سرخط خبرها
امروز: یکشنبه, ۲۶ آذر , ۱۳۹۶ | ۱۱:۳۷:۴۵آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ ،‌ ۰۹:۴۷
۱۳ فروردین ۱۳۹۱در ۶:۲۰ ب.ظ تعداد بازدید: 167 بازدید کد خبر:747 چاپ خبر

برنامه‌هاي «روز سعدي»(یکم اردیبهشت ماه) اعلام شد

0

موضوع برنامه‌هاي روز سعدي در سال 91، «معارف اسلامي و فرهنگ ايراني در آثار سعدي» است.


كوروش كمالي سروستاني، مدير مركز سعدي‌شناسي، در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين مطلب، عنوان كرد: مركز سعدي‌شناسي سال‌هاي 1385 تا 1395 را دهه‌ي سعدي‌شناسي نام‌گذاري كرده است و در هر سال به گونه‌اي تخصصي به بررسي آثار سعدي مي‌پردازد. در سال‌هاي 1385 تا 1390، موضوع‌هاي دوران‌شناسي سعدي، زندگي، انديشه و زبان و شخصيت سعدي، گلستان، بوستان، غزليات و قصايد، مجالس و قطعات سعدي مورد بررسي سعدي‌پژوهان قرار گرفته است و در سال 1391 با موضوع «سعدي، معارف اسلامي و فرهنگ ايراني»، نشست‌هاي علمي، فرهنگي و هنري سعدي‌شناسي در اول ارديبهشت‌ماه در شيراز برگزار خواهد شد.

او در ادامه گفت: بي‌ترديد سعدي يكي از پايه‌هاي بناي استوار زبان و ادب فارسي است و شعر و نثر او شكوهمندانه در فرهنگ امروز مي‌درخشد. سعدي به فرهنگ‌هاي زمان خود اعم از فرهنگ ايراني و اسلامي تسلط داشته و كليات او نمادي پرشگون از فرهنگ اسلامي و ايراني است. قرآن كريم و احاديث نبوي، سرگذشت عارفان و علما و فيلسوفان جهان اسلام و سرزمين‌هاي عربي و فرهنگ مردم شيراز در آن روزگار، تنها بخشي از مآخذ و منابع سعدي در آفرينش آثار ماندگارش بوده است.

كمالي سروستاني افزود: شايد يكي از دلايل مانايي و جاودانگي نام بلندآوازه‌ي سعدي و آثار بي‌نظير وي، همين ويژگي جامع‌الاطراف و چندبعدي بودن اوست. او تجربه‌ي جامعه‌ي انساني خود را در كلياتش به تصوير كشيده و ما را از اين معارف برخوردار ساخته‎؛ معارفي كه پس از گذر قرن‌ها براي تمامي نسل‌هاي بشري تازگي دارد و دغدغه‌ي جامعه‌ي انساني آن‌هاست. او با در اختيار داشتن فرهنگ اسلامي و توأمان ساختن آن با روح و بينش ايراني، فارغ از هر نوع نگاه و انديشه‌ي سطحي، بناي رفيعي را برافراخته كه بر فراز آن انسان‌ها از هر رنگ و نژاد و با هر نوع باور و آييني مي‌توانند به رستگاري حقيقي دست يابند.

مدير مركز سعدي‌شناسي گفت: دوران زندگاني سعدي، دوران هجوم مغول و تاتار به ايران و حكمراني ايلخانان و اتابكان سلغري در فارس است؛ يعني دوراني كه توأم با آشفتگي و متلاشي شدن مراكز بزرگ سياسي و فرهنگي و نيز فقر و نااميدي و نابساماني اجتماع است؛ اجتماعي كه مردمانش به واسطه‌ي اين پريشاني خاطر، افتخارات ملي، باورها و اعتقادات خويش را از دست داده‌اند و هويت و فرهنگ ايراني دست‌خوش اضمحلال است. در چنين شرايطي سعدي بزرگ، هوشمندانه و حكيمانه با تكيه بر داشته‌ها و يافته‌هاي خويش از فرهنگ غني اسلامي و تلفيق آن با هويت و ذوق ايراني، حماسه‌ي احياي فرهنگ اين سرزمين را برپا مي‌كند؛ از زبان اسطوره‌ها سخن مي‌گويد، پادشاهان نام‌آور ايراني را با خصايص ارزنده‌ي عدالت و مردمداري به ياد مردمان مي‌آورد، از قرآن و حديث نقل مي‌كند، قصص انبيا و اوليا را در لابه‌لاي حكاياتش مي‌گنجاند، سرگذشت تلخ ستمكاران و ظالمان فرمان‌روا را به شعر و نثر مي‌كشد تا با تكيه بر اين همه، واقعيات حيات انساني را از گذشته تا اينك در قالب سفرها و حضرها بدانان يادآور شود. او با برخورداري از اين دو فرهنگ غني، داستان‌هاي شگفت‌انگيز ايستادگي، شكست، رنج و پيروزي، اميد و عشق انسان را در مسير بي‌‌پايانش بازگو مي‌كند.

كمالي در پايان عنوان كرد: برنامه‌هاي علمي يادروز سعدي در روزهاي 29 و 30 فروردين‌ماه به همت بخش فرهنگي شهر كتاب و با همكاري مركز سعدي‌شناسي در تهران با عنوان «سعدي و پوشكين» برگزار خواهد شد و در روز 31 فروردين‌ماه، سعدي‌پژوهان در شيراز معارف اسلامي و فرهنگ ايراني را در آثار سعدي مورد بررسي قرار خواهند داد.

به گزارش ايسنا، علاوه بر برنامه‌هاي ذكرشده، در برخي از شهرهاي ايران و جهان نيز برنامه‌هاي ديگري به مناسبت اول ارديبهشت‌ماه، يادروز سعدي، برگزار خواهد شد كه سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان فارس، اداره‌ي كل فرهنگ و ارشاد اسلامي فارس،بنياد فارس‌شناسي، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شهر كتاب تهران و برخي ديگر از نهادهاي فرهنگي در آن‌ها مشاركت دارند. جزييات اين برنامه‌ها بعدا اعلام خواهد شد.

تاریخ: یکشنبه 13 فروردین 1391 – 13:53

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط