سرخط خبرها
امروز: یکشنبه, ۲۶ آذر , ۱۳۹۶ | ۱۱:۴۰:۲۳آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ ،‌ ۰۹:۴۷
۰۴ مرداد ۱۳۹۶در ۱:۴۲ ب.ظ تعداد بازدید: 295 بازدید کد خبر:67860 چاپ خبر

کار کودکان آسیب جدید و دنباله دار در شهرستان کوهدشت

0

کودکان کار به کودکان کارگری گفته می‌شود که به صورت مداوم و پایدار به خدمت گرفته می‌شوند که این امر آنها را در بیشتر اوقات از رفتن به مدرسه و تجربه دوران کودکی بی‌بهره می‌سازد و سلامت روحی و جسمی آنها را تهدید می‌کند. کار کودک نزد بسیاری از کشورها و سازمان‌های بین‌المللی فعالیتی استثماری […]

کودکان کار به کودکان کارگری گفته می‌شود که به صورت مداوم و پایدار به خدمت گرفته می‌شوند که این امر آنها را در بیشتر اوقات از رفتن به مدرسه و تجربه دوران کودکی بی‌بهره می‌سازد و سلامت روحی و جسمی آنها را تهدید می‌کند. کار کودک نزد بسیاری از کشورها و سازمان‌های بین‌المللی فعالیتی استثماری تلقی می‌شود.
کار کودکان بسیار معمول است و می‌تواند شامل کار در کارخانه، معدن، روسپی‌گری، کشاورزی، کمک در کسب و کار والدین، داشتن کسب و کار شخصی (مانند فروش غذا) یا کارهای نامتعارف باشد. ناپذیرفتنی‌ترین شکل‌های کار کودکان استفاده نظامی از کودکان و تن‌فروشی کودکان است. موارد کم‌تر جنجالی و معمولاً قانونی (با بعضی محدودیت‌ها) شامل کار کشاورزی در ایام تعطیلی مدرسه (کار فصلی)، کسب و کار خارج از ساعات مدرسه و همچنین بازیگری یا آوازخوانی کودکان می‌باشد.
کار کودک در درجات مختلف در طول تاریخ وجود داشت اما با آغاز سوادآموزی همگانی و تغییراتی که در شرایط کار طی صنعتی شدن به وجود آمد و ظهور مفاهیم حقوق کارگر و حقوق کودکان مورد نقد و بحث عمومی قرار گرفت. کار کودکان همچنان در جاهایی که سن ترک مدرسه پایین است شیوع دارد.
اما کودک خیابانی به چه کسانی اطلاق می شود ؟ کودک خیابانی بر اساس ماده یک پیمان نامه حقوق کودک، به افرادی اطلاق می شود که زیر ۱۸ سال میباشند، در خیابان زندگی میکنند، خانواده ندارند و یا امکان دسترسی به خانواده برخی از آنها وجود ندارد و بازگشت آنها نیز به خانواده امکان دارد و خانواده نیز منتظر بازگشت آنها است و همینطور کودکانی که خانواده منتظر آنان نمی باشد (ملکی ۳:۱۳۸۵)
در تعریف دیگر، کودکان و نوجوانان خیابانی کسانی هستند که بنا به دلایل مختلف اعم از عوامل فردی، خانوادگی و اجتماعی جهت تامین حیات و بقاء خود و یا خانواده شان از خانه و خانواده بیرون آمده اند و به سطوح شهر و ترجیحاً خیابانها و پارکها و ……جهت کار و زندگی روی آورده اند که برخی از آنها به شکل های مختلف در ارتباط یا فاقد ارتباط با خانواده خویش میباشند (همان ۵)
بر اساس تعریفی دیگر کودکان کار و خیابان در ۲ گروه اصلی زیر تقسیم می شوند:
۱-کودکان خیابانی یا در خیابان (children on the street ): کودکان شاغل در خیابان اند. این کودکان از خانواده های کم درآمد و پرجمعیت آمده اند و علت بودن آنها در خیابان کسب درآمد است. در این کودکان احساس تعلق و ارتباط با خانواده وجود دارد اما میزان این ارتباط متفاوت است و ممکن است روزانه تا چند بار در سال باشد. برخی از این کودکان به مدرسه می روند هر چند ممکن است در فضای روابط درون خیابان، درگیر مشکلاتی مانند مصرف موا مخدر و رفتارهای خلاف قانون شوند اما به طور کلی رفتارها ی مجرمانه محدودی دارند این گروه اکثریت کودکان خیابانی را تشکیل می دهند.
۲-کودکان خیابان (children of the street) کودکان خیابان، گروه کوچکتری از کودکان خیابانی را تشکیل مید هند اما مشکلات آنها نسبت به گروه اول بسیار پیچیده تر است. برای این گروه از کودکان، خیابان به منزله خانه است. آنها در خیابان در پی سرپناه و غذا هستند و دیگر افراد خیابانی برای آنها حکم خانواده را پیدا کرده اند. این کودکان با مدرسه بیگانه اند. برخی از آنها به صورت غیر قانونی زندگی می کنند و ممکن است در شرایط نا امن قربانی آزارهای جسمی و جنسی شوند.(شاوردی،۱۳۸۳ ،۲۱)
در این جریان، هر روز شاهد کودکان ییشتری هستیم که در خیابانها گدایی میکنند و به کارهای پست و غیر قانونی می پردازند، مورد آزار و سوء استفاده قرار می گیرند که صرفاً بعضی از آنها اعلام و آشکار می گردد و بسیاری دیگر مکتوم و پوشیده باقی می ماند در حالیکه این پدیده به گونه ای آشکار در حال رشد و به بسیاری از بی نظمی های اجتماعی، بیماری های فردی، رفتارهای نامناسب، ناهنجاریهای اجتماعی و نظایر آن منجر شده و می شود واین دورتسلسل همچنان ادامه پیدا میکند، کودکان خیابانی قربانی شرایط نامساعد خانوادگی و اجتماعی، اقتصادی جامعه اند. بزه دیده گی این کودکان ابعاد بسیار وخیم و گسترده ای دارد مانند خرید و فروش این کودکان سوء استفاده جنسی، اعمال خشونت آمیز، آزار جنسی یا روانی و قتل…
اصولاً وجود کودکان خیابانی در جامعه نشان دهنده این است که جامعه حال کارکردی خود را از دست داده است. جامعه کارکردی جامعه است که تمام بخش های آن با هماهنگی کار کند و منظور از جامعه غیر کارکردی، آن است که یک یا چند بخش آن البته از لحاظ ساخت اجتماعی مورد نظر  بدرستی و با هماهنگی سایر بخش ها کار نکند. زمانی که بخشهایی از جامعه دچار حالت عدم کارکرد صحیح و تعادل در بسیاری از بخشهای اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی و جمعیتی به وضوح و فراوانی به چشم می خورد و می تواند منجر به ظهور انواع آسیب های اجتماعی از جمله کودکان خیابان شود.
پدیده کودکان کاروخیابان که چندسالی است درشهرستان کوهدشت بوجودآمده وروزبروزدرحال افزایش است و اگر امروز اقدامی اساسی برای آنها صورت نگیرد علاوه بر آسیبهایی که درحال حاضر ایجاد نموده در آینده ای نه چندان دور به عنوان یک معضل اساسی در سطح شهر رخ می نمایاند.
با توجه به اینکه مسئله کودکان کار خیابان  یکی از موضوعات جامعه هدف اورژانس اجتماعی بهزیستی میباشد که باتوجه به بررسی وضعیت آنها  از قبیل شناسایی، بازدید منزل، مصاحبه با خانواده آنها چنین برآورد گردیده که اکثریت آنها ساکن مناطق حاشیه ای بوده  افرادی بد سرپرست، بدون سرپرست و یا  دارای سرپرست از کار افتاده میباشد، از نظروضعیت  بهداشت در سطح بسیار پایینی قرار دارند و بیشتر آنها دچار سوء تغذیه هستند (بطوریکه حتی درآمد روزانه آنها صرف یک میان وعده برای آنها نمیباشد) و نوع برخورد اجتماعی و تکیه کلامهای بکار گرفته شده توسط این کودکان مشخص میسازد که ادبیات بکار گرفته شده در حد سنشان نمییباشد و سعی میکنند ادای افراد بزرگسال را در بیاروند و همچنین خانواده آنان تمایل زیادی به کار کودکان داشته و از آن به عنوان یک منبع درآمد عمده یاد میکنند از نظر آموزشی اغلب آنان ترک تحصیل نموده و و یا رفتن به مدرسه هیچ گونه خروجی آموزشی مفیدی برای آنان ندارد.
عواقب کار کودکان:
با توجه به عدم حمایت خانواده و نظارت بر این کودکان آسیب پذیری آنان نسبت به همسالان بسیار بالا بوده و به علت حضور مداوم در خیابان شناسایی آنها توسط افراد سودجو (قاچاقچیان مواد مخدر، سارقین حرفه ای، افراد کودک آزار) به آسانی صورت گرفته و به راحتی در دام این افراد قرار میگیرند.با توجه به اینکه روز به روز شمار آنان افزایش یافته  و بیشتر آنان در سن نوجوانی  میباشند و برای دهه های بعدی این افراد به سن بزرگسالی می رسند بخاطر شرایط زندگی و موارد ذکر شده بدون شک از نظر جسمی و روانی در سلامت کامل نمیباشند و نه تنها خود دچار آسیب گردیده و بلکه باعث آسیب پذیری سایر افراد نیز میگردند.
پیشنهادات:
بر کسی پوشیده  نیست که هر گونه اقدامی جهت  بهبود شرایط جامعه همت همه نهادهای دولتی (فرمانداری، شهرداری، اموزش و پرورش، بهزیستی…) و غیر دولتی و حتی عموم مردم را میطلبد و از سوی دیگر تجربه ثابت نموده  که  صرف جمع آوری این گونه افراد  تلاشی هزینه بر و بدون فایده است اما میتوان  با اختصاص دادن مکان مناسبی (جهت کار کودکان) که نظارت کافی در آن وجود داشته باشد هم ساماندهی بهتری در زمینه کار کودکان  انجام داد تا ضمن جمع آوری آنان از سطح شهر و ساماندهی مناسب و همچنین استعداد یابی و آموزش توسط نهادهای آموزشی و فرهنگی هدایت آنان جهت ورود به بازار کار در سن جوانی بصورت صحیح صورت گیرد که بدون شک کاهش عمده آسیب های اجتماعی را در پی دارد توضیح مفصل پیشنهاد مورد نظر در این مقال نمی گنجد و هدف عمده این نوشتار آگاه سازی و در واقع تلنگری به مسئولین امر و عموم مردم میباشد تا فتح بابی باشد در جهت توجه کار کودکان در سطح شهرستان کوهدشت که روز به روز در حال افزایش است. لازم به ذکر است که اورژانس اجتماعی تحت نظارت اداره بهزیستی دغدغه آسیب های اجتماعی را دارد و جامعه هدف آن که خدمت رسانی به آنان خصورت میگیرد شامل موارد ذیل میباشد.
۱- افراد در معرض آسیب و آسیب دیده  اجتماعی از قبیل:
۱- همسرآزاری
۲- کودک آزاری
۳- زوجین متقاضی طلاق
۴- کودکان کار و خیابان
۵- زنان آسیب دیده اجتماعی
۶- دختران فراری
۷- افراد دارای اختلال هویت جنسی
۸- افرادی که اقدام به خودکشی کرده اند
۹- افراد دارای اختلاف خانوادگی حاد و سایر موارد که در شرایط بحرانی قرار گرفته اند.

تلفن: ۱۲۳

گرد آورنده: کارشناسان  اورژانس اجتماعی  بهزیستی شهرستان کوهدشت

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط