سرخط خبرها
امروز: دوشنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۶ | ۰۱:۵۵:۵۵آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۰۶ شهریور ۱۳۹۶در ۶:۳۸ ق.ظ تعداد بازدید: 124 بازدید کد خبر:68411 چاپ خبر

ابراهیم یزدی در سن ۸۶ سالگی درگذشت

0

ابراهیم یزدی وزیر امور خارجه دولت موقت و دبیرکل نهضت آزادی ایران در ترکیه دارفانی را وداع گفت. یک عضو خانواده ابراهیم یزدی در گفت‌وگو با ایسنا با تائید این خبر گفت: پیکر آقای یزدی برای تشییع و خاکسپاری در روزهای آینده به کشور منتقل خواهد شد. زندگی سیاسی ابراهیم یزدی ابراهیم یزدی دبیرکل نهضت […]

ابراهیم یزدی وزیر امور خارجه دولت موقت و دبیرکل نهضت آزادی ایران در ترکیه دارفانی را وداع گفت.

یک عضو خانواده ابراهیم یزدی در گفت‌وگو با ایسنا با تائید این خبر گفت: پیکر آقای یزدی برای تشییع و خاکسپاری در روزهای آینده به کشور منتقل خواهد شد.

زندگی سیاسی ابراهیم یزدی

ابراهیم یزدی دبیرکل نهضت آزادی در پی مخالفت آمریکا با صدور ویزای درمان، دی ماه سال گذشته در شهر ازمیر ترکیه تحت عمل جراحی قرار گرفت.
او که زمستان سال گذشته قصد داشت برای انجام عمل جراحی به آمریکا برود، با مخالفت سفارت آمریکا برای صدور روادید مواجه شد و به علت شرایط جسمانی در ترکیه تحت عمل جراحی قرار گرفت.

یزدی در دو هفته اخیر به علت وخامت حال عمومی پس از عمل جراحی بستری بوده است.

یزدی که از کهولت سن و سرطان پروستات رنج می‌برد، در سال های اخیر تحت درمان بود.

ابراهیم یزدی متولد سال ۱۳۱۰ در قزوین بود. او دارای مدرک داروسازی از دانشگاه تهران بود.

یزدی در بهمن ۱۳۵۷، ابراهیم یزدی به دستور روح‌الله خمینی به عضویت شورای انقلاب اسلامی ایران درآمد.

با آغاز به کار دولت موقت انقلاب به سمت «معاون نخست‌وزیر در امور انقلاب» برگزیده شد.

وی برای مدتی به عنوان سرپرست مؤسسه کیهان منصوب شد و پس از استعفای کریم سنجابی از وزارت امور خارجه ایران، به عنوان «وزیر امور خارجه دولت موقت انقلاب» معرفی شد.

در دوران وزارت او، ایران از پیمان سنتو خارج شد و سپس به جنبش غیرمتعهدها پیوست. در فاصله کوتاهی پس از آغاز بحران گروگان‌گیری در سفارت آمریکا، دولت موقت به نخست‌وزیری مهدی بازرگان استعفا داد.

ابراهیم یزدی یکی از اعضای تیم مذاکره‌کننده ایرانی با آمریکایی‌ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود. او دبیرکلی نهضت آزادی را هم بر عهده داشت.

او سپس در سال ۱۳۵۸ خورشیدی، نماینده مردم تهران در دوره اول مجلس شورای اسلامی شد، اما پس از آن، صلاحیت‌اش برای نامزدی در انتخابات دوره‌های بعدی مجلس شورای اسلامی، توسط شورای نگهبان قانون اساسی، رد شد.

یزدی چند باری نیز نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده بود که صلاحیتش تائید نشد. او پس از انقلاب در مقاطع مختلف چند باری به زندان افتاد.

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط