سرخط خبرها
امروز: دوشنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۶ | ۰۱:۵۵:۱۳آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۱۶ مرداد ۱۳۹۶در ۷:۰۳ ب.ظ تعداد بازدید: 175 بازدید کد خبر:68026 چاپ خبر

روز خبرنگار باید تغییر یابد! تجلیل از خبرنگاران ممنوع!

0

حسین ناصری

امروزه ما در روزگاری زندگی می کنیم که رسانه ها در متن تحولات پرشتاب قرار دارند و در ساختن آینده نقشی مهم ایفا می کنند و رسانه ها را کسانی اداره می کنند که در بین مردم به عنوان خبرنگار شهرت دارند. ما در آستانه روز خبرنگار قرار داریم. روزی که در تقویم رسمی کشور […]

امروزه ما در روزگاری زندگی می کنیم که رسانه ها در متن تحولات پرشتاب قرار دارند و در ساختن آینده نقشی مهم ایفا می کنند و رسانه ها را کسانی اداره می کنند که در بین مردم به عنوان خبرنگار شهرت دارند.

ما در آستانه روز خبرنگار قرار داریم. روزی که در تقویم رسمی کشور به خاطر متقارن بودن این روز با سالروز شهادت خبرنگار شهید محمود صارمی، به این عنوان نام گذاری شده است. نگارنده در این وجیزه کوتاه به نام گذاری روز ۱۷ مرداد به عنوان روز خبرنگار انتقاد کرده و در ادامه از برخورد نامناسب و بعضاً تبعیض آمیز مسئولین نسبت به این قشر زبان به گلایه گشوده است، که در ادامه مشروح این نوشتار تقدیم دیدگان مهربان تان می شود.

همان طور که می دانیم اولین و شجاع ترین خبرنگار تاریخ اسلام حضرت زینب(سلام الله علیها) می باشند. به عبارتی دیگر می توان گفت؛ ایشان مبتکر هنر خبرنگاری است. حضرت زینب، کسی است که در خفقان آورترین روزگار با خطابه های آتشین خود اقدام به روشنگری و مقابله به یزید زمان خویش نموده است و طی مدت کوتاهی فروپاشی آن نظام را رقم زده است.

حرکت حضرت زینب(سلام الله علیها)  به ما درس می دهد که با یک پیام روشن می توان تمام پیام های نادرست و دروغین را خنثی کرد. اخبار و اطلاعات دروغ و نادرست همانند کف روی آب دریاست که ماندگاری ندارد و اخبار و اطلاعات درست همانند جریان اصلی آب دریا است که عموم مردم به آن جریان اعتماد و اعتقاد دارند.

ما علیرغم افتخار به شهدای جمهوری اسلامی و اردات قلبی به خانواده های ایثارگران نسبت به نام گذاری روز خبرنگار اعتراض داریم. محدود کردن شخصیت هنری حضرت زینب(سلام الله علیها) به روز پرستار ظلمی نابخشودنی به جامعه هنری و به خصوص خبرنگاران می باشد. روز خبرنگار می بایست متقارن با  ولادت یا وفات حضرت زینب(سلام الله علیها) باشد. بنابراین بنده حقیر به نمایندگی از خبرنگاران، از تمامی مسئولین محترم تقاضا درام نسبت به نام گذاری روز خبرنگار تجدید نظر نموده و این روز را مصادف با ولادت یا وفات حضرت زینب(سلام الله علیها) قرار دهند.

در ادامه این نوشتار بنا داریم به نحوه برخورد و گاهاً تجلیل بعضی از مسئولین با خبرنگاران گریزی داشته باشیم. بگذارید قبل از این که به نحوه تجلیل و گرامی داشتن خبرنگاران بپردازم، از شما مخاطبان گرامی یک سوأل داشته باشم. به نظر شما یک دانش آموز چگونه می تواند از معلم خود تقدیر و تشکر بکند؟ پاسخ صحیح و منطقی که به ذهن متبادر می شود، آن است که دانش آموز با دقت به تعالیم اخلاقی و آموزشی معلم گوش داده و در ادامه به آن تعالیم جامعه عمل بپوشاند.

به زعم نظر نگارنده خبرنگاران به نوعی معلمان مسئولین جامعه اسلامی محسوب می شوند که با ارائه اخبار، گزارشات و یادداشت های خود، به مسئولین درس و بعضی اوقات نیز از آن ها امتحان می گیرند. حال با این وجود مسئولین برای تجلیل از خبرنگاران بایستی خوب به اخبار، گزارشات و یادداشت های خبرنگاران توجه کنند و با برطرف کردن نواقص کاری خود از خبرنگاران تجلیل و قدردانی نمایند.

این در حالی است که متأسفانه بعضی از مسئولین رویه ای غلط در پیش می گیرند و با شکایت خبرنگاران به جای حل مسئله به دنبال حذف صورت مسئله می باشند. نیک بدانیم اگر این روال غلط در بین مسئولین نهادینه شود، ما در آینده خبرنگار مکتبی نخواهیم داشت، بلکه عرصه خبر به دست مداحان فرصت طلبی خواهد افتاد که منافع عموم را فدای مصالح جناحی و جریانی خواهند نمود.

ارتباط دوستانه با خبرنگاران می تواند بر استحکام پل ارتباطی  بین مردم و مسئولین بیفزاید. بنابراین از مسئولین محترم استدعا داریم، به خبرنگاران به عنوان یک یاری دهنده بی حقوق و مزایا نگاه کنند و صرفاً به تجلیل از خبرنگاران در ۱۷ مرداد اکتفا ننمایند.

در پایان به خود و همکاران خبرنگارم یادآور می شوم که ما فارغ التحصیلان مکتب حضرت زینب(سلام الله علیها) هستیم. ما باید مسیر آن بانوی گرامی را دنبال کنیم. بانویی که همه دارایی‌های خود را فدای اسلام کرد. ما باید دنباله رو بانویی باشیم که با هیچ امکاناتی به تبلیغ پیام عاشورا اقدام کرد و در برابر جبهه رسانه‌ ای دشمن پیروز شد.

دوستان خبرنگارم! نیک بدانید که انقلاب اسلامی ایران به فرموده امام خمینی(ره) ادامه دهنده نهضت عاشورا و انقلاب زمینه ساز ظهور آخرین منجی عالم بشریت است. پس قدر این توفیق را بدانیم و به تاسی از حضرت زینب(سلام الله علیها) سعی کنیم با فدا کردن همه دارایی ها خود انقلاب اسلامی ایران را به انقلاب امام زمان(عج) متصل نمائیم.

حسین ناصری

شانزدهم مرداد ماه نود و شش

برچسب‌ها

دیدگاه

  1. ای اظهار نظر بلا جویی ا هالو کمی فکر بکه چی بیتری بو یه هم نمی گوتی سنگی تر نوییید ولللله

    [پاسخ]

  2. ایییی آقا وا ای اظهار نظرششششش آخر خلاقییییییته فقط وشرطی شویا نون پتییی نوره والسسسسسلاممم

    [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط