سرخط خبرها
امروز: یکشنبه, ۲۶ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۹:۵۰:۳۲آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ ،‌ ۰۹:۴۷
۱۴ فروردین ۱۳۹۱در ۳:۴۹ ب.ظ تعداد بازدید: 118 بازدید کد خبر:805 چاپ خبر

چند پرسش ایرانیان از اوباما

0

تهران – باراك اوباما رییس جمهوری آمریكا در تازه ترین اظهارات خود علیه جمهوری اسلامی، اهداف اقدامات ضد ایرانی خود را برقراری دموكراسی، مبارزه با تروریسم، همراهی كردن ایران با جامعه جهانی و آزادی تبادل اطلاعات خوانده است.

اوباما همزمان با بیان این سخنان، شنبه شب الحاقیه تحریم ایران را نیز امضا و تاكید كرد: آمریكا مصمم به انجام مذاكره با ایران است ولی روزنه فرصت های دیپلماسی هر لحظه كوچك تر می شود.

اوباما كه با شرایط نامساعد داخلی و انتقادهای گسترده در مبارزات انتخابات ریاست جمهوری آمریكا (نوامبر 2012) روبرو شده است، پس از شركت در نشست چندی پیش لابی رژیم صهیونیستی (آیپك)، مواضع جرج بوش رییس جمهوری سابق این كشور علیه ایران را تكرار كرده است.

در میان این مواضع و سخنان اوباما كه هر روز بیان می شود و پس از این نیز ادامه خواهد یافت، پرسش های فراوانی بین مردم ایران وجود دارد كه نیازمند پاسخ اوست.

مهمترین پرسش تاریخی در روابط بین تهران و واشنگتن، كودتای 28 مرداد با اسم رمز عملیات آژاكس توسط سیا است.

آمریكا در این كودتا كه هزینه آن تا شش میلیون دلار نیز اعلام شده است و به روایت اسناد انتشار یافته سیا، دولت وقت را كه با رای نمایندگان مجلس تشكیل شده بود و صنعت نفت را ملی نمود، براساس خواسته انگلیس ساقط كرد.

بر اساس الگوی آمریكایی كه هنوز هم رگه های قوی تر آن را می توان در سخنان جدید اوباما جست، آیا مبارزه و موفقیت برای ملی شدن صنعت نفت به عنوان احقاق حقوق میلیون ها ایرانی و انجام وظیفه دولت در این زمینه، نباید انجام می شد؟

كودتا نخستین اقدام دولت آمریكا بود كه آیزنهاور رییس جمهوری وقت این كشور دستور اجرای آن را داد و فرمان بازگشت شاه را به تهران نیز صادر كرد.

این اقدام پس از حضور چند دهساله استعماری انگلیس صورت گرفت كه آمریكا را به قدرت برتر و تمام خواه در دربار و صنعت نفت ایران، تبدیل كرد.

در همین چارچوب، حمایت كامل كاخ سفید و سلسله رییسان جمهوری آمریكا از رژیم پهلوی، سركوب گسترده مخالفان، اعطای عنوان ژاندارمی به شاه در خلیج فارس و همگرا گردن آن با رژیم صهیونیستی، 25 سال استبداد كامل را بر ایران حكمفرما كرد.

چهار سال پیش از آن كه اوباما بتواند برای اولین بار به عنوان سیاستمدار وارد سنا شود ( 18 مارس 2000 ) وزیر خارجه وقت آمریكا آشكارا از كودتای 28 مرداد، سخن گفت .

با وجود دهه ها انكار آمریكا در این زمینه، مادلین آلبرایت وزیر خارجه دولت بیل كلینتون با این عبارات ، مسئولیت این كودتا و پیامدهای آن را پذیرفت و گفت: در سال 1953، آمریكا نقش موثری در براندازی حكومت نخست وزیر ایران دكتر محمد مصدق داشت.

آلبرایت برای توجیه این اعتراف و كمرنگ كردن آن نیز افزود: دولت آیزنهاور بر این باور بود كه اقداماتش دلایل راهبردی دارد ولی آن كودتا آشكارا سبب پسرفت سیر تكامل سیاسی ایران شد و تعجبی ندارد كه هنوز بسیاری از ایرانیان از این دخالت آمریكا ناخرسندند.

‘افزون بر این، در یك ربع قرن پس از كودتا علیه مصدق، ایالات متحده و غرب، پیوسته از رژیم شاه حمایت كردند كه مخالفان خود را بی رحمانه سركوب كرد’.

اكنون این پرسش های ایرانیان با سخنان جدید اوباما بیشتر جلب توجه می كند كه آیا در زمان نخست وزیری مصدق كه مورد حمایت كامل مردم و روحانیت بود، ایرانیان از تروریسم حمایت می كردند؟ شاه آزادیخواه و دموكرات بود؟ تهران برای دستیابی به بمب هسته ای تلاش می كرد؟، آزادی در ایران وجود نداشت ؟و … كه آمریكا تصمیم به طراحی كودتا و بازگرداندن محمدرضا پهلوی گرفت.

آیا پس از بازگشت شاه و حذف تحقیر آمیز انگلیس از صنعت نفت ایران و دربار توسط آمریكا، حكومت پهلوی آزادمنش شد و نسخه آمریكایی دموكراسی در ایران را پیاده كرد؟

آمریكا كه در تمامی اركان حكومت ایران پیش از سال 1357 ، حضور داشت آیا از خواسته ها و مبارزه های ایرانیان و سركوب ها آگاهی نداشت كه در آخرین روزهای رژیم پهلوی نیز ژنرال رابرت هایزر را به تهران فرستاد تا مانند پایان سلطنت رضاخان و بر تخت نشاندن پسرش، زمینه ساز حفظ حكومت حتی بدون حضور شاه شود؟

آیا اوباما هنوز به این پرونده تاریخی دسترسی ندارد كه در سال 2012 نیز دلایل اقدامات ضد ایرانی خود را نسخه های به روز شده ادعاهای كاخ سفید هنگام كودتای 28 مرداد، عنوان می كند.

تحریم های دارویی، علمی ، هواپیمایی و … كه پس از پیروزی انقلاب اسلامی بر ایران تحمیل شد ،‌اكنون با امضاهای اوباما به دامنه های دیگر كشیده شده است.

دلیل طرح پرسش های بیشتر، این سخنان اوباما است كه در پیام های مختلف خود بویژه به مناسبت نوروز خطاب به ایرانیان، اعلام كرده، ‘مردم ایران هدف اقدامات آمریكا نیستند’.

آیا حمایت كامل نظامی و سیاسی از صدام در جنگ تحمیلی با ارسال صدها محموله تسلیحاتی، مخالفت با تصویب قطعنامه های محكومیت عراق در سازمان ملل به دلیل نسل كشی در حلبچه و مرگ هزاران نظامی و غیرنظامی در ایران بر اثر حملات شیمیایی، نشانه حمایت آمریكا از ایرانیان است یا تایید كننده تداوم سیاست های سنتی كاخ سفید علیه مردم ایران از كودتای 28 مرداد تاكنون می باشد؟

آیا تمدید هرساله تحریم های دارویی، دستور قطع ارتباط علمی، تحریم صنعت هوایی و محدودیت در ایجاد خرید نفت ایران به عنوان یكی از پایه های اقتصاد ملی و مردمی، بیانگر این موضوع نیست كه مردم مهمترین هدف اوباما هستند؟

و دو پرسش آخر اینكه، اوباما به عنوان رییس جمهوری كنونی آمریكا و بلندپایه ترین مقام سیاسی و اجرایی این كشور در برابر این پرسش ها و دیگر پرسش های انبوه ملت ایران چه پاسخی دارد و ‘چرا فقط پیام می فرستد’ و سپس براساس ادامه سیاست های كاخ سفید از كودتای 28 مرداد، علیه ایرانیان اقدام می كند؟

ا

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 80058182

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط