سرخط خبرها
امروز: یکشنبه, ۲۶ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۹:۵۴:۵۳آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ ،‌ ۰۹:۴۷
۱۵ فروردین ۱۳۹۱در ۱۰:۱۹ ق.ظ تعداد بازدید: 192 بازدید کد خبر:858 چاپ خبر

لرستان در سال 1390/ حركت به سمت قله های توسعه و پیشرفت

0

خرم آباد – سال 1390 برای لرستان به واقع سالی جهادی و پر بركت بود، سالی كه با درایت مقام معظم رهبری جهاد اقتصادی نام گرفت تا كشور در سایه تلاشی جهادگونه قله های رفیع توسعه را در عرصه های مختلف فتح كرده و شاهد اعتلای بیش از پیش نام ایران اسلامی در عرصه های ملی و بین المللی باشیم.

ه گزارش ایرنا، دراین میان استان لرستان نیز در سایه مدیریتی علمی، هدفمند و موثر و با نهادینه كردن فرهنگ همدلی و وفاق در عرصه كار جمعی و گروهی ، شاهد موفقیت ها و پیشرفت های چشمگیری در عرصه های مختلف به ویژه در حوزه تامین و توسعه زیرساخت های لازم برای توسعه ای متوازن و همه جانبه بود.

اجرای چندین طرح مهم عمرانی و زیربنایی شامل راه آهن، آزادراه، مهار آب های سطحی برای توسعه كشاورزی، رونق اقتصادی، تامین انرژی پایدار و ایجاد اشتغال و فرصت های شغلی مولد و پایدار از جمله مهم ترین توفیقات و دستاوردهای كار و تلاش جهادی در سال 90 برای استان لرستان بود.

یكی از مهم ترین اتفاقات استان لرستان در سال 1390 كه می توان از آن به عنوان نقطه عطف توسعه و پیشرفت لرستان یاد كرد، انجام سه سفر رییس جمهوری اسلامی ایران به استان لرستان بود كه در این سفرها، زمینه های لازم برای اجرای طرح های مهم عمرانی و زیربنایی در لرستان و همچنین تامین و جذب اعتبارات مناسبی برای توسعه و رفع محرومیت های مزمن و بجای مانده از گذشته در این استان فراهم شود.

آغاز عملیات اجرایی سه طرح ملی و عمرانی زیربنایی راه آهن دورود – خرم آباد – اندیمشك، راه آهن دورود – بروجرد – غرب كشور و آزادراه خرم آباد – اراك از جمله طرح های بزرگی بودند كه در سال 1390 با حضور دكتر احمدی نژاد در اقدامی تاریخی و نادر برای استان لرستان رقم خورد.

این طرح ها كه جملگی از مصوبات سومین سفر هیات دولت به لرستان محسوب می شوند، در كمترین زمان ممكن پس از تصویب با حضور قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا به عنوان مجری طرح و با دستان رییس جمهور عملیاتی شدند تا مردم لرستان شاهد تحقق یكی از مهم ترین مطالبات و خواسته های دیرین خود در زمینه رشد و توسعه استان باشند.

طرح های كه در دهه های اخیر به یكی از مطالبات رویایی مردم لرستان مبدل شده بود و در سال 1390 با كاری جهادی و تلاش و كوششی مستمر و هدفمند، منجر به تحقق این مطالبات و گشوده شدن افق های روشن و جدیدی در چشم انداز توسعه و پیشرفت این استان شد.

در سال 1390 اقدامات بی نظیر و ركوردهای مهمی در حوزه كار و تلاش برای عمران لرستان به ثبت رسید كه همگی آنها

نشاندهنده حجم وسیع و گسترده خدمات، برنامه ها و طرح های اجرایی استان و همچنین عنایت ویژه دولتمردان به این استان به واسطه تلاش های مدیران اجرایی است.

توجه جدی و مشخص برای طراحی و عملیاتی كردن طرح ها و پروژه های بزرگ و موثر عمرانی و زیربنایی، نگاهی كارآمد به انجام فعالیت های روزمره و طرح های كوچك همزمان با اجرای طرح های بزرگ عمرانی و رفع مشكلات مردم در دوره های زمانی كوتاه مدت ، همگی از دستاوردهای تلاش گسترده مدیران اجرایی و دولتمردان در سال 90 برای لرستان است.

تاكید جدی و مستمر مدیریت ارشد اجرایی استان لرستان بر كار برنامه ریزی شده مبتنی بر اصول علمی و كارشناسی یكی از دغدغه های اصلی در زمینه فعالیت های اجرایی لرستان در سال 90 بود، استاندار لرستان براساس مطالبه و رهنمود محوری رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر كار جهادی، انجام كارها را منوط به برنامه ریزی كارشناسی و مطالعات علمی و توجیهات اقتصادی، فرهنگی، منطقه ای و اجتماعی كرد و ثمره این دغدغه نیز اجرایی شدن طرح های بزرگ ملی زیربنایی در حوزه های مختلف و در بخش های مختلف استان لرستان است.

خدمات گسترده و طرح های عمرانی و زیربنایی انجام شده در سال 90 استان لرستان به یقین فرصت و مجالی مناسب می خواهد كه دراین مرقومه نمی گنجد، اما می توان به اختصار برخی از خدماتی را كه با اجرای آنها در سال 90 ، نوید آینده ای درخشان را در مسیر عمران و آبادانی لرستان برای دستیابی به توسعه پایدار و همه جانبه اجرایی می دهد، اشاره كرد.

سفر سوم هیات دولت به لرستان از جمله اقداماتی بود كه در سایه یك حركت جمعی ، وحدت و همدلی و با برنامه ریزی دقیق و كارشناسی ره آورد بسیار مثبت و ارزشمندی را برای لرستان داشت، این سفر به واسطه تلاش و كوشش همه مسئولان و مدیران استان و نمایندگان مردم در اواخر سال 89(14 اسفندماه ) به حركتی پربركت برای استان مبدل شد و تصویب بیش از 220 طرح، سرآغاز تحولی اساسی را در دیار لرستان رقم زد.

سفری كه دستاوردهای ارزشمندی را برای لرستان به همراه داشت و به دنبال آن تلاش و پیگیری جدی مدیریت ارشد استان برای اجرایی شدن مصوبات موجب شد تا طعم شیرین خدمت و بركات و دستاوردهای این سفر در كوتاهترین زمان ممكن به مردم این دیار ارزانی شود.

دراین میان تنها چهار تا پنج طرح از مجموع مصوبات سفر سوم كه با برنامه ریزی و تلاش مدیریت ارشد اجرایی استان لرستان با ورود قرارگاه خاتم الانبیا برای اجرای طرح با سرعتی قابل توجه به سرانجام رسید، 4 تا 5 هزار میلیارد تومان سرمایه را از محل قابلیت های بخش خصوصی وارد چرخه مالی استان لرستان كرد تا با این سرمایه و اجرای طرح های همچون سد معشوره، راه آهن دورود – خرم آباد – اندیمشك، راه آهن دورود – بروجرد – غرب كشور و آزاد راه خرم آباد – اراك، علاوه بر ایجاد فرصت های شغلی پایدار و مولد، موتور توسعه و رشد لرستان شتابی مضاعف بگیرد.

رشد و توسعه بخش كشاورزی از طریق مهار آبهای سطحی ، توسعه بخش حمل و نقل ریلی و جاده ای استان به عنوان مهم ترین عامل و زیرساخت در تحقق توسعه و عمران، گامی بود اساسی كه در سایه خدمت رسانی بی منت و خالصانه استاندار تلاشگر لرستان و عدالت محوری دولتمردان به ویژه شخص رییس جمهور از طریق اجرایی شدن این طرح ها برای رفاه مردم استان برداشته شد.

اهمیت این اقدام ارزشمند دوچندان شد وقتی كه شخص رییس جمهور در اقدامی كم نظیر شخصا برای آغاز عملیات اجرایی سه طرح مهم عمرانی و زیربنایی راه آهن و آزادراه به لرستان آمدند و این حضور نشان داد كه عزم دولت برای

محرومیت زدایی از لرستان جدی است و مدیریت ارشد اجرایی استان، برای توسعه و عمران و آبادانی لرستان، برنامه ریزی كرده و براساس یك بسته علمی و كارشناسی، چشم انداز روشن و درخشانی را برای آینده این استان ترسیم كرده است.

اینكه برای نخستین بار در تاریخ لرستان، رییس جمهور در مدت زمانی كمتر از یكسال سه بار به این استان سفر كرده و با هر حضور، بستر مناسبی را برای تسهیل در روند عمران و آبادانی استان فراهم می كند، خود مبحثی گسترده و قابل توجه است كه برشمردن مزایا و اهمیت این موضوع نیازمند بحث و بررسی كامل و جامع است.

درچنین شرایطی و برای سرعت بخشیدن به روند توسعه استان در اقدامی موثر و كم نظیر ، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) به عنوان یكی از بزرگترین مجموعه های اجرایی و سازندگی كشور وارد عرصه كار و سرمایه گذاری در توسعه لرستان شد و این حضور اثرگذار به عنوان مشاركت بخش خصوصی در روند توسعه استان، یكی دیگر از اقدامات ارزشمند و قابل توجهی است كه در سال 90 به واسطه تلاش مجموعه اجرایی به ویژه استاندار لرستان محقق شد.

ایجاد زمینه برای مهار و ذخیره بیش از سه برابر حجم ذخیره سازی تمامی سدهای موجود و احداثی در طول تاریخ لرستان تنها از طریق احداث سد معشوره یكی دیگر از دستاوردی مهم این حركت كارشناسی شده بود كه با بهره برداری از این طرح بخش وسیعی از اراضی كشاورزی دیم استان به آبی تبدیل شده و علاوه بر اشتغال زایی بالا، نقش مهمی در رونق اقتصادی مردم به ویژه روستاییان و كشاورزان لرستانی خواهد داشت.

یكی دیگر از فعالیت های مهمی كه دراین مدت به واسطه حركت های كارشناسی مدیریت ارشد استان محقق شد، ارتقا چشمگیر میزان جذب اعتبارات عمرانی استانی استان لرستان در سال 90 نسبت به سال های گذشته بود.

دراین اقدام كارشناسی كه در نتیجه یك حركت علمی، مستمر و هدفمند محقق شد، جایگاه استان لرستان به لحاظ جذب اعتبارات عمرانی استانی 22 پله ارتقا یافت به نحوی كه لرستان از رده 27 استان های كشور در سال 89 به رده 5 كشور در سال 90 به لحاظ میزان تخصیص اعتبارات عمرانی استانی صعود كرد.

دستاوردی كه به باور بسیاری از كارشناسان می بایست برای انجام آن چند سالی را رایزنی و تلاش كرد تا بتوان این چنین رشدی را در اعتبارات شاهد بود.

این مهم به منزله افزایش سرمایه و منابع مالی برای گسترش فعالیت های عمرانی در مسیر توسعه و عمران استان و در یك كلام یعنی حركت توسعه و پیشرفت لرستان، سرعتی چند برابر به خود گرفته است.

همچنین ارتقا قابل توجه جایگاه لرستان در زمینه اجرا و پیشرفت طرح مسكن مهر نیز از دیگر دستاوردهای مهم استان لرستان در سال 90 در مسیر توسعه همه جانبه استان بود و دراین اقدام نیز جایگاه لرستان در زمینه پیشرفت مسكن مهر با خروج از یك ركود مزمن، 16 پله در سطح كشور ارتقا یافت و این به معنای آن است كه ساخت و تحویل واحدهای مسكونی مسكن مهر در لرستان شتابی ویژه گرفت تا متقاضیان این واحدها در كوتاهترین زمان ممكن مسكن خود را تحویل بگیرند.

یكی دیگر از كارهای ارزشمند و ماندگار انجام شده در استان لرستان طی سال 90 زمینه سازی برای تاسیس و راه اندازی

دفتر علمی نخبگان در لرستان و همچنین پارك علم و فناوری استان بود كه این دو نهاد موثر علمی با پیگیری جدی استاندار لرستان و دستگاههای متولی در سال 90 راه اندازی شدند تا یكی دیگر از دغدغه های جدی نخبگان و اندیشمندان لرستان در حوزه فعالیت های علمی رفع شود.

كاری كه تا پیش از این به عنوان یك حركت غیرممكن به آن نگاه می شد اما در سایه تلاش و پیگیری جدی و مستمر

مدیریت ارشد استان به واقعیت تبدیل شد تا جوانان دانشجو ، اساتید علمی و نخبگان و مخترعان جوان و دانشگاهی لرستان شاهد آغاز فعالیت این دو مجموعه مهم علمی در استان باشند، مجموعه های كه فعالیت آنها زمینه رفع بسیاری از مشكلات نخبگان علمی و محققان و پژوهشگران استان را رفع خواهد كرد.

راه اندازی و تاسیس دانشكده علوم قرآنی در زمانی بسیار كوتاه و انجام كارهای اداری برای پذیرش دانشجو در سال90 از جمله دیگر فعالیت های قابل توجه استاندار لرستان برای توسعه فضای علمی استان است.

در زمینه توسعه و رونق فعالیت های علمی و ایجاد مراكز جدید دانشگاهی اقدامات بسیار خوبی در سال 90 انجام شد و چندین دانشكده و مركز آموزش عالی جدید در لرستان طی سال 90 راه اندازی و اقدام به پذیرش دانشجو در ترم های تحصیلی مهر و بهمن كردند كه این اقدامات نیز در حقیقت گام های موثری برای توسعه و پیشرفت علمی لرستان محسوب می شوند.

ساماندهی و تامین تاسیسات زیرساختی اقامتی، رفاهی و خدماتی در مناطق گردشگری استان از جمله آبشارهای بیشه، نوژیان و اماكن مذهبی و متبركه استان از دیگر خدمات ارزشمند اجرایی در لرستان بود كه در قالب طرحی ابتكاری از سوی استاندار لرستان از اواخر سال 89 كلید خورد و در سال 90 همگان شاهد دستاوردهای مهم این اقدامات در زمینه تامین و توسعه زیرساخت های صنعت گردشگری ، افزایش حضور مسافران نوروزی و امكان تامین رفاه و آسایش برای گردشگران ورودی به لرستان بودیم.

اجرای طرح مهم راهسازی در منطقه محروم و دورافتاده بزنوید بخش بشارت شهرستان الیگودرز و تسهیل رفت و آمد زایران بیشمار امامزاده محمد بن حسن (ع) از جمله این اقدامات مهم بود كه علاوه بر رضایتمندی گسترده مردم، ره توشه

ای ارزشمند برای آخرت و جلب رضای ایزد منان شد، دراین خصوص می توان به طرح ساماندهی اماكن متبركه در شهرستان های كوهدشت،نورآباد، پلدختر و … نیز اشاره كرد.

این اقدامات در كنار بسیاری فعالیت های زیربنایی دیگر كه اثرات آن در دراز مدت مشخص خواهد شد، تنها گوشه ای از خدمات ارزنده ای است كه در سال 90 توسط مدیران اجرایی استان لرستان در سایه مدیریت علمی و كارشناسی استاندار

تلاشگر لرستان و حمایت های دولت خدمتگزار برای محرومیت زدایی از چهره لرستان اجرا شد و دراین راستا طرح هایی مانند اجرای خطوط انتقال گاز به خرم آباد و كوهدشت از ملایر، تصویب طرح و جذب اعتبار برای ساخت چندین سد مهم استان در دولت و مجلس، زمینه سازی برای حضور مقامات و مسئولان كشور برای بیان مسایل و نیازهای استان و تامین اعتبارات موردنیاز برای رفع آنها از دیگر فعالیت های اجرایی سال 90 در لرستان بود.

انجام سفرهای مستمر شهرستانی و بازدید از فعالیت های اجرایی و همچنین دیدار با مردم شهرستان های مختلف استان و برقراری ارتباط نزدیك با مردم همگی از برنامه های كاری و فعالیت های اجرایی مدیریت ارشد استان لرستان در سال 90 برای تامین مطالبات و حقوق حقه مردم ولایی این دیار بود.

در سال 90 همچنین با بررسی مسایل و مشكلات برخی مناطق فرسوده، حاشیه ای و قدیمی خرم آباد كه در حقیقت به یك

تهدید جدی برای بروز آسیب های اجتماعی و افزایش جرم و جرائم و بزهكاری اجتماعی تبدیل شده بودند ، حركت سریع و مشخصی دراین مناطق آغاز شد، اجرای طرح های مهمی همچون توانمندسازی و ساماندهی مناطق گل سفید، علی آباد و كرگانه در خرم آباد نه تنها موجب ریشه كن شدن بسیاری از مشكلات و نارسایی های این مناطق شد، بلكه فضای جدیدی را برای رفاه، آسایش و آرامش مردم فراهم و زمینه ای را برای زیباسازی هرچه بیشتر شهر خرم آباد بوجود آورد. تا دیگر، مردم نگران تردد و حضور فرزندان خویش در این مناطق نباشند.

اجرای طرح های زیباسازی سطح شهر خرم آباد از جمله طرح نهضت آسفالت نیز از دیگر اقداماتی بود كه در سایه تدبیر و درایت استاندار لرستان اجرایی شد كه دراین برنامه شهرداری خرم آباد با حمایت های جدی مالی و تجهیزاتی استانداری لرستان توانست بخش عمده ای از معابر و خیابان های اصلی و فرعی شهر خرم آباد را بهسازی و آسفالت كند، طراحی و احداث مجموعه تفریحی، تحقیقاتی ، گردشگری 14 معصوم (ع) در منطقه علی آباد و فضای با نام بام خرم آباد و صدها اقدام موثر عمرانی و خدماتی دیگر همگی اقداماتی هستند كه در سایه تلاش های مدیریت ارشد اجرایی استان و مسئولان اجرایی استان با ایجاد فضای همدلی و اتحاد در سطح استان لرستان اجرا شده است.

همچنین اجرایی شدن طرح راه آهن دورود – ازنا – الیگودرز – اصفهان كه از جمله طرح های مصوب سفر بود كه برغم تصویب و تایید دولت در لایحه بودجه سال 90 در جریان بررسی مجلس شورای اسلامی دچار مشكل شد و در زمان اصلی با دیگر طرح ها اجرایی نشد كه در نهایت با تلاش و پیگیری مدیریت اجرایی استان در بهمن ماه سال 90، این طرح مهم ریلی نیز در استان به عنوان چهارمین طرح ملی و مهم زیربنایی در حوزه حمل و نقل لرستان محقق و عملیاتی شد.

به بار نشستن سفر خارجی استاندار و هیات تجاری استان لرستان به كشور بلغارستان و سفر جمعی از مدیران و تجار بلغاری در اواخر سال 90 به لرستان و بررسی در راستای سرمایه گذاری و انجام فعالیت های مشترك در زمینه تجارت و بازرگانی از دیگر اقدامات مهم سال گذشته بود كه نقش مهمی در توسعه و رونق اقتصادی و صنعت لرستان و حضور این استان در بازارهای جهانی دارد.

آغاز فعالیت های تولیدی و صادراتی پتروشیمی لرستان كه سالانه صدها هزار دلار از این طریق نصیب استان خواهد شد و علاوه بر رونق بخش تولید ، فرصت های شغلی مناسبی را نیز برای لرستان به همراه داشت، از دیگر توفیقات استان در سال 90 است.

تحقق كامل و بیش از تعهد استان لرستان برای سال 90 در زمینه اشتغالزایی از دیگر توفیقات ویژه استان لرستان بود كه میزان اشتغالزایی صورت گرفته بات انجام كاری علمی و همه جانبه و كارشناسی تحقق 116 درصدی تعهدات اشتغالزایی لرستان بود كه در واقع گامی مهم و موثر برای رفع مشكل بیكاری لرستان به عنوان یك معضل قدیمی است.

و در نهایت خلق حماسه ماندگار و تاریخی انتخابات مجلس نهم در لرستان با مشاركت بیش از 70 درصد مردم استان در میانگین كه نسبت به انتخابات سنوات گذشته حدود هفت درصد افزایش داشت و دراین حال میزان مشاركت مردم در برخی شهرهای استان مانند كوهدشت به بیش از 95 درصد رسید.

انتخاباتی كه در سایه یك كار علمی و با تهیه و تدوین یك بسته انتخاباتی علمی و كارشناسی شده با درنظر گرفتن ویژگی های خاص استان برگزار شد تا برای اولین بار مردم لرستان شاهد برگزاری انتخاباتی در حوزه مجلس شورای اسلامی باشند كه بدون كمترین درگیری و مشكلی در كمال آرامش و سلامت برگزار شد و نتیجه آن رقابتی سالم و مشاركتی همگانی شد تا نشاندهنده وحدت و انسجام مردم ولایی لرستان در دفاع از ارزش ها و آرمان های والای انقلاب شود.

سال 1390 در سایه همدلی، تعامل و مشاركت جمعی مدیران و تمامی دلسوزان این استان اعم از مدیران دستگاه های اجرایی، نمایندگان مردم، نخبگان ، اصحاب رسانه و در سایه حمایت های دولت خدمتگزار ، زمینه و بستر مناسب برای توسعه و پیشرفت استان لرستان فراهم شد.

مجموعه مدیریتی استان لرستان با همكاری و همراهی نمایندگان مردم با صرف صدها ساعت كار كارشناسی و برگزاری جلسات متعدد كاری در داخل و خارج استان موفق شدند شرایط مناسبی را برای لرستان در حوزه اعتبارات برای اجرای طرح های مختلف عمرانی در حوزه های مختلف ایجاد كنند.

این اقدامات موجب شده تا در مجموع بتوان ادعا كرد كه معدل كارها در حوزه فعالیت های اجرایی، عمرانی و خدمت رسانی به مردم در لرستان قابل دفاع است هرچند كه باید برای ارتقا سطح كار و موفقیت ها بیش از پیش تلاش كنیم تا به نقطه مطلوب و در شان مردم این دیار نزدیكتر شویم.

دراین میان نقش اصحاب رسانه برای فراهم كردن زمینه مناسب كسب این موفقیت ها به ویژه در ثبت حماسه ماندگار

انتخابات 12 اسفندماه بی بدیل است و به همین دلیل استاندار لرستان همیشه از تلاش گسترده و خالصانه رسانه های استان تقدیر می كند.

به گزارش ایرنا، استاندار لرستان در آخرین شورای اداری لرستان در سال 90، گفت: در صورت تایید نهایی و قانونی شدن لایحه بودجه سال 91 كشور كه در هیات دولت تهیه و تدوین شده، خبرهای بسیار خوبی را در زمینه اعتبارات جاری و عمرانی استانی لرستان برای سال 91 ، خواهیم شنید.

دكتر حبیب الله دهمرده افزود: لایحه تنظیمی دولت در خصوص بودجه سال آینده كشور پس از تایید مجلس شورای اسلامی به صورت قانونی ابلاغ می شود كه اگر موارد لحاظ شده در زمینه اعتبارات استان لرستان بدون تغییر تصویب شوند، سال 91 موفقیت های چشمگیری را در زمینه افزایش میزان اعتبارات لرستان نسبت به سال جاری خواهیم داشت.

وی اظهار داشت: همچنین اجرای چندین طرح عمرانی و زیربنایی مهم و اساسی نیز دراین لایحه پیش بینی شده كه اجرایی شدن آنها روند توسعه همه جانبه و متوازن لرستان را دو چندان خواهد كرد.

استاندار لرستان در ادامه به اشاره به اینكه در روزهای پایانی سال قرار داریم، تصریح كرد: سال 90 از سوی مقام معظم رهبری و براساس درایت و بینش عمیق ایشان سال ‘جهاد اقتصادی’ نام گرفت و در حقیقت همه دولتمردان در عرصه ملی و استانی، برای تحقق این خواسته رهبری، جهادگونه كار و تلاش كردند.

دكتر دهمرده گفت: در استان لرستان نیز همین امر منجر به خدمات و كارهای بزرگی در خدمت رسانی به مردم شد كه اجرای سه طرح ملی و بزرگ راه آهن، آزادراه بزرگ خرم آباد – اراك، سد بزرگ و تاریخی معشوره و دهها طرح عمرانی بزرگ و كوچك دیگر همگی ثمره تلاش و كوشش شبانه روزی و مجاهدوار مدیران اجرایی لرستان در سایه یك حركت جمعی، وحدت و همدلی است.

وی افزود: با اجرای سد معشوره به تنهایی معادل ظرفیت تمامی سدهای تاریخ لرستان، امكان ذخیره روان آب برای توسعه بخش كشاورزی لرستان فراهم شد و این سد به لحاظ مالی و اعتباری نیز برابر تمامی سدهای استان هزینه و سرمایه گذاری دارد.

استاندار لرستان همچنین از سه سفر رییس جمهور به لرستان در یكسال گذشته به عنوان یك اقدام تاریخی و ماندگار دیگر برای توسعه و آبادانی لرستان یاد كرد و افزود: سه طرح ملی و بزرگ و زیربنایی راه آهن دورود – خرم آباد – اندیمشك، دورود – بروجرد – ملایر و آزادراه خرم آباد – اراك در اقدامی ارزشمند و قابل تقدیر با حضور شخص دكتر احمدی نژاد در لرستان اجرایی شد.

وی گفت: ارتقا جایگاه لرستان از رده 27 به رده 5 در زمینه اعتبارات عمرانی استانی در سال 90 و صعود 22 پله ای جایگاه لرستان به لحاظ میزان اعتبارات در مقایسه با سال 89، از دیگر اقدامات موثر و جهادی انجام شده برای پیشرفت این استان بود.

دكتر دهمرده همچنین از حضور دشمن شكن و تاریخی مردم لرستان در انتخابات مجلس نهم در لبیك به ندای رهبری را یكی دیگر از حماسه های بزرگ و ماندگار سال 90 عنوان كرد و افزود: مشاركت مردم در انتخابات 12 اسفندماه در مقایسه با انتخابات دوره قبل مجلس حدود شش تا هفت درصد افزایش داشت.

به گفته وی، این درحالی است كه مشاركت مردم در برخی از شهرستان های استان لرستان از جمله كوهدشت و دلفان 97 و 85 درصد بود كه این حركت ارزشمند مردم ولایی لرستان برغم توطئه های دشمنان، یك ركورد و حماسه ماندگار و تاریخی دیگر را درسال 90 برای لرستان و ایران اسلامی ثبت كرد.

استاندار لرستان افزود: ایجاد، راه اندازی چندین دانشكده و مركز آموزش عالی و پذیرش دانشجو در مهر و بهمن ماه امسال نیز یكی دیگر از اتفاقات مهم و اساسی لرستان در سال جهاد اقتصادی بود كه در شرایط طبیعی باید این اقدامات حداقل در طول یك تا دو سال انجام می شد.

دكتر دهمرده افزود: همین عوامل موجب شده كه اعلام كنیم معدل كارها در حوزه فعالیت های اجرایی، عمرانی و خدمت رسانی به مردم قابل دفاع است هرچند كه باید برای ارتقا سطح كار و موفقیت ها بیش از پیش تلاش كنیم تا به نقطه مطلوب و در شان مردم این دیار نزدیكتر شویم.

استاندار لرستان همچنان از تلاش ها و اقدامات موثر و هدفمند رسانه های استان لرستان در طول سال 90 تقدیر و تشكر كرد و گفت: نقش اصحاب رسانه رد فراهم كردن زمینه مناسب كسب این موفقیت ها به ویژه در ثبت حماسه ماندگار انتخابات 12 اسفندماه بی بدیل است و به همین دلیل همیشه و همه جا باید از تلاش گسترده و خالصانه رسانه های استان تقدیر كنیم.

دهمرده گفت: مردم لرستان مردمانی بابصیرت، ولایی، مومن، آگاه و بزرگ هستند كه هرچه برای این مردم كار و تلاش و نوكری كنیم بازهم در برابر عظمت و بزرگواری آنها كم است، چراكه برغم بسیاری مشكلات و كمبودها، در مواقع نیاز همچون سیل خروشان در دفاع از نظام و ارزش های انقلاب حضوری حماسی داشتند.

استاندار لرستان از مدیران اجرایی استان خواست هرآنچه كه در توان دارند برای خدمت رسانی به این مردم بزرگوار، كم توقع و بی ادعا بكار گیرند و زمینه اعتلای بیش از پیش استان را فراهم كنند.

درهمین ارتباط، استاندار لرستان در نخستین لحظات آغاز سال 1391 با تبریك سال نو به عموم مردم مومن و ولایی لرستان در گفت وگو با ایرنا گفت: سال 90 كارهای بزرگ و گام های انفجاری زیادی در حوزه های مختلف به ویژه در زمینه تامین و ایجاد زیرساخت ها با هدف زمینه سازی برای توسعه و پیشرفت همه جانبه و متوازن این استان برداشته شد.

دكتر حبیب الله دهمرده افزود: سال 90 به واسطه اینكه از سوی مقام عظمای ولایت سال جهاد اقتصادی نام گرفت موجب مسئولیت پذیری بیشتر مسئولان و مردم برای توسعه و عمران كشور شد كه دراین میان اتفاقات بزرگ و تاریخی در سایه درایت و تدبیر حكیمانه رهبری، عنایت ویژه و عدالت ورزی دولت و تلاش و كوشش شبانه روزی و بی منت مسئولان اجرایی استان در لرستان شكل گرفت.

وی اظهار داشت: در استان لرستان با انجام كارهای علمی، كارشناسی و همچنین ایجاد همدلی و وفاق در سطوح مختلف اقدامات بسیار مهم و ارزشمندی انجام شد كه دراین راستا می توان به اجرای طرح های ملی و بزرگی در حوزه های زیرساختی شامل راه آهن ، سد، آزادراه، كشاورزی، صنعت و تولید اشاره كرد.

دكتر دهمرده با بیان اینكه عامل اصلی برای توسعه و پیشرفت همه جانبه حمل و نقل و انرژی است، افزود: در سال 90 در اقدامی بی نظیر و تاریخی در دیار لرستان، عملیات اجرایی سه طرح ملی و زیرساختی بزرگ راه آهن دورود – خرم آباد – اندیمشك و راه آهن دورود – بروجرد – غرب كشور و آزادراه خرم آباد – اراك با حضور رییس جمهوری اسلامی ایران به عنوان اقدامی تاریخی و نقطه عطفی در تاریخ استان، آغاز شد.

استاندار لرستان گفت: در حقیقت با اجرای این طرح های بزرگ و ملی عمرانی و زیرساختی در لرستان، اعتباری معادل 25 تا 30 سال مجموع اعتبارات عمرانی استانی لرستان به صورت یكجا برای توسعه زیرساخت های عمرانی و آبادانی به این استان تزریق شد.

به گفته وی، درهمین ارتباط آغاز عملیات اجرایی طرح راه آهن ازنا – الیگودرز – اصفهان نیز یكی دیگر از اقدامات زیرساختی و زیربنایی انجام شده در راستای رونق حمل و نقل و توسعه و عمران لرستان بود كه در سال 90 محقق شد.

وی اظهار داشت: همچنین آغاز اجرای سد بزرگ معشوره كه از آن به عنوان بزرگترین سد چند منظوره تاریخ لرستان یاد می شود، به اندازه تمامی سدهای ساخته شده در استان ، توانایی ذخیره آب را دارد.

دكتر دهمرده افزود: اخذ مجوز اجرای طرح های آبیاری نوین و تحت فشار در سطح 40 هزار هكتار از اراضی كشاورزی استان كه معادل كل فعالیت های انجام شده در تاریخ لرستان دراین حوزه است، از دیگر اقدامات جهادی و مهم اجرا شده برای توسعه و رونق بخش كشاورزی لرستان است.

استاندار لرستان همچنین با اشاره به موفقیت های بزرگ كسب شده در زمینه اشتغالزایی در سال 90، افزود: براساس اسناد و آمارهای موجود استان لرستان در سال 90 موفق شد 20 درصد بیشتر از تعهد و سهمیه تعیین شده در استان ایجاد شغل كند كه این خود نیز اقدامی مهم و موثر در جهت توسعه استان است.

به گفته وی، فعالیت گسترده طرح پتروشیمی لرستان و آغاز صادرات محصول كه سالانه حدود میلیون دلار از محل صادرات این واحد تولیدی نصیب استان خواهد شد، از دیگر دستاوردهای اجرایی سال 90 است.

دكتر دهمرده گفت: در حوزه مسكن مهر نیز لرستان در سال 89 در رده های آخر استان های سراسر كشور قرار داشت كه امروز با تلاش و كوششی هدفمند، علمی و كارشناسی شده، لرستان به لحاظ پیشرفت طرح مسكن مهر در ردیف استان های برتر كشور قرار دارد.

استاندار لرستان همچنین افزایش چشمگیر كف اعتبارات و بودجه سالانه استان لرستان را از دیگر اقدامات چشمگیر و ارزشمند سال 90 در جهت توسعه و محرومیت زدایی از استان دانست و گفت: میزان اعتبارات عمرانی استانی لرستان در سال 90 نسبت به سال 89 از افزایش قابل توجهی برخوردار شد به نحوی كه لرستان از رده 27 استان های كشور به لحاظ میزان جذب این اعتبارات به رده پنجم با 22 پله ارتقا صعود كرد.

دكتر دهمرده، اجرای طرح های گردشگری در مناطق تفریحی و توریستی استان، عملیاتی شدن طرح مجتمع تحقیقاتی، گردشگری 14 معصوم (ع) در حد یك پروژه ملی و بین المللی ، اجرای طرح های عمران شهری در سطح استان به خصوص خرم آباد و ساماندهی سكونتگاههای غیررسمی از دیگر اقداماتی است كه در سال 90 برای خدمت رسانی بهینه به مردم این استان انجام شد.

– محسن فتاحی

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط