سرخط خبرها
امروز: سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶ | ۱۷:۱۸:۵۴آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۲۴ اسفند ۱۳۹۵در ۶:۲۶ ب.ظ تعداد بازدید: 625 بازدید کد خبر:65999 چاپ خبر

شورای شهر یا شر شورا/ کنکاش مفهومی و کیفی عملکرد شوراهای شهر کوهدشت

0

فرشاد جمالی

فرشاد جمالی/ کشکان: به نام خداوند جان وخرد مقدمه دولت اصلاحات با شعار توسعه سیاسی در دوم خرداد ۷۶ به پیروزی رسید. تاکید بر گسترش مشارکت مردمی که یکی از پایه های اساسی توسعه سیاسی محسوب میشود در فصل هفتم قانون اساسی و در قالب اصول یکصدم و یکصدو ششم راه را بر احیای انتخابات […]

فرشاد جمالی/ کشکان:

به نام خداوند جان وخرد
مقدمه
دولت اصلاحات با شعار توسعه سیاسی در دوم خرداد ۷۶ به پیروزی رسید. تاکید بر گسترش مشارکت مردمی که یکی از پایه های اساسی توسعه سیاسی محسوب میشود در فصل هفتم قانون اساسی و در قالب اصول یکصدم و یکصدو ششم راه را بر احیای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا توسط دولتمردان گشود.اصولی که هم از مبانی شرعی برخوردار هستند و هم مقوم مردم سالاری دینی در نظام جمهوری اسلامی محسوب می شوند.
مولفه های زیر ضرورت توجه به این مواد مهم قانون اساسی را بیش از پیش نمود : ۱- پرکردن خلا مدیریت شهری و تلاش در جهت ارتقا کیفی آن ۲- انتقال مدیریت از دولت به مردم و لذا اجرای سیاست عدم تمرکز ۳- سرعت بخشیدن به کارها با سپرده شدن کار به مردم وکاستن فشار دولت بر مردم ۴- نظارت بر پروژه های عمرانی رفاهی و شفاف سازی بیشتر امور مالی عمرانی و …۵- تلاش در جهت حذف تبعیض از امور شهری با نظارت بر روند امور توسط خود مردم و …..
اکنون باگذشت زمان و اتمام سه دوره چهارساله (به استثنای یک دوره اضطراری ۷ساله) ضرورت تامل نظری و پژوهشی برعملکرد انتخاب کنندگان و انتخاب شوندگان این پروژه مشارکت محور، جهت بهبود عملکرد در فضای پیش رو امری لازم وضروری است.
با تامل درحیطه های مختلف وظایف و اختیارات شوراهای شهر که به راحتی می توان برای آنها نقش تصمیم گیر ، نظارتی و کنترلی را قائل شد ،بررسی کیفی و کمی این عملکرد امری بسیار ضروری بنظر می رسد. لذا ما بر آن شدیم با توجه به حیطه بندی مختلفی که از وظایف این شوراها می توان به عمل آورد عملکرد شوراهای شهر کوهدشت را مورد کنکاشی مفهومی و کیفی قرار دهیم. بدیهی است مثال های بکار رفته و تحلیل های انجام یافته صرفا از آن این حوزه انتخابیه بوده که بر اساس شواهد و قراین زندگی ۳۰ساله محقق در این مکان انجام یافته است و قابلیت تعمیم به جاهای دیگر را ندارد. نگارنده به عنوان یک شهروند فعال به موضوع نگریسته و تا حد امکان از جهت گیری شخصی بدور مانده است جای نقد برای منتقدین این مقال کاملا میسر می باشد.
۱- عملکرد شورا در حوزه عمرانی کالبدی:
عملکرد حوزه عمرانی شورای شهر در قالب مولفه های زیر قابل بررسی است : الف)احیای بافت های فرسوده ب) توسعه فضای سبز ج)مشکلات شهرسازی و کمربند سبز شهر د)حفظ و نگهداری زیرساخت های شهری ،پارک ها و تاسیسات بهداشتی ه)برنامه ریزی های کلان ز)حمل و نقل شهری.
نگاهی اجمالی به این شاخصها هرشهروندی را که در این شهر طی ۲۰سال گذشته زندگی نموده به این جمع بندی می رساند که فقط گسترش فضایی کالبدی شهر اتفاق گریزناپذیر این مکان بوده است پارک دلیجانی و درختهای کاشته شده آن مقطع زمانی هنوز تنها فضای سبز پایداردر این شهر می باشد چرا که پارک شهید بهشتی به جولانگاه گوسفندان و چراگاه چارپایان تغییرکاربری داده !!پارک میدان کشاورز با تاسیس بدون ضابطه جایگاه سوخت ، به مکانی ناامن برای حضور خانواده ها تبدیل شده است.
ساخت وساز های غیرمجاز و خارج از محدوده شهری ، بدون هرگونه طرح توجیهی بدلیل تغییر کاربری های بی مورد کشاورزی به مسکونی یا آموزشی تفریحی به مسکونی ، گاها ساخت و ساز هایی بدون مجوز ، خود نشانی از عدم نظارت یا کم کاری شوراهای محترم می باشد.
بافت های فرسوده شهری بیشتراز قبل فرسوده شده اند.به غیر از خیابان اصلی شهر که هراز گاهی به دلیل عدم زیرسازی و نظارت کافی پیاده رو های آن سالانه با بودجه های گزاف ترمیم یا بازسازی می شوند در هیچ کجای دیگر شهر شاهد زیباسازی و آسان سازی تردد نبوده ایم.
از ساعت ۱۰صبح تا ۱بعدازظهر و ۴عصر تا ۷ شب یک جای پارک امن و بدون دغدغه از میدان ولی عصر تا فرمانداری با خیابانهای فرعی اطراف آن در این شهر پیدا نمی شود .
بوی تعفن باغ مثلا پرندگان!! در اقتصادی ترین مکان شهر!!! فرار را بر قرار هر بیننده ای ترجیح پذیر می داند!!هیچ گونه برنامه ریزی درازمدتی نه در باب این مکان بکر بلکه در جاهای دیگر شاهد نبو ده ایم.به طوری که حتی به نظر می رسدکاربری قبلی این مکان که پارکی باز با ورود و خروج آسان بود بسیار بهتر از این مکان ایزوله متروک غیر قابل استفاده بود.
البته در این بین اذعان به سامان بخشی یکسال اخیر شهرداری محترم به برخی اماکن از جمله بهشت زهرا، ترمیم برخی خرابه های سالیان دور و روکش آسفالت کوچه هایمان که همه را از این همه دلسوزی ذوق زده نموده خالی از لطف نمی باشد. هر چند با چرخی در حاشیه های شهر چهره کریه حاشیه نشینی و مصائب آن را بیشتر لمس خواهیم نمود.
۲-حوزه توسعه شهری اجتماعی فرهنگی:
این حوزه شامل مولفه های زیر می باشد: الف)بهبود امور بهداشتی و زیبایی شهر ب)نظارت بر کار فروشندگان و دست فروشان و سد معبر ج)راه اندازی نمایشگاههای مختلف د) نامگذاری خیابانها و تبلیغات شهری .
واقعا هر مسافر ناگزیری که مجبور شود از شهر ما عبور کند و مشکل سرویس بهداشتی داشته باشد باید به کجا مراجعه نماید؟!! از ابتدای ورودی تا انتهای خروجی کمربندی شهر یک مکان سالم و بهداشتی برای رفع حاجت گرفتاری !!من که نمی بینم!!
میدان های شهر به قرق دست فروشهای وانتی و غیره در آمده اند بوی میوه های گندیده ی تلمبار شده در درون رودخانه وسط شهر بر زیباییهای جاذب آن افزوده است!!
البته پس از سالها آدرس سنتی دادن ما شاهد نام گذاری کوچه هایمان بودیم که جای قدردانی دارد.
شهر بنر زده و تابلو محور شاید یهترین تعریفی باشد که می توان برای این مکان شهری قلمداد نمود، داربست هایی که درآمد ماهیانه آنها ازدرآمد مهندسان شهرساز و طراحان شهری این شهر مهندس زده !بیشتر است چرا که هیچ گاه فرود نمی آیند. بر خلاف دفاتر فنی و مهندسی که به دلیل عدم ارباب رجوع با سیستم ها و نرم افزار های طراحی شهریشان کلش آف کلنز بازی می کنند!!!
نمی دانم بالاخره سرنوشت پارک بانوان ، پارک کوهستانی شمال کوهدشت ،سالن تئاتر شهر و زمین های ورزشی محافظت شده شهری به کجا انجامید؟!!
۳- حوزه اقتصادی و مالی:
مولفه های قابل بررسی دراین حوزه شامل موارد زیر است: الف)تصویب عوارض ،شیوه دریافت عوارض و میزان رضایت مردم ب)افزایش فرصت های شغلی ج)شفاف سازی سیاست های درآمدی و هزینه های مدیریت شهری .
امان از لحظه ای که گذر شهروند کوهدشتی به شهرداری بیافتد چنان دباغی می شود که نگو و نپرس ! البته پرداخت دستمزد بیش از ۶۰۰نفر پرسنلی که به جای ۱۵۰نفر مثلا فعالیت می کنند مدیریتی کاملا خلاقانه و زیرکانه را می طلبد .!این بار تکفل اضافی یکی از نتایج عملکردهای سیاسی شورای محترم شهری است.در هیچ دوره ای هیچ شهروند کوهدشتی ندیده است که شهرداری یا روابط عمومی شورای شهر صورت درآمد و هزینه شهرداری را طی بولتن خاصی یا در نشریه خاصی اعلام نماید.
یکی از افتخارات شهرداری کوهدشت در خصوص در آمدزایی و اشتغالزایی احداث تعدادی مغازه در نا امن ترین مکان شهری یعنی در مسیر سیلاب های فصلی رودخانه ای که هر ازگاهی طغیان نموده و خسارات فراوان مالی و جانی را به همراه آورده است می باشد. فارغ از مباحث ترافیکی و زیبایی شهری !!بیچاره کسانی که کل زندگی خود را سرمایه ای نموده و درون آلونک های پول ساز شهرداری گذاشته اند .(البته شنیده ها حاکی از جمع آوری آنهاست که خود بدتر از پیش است اتلاف سرمایه و هزینه و بیکاری عده ای و ناامیدی بیشتر مردم …)
از درگیریهای حاشیه ساز اعضای محترم شورا با شهرداران و تعویضهای پی در پی ایشان و ایجاد حاشیه ناامن برای برخی کارکنان صادق تا تبعیض ها و اجحاف ها و فرارهای عوارضی و تخریب اراضی کشاورزی و کوچک کردن متراژ عرضی کوچه ها و غیره وغیره همه نشان از شری است که این سبک شورای شهر برایمان رقم زده است . شورایی که می بایست مظهر و مصدر خیر ،عدالت، نظم و شفافیت می بود .همان تکیه گاه محکمی که در آیات و روایات دینی و عقلی برآن تاکید نموده ، پشتیبان موکدی که قرآن کریم یک سوره را به آن اختصاص داده است: «و امرهم شوری بینهم..»
حال چه باید کرد؟
۱- تا زمانی که نگاه انتخابی ما برمبنای اصول ملوک الطوایفی و تکیه گاه فکری مان تعصبات عشیره ایست، درب شورای شهر کوهدشت بر همین پاشنه خواهد چرخید . پاشنه آشیل انتخابات سالم و بدون خدشه در این شهر دوری از همین نگاه عشیره محور دوران خان خانی است .به تبع آن انتخابات سالم است که ما شاهد توسعه انسان محور در این دیار خواهیم بود.
۲- شیک پوشان کت شلواری با ته نشست فکری قاجاری ،به همراه هوی و های زلزله محور عشیره ای، که آخرین تخصص کاری شان گرفتن مدرکی پولی، تهی از دانش و مهارت آن هم به زور،از راه دور شاید از طریق پیام نور!بوده و خود را محق کسب کرسی شورای شهر می دانند و به شلوغ کاریهای متقلبانه روز انتخابات دل بسته اند دستاوردی به غیر از شر برای شهر نخواهند داشت.
۳- بار مسئولیت بر دوش خواص فرهنگی وسیاسی شهر است .کارروشنگری رسالت اول فرهنگیان اعم از معلمان ،حوزویان هنرمندان ورزشکاران دانشگاهیان و دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی است. هیچ خانه ای در این شهر خالی از عناصر فرهنگی نیست همگان موظفیم شر شورای عشیره محور غیرتخصصی را داد بزنیم. از هر طریق و به هر شیوه صحیح اطلاع رسانی . سینه به سینه مکتوب و تصویری ،عملیاتی و الگو محور.
۴- مسئولین برگزاری انتخابات شهرستان بدانند که انتخابات در کوهدشت همیشه با چالش اجرایی مواجه بوده است چرا که روند برگزاری آن از هنگام تعیین اعضای هیات های اجرایی و نظارت شهرستان تا صندوق ها و تا پایان رای گیری با چالش جهت داری مواجه بوده است که البته این مقال جای آن نیست و در عریضه بعدی این حقیر با عنوان آسیب شناسی انتخابات در کوهدشت به سمع و نظر منتقدان خواهد رسید. تا این مهم اصلاح نشود خروجی درستی نخواهیم داشت.
درود بر دانایی

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. کمانگیر همکار فرهنگی

  احسنت به برادر عزیز وبزرگوار اقای جمالی

  [پاسخ]

 2. کمانگیر همکار فرهنگی

  احسنت به برادر عزیز وبزرگوار اقای جمالی پیامتان دردلی بود بر زبان همه مردم آگاه وفهیم کوهدشت باشد که تلنگری باشدو پندی بگیریم در انتخاب اصلح وانتخابات سالم

  [پاسخ]

 3. افرین به شما جناب جمالی نیک سیرت

  [پاسخ]

 4. خوت بیا درستش کن

  [پاسخ]

 5. رامین همکار فرهنگی

  سلام درود جناب جمالی عزیز درددل همه مردم شهرستان بود امیدواریم که مثمر ثمر افتد

  [پاسخ]

 6. عالی بود.درباره ناوگان حمل و نقل عمومی هم بی توجهی های عشیره ای بیداد می کند.

  [پاسخ]

 7. این کدوم جمالیه همون که شرکت گازه و همه فک و فامیلشو استخدام کرده

  [پاسخ]

 8. آفرین دست مریزاد با این حساب جناب جمالی شما آب پاکی بی تدبیری را روی دست شوراییان بی شور وپر شر شهر ریخته اید به خدا اینها باید بروند برای همیشه پنهان بمانند . با چه دانشی پا به این عرصه خطیر نهاده اند به خدا من که به جای آنها خجالت می کشم……

  [پاسخ]

 9. درود بر قلم شیوایت

  [پاسخ]

 10. درود بر آقای جمالی

  [پاسخ]

 11. ایشون فرهنگیه ایران عزیز

  [پاسخ]

  ایران در :

  مرسی

  [پاسخ]

 12. با سلام و ادب حضور همه دوستان، نقد کاملا منصفانه جمالی عزیز که…… لاجرم بر دل نشست و فکر سلیم نیز آنرا تایید میکند، به تمامی اعضای شورا و در تمامی ادوار آن( که انصافا حتی یک مورد و اقدام قابل دفاع نداشته اند) بنظر بنده از اولین تلنگرهایی است که خدا کند فکرهای یخ بسته شهروندان را آب نموده و برای چندمین دوره باز با انتخاب نادرست وجدان کشی نکنیم و انتخابی عقلانی داشته باشیم، زیرا که چشمان شهر و شهروندان کوهدشت دیگر از بس دود ندانم کاری و انتخاب متعصبانه خورده، دیگر کم فروغ شده اند، انشااله این دوره انتخابی بر اساس مصالح شهر داشته باشیم و نه عهد حجری.

  [پاسخ]

 13. ارزوی موفقیت دارم جناب جمالی

  [پاسخ]

 14. در‌ود بر شما آقای جمالی الحق که با قلم شیوا ورسایتان زیبا وقشنگ مسایل و مشکلات شهر و شورا را تحلیل نمودید

  [پاسخ]

 15. با سلام و احترام خدمت دوست عزیزم جناب جمالی
  مطلب جالب، جامع و کاملا محسوس و ملموس اوضاع شهر و شهرداریمان
  بود استفاده کردم . قلم تان ماندگار باد.

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط