سرخط خبرها
امروز: پنج شنبه, ۲۸ دی , ۱۳۹۶ | ۲۱:۴۱:۰۹آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۲در ۳:۱۵ ب.ظ تعداد بازدید: 648 بازدید کد خبر:7894 چاپ خبر

استقبال پرشور از برگزاری کنگره ادیب اعظم

0

به گزارش لکنا کنگره بزرگداشت ادیب اعظم با حضور آیت الله محمدرضا آدینه‌وند ، آیت الله بوشهری رئیس حوزه‌های علمیه؛ استاندار لرستان نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه خرم آباد، مدیرکل ارشاد استان، نماینده کوهدشت در مجلس شورای اسلامی، فرماندار و مسئولین استانی و کشوری، خبرنگاران و با حضور پرشور و بی‌سابقه آحاد مردم برگزار گردید استقبال از مراسم به گونه ای بود که جا و صندلی برای بیش از نیمی از حاضرین فراهم نبود و آن ها مجبور بودند به صورت ایستاده و از فضای خارجی پی گیر بزرگداشت باشند…

imagesصبح روز پنج شنبه در فرهنگ سرای کوهدشت صورت گرفت
استقبال پرشور از برگزاری کنگره ادیب اعظم

به گزارش لکنا کنگره بزرگداشت ادیب اعظم با حضور آیت الله محمدرضا آدینه‌وند ، آیت الله بوشهری رئیس حوزه‌های علمیه؛ استاندار لرستان نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه خرم آباد، مدیرکل ارشاد استان، نماینده کوهدشت در مجلس شورای اسلامی، فرماندار و مسئولین استانی و کشوری، خبرنگاران و با حضور پرشور و بی‌سابقه آحاد مردم برگزار گردید استقبال از مراسم به گونه ای بود که جا و صندلی برای بیش از نیمی از حاضرین فراهم نبود و آن ها مجبور بودند به صورت ایستاده و از فضای خارجی پی گیر بزرگداشت باشند. کنگره به منظور پاس داشت آیت‌الله محمدرضا آدینه‌وند معروف به نحوی لرستانی با همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان و ادره ی فرهنگ و ارشاد شهرستان کوهدشت ساعت ده صبح امروز در فرهنگ سرای ارشاد اسلامی برگزار گردید. در لابه‌لای این بزگداشت نمونه اشعار و نامه های آیت الله آدینه وند که به با خط زیبای خودش و صورت پوستر چاپ شده بود در معرض دید علاقه مندان قرار گرفت. گفتنی است از مهمترین قسمت های بزرگداشت سخنرانی ها، پخش کلیپ های از زندگی و سخن بزرگان و مراجع در مورد آیت الله و رونمایی از کتاب شش جلدی «کلمة الله العلیا» بود که گفته می‌شود به تأیید و دستور مقام معظم رهبری چاپ شده است.
شاهین رضایی دبیر کنگره در ابتدا همایش گفت تجلیل از چنین مفاخری که شناسنامه های فرهنگی هویتی ما هستند از دو سال قبل با کنگره یاد خوبان و سپس با سیمای زاهد شروع شد و هم اکنون کنگره ادیب اعظم در بزرگداشت یکی از مفاخر و بزرگان این دیار برگزار می‌شود وی چنین اقداماتی را سبب سرافرازی دانست و گفت فایده ی امثال این برنامه معرفی بزرگان و شناساندن راه و روش آنان به نسل جوان دانست. پس از او اسماعیلیان مدیرکل ارشاد به همگان خیرمقدم گفت و سپس حجت الاسلام احمد دانایی در سخنانی به بیش از نیم قرن استادی و تعلیم شادیان بسیار توسط ایشان اشاره نمود و تصریح کرد این افراد عاملان فیض هستند وی در باره ی شخصیت نحوی لرستانی گفت آیت الله آدینه وند یکی از اهالی این دیار است که در اوج سادگی و بی تکلفی در حوزه خدماتی ارائه داد مسئول دفتر امور مساجد ترهان هم چنین اظهار داشت «حال و وضع معیشت ایشان با قبل از انقلاب تفاوتی نکرده و همان مرام و مسلک قبلی را دارد. با آن که در 17 سالگی کتابت بخشداری منطقه را انجام می داد و جایگاه خوبی پیدا کرده بود اما فراگیری علم و علاقه به حوزه او را به قم کشاند و در آنجا به جایگاه رفیعی دست پیدا کرد.» ایشان به بهترین خط، بهترین شعر و بهترین سلیقه نحوی لرستانی اشاره نمود و یکی از خصوصیات این مرد بزرگ در دوران انقلاب و پس از آن را انجام عمل و انجام وظیفه دانست حجت الاسلام دانایی گفت: « ایشان چه در دوران امام و چه در دوران رهبری در دفاع از مقام ولایت سنگ تمام گذاشتند.» وی از دیگر ویژگیهای آیت الله آدینه وند را زهد و پارسایی و فریادرسی برای محرومان دانست که برای آن هیچ پیش فرضی را نمی شناسد. ایشان در ادامه تصریح کرد: « وی فوق تخصص و جراح لغات عرب است. و این فن را به خدمت قرآن و حدیث درآوردند.»
حجت الاسلام میرعمادی نماینده ولی فقیه در لرستان نیز با ابراز خرسندی از اینکه چنین نکوداشتی در قید حیات برگزار میشود گفت تجلیل و پاسداشت بزرگانی که منشأ برکات و باعث رواج دین و دیانت هستند جای تقدیر و تشکر دارد وی هم چنین به دو بعد علمی و قرآنی و اخلاص آیت اله آدینه وند اشاره نمود و گفت برجستگی در حوزه های علمیه امکان پذیر نیست مگر اینکه کسی اخلاص داشته باشد امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه برکت زندگی آیت الله آدینه وند از انس با قرآن است وی را شخصیتی والا عزیز، مورد اعتماد امام، رهبری، مراجع عظام حوزه های علمیه، و مردم دانست آیت الله حسینی بوشهری رئیس حوزه های علمیه به عنوان مهمان ویژه همایش نیز در تجلیل از آیت الله آدین وند اظهار داشت ایشان ادیبی چیره دست عالمی آگاه، مدرسی توانا و آینه تمام نمای سلف صالح و مبلغ واقعی دین و شریعت و خدمتگزار بی منت مردم است ایشان هم چنین با ذکر جملاتی در اهمیت و قدر و منزلت علم و علما گفت عالمان دینی مرزبانان جفکر و باورهای جامعه هستند رئیس حوزه های علمیه در پایان افزود « شیخ الادبا با وجود کهولت سن در قم نمی نشیند و سعی میکند در منطقه حاضر شده و اقال باقر وقال صادق بگوید و به مردم خدمت کند» استاندار لرستان و امام جمعه شهرستان نیز از جمله افرادی بودند که به ایراد سخن پرداختند.
گزیده ای از زندگی نامه آیت الله

آیت الله محمدرضا آدینه وند در روز دهم دی ماه سال 1308در دهکده گرخَشاو دهستان زیرتنگ سیاو ترهان از توابع شهرستان کوهدشت چشم به جهان گشود . وی در خانواده‌ای اهل علم و فضیلت و تقوا رشد و تربیت پرورش یافت . پدرش مرحوم علیخان قبادی آدینه‌وند ازبزرگان و خوانین طایفه آدینه‌وند ترهان به شمار می آمد و فردی سخن و و دانا بود بنا به تقریری از مرحوم عیدی عباسی گراوند که مرقوم داشته است ، در سن 14سالگی با چهره ایشان آشنا شده و شیفته الفاظ شیرین و گفتار نمکین و اشعار وزین او می گردد، وی درباره مرحوم علی‌خان می‌نویسد: « چنان به دین مقدس اسلام پایبند بود که کوچک‌ترین انحرافی از هر کس و مقام مشاهده می نمود بدون اغماض به معروفش همت می گماشت . این اقدام خداپسندانه وی باعث می‌شود تا طبقه محروم از تجاوز خوانین زورگو تا حدودی در امان باشند . مرحوم عیاسی در ادامه می نویسد مطلب دیگری که باید ذکر شود عقیده ایشان در باره تربیت اولاد بود . همواره می فرمود: «والدین مسئول تربیت اولاد هستند و مکلفند آنان را مسلمان بار آورند در غیر این صورت مدیون هستند . به حکم این عقیده فرزندانش را مسلمان تربیت نمود و درس خداپرستی و ایثار ایشان در باز ماندگان اثر بخشیده بود .» آیت‌الله محمدرضا آدینه وند از همان اوان کودکی در تحصیل علم و دانش بسیار کوشا بود به طور ی که با تلاش و تمرین بسیار با اتکای به ذوق هنری خویش و بهره گیری از سرمشق اساتید خط و خوشنویسی همچون مرحوم علی اصغر کاظمی و…به سرحد کسب مهارت خوشنویسی دست یافت . هوش وقریحه ی سر شار و قدرت قلم سحار ایشان موجب می شود که در عنفوان جوانی به شغل کتابت و دبیری در بخشداری وقت ترهان (کوهدشت ) اشتغال و مبادرت ورزد . در سال 1325 در پی ماموریتی اداری به شهرستان خرم آباد عزیمت می نماید که در جریان این سفر با تعدادی از طلاب دینی از حوزه علمیه قم از جمله: حضرت آیت الله شیخ عباس‌علی صادقی ،آیت الله شیخ مهدی قاضی و…آشنا می‌شود . این آشنایی و علاقه وافر به تحصیل در علوم دینیه ایشان را از ادامه ماموریت باز داشته و منجر به ترک دیار و خانه و خانواده می‌شود و به همراه طلاب هم قطارش ره‌سپار شهر مقدس قم و وارد حوزه علمیه این شهر و به تحصیل مشغول شد.
دروس مقدمات تا سطح عالیه و اصول فقه را نزد اساتید آن زمان در حوزه علمیه قم تلمذ کرد. در کمترین زمان مورد توجه حضرت آیت‌الله بروجردی قرار می گیرد و از سوی ایشان با بالاترین حقوق و مواجب به سمت استادی حوزه علمیه نائل می شود و به تدریس صرف و نحو عربی می پردازد .تخصص و تسلط ایشان بر ادبیات عرب و علم نحو به حدی می رسد که در نظر اهل علم به نحوی مشهور می گردد .
آیت‌الله آدینه‌وند بیش از 60سال است که در حوزه علمیه قم مشغول تدریس علوم دینی از جمله صرف و نحو (سیوطی)، تجزیه و ترکیب قرآن، تفسیر قرآن ،منطق و فقه واصول مشغول می باشد و در طول عمر پر برکتش و تدریس در حوزه منوره قم دانشورانی به نام از محل درس وی به مقام شامخ علمی رسیده اند . وی علاوه بر زهد و پارسایی و کسب مقام علمی و معنوی در نهضت امام خمینی (رحمت‌الله علیه) یار امام و از رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای قاطعانه حمایت کرد . حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از ایشان خواسته بودند که کتابی را تهیه کند راجع به قرآن که در حوزه علمیه اطلاعات بیشتری را به طلاب بدهد. از این رو، وی کتاب کلمة الله العلیا را همراه با تجزیه و ترکیب کلام الله مجید در 6 جلد به چاپ رساند. از وی کتب و مقالاتی به چاپ رسیده است از جمله به کتاب سیمای توحید در فروع دین می توان اشاره نمود. این روحانی و مفسر قرآن کریم در زمینه ساخت مسجد در کوهدشت تلاش های زیادی داشت که از جمله مساجدی که به همت وی ساخته شده می توان به مسجد جامع ومسجد حضرت صاحب الزمان کوهدشت، 2 مسجد در روستاهای آدینه‌وند، روستای کوشکی و 4 مسجد در روستای پشت تنگ و مساجدی در منطقه رومشگان و سوری و امرایی اشاره نمود

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط