سرخط خبرها
امروز: شنبه, ۲۵ آذر , ۱۳۹۶ | ۱۸:۲۶:۳۷آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ ،‌ ۰۹:۴۷
۲۷ فروردین ۱۳۹۲در ۱۰:۱۲ ق.ظ تعداد بازدید: 1,392 بازدید کد خبر:6903 چاپ خبر

بعد از هدیه چینی ها در کوهدشت؛ مجوز اکتشاف نفت برای پیمانکار چینی در پارک ملی کویر صادر شد

0

پس از سالها کشمکش و در پی سفر هفته گذشته محمود احمدی‌نژاد به استان سمنان، مجوز اکتشاف نفت در پارک ملی کویر، بزرگترین پارک ملی ایران و زیستگاه‌های یوزپلنگ ایرانی، صادر شد. در پی سفر هفته گذشته محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران به استان سمنان، مجوز اکتشاف نفت در پارک ملی کویر، بزرگترین پارک ملی […]

127968_758
پس از سالها کشمکش و در پی سفر هفته گذشته محمود احمدی‌نژاد به استان سمنان، مجوز اکتشاف نفت در پارک ملی کویر، بزرگترین پارک ملی ایران و زیستگاه‌های یوزپلنگ ایرانی، صادر شد.

در پی سفر هفته گذشته محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران به استان سمنان، مجوز اکتشاف نفت در پارک ملی کویر، بزرگترین پارک ملی ایران و زیستگاه‌های یوزپلنگ ایرانی، پس از سالها کشمکش صادر شد.

به گزارش ایلنا، جواد اوجی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران که به نمایندگی از وزیرنفت در جلسه هیات دولت در استان سمنان حضور داشته، اعلام کرد: “عملیات اکتشاف نفت در بلوک گرمسار، محدوده کویر و پارک ملی که قبلا مشکلاتی در خصوص محیط‌ زیست داشته است، هم‌اکنون برطرف و مجوزهای لازم صادر شده که باید بلافاصله آغاز شود.”

بر این اساس شرکت ‘ساینوپک’ چینی به عنوان پیمانکار اکتشاف نفت می‌تواند به زودی فعالیتش را در این پارک شروع کند.

به نوشته مهر هفت سال از امضای قرارداد شرکت ملی نفت و این شرکت چینی می‌گذرد و اگر مسئله اکتشاف در این منطقه محیط زیستی حل نمی‌شد، شرکت ملی نفت باید هزینه‌های اکتشاف را به این شرکت پرداخت می‌کرد.

عملیات اکتشاف در حالی قرار است در این منطقه آغاز شود که به موجب ماده ۸ آیین نامه اجرایی قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست، “هر گونه عملیات عمرانی که منجر به تخریب محیط شود حتی در حد بوته‌کنی در محدوده پارک‌های ملی ممنوع اعلام شده است.”

در همین حال برخی از کارشناسان محیط زیست معتقدند این اقدام سبب تخریب پارک ملی کویر خواهد شد که یکی از ۱۰ زیستگاه یوزپلنگ ایرانی در کشور محسوب می‌شود.

پارک ملی کویر بزرگترین پارک ملی کشور تاکنون بدون هرگونه معارض و فعالیت‌های انسانی و سکونتی بوده است.

این پارک در ۱۲۰ کیلومتری جنوب تهران و ۱۰۰ کیلومتری شرق قم و در شمال استان اصفهان (دشت کویر) قرار د‌ارد.

چندی پیش نیز بولتن نیوز گزارشی از عدم تعهد لازم از سوی چینی ها در پروژه های نفتی منتشر کرد با روتیتر ” سکوت مسئولان در مورد یک میدان نفتی و فاجعه زیست محیطی” و تیتر ” آتشی که زمینهای کوهدشت را می سوزاند هدیه چینی ها به شرکت ملی نفت ایران”. در این گزارش که از سوی خبرگزاریهای مختلف مخابر شده بود آمده است: ” شعله آتش از دهانه چاه عمیقی در کوهدشت فوران کرد؛ موضوعی که موجب پیگیری مسئولان ستاد مدیریت بحران استان و همچنین کارشناسان زمین شناسی شده است. متاسفانه شرکت چینی” CNPC” بابت این خسارت زیست محیطی که به کشور وارد کره است 50 میلیون دلار از شرکت ملی نفت دریافت کرده و این در صورتی است که اگر این اتفاق در کشورهای دیگر جهان افتاده بود این شرکت باید میلیارد ها دلار خسارت پرداخت می کرد!.”

حال باید دید شرکت نفتی چینی بازهم دسته گلی به آب خواهد داد یا اینکه باز هم مجبور می شویم به جای گرفتن خسارت، به شرکتهای چینی جایزه بدهیم. جایزه ای برای تخریب حیاط وحش و محیط سرزمینی ایران اسلامی!.

منبع : بولتن نیوز

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط