سرخط خبرها
امروز: یکشنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۶ | ۰۰:۴۶:۱۰آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۰۹ خرداد ۱۳۹۶در ۸:۱۸ ق.ظ تعداد بازدید: 1,376 بازدید کد خبر:66994 چاپ خبر

وحدت برای شکست! اصلاح‌طلبان کوهدشت به کجا می‌روند؟

0

رضا بهرامی

در این میان، چه توجیهی برای خودسریِ تام و تمام در وزن‌دهیِ بودار و غیرواقعی به افراد وجود دارد؟ آیا دمیدن بیش از حد به بادکنک‌هایِ با ظرفیتِ مشخص، نتیجه‌ای جز ترکیدنِ سریع آن‌ها خواهد داشت؟

رضا بهرامی: انتخابات شورای شهر پنجم همزمان با سراسر کشور در آخرین جمعه‌ی اردی‌بهشت ماه در کوهدشت نیز برگزار شد و همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، اکثریت قاطع کرسی‌های شورای ۷ نفره‌ی چهارمین شهر پرجمعیت استان لرستان در اختیار چهره‌های نزدیک به نماینده‌ی فعلی شهرستان در بهارستان قرار گرفت. در این رابطه، ذکر نکات اجمالی زیر، ضروری به نظر می‌رسد.

وابستگی اکثریت قاطع عوامل اجرا و نظارت بر انتخابات به نماینده‌ی شهرستان و تخلفات گسترده‌ای که در روز انتخابات رخ داد، بار دیگر ثابت نمود که روند خطرناک تبدیل “انتخابات” به “انتصابات” در کوهدشت به صورت تدریجی و تکاملی در حال نضج یافتن است و اگر فکری عاجل به حال آن نشود، دور نباشد روزی که مردم در کوهدشت برای همیشه با صندوق‌های اخذ رای قهر کنند.

کوتاه بودن دست اصلاح طلبان از ابزار نظارت و اجرای انتخابات، چونان پاشنه‌ی آشیلی است که در ادوار گذشته نقش پررنگی در شکست‌های جریان اصلاحات ایفا نموده است. دنیایِ ماکیاولیستی سیاست اقتضا می کند که کنش گران سیاسی برای هر عملی، عکس‌العمل مناسب را در نظر داشته باشند. این درست که رقیب از هر ابزاری برای اثرگذاری بر نتایج انتخابات بهره می‌برد اما پرسش اصلی اینجاست که ما کجایِ داستان ایستاده‌ایم؟ وظیفه‌ی ما در قبال آن سیلِ عظیم مردمی که دعوت‌ ما را برای حضور در پای صندوق‌های رای را اجابت می‌کنند، چیست؟ آیا ناجوان‌مردیِ رقیب، وظیفه‌ی حراست از آرا را از دوش ما برمی‌دارد؟ آیا بی‌عملیِ پیشاانتخاباتی و گلایه‌هایِ نخ‌نما‌شده‌ی پساانتخاباتی پاسخی درخور به بدنه‌ی اجتماعی رای‌دهنده به اصلاحات در کوهدشت خواهد بود؟ و اصولاً تا به کِی باید بنالیم که فلانی رای‌مان را به تاراج برد و حق‌مان را پایمال نمود؟

بزرگان اصلاحات با این تصور اشتباه که ۲۹ اردی‌بهشت، هفت اسفند دیگری خواهد بود، پا به عرصه‌ی انتخابات نهادند اما به دلایل مختلف از جمله: تفاوت در ماهیت انتخابات مجلس و شورا، عدم اختصاص زمان و انرژی کافی از سوی لیدرهای جریان اصلاحات برای شناساندن لیست به مردم و البته زمزمه‌هایِ فراوان مبنی بر دخالت‌های مشکوک در بستن لیست، شکست سنگین اصلاح‌طلبان را رقم زد. به عبارت دیگر، ۱+۷ تقلید ناشیانه ای از ۱+۶ بود و برخلاف ۷ اسفند که آورده‌ی پرارزشی برای جریان به همراه آورد، این دومی هزینه‌های زیادی به جریان تحمیل نمود. با وجود حجم پرشماری از پرسش های بی پاسخ حول نحوه‌ی شکل‌گیری ۱+۷ اما در اینکه دست یافتن به “وحدت” موفقیت بزرگی تلقی می شود، نباید کم‌ترین تردیدی به خود راه داد. با این حال، آیا نباید وحدتی که به تمام مراحل آن اشکالات اساسی وارد است، به سختی شکل می‌گیرد و البته سرانجام هم به شکست می‌انجامد را مستوجب کند و کاو عمیق و بی‌رحمانه دانست؟

باید پذیرفت که نتیجه‌ی کار غیرتشکیلاتی و مبتنی بر رقابت فرسایشی با رقیب و بازی کردن در زمین حریف، حتا با وجود پیروزی‌هایِ کم‌رنگِ مقطعی، نهایتاً چیزی جز شکست نخواهد بود. علاوه بر این، برای چندمین بار تکرار می شود که عدم حضورِ لیدرِ کاریزماتیکِ مقیم که از پسِ دنیای غامض سیاستِ کوهدشت برآمده و بتواند علَم وحدت واقعی را میان کنش گران سیاسی اصلاح طلب شهرستان برافرازد، سخت احساس می شود. در این میان، نباید ساده‌دلانه ردای رهبری جریان را بر تن آن دسته از متوهّمان سیاسی نمود که در بهترین حالت جزو نیروهای غیرتشکیلاتی و درجه چندم اصلاحات به شمار می‌آیند و در میان افکار عمومی جامعه از محبوبیت چندانی برخوردار نبوده و از ایجاد انسجام و وحدت در اردوگاه اصلاحات سخت ناتوان هستند. در همین راستا، باید پرسید آیا شکست سنگین جریان مدعیِ نمایندگیِ دولت تدبیر و امید در انتخابات شورای شهر آن هم در حالی که دکتر روحانی با آرایی قاطع در شهرستان به پیروزی دست می یابد، دلیلی جز بی سَر ماندنِ جریان اصلاحات در کوهدشت و به بیراهه رفتنِ اصلاح طلبان در سیاست‌های محلی دارد؟ در این میان، چه توجیهی برای خودسریِ تام و تمام در وزن‌دهیِ بودار و غیرواقعی به افراد وجود دارد؟ آیا دمیدن بیش از حد به بادکنک‌هایِ با ظرفیتِ مشخص، نتیجه‌ای جز ترکیدنِ سریع آن‌ها خواهد داشت؟

ناگفته پیداست که همراهی افکار عمومی با جریان‌ها حد و مرز مشخصی دارد و حتا به شرط اصالت نحله، نمی توان ساده‌لوحانه همراهی مردم با جریان‌هایِ همیشه بازنده را تحت هر شرایطی متوقع بود. همانگونه که افول جریان‌های اصیل، تدریجی خواهد بود اما از طرف دیگر، احیاء آن‌ها نیز مستلزم صرف زمان و هزینه‌های سنگینی خواهد بود. با این اوصاف، باید پرسید آیا هنوز زمان آسیب‌شناسی فرا نرسیده است؟

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. دکتر جان با نظر شما موافقم که اصلاحات در کوهدشت مثل یک تن بی سر هست. ضمن احترام به استاد عزیزم محمد آزادبخت باید گفت که ایشان برای این کار ساخته نشدن و تلاش آقای مومنی برای باد کردن ایشان بی نتیجه هست.

  [پاسخ]

 2. خیلی خوشحالیم که دوباره می نویسید دکتر زرین قلم. به همین زبون روزه قسم آقای فرج مومنی اگر سیاستهاش رو به این شکل ادامه بده اصلاحات رو در کوهدشت به ورطه نابودی خواهد کشاند. از اسفند ۹۴ داری آزادبخت رو باد میکنی و خودتم میدونی که هیچ نتیجه ای نداره.

  [پاسخ]

 3. انتظار دارید کسی که در مدت ۳۰ سال نتونسته پیشرفت سیاسی داشته باشه الان پیشرفت کنه؟ زهی خیال باطل. آزادبخت به جایی نمیرسه و حتی اصلاحات رو هم به باد میده. در مورد جناح های سیاسی کوهدشت هم بگم که از چپ تا راست همه فکر جیبشون هستن نه مردم بیچاره.

  [پاسخ]

 4. متوهم رو عالی اومدی دکتر. طرف فکر میکنه واقعا نماینده کوهدشته. همون بهتر هم که آزادبخت نماینده نشد.

  [پاسخ]

 5. قطعا اگه نیروهای ارزشی از طرف اصلاح طلبان کاندیدا می شد نتیجه طوری دیگه رقم میخورد.مطمئن باشید عدم مقابله و واکنش نسبت به اصلاح طلبان رد صلاحیت شده نیز دلیل بر بی کفایتی همون افراد بود چرا که اگه افراد ارزشی و توانمند معرفی شده بود ارزش تلاش وحمایت از طرف اصلاح طلبان جهت تایید آنها صورت می گرفت در صورتیکه واکنش سرد آنان نشان داد که نسبت به رد آنان تا حدی خشنودم هستن واگرم تایید شده بودن رایی در حد هزار یا کمتر داشتن.لذا برا نمایندگی و شورای شهر افرادی ارزشی،توانمند و با سبقه اجرایی موفق در مدیریت لازمه نه باری به هر جهت….

  [پاسخ]

  شرق در :

  و باز هم قصه ی تلخ شمارش اراء در کوهدشت …
  بعد از بهارستانی شدن نماینده ی اصولگرای این شهر در اسفند ۹۴، اصلاح طلبان کوله بار خود را بستند و رفتن را به ماندن ترجیح دادنند تا جایی که نماینده ی فعلی، شورای شهر را هم از آن خود کرد و دومین شکست اصلاح طلبان رقم خورد.
  دلیل این شکست را کم رنگ بودن سواد اصلاح طلبی و نبودن فرد دلسوز و کارکشته در این میدان می دانم.
  به امید روزی که با آگاه و بیدار شدن مردمانِ این دیار مظلوم ، کوهدشت کوچک همانند ایران بزرگ پیروزی اصلاحات را جشن بگیرد.

  [پاسخ]

 6. جناب بهرامی طرز بیانت جالب نیست خواستس بگی منم هستم یکی از عوامل باخت ۱+۷بیانیه حزب شما و خنجر کشیدن به لیست ازادبخت و مومنی بود ضمنا شما رو در ستاد روحانی ندیدیم

  [پاسخ]

 7. حق با شماست. مومنی از ۷ اسفند به بعد سعی کرد آزادبخت رو لیدر جناح چپ بکنه ولی آزادبخت نتونست از عهده بربیاد. آزادبخت ذاتا توانایی کار تشکیلاتی و سازماندهی کردن نیروها رو نداره. تصمیمات نسنجیده مومنی باعث شده همیشه از دوستی و ملکشاهی شکست بخوره.

  [پاسخ]

 8. آقایان به اصطلاح لیدر باید به مردم پاسخ بدهند. مردم آلت دست شما که نیستند. اول تشویق به رای دادن میکنند و بعد می گویند تقلب شد ای مردم و از صحنه فرار میکنند. این هم شد جواب؟ شما که عرضه محافظت از رای مردم را نداری به میدان نیا برادر تا مردم گرفتار نشوند. شکست پشت شکست.

  [پاسخ]

 9. عمو از چی ترسیدی البته شاید…؛ مثل اینکه اون توهمی که ازش میگی اول دچاره خودت شده

  [پاسخ]

 10. اقای بهرامی تخم نفاق نکار این لیست شروع فرهنگ سازی بود وبس توازسیاست چی میدونی

  [پاسخ]

 11. این انتخابات وزن واقعی جریان مومنی آزادبخت و اسفندیاری را مشخص کرد طیف منتسب به آقا دوستی دو نفر و طیف منتسب به آقا ملکشاهی اکثریت اعضا شورا را تشکیل میدهند حالا هیچ آزادبخت و مومنی هوار بزنند که اکثریت اصلاح طلبان کوهدشت هوادار آنها هستند بفرما

  [پاسخ]

 12. تنها لیست امیدی که در ایران شکست خورد همین باخت قاطعانه دوستان بود
  صمنا شکست سنگ ین در شوارهای شهر درب گنبد.کونانی.گراب و چغابل رو فراموش نکنیم
  اگه طرفدارن نماینده فعلی نبودن اقای روحانی هم رای نمی اورد.
  باید اضافه کنم ۵۴نفر از ۶۶نفر نمایندگان فرماندار و ۶۵نفر بازرسی از طرفداران لیست۷+۱بودن

  [پاسخ]

 13. حضرت آقا شما که اینقدر ادعا داری اگه نسخه ای داشتی چرا قبل از انتخابات ننوشتی همه اش >>قال دوما گرگ<< رو خوب بلدی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

 14. بهرامی عزیز، دلسوزان اصلاح طلب همین دغدغه شمارا دارند از اول انقلاب تاکنون سران به اصطلاح اصلاحات کوهدشت درهر انتخاباتی برنامه ریزی می کنند ودراین۳۸سال تنها۱۷ماه راهی مجلس شده اندلذا این شکستها تازگی نداردتااین اقایان باشند اش همان اش وکاسه همان کاسه .چاره نهایی اصلاح طلبان اینست ازهمین حالا بااین اقایان اتمام حجت کنندوبا خردجمعمی وهمفکری اصلاح طلبان استان ومرکزبرنامه ریزی شایسته ای اتخاذ نموده وتجربیات ناکام کذشته تکرار نگردد،ایا این درست است کوهدشت با این همه نیروی کارامدواصلاح طلب جزحسرت و تفرقه وعایدی نداشته باشد.

  [پاسخ]

 15. آیا این مقاله شروعی برای ترکاندن باد آزادبخت است که بعد از انتخابات در او دمیده شده است ؟ آیا اسم رمزی آست برای از دور خارج‌کردن او ؟ واقعا که لقب انحصار ِطلب برای آقاجان مومنی و اسفندیاری کاملا مناسب است

  [پاسخ]

 16. ملکشاهی را شما اصلاح طلبان نماینده کردید و به هیچ عنوان اصول گرا نیست . چون که خیلی از اصولگرایان ارزشی از آزادبخت حمایت کردند.

  [پاسخ]

 17. لیست درشهرسنتی وقبیله ای کوهدشت جواب نمیده خواستن امتحان کنن وفرهنگ سازی بشه همین دیگه بس کنید اینو ملت میدونن ورنه خود ازادبخت ومومنی هم میدونستن ولی هزینه کردن برا یه شروع

  [پاسخ]

 18. خجالت بکش عمو

  [پاسخ]

 19. سلام شخصی که خود رالیدر چپ می داندو چهره محبوب نشان می دهد و ازچپ می خواهد نماینده سازد دلسوز ما اصلاح طلبان نیست بلکه برای خودش ایت اله شده فتوا ی دروغ و بی اصل سیاسی می دهد و می خوهد افکار خودش را بر کرسی بنشاند برای ما ثابت شده در ادوار گذشته باعث شکست اصلاح طلبان شده و هر بار درانتخابات اراجیف می بافد و چون محبوبیتی ندار شکست می خورد و بعد هم کانال تقلب را باز می کند و این شخص دارای چند نفر که از نظر سیاسی مهره سوخته هستند دفاع می کند و در بین مردم نه تنها محبوبیت ندارند بلکه مورد نفرت هستند و تا این فرمول حاکم است همیشه شکست خورده هستیم

  [پاسخ]

 20. باهات موافقم جناب بهرامی ولی بدون که برای حرف حق در کوهدشت تره هم خورد نمیکنن.

  [پاسخ]

 21. فقط باید افسوس خورد به حال جریانی که خودسرانه عمل میکنه. اسم خودش رو هم گذاشته اصلاحطب. آیا اصلاحات اینه؟

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط