سرخط خبرها
امروز: یکشنبه, ۲۶ آذر , ۱۳۹۶ | ۱۱:۲۷:۴۷آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ ،‌ ۰۹:۴۷
۲۹ تیر ۱۳۹۶در ۱۲:۳۵ ب.ظ تعداد بازدید: 555 بازدید کد خبر:67799 چاپ خبر

مشروح نشست خبری مدیرکل بهزیستی لرستان+تصاویر

0

نشست خبری دکتر اسداله حیدری مدیرکل بهزیستی لرستان چند روز پس از نشست علمی تخصصی مدیران ارشد بهزیستی سراسر کشور در خرم آباد، با حضور اصحاب رسانه در سالن کنفرانس مجلل کاسیت اداره کل بهزیستی لرستان برگزار شد. به گزارش خبرنگار کشکان، سالن کنفرانس کاسیت در کنار سالن مجهز اجتماعات اداره کل بهزیستی لرستان دو […]

نشست خبری دکتر اسداله حیدری مدیرکل بهزیستی لرستان چند روز پس از نشست علمی تخصصی مدیران ارشد بهزیستی سراسر کشور در خرم آباد، با حضور اصحاب رسانه در سالن کنفرانس مجلل کاسیت اداره کل بهزیستی لرستان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار کشکان، سالن کنفرانس کاسیت در کنار سالن مجهز اجتماعات اداره کل بهزیستی لرستان دو پروژه ای بودند که با جذب اعتبارات کلان توسط مدیرکل بهزیستی لرستان به منظور برگزاری نشست مدیران ارشد بهزیستی کشور ظرف مدت یک ماه توسط پیمانکاران بومی احداث شده و به بهره برداری رسیدند.

دکتر حیدری در ابتدای این نشست که به مناسبت هفته ی بهزیستی برگزار شد، به ارائه گزارش کوتاهی از عملکرد اداره کل بهزیستی لرستان و روند برگزاری نشست مدیران ارشد بهزیستی کشور در خرم آباد با حضور وزیر کار، ریاست سازمان بهزیستی کشور، مقامات کشوری و استانی پرداخت.

حیدری در خصوص اقدامات بهزیستی لرستان برای جامعه سالمندان گفت: حضور سالمندان در خانواده ها و جلوگیری از خروج آن ها از این کانون گرم مسأله ای مؤثرتر و مفیدتر است. در دو شهرستان استان طرح مراقبت از سالمندان در منزل اجرا شده است که همین موضوع موجب کاهش بداخلاقی ها و تخلفات در مراکز نگهداری از سالمندان می شود. این مراکز عمدتاً توسط بخش خصوصی اداره می شوند و بهزیستی نقش نظارتی دارد. همین شیوه در مورد مراکز نگهداری از معلولین نیز رعایت می شود و بهزیستی به آن ها یارانه داده و بر کارشان نظارت می کند. مرکز فرزانگان با مجوز سازمان بهزیستی توسط خود سالمندان ایجاد شده است.

دکتر حیدری ادامه داد: در حال حاضر از نظر خدمات دهی به سالمندان استان چهارم کشور هستیم و تنها استانی هستیم که نیازسنجی سالمندان را از زبان خودشان انجام داده ایم.

مدیرکل بهزیستی لرستان افزود: میانگین امید به زندگی در لرستان، در مردان ۷۲ سال و در زنان ۷۳ سال است که پیرترین شهرستان بروجرد و جوان ترین کوهدشت است.

وی اظهار داشت: ۱۰ درصد جامعه ما سالمندان هستند که بروجرد و ازنا با ۱۲ درصد بیشترین و کوهدشت کمترین سالمند را دارد که البته در این شهرستان نیز در حال رشد است که از نظر کارشناسان یکی از شاخص های توسعه رفاه است.

حیدری در ارتباط با مسکن مددجویان بهزیستی لرستان بیان داشت: ۳۷۰۰ واحد مسکونی تا کنون تحویل جامعه هدف داده شده است و در حال حاضر ۱۷۰ خانواده دو معلولی در استان وجود دارند که ما هنوز نتوانسته اند صاحب مسکن شوند. سیاست های دولت در خصوص مسکن مددجویان به صورت پرداخت ودیعه، اجاره و اجاره به شرط تملیک تغییر کرده است.

وی اظهار داشت: در سال ۹۵، ۵۰۰ هزار نفر خدمت برای پیشگیری از آسیب ها و معلولیت ها داشته ایم که یک رکورد است و در تمام حوزه ها بیش از ۳۰ درصد افزایش خدمات داشته ایم.

دکتر حیدری گفت: در حال حاضر استان هفدهم کشور در زمینه طلاق هستیم و در هفته قوه قضائیه توافقنامه خوبی با ریاست کل دادگستری لرستان امضا نمودیم که مطابق آن تمام دعاوی خانواده قبل از طرح در دادگستری به مراکز مشاوره بهزیستی ارجاع داده شوند. این مراکز در تمام شهرستان های استان وجود دارند.

وی ادامه داد: صدا و سیمای مرکز استان مطابق قانون باید ۲ ساعت در هفته را به برنامه های بهزیستی لرستان اختصاص دهد. مسائل اجتماعی با عملکرد یک دستگاه حل نمی شوند و دستگاه های فرهنگی نیز باید در این زمینه فعال باشند.

مدیرکل بهزیستی لرستان بیان داشت: تعداد کودکان بدسرپرست ناشی از اعتیاد والدین متأسفانه در استان در حال افزایش است که با حکم قضایی تحویل امین موقت می شوند. در کنار این مسأله به علت تسهیل قوانین فرزندخواندگی با کاهش ۵۰ درصدی نگهداری کودکان در مراکز بهزیستی مواجه هستیم. ما اطلاعات این کودکان را در اختیار استان های مختلف قرار داده ایم که خوشبختانه خانواده های خوبی برای بسیاری از آن ها پیدا شده و می شود.

حیدری در خصوص وضعیت کودکان کار در لرستان گفت: در حال حاضر ۶۰۰ کودک کار و خیابانی در استان داریم. از سال گذشته سه مرکز برای ساماندهی این کودکان ایجاد کرده ایم. ما مبلغی معادل ۳۷۰ هزار تومان (سال ۹۵) به خانواده این کودکان  می دهیم تا از خروج آن ها از منزل جلوگیری کنند. در این خصوص یک مرکز نیز به زودی در شهرستان کوهدشت ایجاد می شود.

دکتر حیدری در ارتباط با تسهیلات اشتغال زایی بهزیستی لرستان در سال جدید بیان داشت: ۲۶ میلیارد تومان معادل سه برابر اعتبار سال گذشته تسهیلات ارزان قیمت ۴ درصد به مددجویان واجد شرایط در سال پیش رو پرداخت می شود.

وی افزود: راه های ایجاد شغل در تعاریف سازمانی زیاد است و یک نوع آن پرداخت ۳۰۰ هزار تومان از حق بیمه کارگران مددجو به کارفرمایان است.

حیدری ادامه داد: در سال ۹۶ استان چهارم کشور در زمینه ایجاد شغل بوده ایم و در سال ۹۵ نیز جزو استان های برتر کشور در این خصوص هستیم. در سال ۹۵ موفق به ایجاد ۱۷۶۵ شغل از انواع مختلف شدیم که خود یک رکورد در تاریخ بهزیستی لرستان بود.

دکتر حیدری در خصوص وضعیت اورژانس هاس اجتماعی بهزیستی لرستان گفت: به جز رومشکان به دلیل نرم پایین جمعیتی تمام شهرستان های استان دارای اورژانس اجتماعی هستند. هر اورژانس اجتماعی ۱۵ شغل ایجاد می کند که از طریق برگزاری مصاحبه و آزمون از بین افراد متخصص جذب می شوند.

حیدری بیان داشت: دو مرکز جامع خدمات بهزیستی در شهرستان های دوره و کوهدشت ایجاد می شوند و طرح CBR شهری هم اکنون در کوهدشت در حال اجراست. همچنین در ۲۸۰۰ روستای شناخته شده لرستان حضور فعال داریم و معلولین را شناسایی کرده ایم.

دکتر حیدری افزود: بهزیستی لرستان ۷۰۰ کارمند و بیش از ۴ هزار نفر نیروی همکار بخش خصوصی دارد.

وی اظهار داشت: در زمینه توانمندسازی ۳۰۰ درصد رشد اعتبارات داشته ایم و توانستیم به کمک مسکن، اشتغال و… رتبه ۲ کشور را در زمینه توانمندسازی کسب کنیم.

حیدری در خصوص افراد دچار اختلال جنسیتی در استان گفت: مرکز ساماندهی افراد دچار اختلال جنسیتی را در خرم آباد ایجاد کرده ایم و این افراد در یک کارگاه در حال آموزش و یادگیری حرفه های مختلف هستند. این افراد بیمار هستند و جامعه باید با آن ها به عنوان منحرف جنسی برخورد نکند. در همین ارتباط سازمان بهزیستی هزینه های تغییر جنسیت این افراد را پرداخت می کند.

مدیرکل بهزیستی لرستان در بحث مناسب سازی اظهار داشت: بهزیستی لرستان تندیس ملی مناسب سازی را دریافت کرده است و اقدامات فراوان و خوبی در این زمینه صورت گرفته است اگرچه هنوز جای کار بسیار است. به عنوان مثال در خرم آباد ۲۳ هزار متر مربع مناسب سازی داشته ایم و اکثریت پارک ها مناسب سازی شده اند. همچنین در ازنا تمام پارک ها مناسب سازی شده و در کوهدشت نیز یک خیابان ساماندهی شده است. مناسب سازی منحصر در معلولین نیست و سالمندان، جانبازان و زنان باردار را نیز در بر می گیرد.

حیدری ادامه داد: کمیته های مناسب سازی در سطح استان هر سه ماه یک بار تشکیل جلسه می دهند و سازمان بهزیستی در طرح شهید رجایی (ارزیابی عملکرد دستگاه های اجرایی) ۲۰ امتیاز مربوط به مناسب سازی را در نظر می گیرد.

دکتر حیدری در خصوص مهدهای کودک استان اظهار داشت: مهد کودک ها غیرانتفاعی هستند و در سطح استان ۱۵ هزار بچه مهدکودکی داریم.

وی افزود: در حاشیه ها به کودکان یک وعده غذای گرم و آموزش رایگان می دهیم و همین کار در روستاها نیز صورت می گیرد. حیدری تعداد مهدهای استان را ۱۸۰ مهد روستایی و ۹۹ مهدکودک شهری برشمرد.

دکتر حیدری با بیان اینکه تصادفات و پرت از ارتفاع بیشترین عامل ضایعات نخاعی هستند بیان داشت: افراد در نوبت خدمات بهزیستی همه ی خدمات بهزیستی را دریافت می کنند و فقط مستمری دریافت نمی کنند که گاه خدماتی که به آن ها داده می شود بیش از افراد تحت پوشش است.

اسداله حیدری در خصوص وضعیت حجاب در بین کارکنان بهزیستی لرستان گفت: سال گذشته در سطح استان و کشور رتبه برتر عفاف و حجاب را کسب کرده ایم.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار کشکان در خصوص عدم تخصیص سهمیه ۳ درصد استخدامی معلولین در آزمون های استخدامی اظهار داشت: متأسفانه با اینکه این موضوع قانون مصوب مجلس است در بسیاری از آزمون ها به ویژه دستگاه هایی که سلامت جسمی شرط است رعایت نمی شود و ما نیز علی رغم پیگیری لازم چون فاقد اهرم قانونی و ضمانت اجرا هستیم در مواردی موفق به استیفای حقوق معلوین نمی شویم. سال گذشته در آزمون استخدامی آموزش و پرورش موفق شدیم سه نفر جذب معلول داشته باشیم.

مدیرکل بهزیستی لرستان در خصوص جمع آوری متکدیان از سطح شهرها گفت: بهزیستی متولی مستقیم تکدی گری نیست. با این وجود یک ساختمان را در اختیار شهرداری قرار دادیم. نیروی انتظامی و شهرداری باید متکدیان را جمع آوری کنند و بهزیستی و سایر دستگاه های مرتبط مانند دانشگاه علوم پزشکی نیز حضور پیدا کند.

 

تصاویر سالن کنفرانس کاسیت و سالن اجتماعات بهزیستی لرستان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

  1. اول نقد دوم تحسین ضمن خسته نباشیدبه شمااقای حیدری بزرگوارفرمایش کرده اید به خانواده کودکان کارماهانه مبلغی پرداخت می کنیدتاازکارکردن انهاجلوگیری شوداین سخنتان جای نقدفراوان داردچراکه انچه که بدیهی به نظرمی رسد این است که پرداخت,پول مستقیم هیچگاه نمی تواند از این کارجلوگیری کندحتماراههای بهتری هم هست وامادرموردبرگزاری نشست روسای بهزیستی درلرستان وکسب رتبه های برترحقیقتا دست حضرتعالی ومجموعه بهزیستی رابایدخیلی محکم فشردچراکه بهزیستی این استان رامتحول کردید.( روزپنجشنبه بودکه طبق معمول هرهفته خسته ازهیاهوی شهربه سراب هنام رفتم جایی دنج وفوق العاده خوش اب وهوادرحدفاصل خرم ابادوالشتراست.انجامهمانخانه ای داردکه باصاحبش دوستی دارم نزدیک غروب بودکه رسیدم وقتی واردانجاشدم دوستم مشغول شستن ظرف وظروفی بودکه تعدادزیادشان نشان می دادمهمانان زیادی داشته است پس ازاحواپرسی وکمی مزاح درموردظرف شستنش گفت که وزیررفاه ودیگرمهمانان بهزیستی نهارراانجاخورده اندوخیلی ازمهمانان ومدیران گفته اندکه حتمابه همراه خانواده به انجاخواهندامد می گفت هزینه نهارشان درانجاخیلی کمترازرستوران های شهربوده امادرعوض همه ازخنکی هوای انجادراوج گرمای ظهراستقبال کرده اند واین مکان دیدنی راشناخته اندوحتماسفیران خوبی برای این منطقه خواهندشد

    [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط