سرخط خبرها
امروز: یکشنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۶ | ۱۳:۴۳:۵۶آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۲۶ فروردین ۱۳۹۶در ۸:۵۸ ب.ظ تعداد بازدید: 537 بازدید کد خبر:66466 چاپ خبر

نامه سرگشاده تعدادی از مرغداران لرستان خطاب به ریاست محترم جمهوری/ به خاطر رضای خدا ما را از این آشفتگی و سرگردانی نجات دهید

0

بسمه تعالی حضور ارزشمند جناب دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران “سلام علیکم” احتراماً ضمن آرزوی توفیق برای کلیه خدمتکاران نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران اینجانبان امضاکنندگان ذیل، عده ای از مرغداران استان لرستان نسبت به بی تدبیری مدیران و مسئولین مرتبط با تولید مرغ گوشتی، ضمن گلایه شدید از دولت محترم، به علت […]

بسمه تعالی

حضور ارزشمند جناب دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم”

احتراماً ضمن آرزوی توفیق برای کلیه خدمتکاران نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران

اینجانبان امضاکنندگان ذیل، عده ای از مرغداران استان لرستان نسبت به بی تدبیری مدیران و مسئولین مرتبط با تولید مرغ گوشتی، ضمن گلایه شدید از دولت محترم، به علت بی توجهی به جامعه عزیز مرغداران کشور و به علت عدم ساماندهی و رسیدگی به وضعیت آنان، با تقدیم دلنوشته خود خطاب به شما، از سر نیاز و دردمندی، مشکلات این صنعت را بیان، امید است با درایت فکر اساسی برای این موضوع بنمایید چرا که ما مرغداران کار خود را ” دغداری” می نامیم تا مرغداری انشاءالله نام شما در صنعت مرغ و تولید به خاطر تصمیم و دستور اساسی که اتخاذ می فرمایید جاویدان خواهد ماند:

شرح دغدغه ها بدین شرح است”

۱-جناب رئیس جمهور علیرغم اینکه نام دولت حضرتعالی تدبیر و امید نامیده شده، متأسفانه در امر تولید و تولید و عرضه مرغ (که پروتئین سالم جامعه می باشد) بزرگترین بی تدبیری ها را در این زمینه شاهد بوده ایم- شما مثلاً برای یک واحد بیست هزار قطعه که با آورده نقدی یک میلیارد تومان هزینه شده است چقدر سود در نظر می گیرید؟ آیا روا میدارد دستان پینه بسته یک مرغدار و روح پریشان وی و خانواده هایشان بعد از سه ماه شب زنده داری و رنج با کیلویی هزار تومان زیر قیمت محصول خود را بفروشد تا مصرف کننده مرغ ارزان بخرد. جناب رئیس جمهور بسیار از مرغداران به خاطر این وضعیت ناعادلانه روان پریش و افسرده شده اند!

۲-چرا کسی صدای خرد شدن استخوان های مرغداران را نمی شنود- سود مرغدار در جیب عده ای دیگر است که اصلاً نمی دانند تولید یعنی چه؟ در طول سه سال گذشته بیشترین بی مهری ها نسبت به مرغداران صورت گرفته است.

۳ -جناب رئیس جمهور محترم، بی شک یقین داریم شما از وضعیت آشفته این صنف عظیم که جمعیت ده میلیونی کشور در آن از این راه ارتزاق می کنند بی اطلاع یا کم اطلاع هستید یا اطلاعات نادرست به شما داده می شود که مرغداران را رها نموده اید. جهت اطلاع و مزید استحضار عرض می شود در حدود ده میلیون نفر- شامل ۲۷ هزار واحد تولیدی که در هر واحد هشت نفر مشغول به کارند- بنادر- فروشندگان عمده دان- صنعت حمل و نقل- کشتارگاه ها- فروشندگان و خریداران کل و جز مرغ و شرکت های جوجه ریز- مرغ مادری ها- شرکت های تولیدکننده دان آماده- فروشندگان و تولیدکنندگان تجهیزات مرغداری و … به راحتی یک ششم جمعیت کشور از این راه امرار معاش می کنند- آیا خدا را خوش می آید اصل محصول که تولید مرغ است در بورس فروش نباشد ولی نهاده ها و تجهیزات مرتبط با آن در بورس باشد.

۴-به خاطر رضای خدا ما را از این آشفتگی و سرگردانی نجات دهید… فکر اساسی بنمایید، با تشکیبل کارگروهی که معتمد شما باشند قیمت تمام شده مرغ مشخص و سودی منطقی برای تولیدکننده- کشتارگاه و فروشنده در نظر بگیرید.

۵-بزرگترین ضربه را شرکت پشتیبانی امور دام- علیرغم وظیفه قانونی جهت حمایت از مرغدار- به مرغداران می زند صرفاً ” بدنیال منابع خویش است اما ما مرغداران نمی دانیم کار پشتیبانی چیست؟ فقط اطلاع داریم که به صورت دستوری و بدون کارشناسی قیمت تمام شده مرغ، قیمتی را تعیین و با کمک ایادی خویش در میدان بهمن قیمت مرغ را شکسته سپس به پر شدن انبارهای خود اقدام می نماید. آیا پشتیبانی وظیفه ارزان کردن مرغ را دارد یا روان سازی چرخه تولید؟! پشتیبانی مرغ را ۶۵۰۰ تا ۶۸۰۰ می خرد و به قیمت ۴۵۰۰ میفروشد. آیا این حمایت از تولید است؟ این دو هزار تومان از جیب چه کسی پرداخت می شود؟ شما همین وضعیت را برای صنعت خودرو در نظر بگیرید مثلاً دولت سمند را سی میلیون بخرد بعد در بازار به قیمت بیست میلیون تومان بفروشد شما این عمل را حمایت از تولید می دانید؟ چرا پشتیبانی مرغ جمع آوری شده را بخاطر حمایت از تولید صادر نمی کند؟ چرا امور را به انجمن ها و تعاونی ها واگذار نمی کند؟

۶-در این غوغاسالاری و هیاهوی بازار همه بفکر خویش هستند- همه بدنبال ضربه به مرغدار هستند، سایر نهادهای مرتبط نیز بی انگیزه شده اند مثلاً دامپزشکی کشور کوچکترین نظارتی بر کیفیت و قیمت داروها و واکسن ندارد. هم اینک شرکت هایی داریم که به داروخانه ها ۷۰ درصد پورسانت می دهند تا دارویشان را به مرغدار بدبخت بدهد. در این میان نیز جهت ضربه زدن به مرغدار بحث هورمون را بصورت شیاع از مکان های غیررسمی مطرح و باعث تزلزل در مصرف می شوند.

۷- دیگر نهاد رها شده صندوق بیمه محصولات کشاورزی است که کوچکترین حمایتی نمی کند حق بیمه گزاف می گیرند آنوقت بجای پرداخت قیمت روز می گویند ما غرامت می دهیم اخیراً نیز مبلغ بیمه را ۶۰۰ درصد افزایش داده اند. هم اکنون نیز بیش از یکسال است خبری از پرداخت به علت عدم پرداخت سهم دولت نیست.

۸-جناب رئیس جمهور، در سال ۱۳۸۹ ذرت کیلویی ۲۰۰ تومان و سویا ۴۰۰ و جوجه قطعه ای حدود ۵۰۰ تومان بود قیمت مرغ هم حدود ۲۳۰۰ بود الان تمام اقلام و نهاده های تولید چهاربرابر شده ولی قیمت مرغ ۴۰۰۰ تومان است. آیا این عدالت است؟! اگر واقعاً بفکر مصرف کننده هستید ما هم قبول داریم از طرفی منافع تولید کننده را لحاظ کنید. آیا خبر دارید در تمام دنیا قیمت مرغ یک دوم قیمت گوشت قرمز است؟

۹-بحث یارانه تولید چه شد؟ در سال ۸۹ با یک میلیون تومان سوخت یک واحد بیست هزار قطعه ای تأمین می شد حال با بیست میلیون تومان هزینه اداره می شود، این ما به التفاوت را چه کسی باید بدهد؟

۱۰-مگر نه این است که در هر ماه تورم داریم آیا مرغ شامل این تورم نمی شود؟ همه چیز هم که گران شد چرا قیمت مرغ همان است؟ ذرت در تابستان ۹۵ از کیلویی ۶۷۰ تا مرز ۱۲۰۰ رفت ولی هیچگاه مسئولین نیامدند صادقانه به مردم بگویند ذرت که ماده اولیه پرورش مرغ است قیمت آن دو برابر شده است. و علت افزایش قیمت مرغ گرانی نهاده هاست. در این بلبشوی بازار به یکباره قیمت جوجه هم دو برابر شد.

۱۱-آیا خبر از قیمت جهانی ذرت و سویا دارید؟ چرا اجازه می دهید دوبرابر قیمت جهانی وارد بازار شود و ادعا می شود قیمت تمام شده خوب است و قیمت مرغ عالی است. شما را به خدا دستور جدی صادر کنید تا بسیاری از رازها و حقایق برای شما مشخص گردد. چرا واردات آن در دست عده ­ای خاص است و به خود تشکل ها و تعاونی مرغداران واگذار نمی شود؟

علی ای حال استدعا داریم در زمینه­ های ذیل دستور جدی و فوری صادر تا هزاران خانواده را از بدبختی و فلاکت نجات دهید:

-نظارت جدی بر عملکرد پشتیبانی امور دام و در صورت صلاحدید حذف آن

-تعیین قیمت کارشناسی مرغ در حد کف و سقف آن

-تعیین حداقل سود برای مرغدار- کشتارگاه و فروشندگان عمده و جزء

-اختصاص بانک عامل برای صنعت مرغداری

-پرداخت سود تسهیلات مرغداری در سه سال اخیر و استمهال دیون

-کاهش سود تسهیلات واحدهای تولیدی به زیر ده درصد

-واگذاری بحث واردات نهادها به تعاونی های مرغداران

-پی گیری بحث صادرات مرغ و نهادینه کردن آن

-پیگیری بحث کیفیت و قیمت داروها توسط دامپزشکی و تعیین مرجعی برای اعلام دقیق مزان جوجه ریزی

-نظارت بر شرکت های تولیدکننده جوجه یک روزه جهت حذف گله مسن از چرخه تولید

-جلوگیری از عرضه مرغ به زیر قیمت خرید توسط شرکت پشتیبانی امور دام

-پرداخت یارانه تولید به مرغداران

-نظارت بر تولید جوجه یک روزه از حیث قیمت و کیفیت

با تشکر-“جمعی از مرغداران لرستان

 

برچسب‌ها

دیدگاه

  1. مرغدار کهگیلویه و بویر احمدی

    خدا باعث و بانی این آشفته بازار را لعنت کند

    [پاسخ]

  2. با سلام و خسته نباشید خدمت تمامی دست اندرکاران این مشکلات تمامی مرغداران کشور است و کاش یک نامه الکترونیکی بود و ما هم رای خودمون و حمایت خودمونو میتونستیم اعلام کنیم بلکه شاید کسی میبود و میشنوید والبته اقدامی در جهت رفع این مشکلات انجام میداد،با توجه به اینمه داریم میبینیم و میخونیم تو شبکه های مختلف اجتماعی که کارخونه ها یکی پس از دیگری داره تعطیل میشه،پس امیدی به رفع مشکلات نداریم.

    [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط