سرخط خبرها
امروز: شنبه, ۲۵ آذر , ۱۳۹۶ | ۱۸:۳۴:۰۰آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ ،‌ ۰۹:۴۷
۰۷ مرداد ۱۳۹۶در ۵:۳۴ ق.ظ تعداد بازدید: 266 بازدید کد خبر:67894 چاپ خبر

واگذاری زمین جهاد و ثبت جهانی قلعه فلک الافلاک

0

ایمان بیرانوند

ایمان بیرانوند/کشکان: این روزها شاهد آن هستیم که برخی افراد به مخالفت با واگذاری زمین جهاد کشاورزی به سپاه،که هدف آن انتقال پادگان امام مجاور قلعه فلک الافلاک است برخاسته اند. اینکه این عزیزان به فکر محیط زیست و کاشت درخت و ایجاد باغ هستند جای بسی خوشحالی است، اما آنچه در این زمینه کمی […]

ایمان بیرانوند/کشکان: این روزها شاهد آن هستیم که برخی افراد به مخالفت با واگذاری زمین جهاد کشاورزی به سپاه،که هدف آن انتقال پادگان امام مجاور قلعه فلک الافلاک است برخاسته اند.
اینکه این عزیزان به فکر محیط زیست و کاشت درخت و ایجاد باغ هستند جای بسی خوشحالی است، اما آنچه در این زمینه کمی تعجب آور است، مخالفت این عزیزان با طرحی است که می تواند موجب ثبت جهانی قلعه فلک الافلاک و رونق گردشگری و توریست و در پی آن رونق اشتغال و اقتصاد استان شود.
زمینی که این روزها مورد توجه قرار گرفته و سر زبان ها افتاده است،همان زمینی است که در گذشته بر سر واگذاری آن به سپاه توافق شده بود و حتی معاون رییس جمهور نیز دستورات لازم را در این راستا صادر کرده تا با ساخت پادگان جدید برای سپاه استان،اطراف قلعه فلک الافلاک ساماندهی شده و هر چه سریع تر شاهد ثبت جهانی این اثر تاریخی بی نظیر در فهرت یونسکو باشیم.
در حالی که انتظار می رفت رویه مورد توافق هر چه سریعتر رنگ عمل به خود بیند و زمین جهاد کشاورزی به سپاه واگذار شود، اما این روزها شاهد افزایش مخالفت ها با این توافق نامه هستیم،
توافق نامه ای که بیش از هر چیز به نفع مردم لرستان بوده و می تواند آرزوی دیرینه مردم این دیار را برآورده کند.
اما مخالفت های احساسی با این موضوع متاسفانه باعث شده این روند با سرعت کمی رو به جلو حرکت کند.
هر چند به نظر می رسد این مخالفت ها بیشتر احساسی است،اما لازم است به این نکته تاکید داشت که اگر این واگذاری به هر دلیلی منتفی شود، دیگر به این راحتی فرصت ساماندهی اطراف قلعه و ثبت جهانی این اثر تاریخی به دست نخواهد آمد،چرا که زمین مناسبی برای واگذاری به سپاه در شهر خرم آباد در شرایط فعلی وجود ندارد و لذا نباید از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انتظار بی مورد داشت،چرا که فرماندهان سپاه در این موضوع نهاست همکاری را با دولت داشته و و حال این نوبت عمل مردن به وعده دولت می باشد.
لذا از همه عزیزانی که در این روزها به هر شکلی مخالفت خود را با واگذاری زمین جهاد کشاورزی با سپاه اعلام کرده اند ،انتظار می رود همانگونه که مقامات ارشد دولت با دلیل و منطق  واگذاری زمین جهاد به سپاه را بهترین تصمیم دانستند،این افراد نیز با قبول واقعیات و اتخاذ بهترین تصمیم در شرایط موجود از سنگ اندازی برای واگذاری زمین مورد نظر به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پرهیز کنند تا نفع این تصمیم به همه مردم لرستان برسد.

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. خود شیرین بیسواد ،جای پادگان بیرون شهر نه کنار دریاچه کیو وزیبا کنار/توروخدا این پارک کیو روازمانگیرد تنها دلخوشی مون توی این شهره….واقعا جای تاسف داره

  [پاسخ]

 2. جناب آقای بیرانوند ! شما آگاهان محیط زیست و شهرسازی و فعالان زیست محیطی و کارشناسان و محققان کشاورزی را به به احساساتی بودن متهم کرده اید که عجیب است؛ نمیدانم چند سال دارید و چقدر مطالعه کرده اید و چقدر سواد دارید؟ و آیا صلاحیت اظهار نظر در مورد نوع نوعِ نگاه و نگرشِ این همه کارشناس که به احساساتی بودن متهم شان کرده ای، داری یا نه؟ شاید مقصر نباشید؛ چون ممکن است اهمیت محیط زیست شهری و نقش چهارده هکتار فضای سبز در کیفیت هوای شهر و بالا رفتن کیفیت منظر شهری و ارزش توریستیِ آن را ندانید، شاید نمیدانید جبران ۱۴۰ هزار متر فضای سبز برای شهری مثل خرم آباد هرگز قابل جبران نیست. گویا خبر ندارید که مجبور نیستیم برای آزاد کردن اطرف قلعه، آسیب بزرگتری به خرم آباد وارد کنیم و شهر خفه شود. کاش هر کس قبل از اظهار نظر، از خود می پرسید من از نظر کارشناسی و دانش، مستحق این اظهار نظرم یا نه؟

  [پاسخ]

 3. عجیب است، واقعا جای تعجب دارد!!! مهمترین مرکز علمی و آکادمیک استان که طرح پیشنهادی آنها در سطح ملی مورد اقبال قرار گرفته احساسی مورد خطاب قرار گیرند. باید به هوش و نیازسنجی محققین استان تحسین گفت از اینکه در جهت زمینه های پایداری منابع و سرمایه های ملی و بدون نیاز به کارشناسان خارج از استان طرحی را ارائه داده اند که مورد اقبال ملی و هییت دولت قرار گرفته و زمینه گسترش و توسعه یافتگی قطب جنگل و مرتع کشور یعنی زاگرس فراهم میگردد. دوستان بیایید بیایید با سرمایه هایمان مشکل نداشته باشیم، قلعه ارزشمند ولی در هیچ کجای دنیا یک مرکز علمی و تحقیقاتی را تعطیل نمی کنند تا اینکه یک پادگان در مرکز شهر و در کنار قطب گردشگری و تفریحی مردم احداث کنند، لطفا به امنیت آبی و غذایی این مملکت هم فکر کنید، ما باید پشتوانه های علمی آب و غذای این مملکت که این همه مورد تهاجم و حسادت می باشد، مثل در گرانبها، گرامی بداریم تا کمتر دشمنان به ما چنگ و دندان نشان بدهند و تهدید به تحریم غذا و دارو حتی آب بشویم.

  [پاسخ]

 4. جناب آقای بیرانوند بزرگوار
  باعث تأسف است که شما بدون هیچگونه شناختی از اصل موضوع و سابقه و اهمیت استراتژیک باغ گیاهشناسی ملی و سوابق تاریخی آن نسخۀ عجیبی پیچیده اید که باعث شگفتی هر انسان منصفی می شود.:
  ۱ ـ در این که رها سازی عرصۀ قلعه یک مطالبۀ عمومی مردم لرستان است، تردیدی وجود ندارد. ولی آیا می توان برای درمان یک چشم ، چشم سالمی را از حدقه بیرون آورد؟ چرا کسانی که در صدد بردن باغ کشاورزی هستند از هزاران هکتار زمین پیرامون شهر خرم اباد دست بر سر این باغ ملی گذاشته اند؟
  ۲ ـ این به آن می ماند که شما برای ایجاد اشتغال برای یک نفر، نان یک نفر دیگر را ببرید و او را اخراج کنید تا جا برای نفر بعدی خالی شود. کسانی که دست بر سر این باغ گذاشته اند می دانند چه ثروت ملی مهمی را مطالبه می کنند که هم مساحت آن و هم ارزش استراتژیک آن از اراضی اطراف قلعه بیشتر است.
  ۳ـ باغهای کشاورزی و باغهای گیاهشناسی در سراسر ایران و جهان مراکزی برای توسعۀ آگروتوریسم و اکوتوریسم هستند که از این نظر ارزش آنها با قلعۀ فلک الافلاک برابری می کند.
  ۴ ـ هزاران هکتار زمین از اراضی ملی در اطراف شهر خرم آباد وجود دارد، ولی آنها که به دنبال باغ گیاهشناسی هستند ملکی را برای تبدیل و تغییر کاربری پسندیده اند که از حدود ۸۰ سال پیش برای ایجاد مدرسه فلاحتی و تحقیق و آزمایش بر روی گونه های گیاهی تأسیس شده است. بدا به حال ما که در فکر نابودی آن هستیم.
  ۵ـ مقام معظم رهبری (دامه برکاته) بارها فرموده اند که دستگاههای دولتی باید قاطعانه از تبدیل و تغییرکاربری اراضی کشاورزی، جنگلها و فضای سبز جلوگیری کنند و حتی این فرمایش هم از ایشان است که : «از تبدیل اراضی و باغات و جنگلها حتی برای ایجاد حوزۀ علمیه هم باید جلوگیری شود.»

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط