سرخط خبرها
امروز: یکشنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۶ | ۱۰:۰۰:۱۸آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۲۳ آذر ۱۳۹۶در ۹:۳۵ ب.ظ تعداد بازدید: 121 بازدید کد خبر:69655 چاپ خبر

مدیران بومی یا سرخ پوستان لرستانی

0

یاسر خورشیدوند

یاسر خورشیدوند/ رئیس حزب هدا (همبستگی دانش آموختگان ایران) شاخه لرستان چند روزی است سیاسیون استان حقیر را تحت فشار شدیدی قرار داده اند که وا مصیبتا بختیاری ها استان مان را بالا کشیدند؛ چرا دست به قلم نمی شوی؟ چرا احزاب ساکت نشسته اید؟ چرا از مدیران بومی حمایت نمی کنید؟ و قص علی […]

یاسر خورشیدوند/ رئیس حزب هدا (همبستگی دانش آموختگان ایران) شاخه لرستان

چند روزی است سیاسیون استان حقیر را تحت فشار شدیدی قرار داده اند که وا مصیبتا بختیاری ها استان مان را بالا کشیدند؛ چرا دست به قلم نمی شوی؟ چرا احزاب ساکت نشسته اید؟ چرا از مدیران بومی حمایت نمی کنید؟ و قص علی هذا.
از آنجاییکه ما لرها شدیدا عادت به تقلید و تکرار حرف یکدیگر داریم؛ در میان تمام انتقاداتی که این روزها از استاندار جدید لرستان به عمل آمده است یک کلید واژه جالب و مشترک به چشم می خورد و آن هم اصطلاح “حمایت از مدیران بومی” است و دوستان از ما می خواهند از ساحت مقدس مدیران بومی حمایت کنیم.
بومی ها افراد و گروه هایی هستند که یک پیوستگی تاریخی فرهنگی با یکدیگر دارند … اما آیا ما مردم لرستان واقعا بومی هستیم که امروز ناراحت ورود مدیر غیر بومی هستیم؟ کدام بوم؟ کدام هم استانی؟ مگر ما یک بوم یا یک استانیم؟ ما چند قبیله سرخ پوستیم که هر از چندگاهی یک قبیله قدرت می گیرد و تمام منابع و منافع را به سمت قبیله مطبوعش سرازیر می کند. طبیعی است که امروز هم طایفه یا طوایفی که پست هایشان در خطر است زبان به انتقاد بگشایند و شاهد هم صدایی منتقدان استان نباشیم.
اگر ما یک بوم یا یک استانیم چرا استاندار بومی ما از یک شهرستان کوچک ۱۶ مدیر کل انتخاب می کند؟ چرا مخاطب خاص بنده و شما از وقتی وارد یک جایگاه می شود به اعضای قبیله اش فراخوان حضور می زند و دیگر دوستانش را فراموش می کند؟ واقعیت این است که ما نه با یک استان واحد که با یک دهکده سرخ پوستی با اندکی چاشنی توهمات تاریخی و طایفه ای مواجه هستیم. این استان را می توان مجمع الطوایف یا مجمع الجزایر لرستان یا هر چیز دیگری جز بوم یا استان لرستان نامید. به نظر می رسد شرایط جغرافیایی، گونه های گیاهی و … بیشتر از ساکنین استان به هم شباهت داشته باشند.
قضیه خیلی ساده است و نیازی به تحلیل های سیاسی با واژه های قلمبه سلمبه ندارد؛ تا دیروز نوبت شهری و حسنوند و بیرانوند و … بود و امروز هم قرعه به نام بختیاری ها افتاده است و بقیه هم بست نشسته ایم تا نوبت حکومت ایلی مان برسد. چون در دهکده ی ما راه کامیابی تنها از درون ایل می گذرد.
دوستانی که امروز صدای بومی گرایی شان گوش فلک را کر کرده است تاکنون از خود پرسیده اند چرا سهم بختیاری ها از مدیریت بومی استان را نداده اند؟ سهم قومی که جمعیت غالب سه شهرستان (درود، ازنا و الیگودرز) را به خود اختصاص داده است در مدیریت بومی این استان تاکنون کجا بوده است؟ ما حاشیه نشینان تاریخ، سهم قوم نجیب و تاریخ ساز بختیاری را طوری در لرستان بالا کشیدیم که این قوم فاتح تهران و مشروطه ساز در مقابل طایفه بازی لر کوچک تسلیم شد.
بنابراین طبق روال موجود، تا دیروز نوبت شما بود و امروز نوبت بختیاری هاست. چون خودتان سهم شان از قدرت را ندادید امروز باید از فرصت تاریخی شان استفاده کنند.
استانی که یک منتقد را تحمل نمی کند؛ استانی که روزنامه هایش روزی نامه و خبرنگارانش پیام رسانند؛ استانی که نخبگانش توان گذار از ذهنیت طایفه ای را ندارند؛ باید منتظر ترک تازی قبایل بر خاک خود باشد.

پیوست:
سرخ پوستان عزیز لطفا کما فی السابق پیشنهادات، انتقادات و فحاشی های خود را به پیج اینستاگرام Yaser.Khorshidvand و شماره تلگرام ۰۹۱۶۸۷۰۴۲۶۰ ارسال و دیگر شماره های سازمان یا دوستان را اشغال نکنید

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. باسلام

  این روزها درفضای مجازی و محافل سیاسی بحصث تغییرات مدیریتی دراستان لرستان داغ است۰ در این رهگذر، عده ای با نگرش حمایت از مدیریت بومی و گروهی از مدیریت جناحی و برخی نیز با نیت حمایت از مدیریت خویشاوندی استاندار را در این زمینه به باد انتقاد گرفته اند۰ لذا باید گفت: نقش مدیریت درپیشرفت، توسعه وسلامت نظام اداری برکسی پوشیده نیست۰ بی شک پیشرفت، توسعه و سلامت نظام اداری در جوامع بشری وابستگی زیادی به نظام مدیریتی دارد۰ مدیریت از اصولی است که همواره در زندگی انسانی و سازمانی جاری و ساری است و بدون مدیریت،‌ بسیاری از امور به سامان نمی رسد و یا دیرتر از انتظار معمول صورت می‌گیرد. با نگاهی دقیق به پدیده‌های عالم هستی، متوجه خواهیم شد که تمام کارها و امور جهان براساس مدیریتی دقیق اداره می‌شود۰ بنا بر این تغییرات مدیریتی دراستان از جمله یکی از مطا لبات مردم به حساب می آید، اما به شرط تحقق مدیریت کارآمد، نه مدیریت ناکارآمد که در صورت تحقق، فضای ترویج کننده فساد نظام اداری را ایجاد وعموم ناراضی و استان از گردونه ترقی و پیشرفت ، توسعه و آبادانی عقب خواهد ماند و یا خارج می کند۰ امروزه بسیاری ازصاحبنظران، مهمترین علت پیشرفت جوامع را رهبری و مدیریت کارآمد و مهمترین علت انحطاط و عقب ماندگی را نیز مدیریت ناکارآمد می دانند. درهمین حال هر جامعه ای برای رسیدن به پیشرفت، توسعه و سلامت نظام اداری نیازمند تعیین الگوی بومی است که هم به نیازهای افراد جامعه پاسخ دهد و هم پیشرفت ، توسعه و سلامت نظام اداری را در پی داشته باشد. درچنین شرایطی در یک جامعه اسلامی، الگوی اسلامی مبنای پیشرفت و توسعه اقتصادی مطرح می شود که تحقق آن با مدیریت اسلامی امکان پذیر است۰
  برهمین اساس است که در جامعه ی کنونی ما ، مدیریت اسلامی به عنوان یک اصل شناخته می شود؛ چنان که خداوند می فرمایند : ان الله یا مرکم ان تودو الامانات الی اهلها؛(همانا خداوند شما را امر می کند که امانت را به اهل آن واگزار کنید)۰بنابراین باید شایسته سالاری برمبنای معیارهای اسلامی ، یکی از مهمترین معیار گزینش های ما باشد، به نحوی که مدیریت اسلامی به معنای واقعی کلمه در سازمان ها که ابزار کار دولت برای مدیریت جامعه هستند، محقق گردد. ما درمدیریت فرمولی داریم به نام گزینش اصلح که معیار وشرایط آن نیز در قرآن، سنت و سیره بیان شده است و تا زمانی که چنین افرادی برای مدیریت گزینش نشوند نمی‌توان گفت که نوع مدیریت، مدیریت اسلامی است. نظام مدیریت اسلامی ، مدیریتی است که در آن افراد شایسته، در مکان و زمان مناسب منصوب شده و از وجود شان بهترین استفاده و بهره برداری در راستای اهداف فردی ، سازمانی و اجتماعی به عمل آید۰
  لذا اگر انسان اصلحی از طریق گزینش به مسئولیت گمارده شود خواهیم دید که این انسان اصلح در درجه اول منویات مدیر اصلی یعنی خداوند را پیاده می‌کند و رضایت او را مدنظر و به عنوان محور فعالیت‌ها قرار می‌دهد.انسان‌های اصلحی که در رده‌های مختلف گزینش می‌شوند بهترین برنامه‌ها و عالی‌ترین نظارت‌ها را داشته و مجموعه خود را با توجه به قوانین بالادستی که از دین مبین اسلام است، هدایت می‌کنند۰
  مدیران سلامی که پیوندی با دین مبین اسلام دارند عامل مهمی در شکل دهی به رفتار سازمانی، محسوب می شوند و نقش به سزایی در جلوگیری از رفتارهای نامطلوب و ایجاد ثبات در رفتاره ای مورد انتظار سازمان دارند. مدیران در قالب مجموعه ای از باورها و ارزش های دینی که بر رفتار و اندیشه های اعضای سازمان اثر می گذارند، می توانند نقش موثری در پیشرفت تمام ابعاد فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی و دستیابی به عدالت اجتماعی و محیط سالم اداری داشته باشند۰ درنتیجه تحقق این موضوع موجب پیشرفت، توسعه و آبادانی و ارتقاء سلامت اداری درجامعه می گردد.

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط