سرخط خبرها
امروز: جمعه, ۲۹ دی , ۱۳۹۶ | ۲۲:۴۰:۴۶آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۱۵ مهر ۱۳۹۶در ۷:۳۶ ق.ظ تعداد بازدید: 219 بازدید کد خبر:69170 چاپ خبر

مهاجرت سالانه ۱۲ هزار نفر از لرستان

0

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان با اشاره به مهاجرت سالانه ۱۲ هزار نفر از لرستان، سهم این استان را با وجود جمعیت ۲/۳ درصدی از کل کشور کمتر از ۱/۵ درصد اعتبارات ملی عنوان کرد. به گزارش کشکان، «علی هادی ‌چگنی» در جلسه مشترک «شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی» و «شورای برنامه‌ریزی […]

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان با اشاره به مهاجرت سالانه ۱۲ هزار نفر از لرستان، سهم این استان را با وجود جمعیت ۲/۳ درصدی از کل کشور کمتر از ۱/۵ درصد اعتبارات ملی عنوان کرد.
به گزارش کشکان، «علی هادی ‌چگنی» در جلسه مشترک «شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی» و «شورای برنامه‌ریزی و توسعه لرستان» با اشاره به اینکه ۷۳۵ کیلومتر خطوط انتقال نفت و فرآورده‌های نفتی از لرستان عبور می‌کند، اظهار کرد: لرستان هنوز مجوز برداشت یک قطره از منابع نفتی را برای احداث پالایشگاه ندارد. این در حالی است که منابع نفتی خوبی نیز در پلدختر و کوهدشت وجود
دارد. وی با بیان اینکه در دو سال گذشته ۷۰ پروژه را با هماهنگی دستگاه‌های اجرایی امکان سنجی کرده‌ایم و آماده ارائه به سرمایه‌گذاران است، عنوان کرد: در ۳۱ اردیبهشت‌ماه سال جاری در قالب همایشی ۲۲ هزار میلیارد تومان تفاهمنامه امضا کردیم اما هنوز یکی از آنها منجر به سرمایه‌گذاری نشده و در حد مجوز مانده است.
چگنی با اشاره به اینکه کریدور شمال به جنوب، برخورداری از منابع آبی و امنیت حاکم در استان از نقاط قوت لرستان است، گفت: در مقابل، سرانه درآمد و سرمایه‌گذاری در استان پایین و منابع بانکی کم است. کل منابع استان ۶ هزار میلیارد تومان است اما بالغ بر ۸ هزار میلیارد تومان مصارف داریم، یعنی ۱۳۰ درصد بیشتر از منابع، مصرف انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه لرستان با داشتن۲/۳درصد جمعیت کشور، سهم کمتر از ۱/۵ درصدی از اعتبارات ملی را در طول برنامه‌های سوم و چهارم و پنجم توسعه داشته است، بیان کرد: تخصیص منابع توازن در لرستان صفر بوده و این اعتبار حدود ۵۰۰ میلیارد است. در حال حاضر نرخ مهاجرت استان ما ۱۲ هزار نفر در سال است و این افراد حاشیه‌نشین شهرهای کلان ‌شوند.

حمایت کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس از ۶ پروژه لرستان
استاندار لرستان هم در این جلسه با بیان اینکه کمیسیون برنامه‌وبودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی از ۶ پروژه ویژه و اولویت‌دار لرستان حمایت می‌کند، اظهار کرد: تغییر در نظام برنامه‌ریزی و بودجه‌ریزی کشور یک ضرورت است.
«سید‌موسی خادمی» گفت: امتیازاتی برای مناطق محروم در نظر گرفته شده، مثل منابع توازن، اما این اعتبار تخصیص داده نمی‌شود؛ حرکت عجیبی است که پول تحت این عنوان گذاشته‌اند اما پرداخت نمی‌شود.
استاندار با تاکید بر اینکه باید اعتبارات مناطق محروم چند درصد بالاتر از میانگین کشوری باشد، افزود: بدترین رفتار را بانک‌های بخش خصوصی در حوزه تولید انجام می‌دهند. این بانک‌ها بیشترین منابع را از مناطق جمع‌آوری می‌کنند اما یک ریال تخصیص نمی‌دهند. خادمی با اشاره به اینکه الان توزیع سود بین بخش‌ها غیرمعقول است و همین امر باعث می‌شود بانک‌ها به بخش تولید پول ندهند، تاکید کرد: وظیفه دولت است که تنظیم سود بخش‌ها را انجام دهد.
وی با بیان اینکه ۶ پروژه مهم استان را معرفی می‌کنیم و با حمایت کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از این طرح‌ها امیدواریم مشکلات آنها حل شود، بیان کرد: راه‌آهن دورود – خرم‌آباد- اندیمشک با ۳۵ درصد پیشرفت، راه‌آهن ازنا- الیگودرز- اصفهان با ۳۰ درصد پیشرفت، آزادراه خرم‌آباد- بروجرد- اراک با ۴۵ درصد پیشرفت، بخشی از کریدور غرب در حوزه خرم‌آباد – نورآباد با ۸۵ درصد پیشرفت و فرودگاه خرم‌آباد، از طرح‌هایی هستند که نیاز به توجه کمیسیون برنامه و بودجه دارند.

۲۰ هزار میلیارد تومان برای رسیدن به میانگین‌های کشوری
«محمدرضا ملکشاهی‌راد» نماینده مردم خرم‌آباد و دوره و چگنی در مجلس هم با بیان اینکه لرستان برای رسیدن به میانگین‌های کشوری ۲۰ هزار میلیارد تومان نیاز دارد، گفت: در لرستان هزار میلیارد تومان بودجه استانی داریم که بالغ بر ۵۵۰ میلیارد تومان آن از محل توازن منطقه‌ای است. اما این اعتبار را تاکنون دولت پرداخت نکرده است.
ملکشاهی‌راد افزود: از اعتبارات استان ۴۵۰ میلیارد تومان می‌ماند که اگر بتوانیم تخصیص ۳۰ تا ۴۰ درصدی بگیریم، ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار در استان می‌ماند. وی تاکید کرد: لرستان نزدیک به ۲۰ هزار میلیارد تومان نیاز دارد تا به میانگین‌های کشوری برسد و با تخصیص‌های قطره چکانی بیش از ۱۰۰ سال طول می‌کشد تا به میانگین‌های کشوری برسیم. آنچه دولت و مجلس به دنبال آن هستند تقویت بخش خصوصی است اما لرستان در رقابت برای جذب سرمایه‌گذار و بخش خصوصی از اول عقب افتاده و ما نمی‌توانیم به رقابت برگردیم.
ملکشاهی‌راد تصریح کرد: کمیسیون برنامه و بودجه باید شرایطی فراهم کند تا بتوانیم امتیازاتی به مناطق محروم بدهیم.

رتبه اول لرستان در نرخ اشتغال ناقص
«محمد خدابخشی» نماینده مردم الیگودرز در جلسه مشترک «شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی» و «شورای برنامه ریزی و توسعه لرستان» به رتبه اول لرستان در ایجاد اشتغال ناقص اشاره کرد و گفت: در حال حاضر لرستان در شاخص‌های زیر‌ساختی اعم از حمل و نقل، انرژی، برق‌رسانی، گازرسانی، فناوری اطلاعات و ارتباطات از بین ۳۱ استان کشور رتبه ۲۷ را دارد. نتیجه خدمت مردم لرستان به کشور این است که امروزه این استان در نرخ اشتغال ناقص رتبه اول کشور را دارد، یعنی بیشترین درصد افرادی که جویای کار و دارای شغل ناپایداری هستند، در لرستان سکونت دارند.
خدابخشی افزود: در شاخص مربوط به حوزه آب میانگین اراضی آبی کشور ۴۶ درصد بوده در حالی که ۲۳ درصد زمین‌های لرستان آبی است. از سوی دیگر سقف تسهیلاتی که به واحدهای تولیدی استان پرداخت می‌شود ۴ میلیارد تومان است و برای بیش از ۴ میلیارد تومان باید از مرکز مجوز بگیرند. اعضای کمیسیون برنامه و بودجه باید سهمی براساس شاخص‌های زیر‌ساختی، توسعه، شاخص متوسط درآمد خانوار و سرانه درآمد برای استان‌هایی مانند لرستان در نظر بگیرند.

برچسب‌ها

دیدگاه

  1. واقعا چرا مسولین سر خود را زیر برف بردن خیالشون نیست و چرا مردم هم دست روی دست گذاشتن وایسادن تا شغل بیاد این همه طرح که کلنگ میزنن چرا همه در همون کلنگ زدن خاموش میشوند یعنی تو این شهر یک روشنفکر نمیتونه این بیکاری مردم را تحلیل کنه ببینیم مشکل از کجاست واقعا باید تاسف خورد پیش بسوی میدانهای تهران

    [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط