سرخط خبرها
امروز: یکشنبه, ۲۶ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۴:۰۰:۳۱آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ ،‌ ۰۹:۴۷
۱۸ شهریور ۱۳۹۶در ۸:۳۵ ب.ظ تعداد بازدید: 167 بازدید کد خبر:68608 چاپ خبر

۳۰ درصد از جامعه ما به نوعی دچار مشکلات جسمی و حرکتی هستند

0

دکتر حیدری مدیر کل بهزیستی لرستان در همایش مناسب سازی:

همایش دو روزه مناسب سازی در راستای صیانت از حقوق شهروندی در اداره کل بهزیستی استان با حضور دکتر اسدالله حیدری مدیر کل بهزیستی لرستان و دبیر ستاد مناسب سازی استان، محمد تقی شاکرمی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری، مهندس کشاورز معاون مدیر کل دفتر فنی استانداری و دبیر شورای ترافیک استان، […]

همایش دو روزه مناسب سازی در راستای صیانت از حقوق شهروندی در اداره کل بهزیستی استان با حضور دکتر اسدالله حیدری مدیر کل بهزیستی لرستان و دبیر ستاد مناسب سازی استان، محمد تقی شاکرمی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری، مهندس کشاورز معاون مدیر کل دفتر فنی استانداری و دبیر شورای ترافیک استان، مهندس امیری ریاست نظام مهندسی، دادستان های سراسر استان و قضات کمسیون ماده صد و جمعی از مهندسین دفاتر فنی دستگاه های اجرایی استان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار کشکان، در آغاز جلسه دکتر حیدری مدیر کل بهزیستی و دبیر ستاد مناسب سازی ضمن عرض خیر مقدم به میهمانان و مدعوین شرکت کننده در «همایش مناسب سازی در راستای حقوق شهروندی» با اشاره به اینکه جامعه امروز ما جامعه ای است رو به کهولت و سالمندی، گفت: به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی جامعه ما جامعه ای است که در مسیر پیشرفت و توسعه قرار گرفته است و امکانات پزشکی و بهداشتی نیز در حد استانداردهای جهانی و بین المللی رشد و نمو کرده است. اما هنوز هدف و برنامه مدونی برای سالمندان که چیزی در حدود ۱۰ درصد از جامعه استان لرستان را تشکیل می دهند نداریم، که البته بر این تعداد سالمند چیزی در حدود ۸ تا ۹ درصد معلول را هم باید اضافه کرد.


دکتر حیدری در ادامه اظهار داشت: متاسفانه در جامعه ما نابرابری در توزیع فرصت ها و امکانات اجتماعی علی الخصوص برای اقشار کم درآمد و فرو دست جامعه بالاخص برای کسانی که دارای کم توانی ذهنی و حرکتی هستند بسیار زیاد است. ما به حکم اخلاق و انسانیت و البته به حکم الزامات قانونی باید تلاش نمائیم که این فرصت ها به گونه ای عادلانه توزیع شوند تا همه آحاد جامعه بتوانند از این امکانات بهره کافی و وافی را داشته باشند.
حیدری افزود: ما به موجب کنوانسیون های بین المللی و اصول بیشمار و متعدد قانون اساسی و مشخصاً اصل بیستم در خصوص توزیع برابر فرصت ها و همچنین قانون جامع حمایت از حقوق معلولین و همانا چیزی بالاتر از همه این مسائل زیست اخلاقی و اجتماعی جامعه، حکم می کند که اگر قرار است یک جامعه اخلاقی اسلامی داشته باشیم باید همگی تلاش کنیم تا فرصت ها و امکانات به نحو عادلانه توزیع شود.
دکتر حیدری با بیان اینکه متاسفانه در جامعه ما حداقل حقوق شهروندی رعایت نمی شود و استروسرهای زیادی سلامت روانی جامعه را تهدید می کند گفت: با توجه به اینکه اقلیت بزرگی از جامعه را معلولین تشکیل می دهند که از حداقل امکانات، مزایا و حقوق بدیهی و انسانی محروم هستند، وظیفه ماست که تلاش کنیم تا این حداقل حقوق که همانا تردد آسان در سطح شهر و دسترسی به اماکن، فضاها و مبلمان شهری و اداری است را محقق نمائیم.
حیدری در ادامه تصریح کرد: با یک تصمیم غلط و یک طراحی اشتباه و عدم دقت از جانب من و شما ممکن است دسترسی خیل عظیمی از آحاد جامعه به اماکن عمومی با چالش مواجه شود و این خود می تواند موجب بوجود آمدن آثار زیانبار روحی و روانی بر روی خانواده ها و اجتماع باشد و این ضرورت زمانی بیشتر مشهود و درک خواهد شد که در خانواده ما یک معلول و یا یک سالمند وجود داشته باشد.


دکتر حیدری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه ۳۰ درصد از جامعه به نوعی دچار کم توانی جسمی حرکتی هستند گفت: در استان لرستان آمار اختلالات روانی بیداد میکند و بخش عمده ای از این استرس ها که افراد را دچار اختلالات روحی و روانی می کند ناشی از محیطی است که در آن زندگی می کنند
وی اضافه کرد: بر اساس برآوردها و اسناد سازمانهای جهانی، بیش از ده درصد از جمعیـت جهـان بـه گونـه ای ازمعلولیت رنج می برند و در جامعه ای همانند کشور ما که تعداد قابل توجهی از
این اقشارِدارای معلولیت را، جانبازان جنگ تحمیلی تشکیل میدهند -کسـانی کـه در راه دفـاع از
وطن جانبازی کردند- ضرورت توجه به این امر بیشتـر احسـاس مـی شـود.
جانبازان گروهی از افراد جامعه ما هستند که حق زیادی به گردن همه آحاد اجتماع دارند و با وجود اینکه در زمان دفاع مقدس از جان و مال خود دست شسته اند ولی هنوز امکان استفاده آسان از خدمات شهری برای این عزیزان فراهم نشده است. بعنوان نمونه این عزیزان هنگام دریافت پول از عابر بانک ها در سطح شهر با مشکلات عدیدهٔ زیادی دست به گریبان هستند. و این شاید چندان مناسب یک جامعه دینی نباشد. اگر شما بعنوان مهندسین جامعه که نقش اساسی در طراحی و اجرای بناها و اماکن دارید به این مسائل توجه نداشته باشید در آینده ای نه چندان دور با مشکلات و تبعات سهو و سو آن روبرو خواهیم شد و آن زمان است که بخودمان نهیب می زنیم که: «چرا تا می توانستیم هیچ کاری انجام ندادیم».

به گفته شاعر:

ای که دستت می رسد کاری بکن
پیش از آن کز تو نیاید هیچ کار


در ادامه مهندس امیری رئیس نظام مهندسی استان و شاکرمیمعاونت اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری استان به ایراد سخن پرداختند.

در پایان مهندس کشاورز معاون مدیر کل دفتر فنی استانداری و دبیر شورای ترافیک استان بعنوان مدرس مباحثی در راستای مناسب سازی و صیانت از حقوق شهروندی عنوان نمودند.
وی با بیان اینکه امروزه شهرهای بزرگ و کوچک بـا مسـائل شـهری و شهرنشـینی دشـواری هـای
بزرگی را بوجود آورده است گفت: توجه به نیازهای انسانی در شهر یکی از مهمترین عوامـل
شکل گیری، گسترش و حیات شهرها است و در بین نیازهای انسانی، پیاده روی یکـی از
نیازهای مهم اساسی انسان است و هر چقدر فضای پیاده روها ایمن، امن، روشن، زیبا، متنوع و متفاوت باشد زندگی اجتماعی شهر قوی‌تر، واضح تر و پایدارتر خواهد بود.

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط