سرخط خبرها
امروز: جمعه, ۲۹ دی , ۱۳۹۶ | ۱۶:۴۷:۴۳آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۲۰ بهمن ۱۳۹۴در ۸:۵۷ ب.ظ تعداد بازدید: 1,347 بازدید کد خبر:52334 چاپ خبر

درگذشت استاد حمید ایزدپناه/ انتقال پیکر پدر فرهنگ و هنر لرستان به زادگاهش

0

“حمید ایزدپناه” نویسنده‌، پژوهشگر و شاعر لرستانی متخلص به “صفای لرستانی” دوشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۴ در سن ۸۴ درگذشت. به گزارش کشکان، این نویسنده‌، پژوهشگر و شاعر لرستانی از طایفه ساکی، ۲۶ آبان‌ماه ۱۳۱۲ خورشیدی در خرم‌آباد دیده به جهان گشود. وی در خردسالی پدرش – میرزا قاسم – را از دست داد. حمید دوره‌های […]

حمدی-ایزدپناه

“حمید ایزدپناه” نویسنده‌، پژوهشگر و شاعر لرستانی متخلص به “صفای لرستانی” دوشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۴ در سن ۸۴ درگذشت.

به گزارش کشکان، این نویسنده‌، پژوهشگر و شاعر لرستانی از طایفه ساکی، ۲۶ آبان‌ماه ۱۳۱۲ خورشیدی در خرم‌آباد دیده به جهان گشود.

وی در خردسالی پدرش – میرزا قاسم – را از دست داد. حمید دوره‌های تحصیلی دبستان و دبیرستان را در همان شهر تا سال چهارم دبیرستان گذراند ولی به منظور اشتغال، ناچار به ترک تحصیل شد وآن‌گاه آموزگاری در مدارس را پیشه کرد. ضمن کار آموزگاری، گواهی‌نامه کلاس‌های پنجم و ششم دبیرستان را به صورت آزاد و با شرکت در امتحان‌های سالیانه در تهران به دست آورد.

سال ۱۳۴۲ تحصیلات دانشگاهی را در مقطع لیسانس از دانشگاه تهران به پایان برد. پایان‌نامه او “فرهنگ واژه‌های لری” در سال ۱۳۴۵ از سوی انجمن فرهنگ ایران چاپ و منتشر شد.
ایزدپناه سال ۱۳۴۴ به عنوان سرپرست یک گروه موسیقی از لرستان به خوانندگی زنده‌یاد “رضا سقایی” راهی تهران شد و از رادیو ملی صدای موسیقی لرستان را طنین‌انداز کردند.

ایزدپناه از سا‌ل ۱۳۳۹ کار گردآوری موسیقی بومی لرستان را انجام داد. این مجموعه‌، در سال ۱۳۴۳ با نام “آهنگ‌ها و ترانه‌های لری‌” چاپ و منتشر شد.

سال ۱۳۴۶ به دعوت انجمن آثار ملی به پژوهش و شناسایی آثار باستانی و تاریخی لرستان پرداخت. نخستین گزارش این بررسی با نام جلد نخست “آثار باستانی و تاریخی لرستان” سال ۱۳۵۰ منتشر شد و از جمله کتاب‌های برگزیده در آن سال بود که به دریافت جایزه نیز نایل آمد.

بیش از ۱۵ جلد کتاب و بیش از ۳۰ مقاله در موضوعات فرهنگی و هنری و اجتماعی در زمینه ایران‌شناسی و لرستان‌شناسی از ایشان در دست است که بعضی از این کتاب‌ها چند بار به چا‌پ رسیده‌اند.

مرحوم ایزدپناه سال ۱۳۴۸ از آموزش و پرورش به وزارت فرهنگ و هنر رفت و مامور تشکیل فرهنگ و هنر در لرستا‌ن شد و مدیر کل این نهاد در لرستان گردید. وی تا پایان سال ۱۳۵۷ به مدت ۹ سال و ۶ ماه مدیر کل این نهاد بود. (از سال ۱۳۵۹ فرهنگ و هنر به ۲ شاخه‌ی فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث فرهنگی تفکیک شد)
وی در پست تازه، گروه‌های موسیقی و تئاتر و انجمن شعر را در لرستان به وجود آورد و مهم‌تر آن که دژ فلک‌الافلاک را که تا آن زمان در اختیار لشکر پنجم ارتش بود تحویل گرفت و مرمت اساسی کرد.

این دژ پس از تعمیر و باز‌سازی، در سال ۱۳۵۶ به نام “موزه شاپور‌خواست” در بخش‌های مرکز اسناد و مردم‌شناسی و آثار مفرغی لرستان گشایش یافت.

استاد ایزدپناه در زمینه‌ی شعر نیز از نوجوانی دارای استعدادی ذاتی بود. گاهی غزل‌های او در روز‌نامه “ندای گلشن” خرم‌آباد چاپ و منتشر می‌شد و با آن که چند دفتر از سروده‌های او در دست است، اما او هیچ‌گاه خود را به عنوان شاعر معرفی نکرد.

وی بیش از ۱۴ سال ساکن پاریس در کشور فرانسه بود و زمانی نیز به تدریس بخش‌های تاریخ ایران در برخی از دانشگاه‌های این کشور پرداخت.

کتاب‌ها و آثار استاد ایزدپناه:

۱- آهنگ‌ها و ترانه‌های لری. ناشر: کتاب‌فروشی محمدی خرم‌آباد ۱۳۴۳

۲- فرهنگ لری چاپ نخست – ناشر: انجمن فرهنگ ایران باستان‌، تهران ۱۳۴۵ چاپ دوم، انتشارات آگاه تهران وچاپ سوم: انتشارات اساطیر، تهران

۳- کتیبه‌های لرستان‌، چاپ فرهنگ و هنر لرستا ن -۱۳۴

۴- آثار باستانی و تاریخی لرستان (دفتر نخست) ۱۳۵۰ ناشر: ا‌نجمن أثار ملی، تهران‌

۵- آثار باستانی و تاریخی لرستان (دفتر دوم)، انجمن آثار ملی‌، تهران ۱۳۵۲

۶- داستان‌ها و زبان‌زد‌های لری و کتاب‌شناسی مثل‌های فارسی (از سده ششم تا کنون)، ناشر: انتشارات بلخ و بنیاد نیشاپور‌، تهران، ۱۳۶۲

۷- فرهنگ لکی‌، ناشر: موسسه فرهنگی جهانگیری، تهران ۱۳۶۷

۸- تاریخ جغرافیایی و اجتماعی لرستان (مقدمه‌ای بر آثار باستانی و تاریخی لرستان) ناشر: انجمن آثار و مفاخر ملی آیران‌ ۱۳۷۶

۹- شاعران در اندوه ایران‌، انتشارات توس‌، تهران ۱۳۶۰

۱۰- شاه‌نامه لکی ترجمه و تدوین، انتشارات اساطیر‌، تهران ۱۳۸۴

۱۱- لرستان در گذرگاه زمان و تاریخ‌، ناشر: انتشارات اساطیر‌، تهران

۱۲- چاپ دوم فرهنگ لکی، با دیباچه‌ای برای چاپ دوم، از انتشارات اساطیر، تهران، ۱۳۸۹

قابل ذکر است پیکر ایشان به ایران انتقال داده خواهد شد و در زادگاهش خرم‌آباد دفن خواهد شد.

تاریخ و ساعت مراسم تشیع و ختم به زودی اعلام خواهد شد.

هیات تحریریه “پایگاه خبری تحلیلی کشکان” درگذشت زنده‌یاد حمید ایزدپناه” نویسنده‌، پژوهشگر و شاعر لرستانی را به مردم لرستان، جامعه ادبی و هنری و خانواده‌اش تسلیت عرض نموده و برای آن مرحوم، علو درجات را از درگاه الهی مسئلت می‌نمایند.

مرجع: یافته

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. روحت شاد افتخار لرستان…

  [پاسخ]

 2. سيدمجتبي حسيني طرهان

  روحت شاد و یادت گرامی

  [پاسخ]

 3. روحش شاد ویادش گرامى این بزرگ مرد ادب لرستان

  [پاسخ]

 4. خداوند روح این فرزند پاک لرستان را غرق آرامش نماید.
  آمین

  [پاسخ]

 5. روحش شاد و یادش گرامی باید بدانیم قلم عالمان برتر از خون شهداست

  [پاسخ]

 6. روحش شاد و یادش گرامی

  [پاسخ]

 7. روحش شاد،ایشان در طول عمر پربار خود برای شناساندن استان لرستان زحمت های زیادی کشید!

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط