سرخط خبرها
امروز: جمعه, ۲۴ آذر , ۱۳۹۶ | ۱۷:۱۳:۱۹آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ ،‌ ۰۹:۴۷
۱۴ بهمن ۱۳۹۴در ۵:۴۷ ب.ظ تعداد بازدید: 1,320 بازدید کد خبر:52019 چاپ خبر

انتخاب اصلح

0

پیرمحمد نوریانی

شرح وظایف نماینده، برای ایفای نقش در حوزه انتخابیه با یک خلاء قانونی رو به روست و همین مسئله موجب شده تا بسیاری از مردم و گاه خود نماینده ها، سازمان های حوزه انتخابی را ابزار کار نمایندگان مجلس بدانند، در حالی که این سازمان ها عمدتاً وابسته به دولتند.

IMG_۲۰۱۵۰۳۲۹_۱۶۵۰۴۷-۱

« ترجیح مصالح ملی و منافع عمومی بر منافع و مصالح فردی و گروهی»

  پیرمحمد نوریانی/ کشکان: دست یابی به نتایج مطلوب و رسیدن به هدف ها و آرمان های بشری همواره مبتنی بر همکاری های جمعی بوده و دلیل روی آوردن انسان به زندگی اجتماعی نیز ناشی از همین موضوع است. فواید سودمندی، به برکت ارتباط با جامعه و اجتماع نصیب انسان می شود، بی تردید سبب ایجاد حس مسئولیت آدمی در برابر آنان خواهد شد و در این رهگذر، کمترین وظیفه ما، کمک به  عموم و پرهیز از آزار رساندن به دیگران است.

اکنون که در آستانه ی برگزاری دهمین دوره ی انتخابات مجلس شورای اسلامی شاهد فعالیت های گسترده ی تبلیغاتی کاندیداهای  مجلس شورای اسلامی هستیم،  شرکت در انتخابات و انتخاب اصلح، برای فردای پیشرفت و توسعه، از جمله یکی از این مسئولیت هاست. بی گمان تن دادن به هر وظیفه ای متوقف به وجود انگیزه های درونی و بیرونی است و از آنجا که مردم شریف شهرمان افرادی مسلمان، مومن و معتقد به مکتب نجات بخش اسلام هستند بهترین و والاترین انگیزه ی بیرونی در انتخاب فرد اصلح برای آنان، معیارهای قانونی و دستورات شرعی، ملاک عمل خواهد بود.

در جامعه اسلامی که بر اساس حاکمیت دینی اداره می شود، باید شایسته سالاری یکی از مهمترین معیارهای گزینش های ما باشد. در منطق اسلام، نگرش های خویشاوند سالاری، قبیله گرایی، حزب سالاری و… به شدت مطرود بوده و انتخاب شایستگان، افضل و مقدم بر هر امری شمرده می شود. در قرآن آمده است، منصب ها و مسئولیت ها، امانت هایی به شمار می آیند که باید به اهلش واگذار شوند؛«ان الله یامرکم ان تودو الامانات الی اهلها»؛(همانا خداوند شما را امر می کند که امانت را به اهل آن واگذار کنید.) مسئله نگرش های خویشاوند سالاری، قبیله گرایی، حزب سالاری و غیره امری ناپسند است و توجه به این نگرش های سنتی، باعث به تعویق افتادن پیشرفت و توسعه خواهد شد.

رهبر معظم انقلاب، در تمامی انتخابات های گذشته بر ضرورت انتخاب اصلح، تاکید فرموده اند و شاید بتوان گفت که دومین اصل مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی بعد از اصل مشارکت حداکثری، اصل “انتخاب اصلح” باشد. معظم له در باب اهمیت  انتخاب اصلح با صراحت، می‌فرمایند: «همچنان که اصل انتخابات یک تکلیف الهی است، انتخاب اصلح هم یک تکلیف الهی است.»(۳۱/۲/۷۶)

اگر دنبال شایسته سالاری بر مبنای فرهنگ اسلام باشیم، این شایستگی بر دو پایه اصلی تخصص و تعهد به باورهای دینی استوار است. فعالیت های فنی و تخصصی به همراه تعهد به ارزش های اسلامی، بالاترین رتبه ی  شایستگی را به خود اختصاص می دهد. در هر فعالیتی تخصص و اعتقاد به ارزش های اسلامی، ملاک خواهد بود. از این رو، نگاه کارشناسانه به دور از هرگونه طرفداری قومی یا سیاسی و مراجعه به قانون، آموزه های دینی، توصیه های رهبران و عالمان دینی و افراد قابل اعتماد و گروه های مرجع درخصوص شناسایی عوامل مهم و تاثیر گذار برای گزینش کاندیداهای اصلح و کنار زدن کاندیداهای غیر اصلح، می‌تواند راهگشای مناسبی برای تصمیم گیرهای درست باشد.

هر چند در حق بدیهی و طبیعی نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی برای اعمال اختیارات نظارتی خود نه تنها هیچ‌گونه شبهه‌ای وجود ندارد بلکه ضرورت حاکمیت مردم‌سالاری در کشور این است که نمایندگان محترم مجلس بتوانند به نحو مطلوب وظیفه ی نظارتی خود را انجام دهند. اما نکته ی قابل ذکر این است که شرح وظایف نماینده، برای ایفای نقش در حوزه انتخابیه  با یک خلاء قانونی رو به روست و همین مسئله موجب شده تا بسیاری از مردم و گاه خود نماینده ها، سازمان های حوزه انتخابی را ابزار کار نمایندگان مجلس بدانند، در حالی که این سازمان ها عمدتاً وابسته به دولتند. در واقع  سازمان ها ابزار کار دولت ها برای مدیریت جامعه هستند، نه نمایندگان. در راستای همین باور، برخی از نمایندگان با استفاد از وضعیت موجود، پا را از چارچوب وظایف خود فراتر گذاشته، با تفکر سلیقه ای، در تمام شئون نظام اداری به ویژه عزل و نصب های مدیران حوزه ی انتخابیه ی خود نقش اصلی را ایفا می نمایند.

بزرگ ترین خطر ی که  در این قسمت وجود دارد، این است که نماینده به سراغ افرادی برود که تسلیم محض او باشند سرسپردگی این قبیل دست نشاندگان، یاد آور این بیت:

بندگانیم جان و دل بر کف        چشم بر امر و گوش بر فرمان!

هر چند هماهنگی و تعامل بین مدیریت شرط پیشرفت و توسعه است، ولی این بدان معنی نیست که نماینده به سراغ  بله قربان گوها برود و بس. بی شک اهداف  چنین مدیریتی جدا از اهداف نماینده که مدیریت ها، جزئی از پیکره جناح آن است نمی تواند باشد. از این رو، می توان گفت: عملکرد مدیریت شهرستان هرحوزه انتخابیه تا حدودی وابستگی زیادی به عملکرد نماینده انتخابی آن شهرستان دارد. این موضوع بدین معنی است که انتخاب نماینده موثر می تواند سهم مهمی در انتصاب مدیران شایسته و عملکرد موفق آنان در پیشرفت و توسعه شهرستان حوزه انتخابیه بر عهده داشته باشد. امروزه سازمان ها رکن اصلی جوامع بشری هستند؛ به گونه ای که در تمام شئون زندگی انسان امروزی از هنگام تولد تا مرگ تاثیر می گذارد. پس از ایجاد ساختار سازمان ها، مدیریت نیز یکی از مهم ترین کوشش های انسانی است که در دنیای امروز، پیشرفت و توسعه جوامع بشری وابستگی زیادی به نظام مدیریتی حاکم بر آن جوامع دارد. بنابراین حوزه انتخابیه ای که نماینده اش اصلح نباشد، انتصاب مدیران آن حوزه نیز بر مبنای معیارهای شایستگی نخواهد بود. سازمانی  که مدیرش برمبنای شایستگی انتصاب نشود در آن سازمان ارزش ها متزلزل می گردد.

استفاده از وجود مدیر ناتوان و ضعیف النفس که از سلامت کافی برخوردار نباشد، نه تنها به اصول مدیریتی و فرهنگ سازمانی ضربه می زند، بلکه از دانش و فن مدیریت به عنوان ابزاری کارآمد درجهت دستیابی به خواسته های مادی و نفسانی فردی و جناجی هم چون پول، شهرت، مقام، قدرت و پذیرش بی چون چرای سفارشات جناحی و مانند آن استفاده می شود و افراد بیمارگونه ی سازمان تحت مسئولیت او نیز پس از ورود به جامعه و کنش متقابل نظام اداری و اجتماعی با سایرین، بیماری خویش را به دیگران سرایت داده و ساختار جامعه را از هم فرو می پاشند و در نهایت مصالح  ملی و منافع عمومی فدای منافع و مصالح فردی و جناحی می شود.

بنا بر این لازم است پس از انتخاب با خودباوری و پشتکارحرکت مطالبات ملی و جمعی به سمت توسعه و پیشرفت را جدی تر از گذشته سرعت ببخشیم و در این راستا  ابعاد مختلف پیشرفت و توسعه را به صورت همه جانبه و درون زا دنبال کنیم. چنانچه مردم در انتخاب نماینده اصلح ، موفق باشند ولی نتوانند به نحو احسن مطالبات ملی و جمعی را از نماینده انتخابی پیگیر باشند و بنا به دلایلی خواسته به حق آنان به بوته فراموشی سپرده شود، قطعاً در نیل به اهداف تعیین شده ناموفق خواهند بود.

خداوند به همه، این توفیق را عنایت فرماید که در جهت مصالح ملی و جمعی، گام برداریم.

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. درود بر آقای نوریانی، نصایح دلسوزانه ای را یادآور شدید. امید است که انتخاب های ما بر اساس مصالح عموم مردم باشد نه منافع شخصی خود.

  [پاسخ]

  پیرمحمد نوریانی در :

  اردتمند شما هستم جناب سلطا نپور ، انشاءا… در این دوره شاهد تحقق این انگیزه باشیم.

  [پاسخ]

 2. با سلام وخسته نباشید بر آقای نوریانی مطالب بسیار مفید بود امیدواریم که همگان بر اساس دیدگاه خود انتخاب کنند نه بر پایه قوم گرایی ومنافع فردی

  [پاسخ]

 3. احسنت! هدف را دقیق زدی

  [پاسخ]

 4. با سلام وخسته بناشید لطفا با توجه به قلم شیوا و رسای جنابعالی مقالات و نشریات بعدی خود را نیز در همیمن سایت انتشار دهید
  با تشکر فراوان محمودی

  [پاسخ]

 5. باسلام
  متن زیبای بالا قابل تئجه اقایانx ومردم

  [پاسخ]

  گراوند در :

  توجه

  [پاسخ]

 6. خیلی خوب نوشتید . درد دل همه ما را بیان کردید.

  [پاسخ]

 7. سلام. مطالب جالب بود امیدوارم همگی این دیدگاه را در انتخاب نماینده به کار گیرند

  [پاسخ]

 8. رامین سلیمانی آدینه وند

  درود بر جناب نوریانی عزیز. دایی بزرگوارم. متنی نافذ با قلمی شیوا. درودبر شما…

  [پاسخ]

 9. مطالب جالب بود به امید آنکه روزی در شهرستان خودمان شاهد به کار گیری این گونه نظرات باشیم

  [پاسخ]

  \پیرمحمد نوریانی در :

  خواهر زاده ارجمندم از لطف و محبت حضرتعالی ممنونم

  [پاسخ]

  \پیرمحمد نوریانی در :

  از حضرتعالی و همه ی عزیزانی که تا بحال اعلام نظر نموده اند کمال تشکر را دارم.

  [پاسخ]

 10. بندگانیم جان و دل بر کف        چشم بر امر و گوش بر فرمان!
  درود بر دایی گلم.
  واقعا قلم شیوا و رسایی داری، کجایند کسانی که حرف دلسوزانی امثال شما رو گوش دهند

  [پاسخ]

  \پیرمحمد نوریانی در :

  خواهرزاده گرامی از لطف و محبت حضرتعالی ممنونم

  [پاسخ]

 11. متشکر آقای نوریانی، احسنت

  [پاسخ]

 12. لطفاً مشکل پمپ گاز cng کوهدشت را نیز بیان کنید

  [پاسخ]

 13. عباسی از بروجرد

  با تشکر فراوان از جناب نوریانی ،درسته باید همه دست به دست هم بدیم با در نظر نگرفتن منافع شخصیمون انتخاب خوبی داشته باشیم ک انشالله کوهدشت هم مانند تمام شهر های استان لرستاپیشرفت کنه البته با انتخاب فرد شایسته و توانا

  [پاسخ]

 14. با سلام ،فل حال اکثر قریب به اتفاق افرادی که کاندید شده اند سعی بر این دارند که خود را انتخاب درست جلوه دهند،فل واقع تمیز و تشخیص دادن فرد اصلح توسط مردم باید هوشمندانه باشد.که اگر این امر صورت گردد بی تردید افراد صالح و لایق جامعه را به سوی پیشرفت و بالندگی سوق میدهند با تشکر گودرزی

  [پاسخ]

 15. نظرات و پیشنهادات اینجانب جناب آقای نوریانی بسیار متین و جایز میباشد
  امیداستپیشنهادات شما به کار بسته شده و در عمل ایفا ی نقش بنماید با تشکر از شما

  [پاسخ]

 16. از هم وطن ارجمندم به خاطر قلم شیوا و رسا یش ممنونم . از دولت محترم انتظار است، به منظور رفع این خلاء قانونی، حدود اختیارات یک نماینده در حوزه انتخابیه را تبیین و پس از تصویب هیات وزیران در قالب یک لایحه جهت وضع قانون به مجلس تقدیم نماید.

  [پاسخ]

 17. دوست عزیز جناب آقای جاویدان واقعیت امر این است که تعطیلی برخی از جایگاه CNG شهرستان کوهدشت موجب سرگردانی و بروز مشکلات متعددی از جمله عدم عرضه به موقع گاز CNG ، تشکیل صف طولانی خودروها برای سوختگیری ، کاهش درآمد رانندگان، ایجاد وقفه در خدمات رسانی به شهروندان و مسافران و درگیری رانندگان با یکدیگر، ایجاد سرو صدا و بی نظمی، سلب آسایش عموم ودر نهایت نارضایتی رانندگان و عموم، گردیده است. از آنجایی که توقف فعالیت جایگاه‌ ها به هر دلیل که باشد زمینه گلایه جدی شهروندان بویژه مسافران را فراهم می نماید ا مید است مسوولان امر هر چه زودتر در خصوص رفع مشکلات تصمیمات مقتضی را اتخاذ به نحوی که شاهد رهایی رانندگا ن از این وضعیت و بهبود چرخه خدمت ‌رسانی به شهروندانباشیم

  [پاسخ]

 18. با سلام و سپاس از جناب اقای نوریانی در بیان مشکلی اساسی در حوزه ی مدیریتی شهرستان کوهدشت و توابع.
  نگاهی گذرا به ادوار گذشته(۹ دوره پیشین) علارغم کارهای انجام شده به روشنی بیانگر ان است که اگر دیدگاه مدیریتی بر شهرستان حاکم بود به طور قطع وضعیت شهرستان و بخش های تابع به مراتب بهتر از وضعیت موجود بود .
  به عنوان مثال : عدم توسعه جاده ها و معابر اصلی جهت تسهیل عبور و مرور و کاهش تصادفات و به تبع ان کاهش تلفات انسانی ناشی از تصادف-عدم وجود کمر بندی در حاشیه شهر-عدم وجود مراکز دزمانی کافی با تجهیزات به روز و مدرن و به تبع ان توجه به امر سلامت مردم و عدم مسافرت مردم به مراکز درمانی دیگر استانها جهت معالجه و درمان_عدم گستردگی رشته های تحصیلی در حوزه دانشگاهی-عدم توجه به حوزه اکو توریسم با توجه به مناطق تاریخی و طبیعی بکر و زیبا در شهرستان و توابع-عدم توجه به زیر ساختهای مخابراتی- عدم توسعه زیر ساختهای حاملهای انرژی (اب-برق-گاز)-عدم توجه به زیر ساختهای لازم برای توسعه زندگی روستا نشینان در روستاها و توسعه امکانات درجه اول زندگی انان-عدم توجه به توسعه و مدرنیزه کردن بخش کشاورزی و دامداری با توجه به ظرفیتهای موجود در شهرستان (و موارد مشابه دیگر که مجال بحث ان نیست.) که دستیابی به این زیر ساختارها و توسعه انان همان رسیدن به استقلالی است که بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امام خمینی (ره) برنامه های خویش در صدر انقلاب اسلامی معرفی نمودن و اهمیت و توجه به این خصوص در فرمایشات و سیاستهای مدبرانه رهبر معظم انقلاب اسلامی همواره به چشم میخورد.
  قابل تامل اینکه موارد مطروحه و فراتر از انان به عنوان عناصر مهمی میباشند که در بسته های سیاست های مطالعاتی و اجرایی دولت های گذشته و حال وجود داشته اند. اما متاسفانه در سطع شهر و توابع شاهد نقص یا بعضا عدم وجود موارد یاد شده هستیم.
  لذا یاد اور میشویم مدیرانی که با انتخاب و رای مردم بر کرسی مدیریتی مینشینند باید تمام تلاش خویش را در جهت رفع مشکلات مردم به کار ببندند نه اینکه منافع عمومی را فدای منافع فردی و جناحی کنند!!!!!

  [پاسخ]

  \پیرمحمد نوریانی در :

  جناب علیزاده از ابراز محبتت ممنونم.

  [پاسخ]

 19. عالی بود انشالله همه ای مردم براساس معیارها و ملاکها قانونی و دینی در انتخاب اصلح دقت لازم بنمابند.

  [پاسخ]

 20. عالی بود ،دست مریزاد

  [پاسخ]

 21. حوزه انتخابیه ای که نماینده اش اصلح نباشد، انتصاب مدیران آن حوزه نیز بر مبنای معیارهای شایستگی نخواهد بود. سازمانی که مدیرش برمبنای شایستگی انتصاب نشود در آن سازمان ارزش ها متزلزل می گردد. سیار زیبا بود جناب نوریانی.

  [پاسخ]

 22. درود بر آقای نوریانی، متن زیبایی بود.

  [پاسخ]

 23. درود بر جناب سرهنگ و استاد عزیز
  هرجامعه ای که به پیشرفت و تعالی بیندیشد باید نقد و و ارزیابی را مد نظر داشته باشد…نقدی دلسوزانه که بیانگر دستگیری و حمایت باشد نه هدفش مچ گیری. اگر نقد و انتقاد رو نادیده بگیریم به یقین حرکت های زیرزمینی پیش می آید. حضرتعالی در ارزیابی به درستی مرز نقد تخریب رو در نظر داشتین…بهره فراوان بردم.

  [پاسخ]

 24. جناب اقای نوریانی متن شما خیلی عالی بود انشاالله مردم فیهم کوهدشت رای خود رو به کسی بدن که لیاقت نماینده شدنو داشته باشه

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط