سرخط خبرها
امروز: یکشنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۶ | ۰۹:۵۹:۴۷آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۰۴ دی ۱۳۹۶در ۷:۴۰ ب.ظ تعداد بازدید: 556 بازدید کد خبر:69785 چاپ خبر

حزب اتحاد ملت ایران اسلامی حوزه‌ی شهرستان کوهدشت خطاب به استاندار لرستان

0

باسمه تعالی محضر استاندار محترم لرستان! جناب آقای دکتر موسی خادمی! قریب به سه ماه از آغاز ماموریت جنابعالی به عنوان نماینده‌ی عالی دولت دوازدهم در استان لرستان می‌گذرد و بی‌تردید، اینک حداقل شَمایی کلی از اولویت‌ها، بایدها و نبایدها به سمع و نظرتان رسیده و البته بالطبع، بسیاری از موارد نیز از دیدرس شما […]


باسمه تعالی
محضر استاندار محترم لرستان!
جناب آقای دکتر موسی خادمی!

قریب به سه ماه از آغاز ماموریت جنابعالی به عنوان نماینده‌ی عالی دولت دوازدهم در استان لرستان می‌گذرد و بی‌تردید، اینک حداقل شَمایی کلی از اولویت‌ها، بایدها و نبایدها به سمع و نظرتان رسیده و البته بالطبع، بسیاری از موارد نیز از دیدرس شما پنهان مانده است. بر همین اساس، حزب اتحاد ملت ایران اسلامی حوزه‌ی شهرستان کوهدشت در راستای رسالت تشکیلاتی و سازمانی خود در تعامل سازنده با مسوولان اجرایی استان و شهرستان، در نظر دارد برخی نیازهای اصلی و فوری شهرستان کوهدشت در زمینه‌های مختلف را اجمالاً با شما در میان گذارَد. باشد که با همراهی شما و سایر مسوولان، فتح بابی برای حرکتِ پرشتاب در مسیر پیشرفت و آبادانی این دیار شود.

بی‌شک در همین مدت زمان نسبتاً کوتاه که از حضورتان در لرستان می‌گذرد، با شهرستان‌هایی که به لحاظ سیاسی همواره در شمار مناطق ویژه و بحرانی بوده و برقراری ثبات و آرامش در آن‌ها مستلزم اتخاذ تدابیر جامع و ویژه از سوی مسوولین امر است، آشنا شده‌اید که البته به تحقیق، کوهدشت یکی از این مناطق خاص و حساس است. شهرستانی که در تمامی این سال‌ها و به خصوص در ایام منتهی به انتخابات، همواره آبستن حوادث مهم و اغلب تاثربرانگیز بوده است.

به جرئت “پرهیز جدی از یک‌دست کردن حاکمیت” در شهرستان کوهدشت را می‌توان رمز اصلی موفقیت جنابعالی در خدمت به مردم این سامان ذکر نمود. تاریخ خود به تنهایی شاهد بارز این مدعاست که هر گاه یک گروه سیاسی سعی در حاکم کردن منویات خود بر آحاد مردم شهرستان کرده، هم سرانجام در برابر ذهن پرسش‌گر و بی‌رحم افکار عمومی شکست خورده و هم جامعه را بیش از هر زمان دیگری به پرتگاه آشوب و اضمحلال نزدیک کرده است. در این میان، حوادث تلخ هفتم اسفند ماه ۹۴ که متعاقب تلاش گروهی برای یک‌دست کردن حاکمیت در شهرستان روی داد و بی‌تردید تا سالیانی دیر و دور در ضمیر تک‌تک افراد جامعه باقی خواهد ماند، نمونه‌ی عبرت‌انگیزی از نتیجه‌ی عدم رعایت اصل “عدالت سیاسی” در دیاری است که بندبندِ تار و پودش را با سیاست بافته‌اند.

در این بین هر چند تعامل سازنده و مثبت با نمایندگان استان در راستای به سامان کردن امور، امری است پسندیده و ضروری اما بی‌تردید دخالت نمایندگان – آن هم نمایندگانی از جنس جمنا – در مسائل مربوط به حوزه‌ی وظایف و اختیارات استانداری، آفتی به نام “حاکمیت دوگانه” را در پی خواهد داشت که نه زیبنده‌ی اقتدار سیاسیِ استاندار اصلاح‌طلب لرستان، نه زمینه‌ساز هماهنگی و انسجامِ هر چه بیشترِ تیم استانداری و نه البته التیام‌بخش زخم‌های کهنه و عمیق این دیار دردآشنا خواهد بود. به دیگر سخن و به گواه تاریخ، هر گاه اصل تفکیک قوا از سوی زیرمجموعه‌های یک قوه در استان و شهرستان زیر پا گذاشته شده است، نتیجه چیزی نبوده جز بحرانی شدن فضای جامعه و البته عقبگرد تلخِ این سرزمین با شیبی تند!

با این اوصاف و با وجود این که حوزه‌ی شهرستان کوهدشتِ حزب اتحاد ملت، تغییر مسوولین اجرایی استان به ویژه مدیران زیرمجموعه‌ی وزارت کشور را حق مسلّم و از وظایف ذاتی استاندار لرستان به شمار می‌آورد اما با این حال احترام به قانون و البته رعایت اصل عدالت سیاسی در نصب فرمانداران، بخشداران و دهیاران و انتخاب آن‌ها از نیروهای بومیِ وزارت کشور و نه وزارت‌خانه‌های غیرمرتبط را نیز جزو اصول خدشه‌ناپذیر در خدمت به مردم استان می‌داند. هم‌چنین از آن‌جا که بارها و بارها، موثرترین و کاراترین راه انتقال قدرت را از طریق نهادهای مدنی به ویژه “احزاب” ذکر کرده‌اید، توصیه می‌شود که بهره‌گیری از نظرات و پیشنهادات راه‌گشا و دلسوزانه‌ی شورای احزاب اصلاح‌طلب شهرستان در مسائل مختلف از جمله در چینش مدیران جدید را در دستور کار قرار دهید.

بازار داغ سیاست به کنار، اینک سال‌هاست که مشکلات مزمن و عدیده‌ی اقتصادی گریبان‌گیر کوهدشت است و مهم‌ترین معضل این دیار یعنی بیکاری، حال به مرز هشدار رسیده و از جمله کوچ دائمی کوهدشتیان به اقصا نقاط کشور را در پی داشته است. علی‌رغم قول و قرارهای فراوان مسوولان اسبق، سابق و کنونی اما این پرجمعیت‌ترین نقطه‌ی شهریِ نیمه‌ی غربی استان هم‌چنان از داشتن یک واحد تولیدی صنعتی قابل توجه که مانع از کوچ غم‌انگیز و دسته‌جمعیِ جوانان از شهر شود، محروم مانده که همین امر یعنی بالا رفتن تصاعدی نرخ بیکاری، ازدیاد اقسام انحرافات در جامعه را به دنبال داشته است. در این بین، ناگفته پیداست که شرط ضروری آبادانی صنعتی این دیار که همانا ترغیب سرمایه‌گذاران بومی و غیربومی برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف شهرستان است محقق نخواهد شد مگر با برآورده ساختن حداقلی‌ترین نیازها یعنی تامین زیرساخت‌های اولیه و البته پرهیز از سرگردان ساختنِ سرمایه‌گذارِ مشتاق در دالان تو در تو و خسته‌کننده‌ی الزامات اداری و بی‌رمق ساختنِ وی!

در بخش کشاورزی، همان‌طور که مستحضر هستید، سد معشوره اینک سال‌هاست که به مسئله‌ی مرگ و زندگیِ دشتِ تشنه‌ی کوهدشت تبدیل شده و حیات و ممات کشاورزان کوهدشتی به این آخرین کورسوی امید که قرار است در شمال کوهدشت احداث شود، گره خورده است. لازم به یادآوری نیست که اگر در کوتاه‌مدت، رویای معشوره به واقعیت مبدّل نگشته و آب آن کوهدشتِ خشک و نیمه‌جان را سیراب نسازد، دور نباشد آن روزی که از این دیار، فقط و فقط نامی آن هم برای ثبت در تاریخ بر جای بماند. بی‌شک تعامل سازنده، کارشناسی‌شده و البته جدی با وزیر نیرو و شورای عالی آب از طریق تعامل با نیروهای متخصص و جلب نظر و رضایت مدیران و نمایندگان حوزه‌ی پایین‌دست یعنی استان خوزستان، ساخت این سد حیات‌بخش را تسهیل خواهد نمود. در کنار بحث سد، تقویت آبخوان‌ها و آبخیزها و جلوگیری از حفر چاه‌های غیرمجاز در دشت کوهدشت، رسیدن به نقطه‌ی بی‌بازگشتِ بحران آب را عقب و عقب‌تر خواهد برد.

در بخش فرهنگی و در حالی که اینک مدت‌هاست که به سان کلان‌شهرها، در کوهدشت نیز قبح طلاق شکسته شده و این ویران‌گرِ کانون‌ گرم و صمیمی خانواده‌ها به امری عادی و در دست‌رس تبدیل شده است اما کم‌ترین تحرکی از جانب دستگاه‌های مسوول دیده نمی‌شود. علاوه بر این، تنها کتابخانه‌ی عمومی شهر اینک چند سالی است که از پذیرش کتاب‌خوانانِ سرگردان معذور بوده و حال البته سال‌هاست که کوهدشت از داشتن سینمایی مستقل محروم مانده است. این‌ها همه در حالیست که سرانه‌ی فضای سبز در شهرستان نسبت به میانگین کشوری پایین بوده و برخی پارک‌ها نیز به ویژه در شب‌ به دلایل امنیتی از پذیرش مردم باز می‌مانند.

در بخش محیطزیست و منابع طبیعی، با وجود فعالیت سازنده و مثبت انجمن‌های مردم نهاد در توجه دادن افکار عمومی شهرستان به اولویت‌ها و ضروریات زیست‌محیطی اما شوربختانه در تمامی این سال‌ها، اراده‌ای محکم و جدی از سوی مجموعه‌ی دستگاه‌های دولتیِ ذی‌ربط برای پرداختن به این مسئله‌ی مهم و ضروری مشاهده نشده است. عدم بکارگیری امکانات ادارات ذی‌ربط در جهت فرهنگ‌سازیِ زیست‌محیطی برای آحاد جامعه، آتش‌سوزی‌های دامن‌گستر و خانمان‌سوزِ سالانه، پاکسازی گسترده و عمدی جنگل‌ها و مراتع به منظور کشاورزی، دپوی غیربهداشتی پسماند‌های خانگی شهرستان در مناطق جنگلی و بکر، شکار بی‌رویه‌ی گونه‌های نادر جانوری و در نهایت ناکافی بودن مجازات‌ها و عدم بازدارندگی قوانین زیست‌محیطی تنها گوشه‌ای از مشکلات عدیده‌ی مرتبط با حوزه‌ی محیط‌زیست و منابع طبیعی است که توجه ویژه‌ی مدیریت اجرایی استان و شهرستان و البته رایزنی با مقامات قضایی برای هر چه جدی‌تر دنبال کردن این مسئله را می‌طلبد.

در بخش عمران، وضعیت بغرنجِ جاده‌های مواصلاتی شهرستان اینک‌ سال‌هاست که نقل محافل است. حال مدت‌هاست که هر سال وعده‌ی تکمیل چهارخطه‌ی کوهدشت- خرم‌آباد به مردم داده می‌شود اما در عمل، کار تنها چند کیلومتر پیش می‌رود و این جاده‌ی مرگ هم‌چنان قربانی می‌گیرد. در طرف دیگر، بخش قابل‌توجهی از جمعیت شهرستان در سه بخشِ کوهنانی، طرهان و درب‌گنبد متمرکز شده که وضعیت محورهای مواصلاتی منتهی به بخش‌های مذکور یعنی زانوگه – پل سیمره و زانوگه- باباحبیب که از قضا بخشی از محور حیاتی و ترانزیتی جنوب غرب به شمال غرب کشور و هم‌چنین محور زیارتی کربلای معلّی هستند نیز حتا از جاده‌ی ارتباطی کوهدشت به خرم‌آباد نیز اسف‌بار‌تر بوده و چشم‌انتظار اعتبارات فوری است. از این‌ها گذشته، حال تنها بیمارستان فرسوده و قدیمی شهر، هم از لحاظ سخت‌افزاری و هم نرم‌افزاری دیگر توان پاسخ‌گویی به نیازهای بهداشتی – درمانیِ کوهدشت با این تراز جمعیتی را نداشته و احداث بیمارستان دوم ضروری می‌نماید.

در بخش گردشگری، ناگفته پیداست که کوهدشت با اختصاص جاذبه‌های پرشمار و متنوع طبیعی و تاریخی، از ظرفیت‌های فراوانی برای جذب گردشگر داخلی و خارجی برخوردار بوده اما نبود ابتدایی‌ترین زیرساخت‌های لازم از جمله یک هتل آبرومند و یا راهنمایان حرفه‌ای و متخصص، شرایط را به گونه‌ای پیش برده است که سهم کوهدشت از بخش گردشگری استان عملاً چیزی نزدیک به صفر است. این‌ها البته همه در حالیست که اختلاف بسیار زیاد و معنادار گردشگری لرستان با میانگین کشوری توجه‌ ویژه‌ی مسوولین امر به خصوص استاندار محترم به این بخشِ فراموش شده اما دارای پتانسیل‌های بالا را طلب می‌کند.

آقای استاندار! این‌ها تنها بخشی از نیازها و مشکلات عدیده‌ای است که کوهدشتیان با آن دست و پنجه نرم کرده و می‌بایست مورد توجه ویژه و فوری مسوولین امر علی‌الخصوص شخص جنابعالی قرار گیرد. ناگفته پیداست که در صورت استقبال مجموعه‌ی استانداری از گفتگو و مشاورت با احزاب، حزب اتحاد ملت ایران اسلامی حوزه‌ی شهرستان کوهدشت این آمادگی را دارد تا برای راه سپردن شهرستان در مسیر توسعه‌ی همه‌جانبه و متوازن و البته حل اصولی معضلات ذکر شده، راه‌کارهایی واقع‌گرایانه و عملی ارائه دهد.

وَالسَّلَامُ عَلَى مَنِ اتَّبَعَ الْهُدَى
حزب اتحاد ملت ایران اسلامی – حوزه‌ی شهرستان کوهدشت
آذرماه یکهزار و سیصد و نود و شش

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. مشکلات به جا مانده از استاندار محبوب شماست!!!!!

  [پاسخ]

 2. عالی بود دستتون دردنکنه ولی خواسته های زیادی راباهم مطرح کردن مثل این می ماندکه به یک پزشک عمومی مراجعه کنی وازدرد تمام قسمت های بدنت شاکی باشی وازپزشک بخواهی که برای تک تک آنها نسخه بپیچدپرواضح است که هیچکدام از آن دردها درست وحسابی درمان نخواهندشد کاش یک یادوخواسته راکه نسبت به بقیه اولویت بیشتری دارندمطرح میشد

  [پاسخ]

 3. به نام خدا . اینجانب منتظر فرصتی بودم که انتقاد خود را از استاندار لرستان به سمع و نظر دوستان برسانم . در جریان برداشت انار از باغات سیاب ، همانطور که مستحضرید یک شرکت کره ای و یک شرکت ایرانی ، علی رغم مشکلات فراوان زیربنایی ، اقدام به صادرات انار به مقصد کره جنوبی نمودند . در آن اوضاع و احوال استاندار لرستان سفر یک روزه ای را به کوهدشت داشتند و در این سفر بازیدی را نیز از منطقه ی سیاب داشتند .
  بخشدار کوهنانی به ما اطلاع دادند که آقای استاندار می خواهند از سایت صادارات انار که در روستای نامکول قرار داشت ، بازدید به عمل آورند . ما هم با هزار زحمت طرف کره ای را قانع کردیم که با ایشان ملاقات کنند و مشکلان منطقه را جهت صادرات انار در سالهای آینده به گوش استاندار برساند . آقای لی ( نماینده شرکت کره ای ) مقدمات این بازدید را فراهم نموده و خود را جهت ملاقات با استاندار آماده کردند . اما متاسفانه آقای استاندار هیچ توجهی نکرده و با کاراوانی از ماشینهای شاسی بلند از مقابل کارگاه عبور نموده و ما در برابر آقای لی شرمنده کردند . بعد از رفتن آقای خادمی ، با اعتراض شدید آقای لی مواجهه شدیم . جالب این جاست که استاندار استانی که شرکت ایرانی مربوط به آن استان بود،بارها به صورت تلفنی جویای کار آنها بود و همیشه در برابر مشکلات ، آنها را دلگرمی میداد . این در حالی است که شعار امسال ما سال اقتصاد مقاومتی است .

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط