سرخط خبرها
امروز: دوشنبه, ۲۷ آذر , ۱۳۹۶ | ۲۰:۱۶:۱۲آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۶ ،‌ ۰۹:۵۶
۱۵ فروردین ۱۳۹۱در ۷:۲۳ ق.ظ تعداد بازدید: 1,093 بازدید کد خبر:831 چاپ خبر

دلفان قطب مهم تولید نخود در لرستان

0

دلفان – استان لرستان با تولید 140 هزارتن حبوبات رتبه نخست تولید حبوبات را در كشور دارد و در این استان شهرستان دلفان یكی از قطبهای تولید حبوبات محسوب می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا ،استان لرستان 21 درصد حبوبات كشور را تامین می كند كه در این میان شهرستان دلفان با تولید یك سوم آن از تولید كنندگان عمده حبوبات به ویژه نخود است.

25 هزار تن نخود در سال زراعی گذشته از سطح 25 هزار هكتار اراضی كشاورزی این شهرستان تولید شد كه نخود تولیدی در این شهرستان از نظر كیفی ، خوش پختی و خوش خوراكی از كیفیت بالایی برخوردار است.

مدیر جهاد كشاورزی شهرستان دلفان ، این شهرستان را یكی از شهرستان های مناسب جهت كشت حبوبات عنوان كرد واظهار داشت: متوسط تولید نخود در این منطقه یك تن در هكتار است كه این میزان نسبت به متوسط تولید كشوری 200 كبلوگرم بالاتر است .

‘جواد احمدپور ‘ افزود : امسال 37 هزار هكتار از اراضی كشاورزی این شهرستان به زیر كشت نخود خواهد رفت كه تا كنون 20 هزار هكتار آن كاشت شده است .

به گفته وی ، پیش بینی می شود در سال زراعی جاری بیش از 40 هزار تن نخود در این شهرستان تولید شود .

این مسئول با بیان اینكه نخود با دارا بودن حداقل 25درصد پروتئین می‌تواند نقش مهمی در تامین پروتئین جامعه ایفا كند اظهار داشت: حبوبات با تثبیت زیستی نیتروژن موجب بهبودی حاصلخیزی خاك می‌شوند.

‘احمدپور ‘ اضافه كرد: هر بوته به عنوان كارخانه كوچكی از كود شیمیایی نیتروژن عمل می‌كند و موجب بهبود خواص فیزیكی، شیمیایی و .

وی، تصریح كرد : حبوبات بعد از غلات دومین منبع غذایی انسان به شمار می‌روند و نقش مهمی در تناوب و حاصلخیزی خاك مزارع شهرستان دلفان دارا هستند.

وی، افزود: حبوبات می تواند جایگزین مناسبی برای گوشت قرمز جهت خانواده های كم در آمد باشد كه پروتئین مورد نیاز را از طریق آن تامین كنند.

‘احمد پور ‘ با تاكید بر اینكه صنعت نخود دلفان نیازمند سرمایه گذاری بخش خصوصی ، از سرمایه گذاران خواست تا با سرمایه گذاری در تولید و فرآوری این محصول گام های مثبتی در جهت رشد و توسعه استان بردارند.

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط