سرخط خبرها
امروز: سه شنبه, ۲۸ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۰:۰۳:۴۴آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۷ ،‌ ۰۸:۲۸
۱۳ فروردین ۱۳۹۱در ۲:۱۷ ب.ظ تعداد بازدید: 1,472 بازدید کد خبر:728 چاپ خبر

نگاهی به آداب و رسوم مردم لرستان در 13 فروردین، روز طبیعت

0

خرم آباد – مردم استان لرستان همگام با دیگر نقاط كشور آیین ویژه‌ای برای سیزدهمین روز تعطیلات نوروز به عنوان روز طبیعت و در اصطلاح محلی و منطقه ای ‘سیزده بدر’ دارند كه هرساله با شكوه خاصی در نقاط مختلف استان برگزار می‌شود.

به گزارش ایرنا، مردم استان لرستان معتقدند روز سیزدهم نوروز، روز حضور در طبیعت است و كسی نباید در خانه بماند و همه مردم از همان ساعات اولیه صبح راهی دامان طبیعت می‌شوند.

مردم این دیار در 13 فروردین و پس از برگزاری آیین‌های سنتی دید و بازدید و عید دیدنی های معمول در ایام تعطیلات نوروزی، روز سیزده بدر را روز انس با طبیعت می‌دانند و به همراه اقوام و آشنایان به مناطق تفریحی و سرسبز استان سفر می كنند تا سیزدهمین روز سال را در این مناطق سپری نمایند.

لرستانی ها در این روز سبزه‌های خود را برای دور كردن درد و بلا با خود به دامان طبیعت می‌برند، یكی از آیین‌های ویژه مردم لرستان گره زدن سبزه به نیت‌ خاص می‌باشد به طوری كه هر فردی با نیت و آرزو سبزه را گره زده و در دامان طبیعت رها می‌كند.

مردم استان لرستان معتقدند كه گره زدن سبزه آن هم ‎ 13گره در یك سبزه یا گره‌زدن ‎ 13سبزه با هم باعث دور شدن درد و بلا از خانواده‌ها تا سال آینده می‌شود.

بسیاری از خانواده‌ها در استان لرستان نیز به علت برخی خرافات این روز را خوش یمن نمی‌دانند و به همین منظور از منزل خود خارج شده و راهی دامان طبیعت می‌شوند.

دراین روز بانوان نیز در دامان طبیعت در كنار طبیعت بكر و زیبای لرستان غذاهای گوناگون می‌پزند.

سنت سیزده بدر از گذشته دور در استان لرستان مرسوم بوده و مردم قبل از فرارسیدن ایام تعطیلات نوروزی نسبت به كاشت سبزه برای سفره هفت سین اقدام می‌كنند تا در روز سیزدهم نوروز آن را در دامان طبیعت رها كنند.

هرساله روز پایانی سال تعطیلات نوروزی، مناطق دیدنی و طبیعت سرسبز استان لرستان شاهد حضور بسیاری از مردم استان می‌باشد كه مردم به همراه خانواده خود این روز پایانی را به خوبی و خوشی در كنار طبیعت و فضاهای سبز سپری می‌كنند.

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 80057263

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط