سرخط خبرها
امروز: شنبه, ۲۵ آذر , ۱۳۹۶ | ۱۸:۰۵:۳۹آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ ،‌ ۰۹:۴۷
۲۸ مرداد ۱۳۹۶در ۸:۳۰ ق.ظ تعداد بازدید: 273 بازدید کد خبر:68217 چاپ خبر

ماجرای نبش قبور در امامزاده دوبرادران خرم‌آباد/ استخوان‌هایی که از قبر خارج می‌شود

0

به گزارش کشکان، طی چند روز اخیر خبرهایی از توسعه‌ بقعه متبرکه امام زاده دوبرادران به گوش می‌رسید، توسعه‌ای به قیمت پاک شدن هویت متوفیانی که در محوطه بیرونی این مقبره آرمیده‌اند. طرح توسعه محوطه داخلی بقعه متبرکه در حالی است که حیاط مقبره تخریب و ساخت‌وساز صورت می‌گیرد و قبرهایی که در این مکان […]

به گزارش کشکان، طی چند روز اخیر خبرهایی از توسعه‌ بقعه متبرکه امام زاده دوبرادران به گوش می‌رسید، توسعه‌ای به قیمت پاک شدن هویت متوفیانی که در محوطه بیرونی این مقبره آرمیده‌اند.

طرح توسعه محوطه داخلی بقعه متبرکه در حالی است که حیاط مقبره تخریب و ساخت‌وساز صورت می‌گیرد و قبرهایی که در این مکان قرار دارد نیز مورد تخریب قرار گرفته و خانواده متوفیان هیچ‌گونه رضایتی از تخریب شدن قبر عزیزانشان ندارند.

با ورود به این بقعه متبرکه در مرحله نخست چشممان به محوطه‌ای پر از خاک و قبرهایی خالی افتاد که در کنارشان سنگ‌قبرهایی شکسته و استخوان مردگان مشاهده می‌شد.

تخریب و نحوه دور افتادن استخوان متوفیانی که در حیاط این بقعه مدفون بودند به‌گونه‌ای است که دیگر قابل‌تشخیص نیست کدام استخوان مربوط به کدام قبر بوده که پس از پرس‌وجو از مدیرکل اوقاف استان بیان کردند تخریب قبری پس از گذشت ۳۰ سال مانعی ندارد ولی با مراجعه به نظر مقام معظم رهبری به شماره استفتاء: ۴۵۵۳۳۵ و پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه قبر امواتی که در مقبره امامزاده قرار گرفته، به‌قصد توسعه‌ مقبره این قبور را شکافته و استخوان‌ها را بیرون کشیده و به محل دیگر انتقال می‌دهند این مسئله از نظر شرعی مشکلی ندارد می‌فرمایند عمل مذکور حکم نبش قبر را دارد و جایز نیست.

علیرضا عزیزی فرزند یکی از متوفیان مدفون‌شده در این امامزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: برای توسعه فضای داخلی بقعه امامزاده ابوالوفا فضای بیرونی توسط هیئت‌امنای این امامزاده در حال تخریب است و علیرغم اینکه تعداد زیادی قبر در محوطه موردنظر قرار دارد ولی هیچ توجهی نشده و نبش قبر صورت گرفته و استخوان متوفیان از قبر بیرون افتاده و قابل‌ مشاهده است.

وی افزود: پدرم که از افراد خیر شهر بود چهار سال گذشته در حیاط این امامزاده دفن شده ولی با توجه به نقشه‌ای که غیر مهندسی انجام می‌دهند بالای مزار پدرم ستون قرار می‌گیرد که در این صورت جنازه پدرم آسیب می‌بیند.

عزیزی با بیان اینکه بدون مجوز درب‌های بقعه را بسته‌اند و در حال تخریب قبرهای داخل حیاط این امامزاده هستند حتی درختی که ۶۰ سال قدمت دارد و در گوشه حیاط قرار داشت نیز قطع‌شده است، افزود: بر چه اساسی قبر مردگان را شکافته و جنازه را بیرون می‌آورند، اموات مظلوم واقع‌شده‌اند و با این اقدام خود اعتقادات مردم را از بین می‌برند.

حجت‌الاسلام مرتضی خاکباز مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: هیئت‌امنای امامزاده در حال ساخت‌وساز و توسعه محوطه داخلی امامزاده هستند، این مکان مالکیت امامزاده است و اگر جنازه‌ای در حریم این بقعه دفن شده با حفظ حرمت مرمت انجام می‌شود.

وی افزود: این اقدام به‌گونه‌ای نیست که نبش قبر محسوب شود و چنانچه سنگ‌قبری برداشته می‌شود عکس‌برداری صورت گرفته و در همان مکان جای گذاری می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان لرستان عنوان کرد: اگر سنگ‌قبری دور انداخته‌ شده باشد در محوطه‌سازی امامزاده‌ها سنگ‌قبر به یک اندازه ساخته، کف سازی انجام و همسان‌سازی صورت می‌گیرد.

وی بیان کرد: اداره شهرستان بر کار ساخت‌وساز محوطه امامزاده نظارت می‌کند و هیچ اقدامی خلاف شرع و قانون انجام نمی‌شود کما اینکه اگر ۳۰ سال از قبری بگذرد تخریب ایراد ندارد و اگر به دفتر همه مراجع نیز مراجعه شود می‌گویند ۳۰ سال از قبری بگذرد تخریب هیچ ایراد شرعی ندارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم لرستان

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط