای اولین بار در دنیا لکنت زبان را بر اساس شبیه سازی ذهنی و تصویر سازی ذهن به صورت قطعی درمان کنند.

به گزارش کشکان به نقل از مهر، دکتر محمد احسان تقی زاده، دکترای روانشناسی  و مجری طرح «ایجاد روش درمان قطعی لکنت زبان»؛ گفت: این روش بر اساس یک روش علمی، پژوهشی و دانشگاهی است که پس از یک دهه به نتیجه قطعی رسیده است.

وی با بیان اینکه روش درمان قطعی لکنت زبان بر اساس دانش شبیه سازی ذهن و تصویر سازی ذهنی است، گفت: از سال گذشته با استفاده از روش ابداعی خود، اقدام به درمان لکنت زبان از رنج سنی ۳ سال به بالا کردیم که بیش از ۵۰ نفر به صورت قطعی درمان شدند.

به گفته وی، این روش برای اولین بار در دنیا اعمال و قابل انتقال به امریکا و اروپا نیز هست چرا که درمان های ارائه شده توسط محققان خارجی قطعی نبوده و گاهگاه برگشت پذیر هستند.

تقی زاده اظهار داشت: روش های جراحی، دارویی، نصب دستگاه هوشمند در حلزون گوش، نصب پروتز در حنجره و… از جمله روش های به کار گرفته شده در دنیا برای درمان لکنت زبان هستند که هیچ یک از اینها به درمان قطعی منتهی نمی شوند.

استاد دانشگاه پیام نور تاکید داشت: روش به کار گرفته شده توسط تیم تحقیقاتی ما، به درمان قطعی لکنت زبان منتهی می شود چرا که بیش از ۳۰ روش علمی بر اساس زبان ذهن در آن استفاده شده است.

وی با تاکید بر اینکه از روش شبیه سازی ذهن و زبان ذهن به درمان لکنت رسیدیم، گفت: با استفاده از این روش لکنت زبان برگشت ناپذیر است و این بدان معناست که لکنت فرد برطرف شده و تا آخر عمر لکنت نخواهد داشت.

لکنت زبان نوعی اختلال گفتار است که مشکلاتی را در برقراری ارتباط با سرعت مناسب و به طور پیوسته و روان ایجاد می کند. در واقع لکنت عبارت است از تکرار، کشش و یا قفل شدن غیر ارادی کلمه یا بخشی از کلمه که فرد قصد بیان آن را دارد.

لازم به ذکر است در گفتگوی تلفنی خبرنگار کشکان با جناب دکتر تقی زاده ایشان درمان مراجعین شهرستان کوهدشت به مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره توانمندسازان را رایگان اعلام کردند.

گفتنی ست دکتر تقی زاده دارای PH.D (دکترای تخصصی روان شناسی)، PH.D دکترای مدیریت توسعه منابع انسانی از دانشگاه بلفورد آمریکا (ایالت نیوجرسی)، ریاست دانشگاه پیام نور ری (ارتقا دادن دانشگاه از رتبه ۱۴ به ۱ استان تهران در کمتر از یک سال) و بسیاری افتخارات دیگر می باشند.

لینک فیلمهای درمان لکنت:

درمان لکنت زبان توسط دکتر تقی زاده

درمان لکنت خانمی پس از نیم قرن زندگی با لکنت

لینک سایت دکتر تقی زاده:

توانمند سازان

دیدگاه

 1. بازانتخابات باز تقی زاده

  [پاسخ]

  بي طرف در :

  رستمی مدعی لطفا کمی بیندیش سیاسی نیست این یک کار علمی بین الملی است وخیلی اهمیت دارد

  [پاسخ]

  علیرضا در :

  نه عزیزم تا امثال شما انتخاب می کنند تقی زاده ها به کار کوهدشت نمی آیند .این خبر جهانی شده وآقای دکتر هم هیچگاه وارد انتخابات کوهدشت نخواهند شد.

  [پاسخ]

  مهسا تقی پور در :

  کشف درمان قطعی لکنت، از ادعا تا واقعیت
  نوشته شده توسط Admin در شهریور ۱۵, ۱۳۹۴

  منبع : سایت انجمن علمی گفتاردرمانی

  نویسنده: دکتر حمید کریمی ، دکترای تخصصی گفتاردرمانی از مرکز تحقیقات لکنت دانشگاه سیدنی استرالیا، استادیار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو انجمن علمی گفتار درمانی ایران

  در روزهای اخیر شاهد تبلیغات رسانه ای با این مضمون بوده ایم که” برای اولین بار در جهان روش درمان قطعی لکنت با استفاده از شبیه سازی ذهنی و تصویر سازی ذهن کشف شد.” این خبر بر روی سایت های خبری مختلف نیز منتشر شده و در برخی از بخشهای خبری برنامه های علمی مانند برنامه ی طلوع دانش شبکه ۴ سیما نیز پخش شد. ظاهر چنین اخباری از یک طرف بسیار جذاب و افتخار آمیز است و از طرف دیگر، موجی از امید و دلگرمی برای افراد دارای لکنت و خانواده های آنان ایجاد می کند. اما آنچه تاسف برانگیز بوده و جای تامل دارد، این است که متخصصین و اهل فن با دقت درمصاحبه مبدع این روش در برنامه پربیننده ” به خانه برمی گردیم” ( که از قضا طیف وسیعی از مخاطبان عام را به خود اختصاص داده ) و نیز با مروری بر مطالب و فیلمهای منتشر شده در وبسایت این روانشناس محترم، در میابند که این موضوع در هر دو زمینه محتوی و ظاهر تامل برانگیز بوده و سوالات بی جواب فراوانی را در ذهن مخاطبان صاحب نظر در این حوزه ایجاد کرده است. در ادامه بخشی از این ابهامات مطرح می شوند:

  ۱٫ هر روش درمانی از هنگام ارائه تا تایید در مجامع معتبر، مسیر علمی خاصی را جهت ارزیابی علمی و مبتنی بر شواهد یک روش درمانی (EBP)طی می کند. سازمان بهداشت جهانی و وزارت محترم بهداشت همواره برای حفظ حقوق بیماران بر ارایه درمان های مبتنی بر شواهد علمیتاکید فراوان دارند. چنین مسیری در مورد روش مورد ادعای اخیر طی نشده است. بر خلاف ادعای مبتکران این روش مبنی بر وجود شواهد علمی و تحقیقاتی، بررسی های بنده به عنوان کسی که سالهاست در زمینه لکنت به تحقیق مشغول هستم، نشان می دهد که تا کنون هیچ مقاله علمی (حتی در پایینترین سطوح علمی) در مورد این روش درمانی در مجلات علمی داخل و یا خارج کشور منتشر نشده است، بررسیها نشان داد که در پیشینه علمی مبتکر محترم نیز هیچ مقاله ای در مورد این برنامه وجود ندارد و ایشان تنها یک مقاله در حوزه لکنت داشته اند که در یکی از مجلات داخلی به چاپ رسیده و ارتباطی با برنامه درمانی مذکور نیز ندارد.

  ۲٫ قبل از معرفی این برنامه به عنوان یک درمان قطعی برای همه افرادی که لکنت می کنند، مبدعان برنامه می بایست شواهد کافی راجع به (۱) نظریه علت شناسی لکنت که به آن معتقدند و بر اساس آن درمان خود را استوار کرده اند، (۲) شواهد علمی در مورد موثر بودن روش درمانی شبیه سازی ذهن به طور عام، و (۳) شواهد کافی در مورد موثر بودن این روش درمانی در لکنت به طور خاص ارایه می دادند که در همه این زمینه ها نقص بارز وجود دارد. مبدعان این روش درمانی مدعی هستند که “ماهیت لکنت زبان تداخل سامانه خودآگاه و خودکار است”. از نظر فلسفه علم (ّPackman & Attanasio, 2004)، نظریات علت شناسی یک اختلال باید قابل ارزیابی و قابل آزمون باشند تا بشود آن را سنجید وسپس رد و یا تایید کرد. همچنین یک نظریه علت شناسی باید بتواند ویژگیهای شناخته شده اختلال را تبیین کند، در حالی که در برنامه ارائه شده چنین اصولی لحاظ نشده اند.

  ۳٫ مبدعان روش شبیه سازی ذهن همچنین مدعی هستند که معمولا” ریشه هایی از ترس، استرس، اضطراب و تنش های عصبی باعث شروع و توسعه مشکل لکنت می شود، حال آنکه یک اتفاق نظر بین محققان سراسر دنیا وجود دارد که اضطراب علت لکنت نیست بلکه در نتیجه آن ایجاد می شود (Alm et al., 2004; Craig et al., 2003; Iverach et al., 2011; Lincoln et al., 2009; Messenger et al., 2004; Menzies et al., 2008; ). لازم به ذکر است که نتایج برنامه های درمانی معتبر روانشناختی (مانند درمانهای شناختی-رفتاری) که بر خلاف روش شبیه سازی ذهن مورد تایید جامعه روانپزشکی (DSM-5)است نشان داده است که این درمانها باعث از بین رفتن لکنت نمی شود، ولی قابلیت تعیمیم نتایج درمان به محیطهای مختلف را افزاایش داده و احتمال بازگشت لکنت پس از درمانهای گفتاردرمانی را کاهش می دهد (Iverach et al., 2009; Menzies et al., 2008; Menzies et al., 2009).

  ۴٫ از نظر محتوایی، چگونگی مراحل درمان برای مخاطب مشخص نیست، لذا فرد ثالث یکه ذی نفع نباشد نمی تواند آن را بازاجرا و آزمون کند. همچنین مشخص نیست که در طی این برنامه چگونه لکنت اندازه گیری شده و از چه ابزار علمی برای سنجش نتایج درمان استفاده می شود. همه صاحب نظران در حیطه لکنت معتقدند که این عارضه ماهیتی رفت و برگشتی دارد، اثبات برگشت ناپذیری این درمان مستلزم پیگیری افراد درمان شده در بازه زمانی بلند مدت و ثبت نتیج آن با روشهای پذیرفته شده علمی است. معلوم نیست منظور از بازگشت ناپذیری این درمان چیست و نتایج آن چگونه و توسط چه کسی از نظر علمی ثبت می شود. با توجه به تاثیر گسترده لکنت بر کیفیت زندگی افرادی که لکنت می کنند (Craig et al., 2009; Yaruss, 2010) مشخص نیست آیا این درمان صرفا” مشکل گفتاری را حل می کند و یا بر روی سایر ابعاد زندگی افرادی که لکنت می کنند همچون ابعاد رفتاری، هیجانی و شناختی لکنت (Yaruss & Quesal, 2006) نیز موثر است. اگر این روش درمانی موثر است با چه ابزار علمی این تاثیرات اندازه گیری شده و در چه مجمع علمی یا مجله معتبری گزارش داده شده و به نقد تخصصی گذاشته شده است.

  ۵٫ در یک برخورد مستدل علمی، هنگام معرفی یک روش، می توان اثر بخشی آن را با استفاده از شیوه های علمی با سایر درمانهای رایج مقایسه کرده و ارجحیت روش جدید را نسبت به روشهای رایج و پیشین اثبات کرد. با توجه به تحصیلات جناب دکتر تقی زاده، ایشان قطعا” مطلع هستند که برای ارزیابی علمی یک روش درمانی، روش تحقیق مشخص و مرحله به مرحله ای وجود دارد تا بتوان اولا” ثابت کرد که این روش درمانی مضر نیست و تاثیر مثبت دارد و در وحله دوم نشان داد نتایج این روش درمانی در مقایسه با سایر روشهای استانداردی که وجود دارد قابل قیاس بوده و یا حتی موثرتر از آنهاست (Onslow et al, 2008). متاسفانه مبتکران این روش، در مصاحبه ها و مطالبی که در فضای مجازی منتشر کرده اند، تلاش می کنند تا به مخاطبین خود چنین القا کنند که روشهای گفتار درمانی در درمان لکنت ،بی تاثیر، پرهزینه و برگشت پذیر هستند.رشته گفتاردرمانی از سال ۱۳۵۲ به صورت آکادمیک در ایران در دانشگاههای علوم پزشکی تدریس می شود .در حال حاضر بیش از ۱۰ دانشگاه کشور در مقطع کارشناسی، ۵ دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد و ۳ دانشگاه در مقطع دکتری پذیرش دانشجو دارند . این رشته دارای استقلال حرفه ای و عضویت در سازمان نظام پزشکی کشور است. با دقت در محتوای مصاحبه مبتکر محترم، به نظر می رسد که این برخورد غیر حرفه ای ناشی از عدم اطلاع کافی ایشان از روشهای گفتاردرمانی در درمان لکنت است. شاهد این ادعا اطلاعاتی است که آقای دکتر تقی زاده از تکنولوژیهای موجود در زمینه درمان لکنت ارائه می دهند. دو روش از مجموع سه روشی که ایشان در برنامه تلویزیونی به عنوان کارهای بزرگ در زمینه مهندسی پزشکی در درمان لکنت توضیح می دهند هیچ ارتباطی به درمان لکنت ندارد و درواقع درارتباط با درمان اختلالات گفتاری پس از برداشتن حنجره (به علت سرطان حنجره و …) و همچنین درمورد کودکان کم شنوا است! به نظر می رسد ایشان اطلاعات لازم در زمینه تمایز لکنت از سایر اختلالات گفتار وزبان را ندارند، چنانچه در آخر برنامه تلویزیونی نیز حین بحث در مورد افرادی که از این درمان می توانند بهره مند شوند در مورد کودکانی حرف می زنند که ایشان به آنها برچسب غیر علمی لال می زنند که درواقع هیچ ارتباطی هم با لکنت ندارد!

  ۶٫ آنچه در فیلم ها و مصاحبه های منتشر شده در وبسایت ایشان برای اثبات اثربخشی این روش آمده است، صرفا” فیلم های گزینش شده و بریده بریده از تعداد محدودی از مراجعین است. این فیلمها کاملا” گزینشی و انتخاب شده است و نمونه های گفتاری ارائه شده نمی تواند نشان دهنده وضعیت واقعی لکنت در زندگی روزمره این افراد باشد (Karimi et al., 2013). در موردیکی ار نمونه های گفتاری، لکنت نرولوژیک به نظر می رسد و نه رشدی و ظاهرا” مبدعان این روش با تمایز لکنت رشدی از اختلالات مشابه آشنا نیستند. در فیلم گفتار پس از درمان یکی از مراجعان (آروین) حداقل هشت مورد لکنت وجود دارد و مشخص نیست ابزار ایشان در اندازه گیری لکنت چیست و معیارشان برای کاملا” موفقیت آمیز بودن درمان کدام است. گاهی موضوع مورد استفاده در نمونه های گفتاری بعد و قبل از درمان متفاوتند و نمونه استفاده شده برای پس از درمان به شکلی است که بیان آن ساده تر بوده و احتمال وقوع لکنت در آن کمتر است.

  ۷٫ در گفتاردرمانی روشهای درمانی مختلفی برای درمان افراد دارای لکنت در سنین مختلف وجود دارد. نکته بسیارمهم در این زمینه این است که حدود ۷۰ درصد از کودکان پیش دبستانی بدون هیچ گونه برنامه درمانی به طور خود به خودی بهبود می یابند (Lattermann et al., 2008). تحقیقات مستند و علمی فراوانی وجود دارد که نشان می دهد برنامه های گفتاردرمانی (مثلا” روش لیدکامب) ۷٫۵ برابر بیشتر از بهبودی خودبه خودی باعث از بین رفتن لکنت در سنین پیش از دبستان می شود (Jones et al., 2005). بالاترین احتمال درمان مربوط به سنین قبل از دبستان است. در سنین بالاتر نیز شواهد علمی کافی در مورد موثر بودن روشهای گفتاردرمانی وجود دارد (Onslow, 2015) ولی نوع برنامه های درمانی متفاوت است (Guitar, 2013). شایان ذکر است هزینه های هر جلسه گفتاردرمانی تقریبا” یک پنجم هر جلسه شبیه سازی ذهن است.

  ۸٫ طبق اظهارات آقای دکتر تقی زاده در برنامه تلویزیون، تعداد جلسات درمان شبیه سازی ذهنی می تواند از۱ تا ۲۰ جلسه باشد و میانگین جلسات گفتاردرمانی نیز در روش گفتاردرمانی لیدکامب ۱۵-۱۷ جلسه است (Onslw et al., 2015). از بابت برگشت پذیری نتایج درمان لکنت، با آقای دکترهم عقیده ایم و اذعان داریم که احتمال بازگشت وجود دارد ولیکن نکته مهم این است که نه در همه افراد. احتمال بازگشت لکنت پس از درمان در سنین پایین بسیار کم است (مشروط به انجام کامل برنامه درمانی و نه رها کردن آن درطول دوره درمان) (Jones et al., 2008). در بزرگسالان و نوجوانان بین ۳۰ تا ۶۰ درصد احتمال بازگشت بخشی از لکنت وجود دارد (Craig et al., 1995)که آن هم با روشهای درمانی مستند و علمی که وجود دارد و در تحقیقات مختلف اثبات شده اند قابل پیشگیری و یا درمان است (Cream et al., 2010). تأمل در فیلم های گذاشته شده در وب سایت برنامه به راحتی بیانگر این است که عزیزانی که در این فیلم ها صحبت کرده اند، برنامه های گفتاردرمانی را بسیار ناقص انجام داده و یا بیش از یکی دو جلسه پیگیری نکرده اند (برای مثال به فیلم خانم فاطمه شمس، آقای حمید اسد زاده و آروین مراجعه شود). قطعا” هیچ برنامه درمانی لکنت در گفتاردرمانی وجود ندارد که بدون انجام تمرینات نتیجه بخش باشد (Iven et al., 2014). از طرف دیگر ادعا شده که درمان شبیه سازی یک درمان قطعی و برگشت ناپذیر است ولی کوچکترین داده ای (حتی مصاحبه کلامی و یا از طریق انجام تحقیق علمی) در این زمینه ارائه نشده است.

  افرادی که در فیلم های منتشرشده هستند قطعا” نمی توانند نمادی از مراجعانی باشند که هر روزه به کلینیکهای گفتاردرمانی سراسر کشور مراجعه می کنند، چرا که بسیاری از آنها بهبود یافته و ترخیص می شوند و به دنبال درمانهای جایگزین نیستند. در یکی از فیلم ها گزارشگر برنامه بیان می کند با آن که تاکنون بیش از ۵۰ نفر توسط این روش بهبود کامل یافته اند فقط این ۵ نفر حاضر به مصاحبه و فیلم برداری شدند!

  در پایان آنچه تذکر آن بسیار ضروری به نظر می رسد این است که برنامه های رسانه ملی، از گستره بسیار زیادی برخوردار بوده و جمعیت کثیری از مخاطبین عام و غیر متخصص را در برمی گیرد. اغلب مردم به آنچه در رسانه ها و بویژه در برنامه های علمی سیما منتشر می شود، اعتماد می کنند. در حوزه سلامت، پخش برنامه های تبلیغاتی که مبنای علمی تایید شده ای ندارند، و با عنوان مشخص رپرتاژ آگهی پخش نمی شوند، تاثیرات جبران ناپذیری در جامعه باقی خواهد گذاشت. به تدریج که تجاری و غیر علمی بودن چنین برنامه هایی برای مردم آشکار شود، اعتماد عمومی خدشه دار شده و نمیتوان از این رسانه وسیع، برای دستیابی به اهداف ملی آگاهی بخشی در زمینه بهداشت و سلامت استفاده کرد. از شورای سلامت صدا و سیما، دفتر پیگیری تبلیغات حوزه سلامت در سازمان نظام پزشکی و بخش نظارتی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی انتظار می رود در این زمینه نظارت جدی تر و برخورد مناسبی داشته باشند.

  [پاسخ]

 2. درودبر مححق ارزشمند وسلام حضور شما دکتر گرانقدر، برایتان موفقیت بیشتری راآرزو دارم.

  [پاسخ]

  شاكرم گراوند در :

  اشتباه تایپی محقق صحیح است خواندگان ببخشند

  [پاسخ]

 3. درود بر دکتر وممنون از رایگان کردن شهر وندان هم نوع کوهدشتی قابل توجه ساسیون دارای سابقه که سنگ مردم بیچاره شهرمان سالهاست به سینه میزنن

  [پاسخ]

 4. به کوهدشتی بودنت افتخار میکنیم سر زنده باشی دکتر

  [پاسخ]

 5. آقای دکتر موفقیت چشمگیرتان مایه ی مسرت است همواره شاد باشی

  [پاسخ]

 6. دکترجان موفقیت جنابعالی را صمیمانه تبریک میگویم امیدوارم موفق باشی

  [پاسخ]

 7. بدون شک کوهدشت به داشتن اندیشمندان و افراد نخبه ای چون دکتر تقی زاده افتخار میکند از درگاه خداوند منان برایتان سربلندی توام با موفقیت ارزومندم موفق باشید

  [پاسخ]

 8. ای باباچراهمه بال بال می زنیدبنده خدایه حرف علمی زدخسته نباش ولی تعدادی ازدوستان جوگیرشدن.

  [پاسخ]

 9. کشف درمان قطعی لکنت، از ادعا تا واقعیت
  نوشته شده توسط Admin در شهریور ۱۵, ۱۳۹۴

  منبع : سایت انجمن علمی گفتاردرمانی

  نویسنده: دکتر حمید کریمی ، دکترای تخصصی گفتاردرمانی از مرکز تحقیقات لکنت دانشگاه سیدنی استرالیا، استادیار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو انجمن علمی گفتار درمانی ایران

  در روزهای اخیر شاهد تبلیغات رسانه ای با این مضمون بوده ایم که” برای اولین بار در جهان روش درمان قطعی لکنت با استفاده از شبیه سازی ذهنی و تصویر سازی ذهن کشف شد.” این خبر بر روی سایت های خبری مختلف نیز منتشر شده و در برخی از بخشهای خبری برنامه های علمی مانند برنامه ی طلوع دانش شبکه ۴ سیما نیز پخش شد. ظاهر چنین اخباری از یک طرف بسیار جذاب و افتخار آمیز است و از طرف دیگر، موجی از امید و دلگرمی برای افراد دارای لکنت و خانواده های آنان ایجاد می کند. اما آنچه تاسف برانگیز بوده و جای تامل دارد، این است که متخصصین و اهل فن با دقت درمصاحبه مبدع این روش در برنامه پربیننده ” به خانه برمی گردیم” ( که از قضا طیف وسیعی از مخاطبان عام را به خود اختصاص داده ) و نیز با مروری بر مطالب و فیلمهای منتشر شده در وبسایت این روانشناس محترم، در میابند که این موضوع در هر دو زمینه محتوی و ظاهر تامل برانگیز بوده و سوالات بی جواب فراوانی را در ذهن مخاطبان صاحب نظر در این حوزه ایجاد کرده است. در ادامه بخشی از این ابهامات مطرح می شوند:

  ۱٫ هر روش درمانی از هنگام ارائه تا تایید در مجامع معتبر، مسیر علمی خاصی را جهت ارزیابی علمی و مبتنی بر شواهد یک روش درمانی (EBP)طی می کند. سازمان بهداشت جهانی و وزارت محترم بهداشت همواره برای حفظ حقوق بیماران بر ارایه درمان های مبتنی بر شواهد علمیتاکید فراوان دارند. چنین مسیری در مورد روش مورد ادعای اخیر طی نشده است. بر خلاف ادعای مبتکران این روش مبنی بر وجود شواهد علمی و تحقیقاتی، بررسی های بنده به عنوان کسی که سالهاست در زمینه لکنت به تحقیق مشغول هستم، نشان می دهد که تا کنون هیچ مقاله علمی (حتی در پایینترین سطوح علمی) در مورد این روش درمانی در مجلات علمی داخل و یا خارج کشور منتشر نشده است، بررسیها نشان داد که در پیشینه علمی مبتکر محترم نیز هیچ مقاله ای در مورد این برنامه وجود ندارد و ایشان تنها یک مقاله در حوزه لکنت داشته اند که در یکی از مجلات داخلی به چاپ رسیده و ارتباطی با برنامه درمانی مذکور نیز ندارد.

  ۲٫ قبل از معرفی این برنامه به عنوان یک درمان قطعی برای همه افرادی که لکنت می کنند، مبدعان برنامه می بایست شواهد کافی راجع به (۱) نظریه علت شناسی لکنت که به آن معتقدند و بر اساس آن درمان خود را استوار کرده اند، (۲) شواهد علمی در مورد موثر بودن روش درمانی شبیه سازی ذهن به طور عام، و (۳) شواهد کافی در مورد موثر بودن این روش درمانی در لکنت به طور خاص ارایه می دادند که در همه این زمینه ها نقص بارز وجود دارد. مبدعان این روش درمانی مدعی هستند که “ماهیت لکنت زبان تداخل سامانه خودآگاه و خودکار است”. از نظر فلسفه علم (ّPackman & Attanasio, 2004)، نظریات علت شناسی یک اختلال باید قابل ارزیابی و قابل آزمون باشند تا بشود آن را سنجید وسپس رد و یا تایید کرد. همچنین یک نظریه علت شناسی باید بتواند ویژگیهای شناخته شده اختلال را تبیین کند، در حالی که در برنامه ارائه شده چنین اصولی لحاظ نشده اند.

  ۳٫ مبدعان روش شبیه سازی ذهن همچنین مدعی هستند که معمولا” ریشه هایی از ترس، استرس، اضطراب و تنش های عصبی باعث شروع و توسعه مشکل لکنت می شود، حال آنکه یک اتفاق نظر بین محققان سراسر دنیا وجود دارد که اضطراب علت لکنت نیست بلکه در نتیجه آن ایجاد می شود (Alm et al., 2004; Craig et al., 2003; Iverach et al., 2011; Lincoln et al., 2009; Messenger et al., 2004; Menzies et al., 2008; ). لازم به ذکر است که نتایج برنامه های درمانی معتبر روانشناختی (مانند درمانهای شناختی-رفتاری) که بر خلاف روش شبیه سازی ذهن مورد تایید جامعه روانپزشکی (DSM-5)است نشان داده است که این درمانها باعث از بین رفتن لکنت نمی شود، ولی قابلیت تعیمیم نتایج درمان به محیطهای مختلف را افزاایش داده و احتمال بازگشت لکنت پس از درمانهای گفتاردرمانی را کاهش می دهد (Iverach et al., 2009; Menzies et al., 2008; Menzies et al., 2009).

  ۴٫ از نظر محتوایی، چگونگی مراحل درمان برای مخاطب مشخص نیست، لذا فرد ثالث یکه ذی نفع نباشد نمی تواند آن را بازاجرا و آزمون کند. همچنین مشخص نیست که در طی این برنامه چگونه لکنت اندازه گیری شده و از چه ابزار علمی برای سنجش نتایج درمان استفاده می شود. همه صاحب نظران در حیطه لکنت معتقدند که این عارضه ماهیتی رفت و برگشتی دارد، اثبات برگشت ناپذیری این درمان مستلزم پیگیری افراد درمان شده در بازه زمانی بلند مدت و ثبت نتیج آن با روشهای پذیرفته شده علمی است. معلوم نیست منظور از بازگشت ناپذیری این درمان چیست و نتایج آن چگونه و توسط چه کسی از نظر علمی ثبت می شود. با توجه به تاثیر گسترده لکنت بر کیفیت زندگی افرادی که لکنت می کنند (Craig et al., 2009; Yaruss, 2010) مشخص نیست آیا این درمان صرفا” مشکل گفتاری را حل می کند و یا بر روی سایر ابعاد زندگی افرادی که لکنت می کنند همچون ابعاد رفتاری، هیجانی و شناختی لکنت (Yaruss & Quesal, 2006) نیز موثر است. اگر این روش درمانی موثر است با چه ابزار علمی این تاثیرات اندازه گیری شده و در چه مجمع علمی یا مجله معتبری گزارش داده شده و به نقد تخصصی گذاشته شده است.

  ۵٫ در یک برخورد مستدل علمی، هنگام معرفی یک روش، می توان اثر بخشی آن را با استفاده از شیوه های علمی با سایر درمانهای رایج مقایسه کرده و ارجحیت روش جدید را نسبت به روشهای رایج و پیشین اثبات کرد. با توجه به تحصیلات جناب دکتر تقی زاده، ایشان قطعا” مطلع هستند که برای ارزیابی علمی یک روش درمانی، روش تحقیق مشخص و مرحله به مرحله ای وجود دارد تا بتوان اولا” ثابت کرد که این روش درمانی مضر نیست و تاثیر مثبت دارد و در وحله دوم نشان داد نتایج این روش درمانی در مقایسه با سایر روشهای استانداردی که وجود دارد قابل قیاس بوده و یا حتی موثرتر از آنهاست (Onslow et al, 2008). متاسفانه مبتکران این روش، در مصاحبه ها و مطالبی که در فضای مجازی منتشر کرده اند، تلاش می کنند تا به مخاطبین خود چنین القا کنند که روشهای گفتار درمانی در درمان لکنت ،بی تاثیر، پرهزینه و برگشت پذیر هستند.رشته گفتاردرمانی از سال ۱۳۵۲ به صورت آکادمیک در ایران در دانشگاههای علوم پزشکی تدریس می شود .در حال حاضر بیش از ۱۰ دانشگاه کشور در مقطع کارشناسی، ۵ دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد و ۳ دانشگاه در مقطع دکتری پذیرش دانشجو دارند . این رشته دارای استقلال حرفه ای و عضویت در سازمان نظام پزشکی کشور است. با دقت در محتوای مصاحبه مبتکر محترم، به نظر می رسد که این برخورد غیر حرفه ای ناشی از عدم اطلاع کافی ایشان از روشهای گفتاردرمانی در درمان لکنت است. شاهد این ادعا اطلاعاتی است که آقای دکتر تقی زاده از تکنولوژیهای موجود در زمینه درمان لکنت ارائه می دهند. دو روش از مجموع سه روشی که ایشان در برنامه تلویزیونی به عنوان کارهای بزرگ در زمینه مهندسی پزشکی در درمان لکنت توضیح می دهند هیچ ارتباطی به درمان لکنت ندارد و درواقع درارتباط با درمان اختلالات گفتاری پس از برداشتن حنجره (به علت سرطان حنجره و …) و همچنین درمورد کودکان کم شنوا است! به نظر می رسد ایشان اطلاعات لازم در زمینه تمایز لکنت از سایر اختلالات گفتار وزبان را ندارند، چنانچه در آخر برنامه تلویزیونی نیز حین بحث در مورد افرادی که از این درمان می توانند بهره مند شوند در مورد کودکانی حرف می زنند که ایشان به آنها برچسب غیر علمی لال می زنند که درواقع هیچ ارتباطی هم با لکنت ندارد!

  ۶٫ آنچه در فیلم ها و مصاحبه های منتشر شده در وبسایت ایشان برای اثبات اثربخشی این روش آمده است، صرفا” فیلم های گزینش شده و بریده بریده از تعداد محدودی از مراجعین است. این فیلمها کاملا” گزینشی و انتخاب شده است و نمونه های گفتاری ارائه شده نمی تواند نشان دهنده وضعیت واقعی لکنت در زندگی روزمره این افراد باشد (Karimi et al., 2013). در موردیکی ار نمونه های گفتاری، لکنت نرولوژیک به نظر می رسد و نه رشدی و ظاهرا” مبدعان این روش با تمایز لکنت رشدی از اختلالات مشابه آشنا نیستند. در فیلم گفتار پس از درمان یکی از مراجعان (آروین) حداقل هشت مورد لکنت وجود دارد و مشخص نیست ابزار ایشان در اندازه گیری لکنت چیست و معیارشان برای کاملا” موفقیت آمیز بودن درمان کدام است. گاهی موضوع مورد استفاده در نمونه های گفتاری بعد و قبل از درمان متفاوتند و نمونه استفاده شده برای پس از درمان به شکلی است که بیان آن ساده تر بوده و احتمال وقوع لکنت در آن کمتر است.

  ۷٫ در گفتاردرمانی روشهای درمانی مختلفی برای درمان افراد دارای لکنت در سنین مختلف وجود دارد. نکته بسیارمهم در این زمینه این است که حدود ۷۰ درصد از کودکان پیش دبستانی بدون هیچ گونه برنامه درمانی به طور خود به خودی بهبود می یابند (Lattermann et al., 2008). تحقیقات مستند و علمی فراوانی وجود دارد که نشان می دهد برنامه های گفتاردرمانی (مثلا” روش لیدکامب) ۷٫۵ برابر بیشتر از بهبودی خودبه خودی باعث از بین رفتن لکنت در سنین پیش از دبستان می شود (Jones et al., 2005). بالاترین احتمال درمان مربوط به سنین قبل از دبستان است. در سنین بالاتر نیز شواهد علمی کافی در مورد موثر بودن روشهای گفتاردرمانی وجود دارد (Onslow, 2015) ولی نوع برنامه های درمانی متفاوت است (Guitar, 2013). شایان ذکر است هزینه های هر جلسه گفتاردرمانی تقریبا” یک پنجم هر جلسه شبیه سازی ذهن است.

  ۸٫ طبق اظهارات آقای دکتر تقی زاده در برنامه تلویزیون، تعداد جلسات درمان شبیه سازی ذهنی می تواند از۱ تا ۲۰ جلسه باشد و میانگین جلسات گفتاردرمانی نیز در روش گفتاردرمانی لیدکامب ۱۵-۱۷ جلسه است (Onslw et al., 2015). از بابت برگشت پذیری نتایج درمان لکنت، با آقای دکترهم عقیده ایم و اذعان داریم که احتمال بازگشت وجود دارد ولیکن نکته مهم این است که نه در همه افراد. احتمال بازگشت لکنت پس از درمان در سنین پایین بسیار کم است (مشروط به انجام کامل برنامه درمانی و نه رها کردن آن درطول دوره درمان) (Jones et al., 2008). در بزرگسالان و نوجوانان بین ۳۰ تا ۶۰ درصد احتمال بازگشت بخشی از لکنت وجود دارد (Craig et al., 1995)که آن هم با روشهای درمانی مستند و علمی که وجود دارد و در تحقیقات مختلف اثبات شده اند قابل پیشگیری و یا درمان است (Cream et al., 2010). تأمل در فیلم های گذاشته شده در وب سایت برنامه به راحتی بیانگر این است که عزیزانی که در این فیلم ها صحبت کرده اند، برنامه های گفتاردرمانی را بسیار ناقص انجام داده و یا بیش از یکی دو جلسه پیگیری نکرده اند (برای مثال به فیلم خانم فاطمه شمس، آقای حمید اسد زاده و آروین مراجعه شود). قطعا” هیچ برنامه درمانی لکنت در گفتاردرمانی وجود ندارد که بدون انجام تمرینات نتیجه بخش باشد (Iven et al., 2014). از طرف دیگر ادعا شده که درمان شبیه سازی یک درمان قطعی و برگشت ناپذیر است ولی کوچکترین داده ای (حتی مصاحبه کلامی و یا از طریق انجام تحقیق علمی) در این زمینه ارائه نشده است.

  افرادی که در فیلم های منتشرشده هستند قطعا” نمی توانند نمادی از مراجعانی باشند که هر روزه به کلینیکهای گفتاردرمانی سراسر کشور مراجعه می کنند، چرا که بسیاری از آنها بهبود یافته و ترخیص می شوند و به دنبال درمانهای جایگزین نیستند. در یکی از فیلم ها گزارشگر برنامه بیان می کند با آن که تاکنون بیش از ۵۰ نفر توسط این روش بهبود کامل یافته اند فقط این ۵ نفر حاضر به مصاحبه و فیلم برداری شدند!

  در پایان آنچه تذکر آن بسیار ضروری به نظر می رسد این است که برنامه های رسانه ملی، از گستره بسیار زیادی برخوردار بوده و جمعیت کثیری از مخاطبین عام و غیر متخصص را در برمی گیرد. اغلب مردم به آنچه در رسانه ها و بویژه در برنامه های علمی سیما منتشر می شود، اعتماد می کنند. در حوزه سلامت، پخش برنامه های تبلیغاتی که مبنای علمی تایید شده ای ندارند، و با عنوان مشخص رپرتاژ آگهی پخش نمی شوند، تاثیرات جبران ناپذیری در جامعه باقی خواهد گذاشت. به تدریج که تجاری و غیر علمی بودن چنین برنامه هایی برای مردم آشکار شود، اعتماد عمومی خدشه دار شده و نمیتوان از این رسانه وسیع، برای دستیابی به اهداف ملی آگاهی بخشی در زمینه بهداشت و سلامت استفاده کرد. از شورای سلامت صدا و سیما، دفتر پیگیری تبلیغات حوزه سلامت در سازمان نظام پزشکی و بخش نظارتی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی انتظار می رود در این زمینه نظارت جدی تر و برخورد مناسبی داشته باشند.

  [پاسخ]

  مهدی کبیری در :

  واقعا متشکر از شما
  و متاسفم برای افرادی که بجای رفتن سراغ متخصصین لکنت دنبال راه میانبر و بدون تحقیق می گردند.
  کاملا با نظر دکتر کریمی عزیز موافقم

  [پاسخ]

  احمد رهبری در :

  دکتر کریمی عزیز علم شما مایه سربلندی ماست و ممنون که ما را آگاه کردید .
  تشکر

  [پاسخ]

  گفتاردرمان در :

  دکتر کریمی دکترای گفتاردرمانی در شاخه لکنت از خارج از کشور دارند.
  من به ایشان ایمان دارم

  [پاسخ]

  محمد در :

  سی سال از عمرم در گفتاردرمانی های مختلف تلف شد بدون کوچکترین اثری. آقایان لیسانس و فوق لیسانس و دکترای گفتاردرمانی ابتدا چند مورد از بیمارانی که درمان شده اند را نشان بدهند بعد ادعایی داشته باشند.

  [پاسخ]

  وحيد كريمي هلشي در :

  با سلام خدمت جناب دکتر کریمی دکتری محترم گفتار درمان سوال دارم – چرا من نوعی که ۳۵سالمه بعداز گذشت ۳۵سال دکتری همکارتون موفق به درمان من نشدند منی که بالای ۱۰دکتر گفتار درمان رفتم ولی متاسفانه درمانی حاصل نشد و من با زجر کلامی که در دوران مدرسه و دانشگاه و… که داشته ام خیلی خیلی اذیت شدم حالا آقای دکتر تقی زاده مشکلش اینه که ایرانی هستش میاد ادعا می کنه که می تونه لکنت زبانو درمان کنه ولی متاسفانه به جای استقبال از این بنده خدا مورد فحش و آراز و اذیت قرار می گیره می خواستم بگم که من به درمان کامل رسیدم اون هم در عرض سه ماه
  پیشنهاد :به جای انکار و ازار و اذیت این بنده خدا بروید روشهای درمانیشونو ببینید تا جای که من می دونم آقای دکتر تقی زاده چند بار از شما دعوت کرده تشریف بیارید دکتر ولی شما مایل به انجام این دعوت نبودید

  [پاسخ]

  حسین طباطبایی در :

  سلام آقای کریمی هلشی لطفا ادرس مطب و روش های درمان رو بگید ممنون میشم

  [پاسخ]

  وحيد كريمي هلشي در :

  توی سایت مرکز توانمند سازان ذهن آدرس کلنیک هست می تونید تماس بگیرید در مورد درمان هم همینو بگم که با یکسری تمرینات ذهنی و تکنیک های گفتاری به درمان رسیدم

  حسین طباطبایی در :

  اقای کریمی هلشی منتظر جوابم

  [پاسخ]

 10. باسلام
  ضمن تشکر از شما دوست عزیز درصورت امکان ادرس مطب و یا محل مراجعه را در سایت قرار دهید
  با تشکر. سلیمانی

  [پاسخ]

 11. ۱کوهدشت لیاقت دانشمند ندارد
  ۲گفتار درمانگران در مقابله با دکتر مانند یاران خاءن امامی در سال ۸۶ اند

  [پاسخ]

 12. با سلام
  رشته گفتار درمانی تنها رشته در حوزه علوم پزشکی می باشد که نه تنها هیچگونه پیشرفتی نداشته بلکه روح و روان افراد دارای لکنت را به بازی می گیرد و فقط بصورت مقطعی بظاهر نشان می دهند که فرد درمان شده است و به جای دانشمندان بزرگ، مدعیان بزرگی دارد …
  تنها پیشرفتشان ساخت دستگاه لکنت شکن بود با قیمت بالا و تبلیغ بسیار که باعث اختلالات شدید در سیستم عصبی و سردردهای شدید می شود.
  و نمی توانند شاهد درمان قطعی لکنت باشند زیرا بازار داغ گفتار درمانان را رو به خاموشی می کشاند

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  متاسفم برای دیگاهت ای کوته فکر
  بنده بیست سال لکنت داشتم و با یک دوره درمانی به درمان کامل زیر نظر گفتار درمان خوب در اصفهان رسیدم.
  تا افرادی مثل شما هستند کشور فقط دچار دروغگویی و فریبکاری می شود

  [پاسخ]

  محمدآرینی در :

  سلام میشه ادرس دقیق دکتری ک رفتید روبگید متشکرم

  [پاسخ]

 13. درمان لکنت زبان قطعی است یااستثنا وجود دارد . دوره درمان چه مدت زمانی طول میکشد هزینه درمان درحدی است که افرادکم بضاعت ازراههای دوربتوانند برای درمان شدن مراجعه کنند

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  سلام تبریک میگم به اقای دکتر این موفقیت بزرگ رو..ولی کاش شعبه در شهرستا نها داشته باشه تا ما به اسانی مراجعه کنیم چون برای شهرستان اطراف یه کمی سخته خواهش میکنم به اقای دکتر بگین .متشکرم خسروی از ایلام

  [پاسخ]

 14. با سلام خدمت دکتر حمید کریمی عزیز. دکتر جان باید خدمت شما عرض کنم که لکنت زبان یک کلمه کاملا اشتباهه چونکه این مشکل درسته که در گفتار ادمها نمایان میشه اما در حقیقت ریشه در ذهن داره و اینو نه تنها شما بلکه هیچ گفتار درمانگری نتونسته متوجه بشه و البته این یک چیز طبیعیه چونکه شما فقط بلدید گفتار رو درمان کنید، نه ذهن رو. دوما اینکه فیلمهایی که گذاشته شده توی سایت برای بینندگان که ببینند دلیلش اینه که فقط مقایسه بکنند شرایط قبل و بعد از درمان رو و لازم به ذکره که اگه فیلمها تعدادشون کمه به این خاطره که هرکسی دوست نداره فیلمش توی سایت گذاشته بشه و این ی چیز کاملا شخصیه. بعضیا مثل من هستند که میخان فیلمشونو کل دنیا ببینن و بدونند که دکتر تقی زاده چ خدمت بزرگی به بشر کرده با این کارش و فیلمم هر وقت روی سایت اومد میتونید ببینید. لطفا به جای اینکه انقدر زور بزنی که بگی این روش درمانیه اشتباهه برو روی این روش درمانی فکر بکن و بیا شاگردی دکتر رو بکن. بعدشم اینکه اون درسی که شما توی استرالیا و جاهای دیگه خوندی راج ب درمان لکنت زبان، به نظر بنده به جز اینکه آب در هاون کوبیده باشی هیچ کاری نکردی عزیز. من خودم الان که دارم این متن رو مینویسم برات تحت درمان دکتر گرانقدر و والا مقام اقای تقی زاده هستم و بعد از حدود ۲ماه درمان نزدیک به ۹۸ درصد بهبود پیدا کردم و باورم نمیشه خودمم که اینطوری به روش های خیلی راحت خوب بشم. هزینه درمان دکتر زیاد نیست. دکتر انقدر ادم شریفیه که با همع راه میاد و به همه تخفیف میده و حتی خیلیارو هم رایگان درمان کرده. فقط توی روش دکتر باید قدرت ایمان ادم بالا باشه که زودتر خوب بشه. هرچقدر ایمان و باور ادم بیشتر باشه زودتر خوب میشه. و بعد یک جمله راج ب اروین گفتی که ۸ مورد لکنت داخلش گفتارش دیدی و در جوابش باید بگم کع شما سر کلاس مدرسه میری میبینی ۳۰ نفر دانش اموز داره که دو نفر ۲۰ میگیره و خیلیا ۱۵ میگیرن و خیلیای دیگه تجدید میشن. و بازم لازمه که بگم تمام روشای دکتر به دوتا چیز بستگی داره: اول اینکه قدرت هوش افراد در چ سطحیه و دوم اینکه طرف مقابل چطوری تمرینات رو انجام میده که طبیعتن سطح هوشیاری بک فرد مثلا ۱۰ ساله مثل اروین در مقابل شخصی مثل من که ۲۵ سالمه خیلی فرق میکنه و قدرت و ایمان من نسبت به اروین زمین و اسمانه و طبیعتا نوع تمرینمونم خیلی فرق میکنه. من با جون و دلم تمرین میکنم و الانم به لطف اول خدا و دوم دکتر تقی زاده لکنتم رو نابود کردم. دکتر کریمی عزیز قبل از اینکه بیای اظهار نظر کنی و روش های دکتر تقی زاده رو خدشه دار کنی اول برو مطالعه کن درست و بعد بیا اظهار نظر کن. با تشکر از مدیریت سایت

  [پاسخ]

  بی طرف در :

  امیدوارم راست گفته باشی، وگرنه باید روز قیامت جواب پس بدی!!!!
  این آقایون مدعی کم دروغ نگفتند، پارسال تو سایتشون نوشته بودن که در۴ یا ۵ جلسه درمان کامل حاصل میشه. یعنی هر جلسه ۲۰ الی ۲۵ درصد بهبودی!! عین این جمله رو تو سایتشون آورده بودن.
  بعد از اینکه عده زیادی رو فریب دادن و به مطبشون کشوندن، حالا دیگه خبری از این تبلیغات بهبودی ۲۰ الی ۲۵ درصدی در هر جلسه نیست!!!!
  دروغ دیگشون اینه که مدعی هستن این روش درمانی رو در ژورنال‌های آمریکایی به چاپ رسوندن!!! کذاب بودن تا این حد!!!
  طبق بررسی‌هایی که انجام دادم، متوجه شدم که ژورنال مورد نظر هندی است نه آمریکایی!! اونم با اعتبار بسیار پایین!!

  [پاسخ]

 15. چراشفافیتی درباره هزینه درمان وجود نداره ، کسانی که از راه دور علاقمند به درمان هستند وبضاعت مالی کافی ندارند چطورتصمیم بگیرند

  [پاسخ]

  همایون در :

  رفتم نبود،نرو نیست.
  عاطفه خانم راست میگه مرجع علمی نداره.

  [پاسخ]

  فاطیما در :

  من از راست یا دروغ بودن ادعا اطلاعی ندارم و اظهار نظر نمی کنم چون فقط یه جلسه رفتم اما قیمت ویزیت اولیه ۱۰۰ تومن هست و تعرفه هر جلسه درمانی یک میلیون که معمولا بخش زیادی از این هزینه نوسط دکتر تخفیف میخوره. ولی رقم باقی مونده هم قابل توجه هست برای افرادی که عادت به اینجور هزینه ها ندارن.

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  سلام. تعداد شرکت در جلسات و مدت درمان را ب هیچ عنوان مشخص نمیکنن و جلسه ای ۱۰۰هزار تومان هست هزینه درمان.ک خیییییییلی سنگینه واسه مردم ولی ب قول منشی دکتر چیزی نمیشه هزینش و راحت میگه ۱۰۰تومن نه ۱۰۰هزار تومان!!!!!خدایا خودت ب دادمون برس زمینت جای قشنگی نیست….

  [پاسخ]

 16. آرزو دارم خبر راست باشه ولی نگرانم اگه نتیجه نگرفتم چطور تو چشمای بابام نگاه کنم چون میبینم با چه مشقتی داره این هزینه رو جور میکنه

  [پاسخ]

 17. جلسه ای ۷۰۰تا۸۰۰هزار تومن میگیرن…..دقیقا نمیفهمم برای چی انقدر هزینه بالاست.خودشون که میگن هزینه واقعی ۱۵۰ملیونه ولی بازم خییییلی زیاده جلسه ۷۰۰هزار تومن….یه جورایی یاد بقالی افتادم…البته میگن اگر خوب نشدی پولو پس میدیم حالا واقعا پس میدن یا نه نمیدونم

  [پاسخ]

 18. کاش به زودی دروغ ب این بزرگی رسوا بشه ،یک روانشناس نمی تونه لکنت رو اصولی درمان کنه .اگه روش ابداعی ایشون واقعا به درد می خوره چرا هیچ تاییدیه ای از یه جای معتبر توی دنیا یا حتی ایران ندارند. ،برادر من از ۴ سالگی لکنت می کرد ،و با درمان یک گفتار درمان خوب توی اصفهان بعد از یک درمان ۵ ساله کاملا خوب شد.ب دوستانی که معتقدند گفتاردرمانها نمی تونند لکنت رو درمان کنند باید بگم که هر گفتار درمانی معمولا ۲یا ۳ حیطه از مشکلات گفتار رو انتخاب می کنه و فقط با اون افراد کارمیکنه ،انتخاب گفتار درمانی که در درمان لکنت مهارت داره خیلی مهم هست،البته این ضعف رشته ی گفتار درمانیه که در مقاطع بالاتر در ایران تخصصی نمی شه.

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  سلام دوست عزیز میشه ادرس و نام درمانگر برادرتون رو بگید

  [پاسخ]

 19. سلام ببخشید ادرس کجاست؟؟

  [پاسخ]

 20. بنیاد گفتار روان / شماره ی ثبت 34748

  از صدا و سیما و نشریات علمی انتظار میرود ، پیش از درج هر خبر به ظاهر علمی ، اول در مورد صحت و درستی آن خبر ، تحقیق کافی کنند .
  روش درمانی مدعی ، تا بحال در هیچ کجای دنیا مورد تایید و پذیرش قرار نگرفته و نخواهد گرفت زیرا که حقیقت آن هرگز اثبات نشده است .
  مدعی حتی تعریف درستی از ماهیت لکنت ارائه نداده و صرفاً از ناآگاهی مردم و درمانده شدن عده ای که فقط به دنبال معجزه هستند ، سوء استفاده میکند .
  افرادی که به اصطلاح تحت این درمان دروغین قرار گرفته اند ، خودشان میدانند که هنوز لکنت دارند و ابداً درمان نشده اند .

  [پاسخ]

 21. من از مراجعین تقی زاده هستم – فقط وقت هدر دادم و پول ریختم تو جیب این . . . کوهدشتی
  هیچ پیشرفتی ندیدم و بدتر هم شدم
  مثل منم زیاده – خیلی ها وسط کار فهمیدنکه دارن گول میخورن
  به داد اونایی برسین که دارن واسه درمان بچه شون از زیر سنگ پول درمیارن

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  کو گوش شنوا؟!!
  حتی صدا و سیما هم به جمع مبلغین این …. تبدیل شده.
  منم خیلیا رو میشناسم که از عملکرد دکتر ناراضی هستن.

  [پاسخ]

 22. جالبه !!!
  چرا دیگه ارسال نظرهای مخالف با این درمان ، مقدور نیست ؟؟؟
  خب یه باره بنویسید که اگه کسی دیدگاه مخالف داره ، نظرش ارسال نمیشه !
  وقت مردمو نگیرین

  [پاسخ]

  آدم در :

  آره والا
  انگار طرف بعد از اون مصاحبه ی تبلیغاتیش یه پولی هم داده سفارش کرده که کامنت های مخالفشو
  حذف کنن
  مخصوصا اگه از یه مرجع معتبر باشه !

  [پاسخ]

  آدم در :

  مدیر این وب سایت کدوم از خدا بی خبریه ؟

  [پاسخ]

  آدم در :

  …………………………..

 23. ساعت تونم غلطه
  درستش کنین

  [پاسخ]

 24. سلام به همه دوستان گلم
  من الان سی و سه سالمه.. و از اول لکنت داشتم که به مرور زمان بهتر و بهتر شدم.. البته الانم لکنت دارم.. ولی از ۱۳ سالگی سعی کردم خودم کاری کنم که لکنتم خوب شه.. چون این به اراده خود,شخص برمیگرده و تلقین کردن که من میتونم خوب صحبت کنم… !!… به این روشها نمیش اعتماد کرد.. ولی بنظر من .خودتون تمرین کنین تا نتیجه بهتری بگیرین.. اول اینکه آرامش داشته باشین.. آرومتر از همیشه صحبت کنین.. تو تنهاییاتون با خودتون ترانه یا یه متنی رو بخونین .. و با آیینه حرکت لبهاتونو کنترل کنین.. انشالله زودتر نتیجه بگیرین..من خودم.هنوز لکنت دارم ولی ۹۰ درصد کسی متوجه لکنتم نمیشه .. فقط چون خودم خواستم که لکنتم برطرف بشه.. یا علی

  [پاسخ]

 25. محمد علی‌اکبری مشهور به مدعی انرژی‌درمانی و ع. الف (زادهٔ ۱۳۴۱)گردانندهٔ اصلی شبکهٔ ماهواره‌ایِ «هیدن پاور تی‌وی»، سرشناس‌ترین مدعی انرژی‌درمانی در ایران است که پیشتر در تهران فعالیت می‌کرد و پروندهٔ وی مبنی بر کلاهبرداری و جعل مدارک پزشکی طی سال‌های ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۲ در ایران مورد بررسی قوهٔ قضائیه بوده‌است.این پرونده چندین بار مورد بررسی قرار گرفت و با فراز و نشیب‌های متعدد مواجه شد که در مطبوعات و رادیو و تلویزیون نیز منعکس گشت و نهایتاً در سال ۱۳۹۲ با گذشت بیش از ۱۰ سال از بازشدن پرونده، به جرم کلاهبرداری و مداخله در امور پزشکی، به ۳۳ ماه حبس و پرداخت جزای نقدی محکوم شد.۷
  شبکه ماهواره‌ای هیدن پاور تی‌وی
  به معنی تلویزیون نیروی پنهان یا تلویزیون نیروی شفابخش، شبکه‌ای ماهواره‌ای ست که توسط محمد علی‌اکبری گردانده شده و بواسطه خدمات ماهواره‌ای نورث‌تلکام آلمان بر روی ماهواره یاه‌ست با نام هیلینگ پاور تی‌وی و بواسطه پیتس‌برگ کامیونیکیشنس ایالات متحده روی ماهواره گلکسی ۱۹ ‏با نام هیدن پاور تی‌وی پخش می‌شود. موضوع اصلی فعالیت این شبکه ادعای انرژی‌درمانی از نوع انرژی ناشناخته توسط علی‌اکبری است که رویکرد اسلامی دارد. آیه ۶۲ سوره نمل (امن یجیب المضطر اذا دعا و یکشف سو) و خواندن ترانه‌های فارسی قدیمی و گاهی خواندن قرآن از مواردی هستند که توسط وی به صورت مکرر در برنامه‌هایش استفاده می‌شوند.
  ادعای انرژی‌درمانی

  محمد علی اکبری، در اوایل دههٔ شصت، با اجرای شعبده بازی در برنامه تلویزیونیِ دیدنی‌ها، مطرح شد. او مدعی بود که قادر به خم کردن قاشق و چنگال است. وی پس از مدتی، ادعا کرد که از طریق انرژی‌درمانی، قادر به درمان بیماران بوده و دارای نیرویی «خدادادی» است. او اعلام کرده قادر است همه نوع بیماری‌ها را به جز بیماری‌های مادرزادی، درمان کند؛ بیماری‌هایی از قبیل سرطان، تومور مغزی، آسم، آماس، میگرن‌های شدید، گرفتگی عروق و فلج مغزی وی دربارهٔ شرطِ اثربخشی این شیوه از درمان چنین توضیح داده است .:

  «طرف باید با دیدِ باز بیاید. نباید گارد بگیرد. این خیلی مهم است باید مثبت باشد. دوم اینکه بیماری مادرزادی نداشته باشد. تله‌پاتی‌ها و کارهایی که می‌گویم انجام دهد و چندین جلسه، حداقل سه جلسه را باید بیاید. مثلاً به بیمارانم می‌گویم از فردا شب رأس ساعت ۱۰:۱۰ یک لیوان آب جلویشان بگذارند، تمرکز کنند و فقط به بیماری‌شان و به من فکر کنند. چرا به من؟ چون من هم ممکن است آن ساعت بنشینم. البته ضروری نیست من حتماً بنشینم. اما سعی می‌کنم بنشینم؛ چون برای خودم هم خوب است. اصلاً بیمار نیاز نیست، بیماری خود را به من بگوید. من نیرو را به مغز می‌دهم. او تمرکز می‌کند روی آن نقطه. اگر بیمار تمرکز نکند، کمتر نتیجه می‌گیرد.
  علی‌اکبری با انتشار پوسترها و جاکلیدی‌هایی با عکس خودش، به همراه سی‌دی‌های صوتی و تصویری و فروش آن‌ها به بیماران مدعی شده، بیماران می‌توانند از این طریق با وی ارتباط برقرار کنند. او همواره تأکید می‌کرد که سی‌دی‌های کپی، انرژی ندارند و حتماً باید سی‌دی‌های اصل خریداری شوند.او در این باره چنین گفته است: «این هم، شیوه‌ای از درمان بیماران است که از طریق تله‌پاتی بین من و بیمارانم انجام می‌گیرد. در ساعت ده شب آن‌ها عکس مرا به دیوار می‌زنند، یک لیوان آب جلویشان می‌گذارند، بعد رو به تصویرم می‌نشینند و به من تمرکز می‌کنند. من مثل ماهواره‌ای هستم که به آنها از طریق امواج، انرژیِ شفابخش می‌فرستم.وی در عین حال اعلام کرده است که ممکن است، برخی از بیماران، نتوانند انرژی‌اش را جذب کنند و امکانِ بهبود نیافتن آنان وجود دارد. او همچنین مدعی شده است که این شیوه از درمان را علاوه بر ایران در کشورهای مختلف دنیا از جمله آمریکا، سوئیس و فرانسه نیز ارائه کرده است
  این در حالی است که برای اثبات علمیِ انواع انرژی درمانی، پژوهش‌های فراوانی انجام شده است که تا به حال مؤثر بودن این روش‌های درمانی، در هیچ‌یک از این تحقیقات ثابت نشده است. نتیجهٔ تحقیقات نشان داده است که انرژی درمانی، تأثیری بیشتر از پلاسیبو (اثرِ تلقین) ندارد . محققینِ مخالفِ انرژی‌درمانی، لیستی از افرادی را تهیه کرده‌اند که علی‌رغمِ ابتلا به بیماری‌های مهلک، با روی آوردن به انرژی‌درمانی و غفلت از درمان‌های پزشکی، جان خود را از دست داده‌اند

  علی‌اکبری مدعی شده است، تحتِ ۹٬۰۰۰ آزمایشِ علمی در دانشگاه‌های معتبر آمریکا و فرانسه قرار گرفته است.وی در این باره چنین گفته است: «در مراکز معتبر علمی اروپا و آمریکا، دانشمندان، انرژی پنهان و شفابخش در وجودم را تأیید کرده‌اند. در فرانسه ۲۰ موش سرطانی را تحت تأثیر صدایم قرار دادند که تعدادی از آنها بهبود یافتند، آن هم فقط با صدای من که در سی‌دی ضبط شده بود.» بنا به ادعای وی، این آزمایش‌ها به علت «حسادتِ» انجمن‌های پزشکی و شرکت‌های داروسازی، به شکلی محرمانه انجام شده و نتایج آن به صورت عمومی انتشار نیافته‌اند.در سال ۱۳۸۵، در مناظره‌ای که میان علی اکبری و «پریس کی‌نژاد» برگزار شد، علی اکبری در واکنش به این پرسش که چرا «فهرست شفایافتگانِ» موردِ ادعایش را برای بررسیِ علمی و تحقیقاتی منتشر نمی‌کند، پاسخ داد: «به خاطر اینکه جان من در خطر می‌افتد.» وی در بخش دیگری از این مناظره در پاسخ به این پرسش که چگونه از پشت ماهواره قادر به درمان است، در پاسخ گفت : ماهواره قضیه اش فرق می‌کند. صوتِ من درمان می‌کند .
  در مرداد ۱۳۸۵، اعلام شد که علی اکبری به واسطهٔ یک مؤسسهٔ طب مکمل در دبی، به کشور امارات رفته و در آنجا به درمانگریِ بیماران خواهد پرداخت. در مقابل، وزارت بهداشت امارات و مقامات بهداشتی دبی نیز ضمن هشدار به عمومِ مردم، اعلام کردند که با درخواستِ علی اکبری برای اعطای مجوزِ درمانگری مخالفت کرده‌اند و او اجازهٔ درمانگری در امارات و دبی را ندارد. مقامات بهداشتی دبی اعلام کردند که ادعای درمانگریِ علی اکبری غیرقابل اثبات بوده و هیچ گونه شواهدی مبنی بر این که او دارای چنین نیرویی است، وجود ندارد

  در سال ۲۰۰۴، کتابی با عنوان قدم زدن با نیرو: داستان واقعی دکتر محمد علی‌اکبری به قلمِ دِکستِر کلِی منتشر شد که در آن به درمانگریِ علی‌اکبری از طریق انرژی درمانی پرداخته شده است

  پرونده کلاهبرداری و جعل مدارک
  علی اکبری در سال ۱۳۷۶ نخستین‌بار با اعلام شکایت دانشگاه علوم پزشکی، به دادگاه انقلاب اسلامی تهران فراخوانده شد. دانشگاه علوم پزشکی شکایت کرده بود که وی از طریق انرژی درمانی و بدون داشتن صلاحیت پزشکی به درمان بیماران می‌پردازد و عمل او به خاطر دخالت در امر پزشکی، جرم و قابل مجازات محسوب می‌شود. دادگاه انقلاب، پس از چند جلسه، رای به برائت علی‌اکبری داد. در دی ماه ۱۳۸۲، علی اکبری با شکایت ۲۵ بیمار در مشهد، تحت تعقیبِ قضایی قرار گرفت. این بیماران اعلام کرده بودند که با وجود پرداخت حق ویزیت‌های کلان، بیماریِ آن‌ها بهبود نیافته است. در ادامه، این پرونده به دستور رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی، به تهران احاله شد. در سال ۱۳۸۴ سخنگوی قوه قضائیه دربارهٔ پرونده علی‌اکبری از سال ۱۳۸۳ مبنی بر دخالت در امر پزشکی با ادعای انرژی درمانی از تبرئه او خبر داده بود.

  با وجود هشدارهای مکرر وزارت بهداشت از جمله در خرداد ۱۳۸۵ نسبت به اثرات سوء ناشی از عدم درمان واقعی و علمی و متوسل شدن بیماران به عوامل شبه‌علمی و غیر واقعی انرژی‌درمانی که منجر به اختلال در درمان و اثرات سوء در بیماران می‌شود، اما همچنان تا سال ۱۳۸۶ پیگیری قضایی آنچنانی نسبت به دستگیری و جلوگیری از ادامهٔ فعالیت علی‌اکبری انجام نشد و حتی وی در برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی به عنوان کارشناس حضور پیدا کرد که از جمله می‌توان به برنامه سه قسمتی «علامت سؤال» در مرداد ۱۳۸۵ از رادیو ایران۵ و چند جلسه حضور در شبکه جام جم صدا و سیما اشاره کرد.

  آبان ۱۳۸۵ رئیس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران بدنبال شکایت مجدد چند شاکی که پیش‌تر از دستگاه قضایی نتیجه نگرفته بودند، از دستگیری علی‌اکبری به جرم دریافت پول با ادعای انرژی‌درمانی تحت عنوان جعلی «دکتر» خبر داد. بیستم آبان، رئیس پلیس امنیت تهران اتهام اولیه در زمان دستگیری را چک بلامحل به مبلغ ۵۱۰ میلیون تومان عنوان کرد اما به چندین شاکی خصوصی نیز اشاره کرد.

  یک ماه بعد در ۱۹ آذر ۱۳۸۵ دادیار شعبه هفتم دادسرای ناحیه ۶ تهران طی نامه‌ای اعتراض آمیز به معاونت امور مطبوعات وزارت ارشاد نسبت به «خدشه دار نمودن حیثیت و حرمت افراد» در اخبار روزنامه‌های صبح ۱۷ آبان ۱۳۸۵ گفته بود که علی‌اکبری در پرونده جدیدی که به تازگی مطرح شده شاکی است و در جریان چند فقره چک به ارزش چند میلیارد تومان برای خرید یک بیمارستان در تهران و تأسیس یک شبکه ماهواره‌ای مجاز، خانمی به نام «س – ش» با هویت جعلی صدف آزادی در تاریخ ۸ آبان ۱۳۸۵ به جرم جعل مدارک، کلاهبرداری و جعل امضا دستگیر شده است.دربارهٔ پرونده پیشین علی‌اکبری مبنی بر اتهام کلاهبرداری از طریق انرژی درمانی در این نامه اعلام شده بود که کمیسیون ۷ نفره کارشناسی از ناحیه شعبه ۱۰۰۸ دادگاه عمومی تهران با تأیید شعبه ۲۱ دادگاه تجدید نظر استان تهران، علی‌اکبری را از اتهام کلاهبرداری تبرئه کرده است. این هیئت هفت نفره در جلسه دادگاه، وجود «انرژیِ درمانگر و اثربخش» را در علی اکبری تأیید کردند. رئیس این هیئت، در جلسه دادگاه اعلام کرد: «این نیروی خدادادی که معمولاً توسط درمانگران انرژی به بیماران منتقل می‌شود، به صورت صددرصد در همه افراد تأثیر یکسان ندارد و برخی ممکن است از همین روی این برداشت را بکنند که فردی که مدعی انرژی درمانی است، دروغگو و شیاد است. بر اساس ویدئوی منتشر شده توسط محمد علی‌اکبری، دلیل تبرئه وی عدم وجود ادلهٔ کافی برای اعلام کلاهبرداری از جمله عدم دریافت پول بوده است.

  دوم دی ۱۳۸۵ روزنامه اعتماد در پی اظهارات رئیس سازمان نظام پزشکی کشور که علی‌اکبری را فاقد توانایی انرژی‌درمانی معرفی کرده بود از درخواست شاکیان مبنی بر برخورد با علی‌اکبری خبر داد، همچنین پاسخ علی‌اکبری را نیز منتشر کرد که وی نیروی خود را خدادادی عنوان کرده و در پاسخ اینکه بیمارش خوب نشده با دروغ خواندن اظهارات دکتر صدر ریاست نظام پزشکی گفته بود

  در جواب دکتر صدر، اینکه ایشان گفته‌اند به من یک بیمار داده و بیمارش خوب نشده این اصلاً صحت ندارد و کاملاً کذب می‌باشد. چون فقط من یک بار ایشان را ۱۰ سال پیش دیدم که از شدت سردرد به خود می‌پیچید و با نیروی بنده ایشان می‌توانست بهبود یابد ولی چون با فکر منفی نزد من آمد من هم نخواستم به ایشان نیرو بدهم.

  بخشی از نامه شاکیان علی‌اکبری نیز بدین شرح منتشر شد:

  آقای علی‌اکبری معروف به دکتر علی‌اکبری چند سالی است که به عنوان انرژی درمانگر با پشتوانه عظیمی از تبلیغات و جنجال‌های پیرامونی، مشغول فعالیت می‌باشد. وی پیش از اشتغال به این حرفه جدید، سال‌ها به عنوان شعبده باز در کشور فرانسه مشغول به کار بوده که به همین دلیل در محل سکونت خود در فرانسه به لورن شعبده باز معروف است و از سویی بیش از نود درصد و به قول‌هایی نزدیک به صددرصد مراجعان با نارضایتی و ناامیدی از مطب عمومی او به منزل باز می‌گشتند و البته محصول این بازار گرم میلیاردها تومان بود. درخواست ما این است که با تدابیری که صلاح است از هرگونه انحراف در مسیر پرونده جلوگیری به عمل آید. تنها انتظار ما صدور حکمی عادلانه و اجرای عدالت است.

  سوم دی ۱۳۸۵ انجمن‌های تخصصی پزشکی کشور خواستار برخورد قاطع با مدعیان انرژی درمانی شدند و تیر ماه سال ۱۳۸۶ وزارت بهداشت از غیر علمی و غیرقانونی بودن هر گونه ادعای انرژی درمانی خبر داد. در ۲۶ خرداد ۱۳۸۶ علی‌اکبری با شکایت شاکیان خصوصی مجدد بازداشت شد.

  طی سالهای بعد و پس از انتخابات ۱۳۸۸ خبرگزاری‌های ایران برای اشاره به محمد علی‌اکبری از اصطلاحات «ع. الف» و یا «مدعی انرژی درمانی» استفاده کردند. سال ۱۳۹۰ ریاست نظام پزشکی با اشاره به محمد علی‌اکبری از سیستم قضایی کشور خواست که با افراد غیر متخصص که در امور پزشکی دخالت می‌کنند مسامحه نکند و اشد مجازات قانونی را برای آنان در نظر گیرد. ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۰ خبرگزاری جهان‌نیوز از برگزاری مجدد دادگاه مدعی انرژی درمانی، «ع. الف» و به اتهام کلاهبرداری و جعل مدارک پزشکی با حضور ۱۵ شاکی از مجموع بیش از ۳۰۰ شاکی و با احتمال افزایش تعداد شاکیان بواسطه انتشار این خبر، خبر داد.

  فروردین سال ۱۳۹۲ دادستان تهران از بازگشایی مجدد پرونده طی دو سال گذشته و محکومیت ۳۳ ماهه و جزای نقدی برای مدعی انرژی درمانی با پرونده ۱۰ ساله خبر داد. وی افزود که طی ده سال گذشته پس از چهار بار برگزاری دادگاه، پرونده مدعی به تجدید نظر کشیده و شخص تبرئه شده بود. وی همچنین اعلام کرد که با در نظر گرفتن ضرورت حضور نمایندگان دادستانی در محاکمات و با توجه به اینکه نمایندگان دادستانی در جلسات محاکمه این فرد حضور نداشتند دادستانی به حکم پیشین اعتراض کرده و پرونده طی یک تا دو سال اخیر مجدد بررسی شده و محاکمه مجدد برگزار، و متهم محکوم شناخته شد.

  حدوداً در اوائل دهه ۱۳۹۰ محمد علی‌اکبری از طریق شبکه ماهواره‌ای هیدن پاور تی‌وی دوباره مطرح شد و ۱۷ اسفند ۱۳۹۴ معاونت طب سنتی وزارت بهداشت با اشاره به شبکه ماهواره‌ای علی‌اکبری و ظاهر شدن پدیدهٔ ادعای انرژی‌درمانی از اوائل دهه ۸۰ به مردم هشدار داد که فریب اینگونه افراد را نخورند.
  مدرک دکترا
  علی اکبری مدعی شده بود که مدرک خود را از دانشگاه
  : International Organizarion of Worldwide Higher Education))
  دریافت کرده است،که نام وی روی وبگاه این مؤسسه اعلام شده است، موسسه‌ای که مدارک تحصیلی برای آموزش از راه دور می‌فروشد،و وبگاه آن مدعی ست که دانشگاهی واقع در نیویورک در شمال شرقی ایالات متحده است اما دامنه وبگاه این دانشگاه که به نام IOWHE Corp. (IOWHE Consortium and University) می‌باشد به آدرسی در نیواولئانز در جنوب ایالات متحده ثبت شده است که در حال حاضر یکی از دفاتر یک شرکت مشاوره در ساخت و ساز و بیمه می‌باشد. مدارک این مؤسسه از طرف وزارت علوم فاقد اعتبار و غیرقابل ارزیابی اعلام شد.

  علی اکبری در مورد مدرک دکترایش و چگونگی دریافت آن چنین گفته است: «به هر حال دکترای آن (انرژی درمانی) را من دارم و آن دکترا حقیقی است و به هیچ عنوان جعلی نیست. لوگو هم دارد. یک نماینده از دانشگاه کمبریج وجود دارد که از طرف دانشگاه آمد سراغ من و گفت مدتهاست دنبال من هستند و می‌خواهند مدرک دکترای انرژی درمانی را به من بدهند و در ایران هیچ‌کس جز من شایسته گرفتن این دکترا نیست. من از آن‌ها پرسیدم برای چه می‌خواهند دکترا بدهند، من نیازی ندارم، اما آن‌ها اصرار داشتند و یک دکترای پژوهشی به من دادند و گفتند شما مستنداتی از بیمارانی که بهبود یافته‌اند را به ما بدهید. دو ماه طول کشید و بالاخره یک روز مرا دعوت کردند در محل دانشگاه کمبریج در ایران و رئیس دانشگاه، مدرک دکترا را به من دادند. دکتر کسری افروغ گفتند باید مدارک را ببرم سفارت انگلیس در تهران و تأیید شود. وقتی من آن را بردم، گفتند مدرک باید کپی برابر اصل شود. این کار شد و یک مهر برجسته هم به آن زدند. خانم ساندرا بود که کپی برابر اصل را تأیید کرد.

  در حالی که برای اعطای مدرک دکترا، انجام کار تحقیقاتی و چاپ آن در ژورنال‌های معتبر الزامی است، خودِ علی اکبری، اذعان کرده که تاکنون کار تحقیقاتی انجام نداده است.
  کاندیداتوری برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸

  سال ۱۳۸۸ علی‌اکبری به منظور شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ از فرانسه به ایران آمد و مدعی شد که در شهر بوردو فرانسه ریاست یکی از سازمان‌های بهزیستی را به عهده دارد و خود را یک کاندیدای اصولگرا معرفی کرد.۲ چند ماه پس از انتخابات سایت پارسینه عکسی از علی اکبری در حال انرژی درمانیِ مهدی کروبی منتشر کرد.

  [پاسخ]

 26. درود بر دکتر تقی زاده و مهندس بیگدلی
  خدا رو شاهد می گیرم
  درمان قطعی
  در تاریخ بی سابقه بوده..
  بنده جلسه چهارم هستم و تقریبا به درمان قطعی چیزی نمونده…
  به امید موفقیت برای همه ی دوستان
  یاعلی

  [پاسخ]

 27. وحيد كريمي هلشي

  با سلام خدمت همه دوستان عزیز
  خدا رو هزار مرتبه شکر که بعد از ۳۵سال لکنت زبانم به روش شبیه سازی ذهن بعد از ۴ماه تمرین به طور کامل درمان شد به متخصصان گفتار درمانی پیشنهاد می کنم لااقل یکبار هم که شده روشهای درمانی دکتر تقی زاده رو بررسی کنند بعد اظهار نظر کنند

  [پاسخ]

 28. آقای دکترای زاده.بیماران محترم قسمتون میدم ب روز قیامت،قسمتون میدم ب دودست قطع شده قمربنی هاشم.راستشوبگیدواقعااگربرم پیش دکترتقی زاده خوب میشم؟اوضاع مالیم خیلی تعریفی نیست ولی بزرگترین ارزومه ک لکنت زبونم خوب بشه. ۲۹سالمه همش ب دوتا بچه هام میگم برام دعاکنیدخوب بشم.طب سنتی پیش پرفوسورخیراندیشم رفتم گفتاردرمانی رفتم ولی حتی۱درصدم خوب نشدم.حتی دنبال جادوجنبلم رفتم .تو وب فاطمه ی زهرابخاطربچه هام کمکم کنید

  [پاسخ]

 29. سلام نمیدونم شاید روش دکتر تقی زاده درست باشه… ولی به نظرم کاش هزینه هاش کمتر میکردن..
  مثلا من رفتم پیششون هزینه درمانم گفتن ۱۰ میلیون تومان ناقابل…
  ویزیتم ۱۰۰ هزارتومان… خوب اگر خوب نشدیم هزینه ها عودت داده نمیشند..
  البته اگر مراحل انجام ندیم… آقای دکتر که هرماه یکبار بنده ویزیت میکنن از کجا میخوان بفهمن که من انجام ندادم؟؟؟؟
  نمیدونم ولی به نظرم کیسه دوختن…

  [پاسخ]

 30. من آرزومندم که حرفهای متخصص روانشناس در مورد درمان لکنت زبان صحیح باشه. البته زیر سوال بردن سایر درمانهای گفتار درمانها بی انصافیه. ما باید به کار کردن در کنار یکدیگر عادت کنیم که با روشهای متفاوت و سبکهای جدید یا سنتی درمان، متغیر زمان را از یاد نبریم که صحت و سقم کارهامون رو برملا میکنه. حالا اگر روش این پزشک هم درست باشه دلیل نمیشه که از بیماران هزینه بیشتر از سطح مشخص شده دریافت بکنه چون روش ایشون طبق گفتهاشون بهتره. با این وجود چون خودم بیشتر از ۳۰ ساله که لکنت دارم در زمانهای معدود فکر میکنم ریشه اصلی این مشکل از ذهن منشأ میگره راستش اول میخواستم برم نزد این دکتر ولی با کامنتهای بالا ترسیدم که این پزشک از این طرف که ذهنمو شبیه سازی میکنه و لکنتم خوب میشه از طرف دیگه بار مالی که به خونوادمو تحمیل کنه استرسش دوباره لکنتمو برگردونه. ببینیم وزارت بهداشت کی میتونه این هزینه رو تحت بیمه خودش ببره اگه قبول داره این یک بیماریه

  [پاسخ]

 31. سلام میشه خلاصه ای. از راهای درمان بزارید تو این سایت ممنون

  [پاسخ]

 32. دوستان سلام
  من نمیگم خوبه یا بده!!!ولی هزینه هاش بدجور کمرشکن هست و قبل اقدام هرطور شده برید تحقیقات در مورد کارش و ببینید واقعا کسی کارش حل شده توسط این آقا ؟؟؟عاقلانه فکر کنید اگ واقعا واقعا واقعا همینطوره ک دکتر ادعا میکنه نباید تا حالا ی نفر حداقل تو این روش آقای دکتر باهاش رقابت کنه و وجود داشته باشه؟؟؟اونم تو این دوره زمانه ک اصلا کشور های دیگ دارن خود آدم را شبیه سازی و تولید میکنن!!!!عزیزان هم نوعان لطفا عاقلانه رفتار کنید نه احساسی .بخدا من هیچ بدی و مشکلی با هیچ شخصی ندارم و دلسوزانه خواستم ب کسایی ک در عذابن شبیه خودم خدمت کرده باشم.
  خدا یارو یاورتان

  [پاسخ]

 33. سلام از کودکی تا الان لکنت زبان دارم ۱۲سالم .خیلی اذیت میشم بچه ها منو مسخره میکنن دوست ندارم برم مدرسه کمکم کنید

  [پاسخ]

 34. سلام من از سه سالگی لگنت دارم الانم ۲۴ سالمه چهار ماه اسه که ازدواج کردم اما نامزدم الان میبینه که لکنتم زیاده باهاش اختلاف دارم . تورو خدا کمکم کنید نزارین این زندگیم بهم بخوره خدا ازتون راضی باشه.

  [پاسخ]

 35. لطفا بگید ادرس مطب دکتر آقای تقی زاده کجاست

  [پاسخ]

 36. لطفا ادرس دقیق دکتر آقای تقی زاده را بگید

  [پاسخ]

 37. خب ادرس ؟ شماره تماس ؟

  [پاسخ]

 38. دکتر زیبا ایرانی

  کلینیک تخصصی روانشناسی و مشاوره خانواده ایرانی فلکه اول تهرانپارس، گلبرگ شرقی
  با مدیریت دکتر زیبا ایرانی

  ۷۷۷۶۰۳۵۰ / ۷۷۷۶۰۳۸۱/ ۷۷۷۶۰۳۶۸

  [پاسخ]

 39. هزینه ها به چه صورته؟

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط