سرخط خبرها
امروز: پنج شنبه, ۲۸ دی , ۱۳۹۶ | ۱۳:۳۵:۰۹آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۱۸ دی ۱۳۹۶در ۵:۱۸ ق.ظ تعداد بازدید: 161 بازدید کد خبر:69838 چاپ خبر

جای تاسف دارد که نتوانسته ایم حتی یک اثر تاریخی لرستان را ثبت جهانی کنیم

0

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی لرستان؛

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی لرستان گفت: یک پانزدهم آثار ثبت ملی کشور متعلق به لرستان است و جای تاسف دارد که هنوز نتوانسته ایم حتی یک اثر تاریخی را ثبت جهانی کنیم. سرهنگ دولتشاهی در جلسه علنی شورای شهر خرم آباد در خصوص شرح وظایف این یگان گفت: طبق فرمایشات مقام عظمای ولایت رهبری؛ […]

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی لرستان گفت: یک پانزدهم آثار ثبت ملی کشور متعلق به لرستان است و جای تاسف دارد که هنوز نتوانسته ایم حتی یک اثر تاریخی را ثبت جهانی کنیم.

سرهنگ دولتشاهی در جلسه علنی شورای شهر خرم آباد در خصوص شرح وظایف این یگان گفت: طبق فرمایشات مقام عظمای ولایت رهبری؛ میراث احساس شخصیت و هویت ملت ماست.

وی گفت: در استان پنج هزار اثر تاریخی داریم و نیز دو هزار و ۳۳۳ اثر ثبت ملی شده اند که جای امیدواری دارد که در استان لرستان یک پانزدهم آثار ثبت شده ملی کشور را به خود اختصاص داده ایم.

سرهنگ دولتشاهی تاکید کرد: باستان شناس، دانشمند و فیلسوف فقید فرانسوی طی مطالعاتی در حوزه سیمره و بومیان میرملاس کوهدشت، استان لرستان را با بیش از چهل هزار سال سابقه تاریخی به عنوان یکی از زیستگاه های حیات اولیه انسان معرفی کرده است.

فرمانده یگان حفاظت میراث لرستان افزود: این باستان شناس طی مطالعات علمی با دانشمندان دیگر در آمریکا نیز سابقه تاریخی لرستان را به قدمت ۵۷ هزار سال برآورد کرده است.

سرهنگ دولتشاهی ادامه داد: وجای تاسف دارد که ما با این قدمت حتی نتوانسته ایم یک اثر را به ثبت تاریخی جهانی برسانیم.

وی با اشاره به ظرفیت مهم تاریخی قلعه فلک الاافلاک که با وجود رده های حفاظتی جز معدود امکان تاریخی در قلب شهر است و نیز دارای دو موزه مردم شناسی و یک گنجینه با دوازده هزار شی تاریخی است، گفت: علاوه بر این در این بنای عظیم باستانی وجود اسلحه خانه مادر و رده های حفاظتی اهمیت این بنا در شهر خرم آباد هویدا می سازد که نیازمند توجه جدی ست.

فرمانده یگان حفاظت میراث لرستان با بیان اینکه طی تلاشهای استاندار پیشین و اخیر لرستان این بنا در فهرست ثبت موقت جهانی نیز قرار گرفته است، گفت: برای آزادسازی اطراف و حومه این قلعه که مورد نظر سازمان یونسکو نیز می باشد، اقداماتی انجام شده است و ان شالله طی دو سال آتی با پرداخت اقساط دوم سپاه این دژ زیبا آزاد خواهد شد.

سرهنگ دولتشاهی در باب اهمیت این ظرفیت خبر داد: دو سال پیش نیز لرستان به عنوان یکی از هفت شهر برتر کشور انتخاب شد و از این قلعه روزانه ۲۳ هزار نفر گردشگر بازدید داشته و ۱۵ هزار بلیط فروخته شده است.

برگزاری دو نمایشگاه و کنسرت زنده در قلعه فلک الافلاک نیز از جمله مواردی بود که فرمانده یگان حفاظت میراث لرستان تحت عنوان برنامه های تبلیغی در راستای معرفی جاذبه های گردشگری استان به آنها اشاره کرد.

وی در پایان گفت: تلاش شهرداری، اداره میراث و سایر دستگاه های متولی در این است که لرستان از معبر به مقصد گردشگری تبدیل شود که کارهای خوبی هم در این زمینه انجام شده و منکر زحمات آنها نمی شویم ولی باید گفت: در عمل هنوز با مقصد گردشگری فاصله داریم.

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط