سرخط خبرها
امروز: پنج شنبه, ۲ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۴:۵۹:۳۳آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۰۱ ،‌ ۰۸:۰۱
۲۹ شهریور ۱۳۹۶در ۷:۴۵ ب.ظ تعداد بازدید: 252 بازدید کد خبر:68912 چاپ خبر

تهاجم فرهنگی لوازم التحریر غربی و نقش اولیاء، معلمان و مدیران برای مقابله با آن

0

حمید شریفی

حمید شریفی: با نزدیک شدن ماه مهر، بازار لوازم التحریر، کیف، کفش و پوشاک رونق خاصی به خود می‌گیرد. همه جا پر است از پدران و مادرانی که دست در دست فرزندان خود برای خرید، راهی بازار شده‌اند. اما در بازار هرچه می‌گردیم یا کالاهای گران و کم‌کیفیت خارجی را می‌بینیم یا محصولات تولید وطن […]

حمید شریفی: با نزدیک شدن ماه مهر، بازار لوازم التحریر، کیف، کفش و پوشاک رونق خاصی به خود می‌گیرد. همه جا پر است از پدران و مادرانی که دست در دست فرزندان خود برای خرید، راهی بازار شده‌اند. اما در بازار هرچه می‌گردیم یا کالاهای گران و کم‌کیفیت خارجی را می‌بینیم یا محصولات تولید وطن هم برای جذب نگاه دانش‌آموزان نقش و نگاری از قهرمانان غربی را برای تزیین تولیدات خود انتخاب کرده‌اند. کیف‌های مدرسه همگی با تصاویری از شخصیت‌های کارتونی و عروسکی مانند باربی، باب اسفنجی، مرد عنکبوتی، سوپرمن، بن تن و لاک‌پشت‌های نینجا تزئین شده‌اند، بازاری که می‌توانست هم به لحاظ اقتصادی تامین‌کننده‌ی نیروی کار بومی باشد هم به لحاظ فرهنگی رسانه‌ای برای آموزش نسل آینده محسوب گردد اکنون تبدیل به نمایشگاه تصاویری شده‌است که هیچ سنخیتی با فرهنگ اسلامی- ایرانی ندارند. شاید در نگاه اول برای عده‌ای، چه مسئول و چه غیرمسئول، مهم نباشد که کودکان و نوجوانان بر روی کیف‌ها و لوازم مدرسه‌ی خود چه تصاویری دارند و شاید هم از تأثیرات و زمینه‌سازی‌های فرهنگی گرایش آنان به شخصیت‌ها و قهرمانان داستان‌های خارجی بی‌خبر باشند. یا شاید هم آن‌قدر این موضوع مورد غفلت واقع شده که دیگر به مسئله‌ای عادی تبدیل گشته که برای هیچ‌کس اهمیتی ندارد. این در حالی‌است که تصاویر ضدفرهنگی منقش بر روی لوازم‌التحریر و کیف مدارس، یک حرکت خزنده فرهنگی از سوی غرب است که دانش‌آموزان را که آینده‌ی یک نسل در دستان ایشان است مقصد و هدف جدید تهاجم فرهنگی خود قرار داده‌اند و هر روز شاهد عرضه لوازم‌التحریرهایی هستیم که تصاویر ابرقهرمانان غربی روی آن‌ها نقش بسته است. این تصاویر در کنار وضعیت اجتماعی حال حاضر کشور حامل یک پیام به مخاطب است. پیامی که امروزه پسران این سرزمین از این شخصیت‌ها می‌گیرند، موج پرخاشگری و خشونت و پیام دریافت شده از سوی دختران، رواج علاقه به بی‌حجابی در آینده‌خواهد بود.


متأسفانه اکثر والدین درهنگام خرید توجهی به تصاویر منقش بر روی لوازم‌التحریر و کیف‌ها را ندارند و در خصوص تاثیرات منفی این تصاویر بر کودکشان بی‌اطلاع هستند. والدین باید این موضوع را مورد بررسی قرار دهند که این تصاویر، چه نوع پیامی منتقل می‌کنند و آیا پیام منتقل شده با فرهنگ، باورهای خانواده و نیازهای تربیتی دانش‌‌آموز همخوانی دارد یا خیر. چنانچه والدین بدون توجه به این امر، هر لوازم‌التحریر و کیفی را با هر نوع طراحی و تصویری که داشته باشد برای فرزندشان تهیه ‌کنند به آسیب‌های روحی و شاید ذهنی کودک دامن خواهند زد و کودک خود را با مشکلات یادگیری، تمرکز و دوری از فرهنگ روبه‌رو خواهند کرد.

در این مقاله به نقش دولت در جلوگیری از واردات و نیز نظارت بر توزیع نمی‌پردازیم بلکه تصمیم‌سازان در جهان سیر کودک از خانه تا مدرسه را مورد خطاب قرار می‌دهیم تا در کنار هم گامی هرچند کوچک در راه حفط فرهنگ ملی و اصالت اسلامی برداریم.
به غیر از نقش مهمی که والدین در این زمینه دارند، معلمان و مدیران مدارس نیز می‌توانند نقش پررنگی در این میان بازی کنند. معلمان می‌توانند با زبان و ادبیات ساده‌ی کودکانه آثار بد و منفی تصاویر غربی را برای دانش آموزان توجیه کنند و دانش آموزان را بیشتر با فرهنگ، شخصیت و اسطوره‌های ایرانی-اسلامی آشنا نمایند. از طرفی مدیران مدارس نیز می‌توانند با اجرایی کردن مصوبه سال ۱۳۷۹ شورای عالی انقلاب فرهنگی درخصوص ممنوعیت ورود هرگونه کالای خارجی و لوازم‌التحریر با تصاویر غربی به مدارس گام موثری را برای مقابله با این تهاجم فرهنگی غرب بردارند.
مدیران آموزش و پرورش نیز به عنوان حامیان معنوی تولیدکنندگان لوازم التحریر اسلامی-ایرانی می‌توانند با همکاری تولیدکنندگان داخلی نمایشگاه‌هایی را در مناطق آموزش و پرورش برگزار نمایند تا خانواده‌ها در جریان تولید محصولات فرهنگی با کیفیت و منطبق با سلیقه‌ی ایرانی قرار گیرند. یا با هماهنگی اولیا لوازم التحریر و کیف یکسان با نقوش ایرانی- اسلامی تهیه کرده و در اختیار دانش‌آموزان قرار دهند.
حال اگر می‌خواهیم کودکان و آینده‌سازان کشورمان در دامن غرب و فرهنگ آن نیفتند و یک دانش‌آموز اسوه‌ی اسلامی – ایرانی تربیت کنیم، باید گام نخست را از موارد کوچکی که کودکان ما هر روزه با آن سر و کار دارند آغاز کنیم. کیف، کفش و همین لوازم‌التحریری که دانش‌آموزان هر روز همراه خود به مدرسه می‌برند و ساعت‌ها همراه آنهاست می‌تواند تهدیدی برای تهاجم فرهنگی باشد یا فرصتی برای تقویت فرهنگی، اینک تصمیم‌گیری با خود ماست که تهدید را انتخاب کنیم یا آن را تبدیل به فرصت نماییم.

 

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط