سرخط خبرها
امروز: سه شنبه, ۲۶ دی , ۱۳۹۶ | ۱۸:۵۰:۲۰آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۵ ،‌ ۰۹:۳۲
۰۹ مهر ۱۳۹۶در ۸:۵۵ ب.ظ تعداد بازدید: 952 بازدید کد خبر:69098 چاپ خبر

(تصاویر هنری)/ آئین گل و عزاداری روز عاشورا در خرم آباد

0

مردم خرم آباد هر ساله در آئینی کهن در عزای امام حسین (ع) لباس سیاه بر تن می‌کنند و سر و تن خود را به گل متبرک روز عاشورا آغشته می‌کنند. به گزارش کشکان، هر ساله آیین های “گل مالی” و “چمرانه” همزمان با عاشورای حسینی در خرم آباد برگزار می‌شود و مردم این شهر […]

مردم خرم آباد هر ساله در آئینی کهن در عزای امام حسین (ع) لباس سیاه بر تن می‌کنند و سر و تن خود را به گل متبرک روز عاشورا آغشته می‌کنند.

به گزارش کشکان، هر ساله آیین های “گل مالی” و “چمرانه” همزمان با عاشورای حسینی در خرم آباد برگزار می‌شود و مردم این شهر اوج عزای خود در شهادت امام حسین (ع) را با اجرای این آیین ها به نمایش می گذارند. “چمر” در زبان لری به معنای عزا و غم اندوه بزرگ از دست دادن عزیزان است و آهنگی که در این راستا توسط طبل ها و سرناها نواخته می شوند به “چمرانه” معروف است.

مالیدن گل به شانه ها از دیرباز در مراسم عزای لرستانی ها رسم بوده و هرچه قدر وسعت اندوه از دست رفتن عزیر بیشتر می شد، صاحبان عزا خود را  بیشتر به گل آغشته می کردند و البته این رسم امروز نیز بیشتر در روستاها همچنان پابرجا است و در شهرها نیز اجرا می شود.

آئین گل مالی در لرستان دارای چند مرحله است که از روز هفتم محرم که به روز ” تراش عباس” موسوم است، شروع می‌شود. در روز هفتم محرم همه عزاداران حسینی به حمام رفته و پس از اصلاح سر و صورت و نظافت کامل، لباس‌های تمیز می‌پوشند. از این روز به بعد، افراد برای افروختن آتش در صبح عاشورا به جمع کردن و گردآوری هیزم پرداخته تا اگر در روز عاشورا برف و باران ببارد و هوا سرد شود کسانی که در گل می افتند (مراسم گِل افتادن) از سرما حفظ شوند. به این منظور عده‌ای از خانه‌ها‌ی همجوار درخواست هیزم می‌کنند که مردم نیز بسته به نذری که دارند به آنان هیزم می‌دهند. در تاسوعا نیز عزاداران خاک مخصوصی بنام گل باغچاله (گل رس) را تهیه کرده و در میدان‌هایی که با آجر چینی در جلوی تکیه‌های شهر درست می‌شود می‌ریزند و در روز عاشورا این خاک را با گلاب مخلوط کرده و در حوضچه هایی می‌ریزند. در روز عاشورا جوانان هیاتهای عزادار پبیش از طلوع آفتاب با پوشیدن لباس مشکی در کنار حوضچه حاضر می‌شوند و به نوبت در آن می‌غلطند و سر و صورت را با گل می پوشاند. بسیاری از مردم از جمله سالمندان، زنان و کودکان نیز که امکان غلطیدن کامل آنها در حوضچه گل وجود ندارد، هریک با بر دست داشتن کاسه ای کوچک، در کنار حوضچه حاضر می شوند و از گل باقی مانده برای اهل خانواده به خانه می برند تا به سرو صورت و شانه ها بزنند. عزاداران که اینک، سر و پیکر خود را به گل آغشته اند و در اصلاح عامیانه گل ماتم به سرگرفته اند، راهی هیات ها و دسته های عزاداری می شوند و تا پس از اقامه نماز ظهر عاشورا این گل عزا را همچون رختی کامل بر تن دارند.

عکس‌های زیبا و هنری سجاد درویشی از برگزاری این آئین در خرم‌آباد را در زیر‌ می‌بینید.

برای دیدن تصاویر در سایز اصلی روی آن ها کلیک کنید.

 

 

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

  1. والا چندان جالب نبودن

    [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط