سرخط خبرها
امروز: چهارشنبه, ۴ بهمن , ۱۳۹۶ | ۰۱:۰۷:۱۵آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۰۸ اسفند ۱۳۹۵در ۹:۵۴ ب.ظ تعداد بازدید: 743 بازدید کد خبر:65606 چاپ خبر

تحلیلی بر انتخابات شورای شهر و مظلومیت کوهدشت

0

مهدی دوست محمدی

مهدی دوست محمدی(مدیرمسئول): انتخابات در لرستان واژه ای است که در ادوار مختلف با شور و هیجان، حاشیه سازی ها، کشمکش ها، بداخلاقی ها و فریب افکار عمومی همراه بوده است. مستند «دلتنگی های یک شهر» ساخته ی هوشنگ میرزایی فیلمی است که به درستی مظلومیت و محرومیت مردم کوهدشت را در حالی به تصویر […]

مهدی دوست محمدی(مدیرمسئول): انتخابات در لرستان واژه ای است که در ادوار مختلف با شور و هیجان، حاشیه سازی ها، کشمکش ها، بداخلاقی ها و فریب افکار عمومی همراه بوده است. مستند «دلتنگی های یک شهر» ساخته ی هوشنگ میرزایی فیلمی است که به درستی مظلومیت و محرومیت مردم کوهدشت را در حالی به تصویر می کشد که آن ها مثل همیشه درگیر شور و هیجان کاذب انتخاباتی هستند. با اینکه درصد بیکاری و فقر در این شهر بالا و سرسام آور است، مردم در همه انتخابات ها حضوری پرشور دارند. این فیلم درباره نمایندگانی است که هنگام انتخابات به مردم وعده بهبود اوضاع را می‌دهند اما پس از رفتن به شورای شهر و مجلس آن ها را فراموش می‌کنند.

سه ماه مانده به انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، کاندیداهای شورای شهر در شهرهایی مانند کوهدشت، پلدختر و خرم آباد با راه اندازی کانال های تلگرامی و تبلیغ خانه به خانه فعالیت تبلیغاتی غیرقانونی خود را آغاز کرده و از هم اکنون ذهن مردم نگون بخت و محروم و البته مشتاق! را درگیر رفتارها و گفتارهای عوام فریبانه خود کرده اند.

مردم لرستان به ویژه نخبگان قوم به نیکی دریافته اند که شوراهای اسلامی اگرچه میراث اصلاحات بوده و می توانستند کارکرد مناسبی به خود بگیرند به شوراهای شهرداری ها بدل شده و به جای کمک به رفع مشکلات مردم و افزایش سطح رفاه عمومی به جولانگاه خواسته ها و حوائج شخصی افراد تبدیل شده اند. اکثریت قریب به اتفاق اعضای شوراهای شهر در لرستان و شاید کشور با وظایف قانونی شورای شهر آشنا نیستند و به عنوان مثال نمی دانند که قانون آن ها را مکلف به گسترش فعالیت های فرهنگی و کمک به حوزه ی سلامت نموده است.

ورود افراد غیرمتخصص به شوراهای شهر در چهار دوره گذشته خود یکی از عوامل انحراف شوراها از کارکرد اصلی‌شان بوده است. به عنوان مثال در کوهدشت معلمین و بازاریان همواره یک پای ثابت شورای شهر بوده و با الفبای شهرسازی و مدیریت شهری آشنا نبوده اند.

مردم ما به غلط همواره نماینده ی مجلس را عامل تمام بدبختی های خود می دانند و کمتر از فرماندار به عنوان نماینده ی دولت و اعضای شورای شهر به عنوان نماینده ی مردم انتظار رفع مشکلات خود را دارند در حالی که بسیاری از معضلات شهری و فرهنگی ما ناشی از کم کاری دولت ها و بی مسئولیتی اعضای شوراهای شهر و روستا بوده است.

بیکاری فزاینده که موجب گسترش آسیب های اجتماعی از جمله ارتکاب جرائم خشن شده است (به عنوان مثال سرقت چند روز پیش از یک صرافی در تهران توسط چند سارق مسلح کوهدشتی-یکی تازه نامزد کرده و دیگری دارای زن باردار) نتیجه ی عملکرد ضعیف دولت ها و شوراهاست. هرچند نماینده ی مجلس نیز وظیفه دارد در کنار وظیفه ی اصلی قانونگذاری، از طریق تریبون مجلس و رایزنی با مسئولین رده بالای کشور به رفع مشکلات و معضلات حوزه انتخابیه خود کمک کند.

البته این نکته را نیز نباید مسکوت گذاشت که عامل تمام این مشکلات، ورود افراد نالایق به شوراها و پابرجایی و توسعه ی محرومیت ها خود ما هستیم. ما کسانی که نسل تحصیلکرده ی امروز هستیم و به جای اینکه درصدد بیدار کردن نسل های پیشین و نشان دادن راه درست به آن ها برآییم خود نیز به راه ایشان رفته و پس از انتخاب هیجانی ضعیف ترین افراد و دادن زمام امور به دست ایشان زبان به گلایه و انتقاد بیهوده می گشاییم.

ما باید بدانیم که بهترین راه علاج، پیشگیری است. زمانی که افرادی ناآشنا به امور و غیردلسوز را راهی مجلس و شورای شهر می کنیم دیگر نباید انتظار داشته باشیم که با انتقاد ما ولو به صورت تند و گسترده تغییری در اوضاع به وجود آید.

ما کلاً ملت متناقضی هستیم! با هیجان و شور انتخاباتی ضعیف ترین و بی ربط ترین افراد را راهی خانه ی بخت و قدرت می کنیم، پس از اندک زمانی زبان به انتقاد از آن ها گشوده و با حرص و جوش خوردن جان و سلامتی خود را نیز به خطر می اندازیم!

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. اقای دوست محمدی هر نماینده یک شهر میتواند مشکلات را به دولت انتقال دهد نه اینکه همش سیاسی کاری کند شما ببینید این چند سیلو مال اداره عشایر چند سال است که به مخروبه میمونند چرا به جوانی اجاره نمیدن تا شاید یک شغل تولیدی انجام دهد این یک نمونه از همه مشکلات نه اینکه تو پست به مردم طرهان بتازد

  [پاسخ]

 2. لیستی که از کاندیداها منتشر شده یا عضو شورا هستن ویا قبلا کاندید بوده و رای نیوردن.بیش از نود درصد فقط به قصد تصاحب مال و قدرت ثبت نام میکنند.خدا رو در نظر بگیرین کسی که هدفش فقط خدمت هست و چشم و دلش سیر است انتخاب کنین نه اونایی که در انتخابات در هر حزبی که بودن خیانت کردن.همچین افرادی در هر جایگاهی خیانت رو بازم میکنن.آخه فلان آقا ویا فلان خانم چه تخصص و تجربه ای در مهندسی شهر سازی داره که به خودش جسارت کاندید شدن داده؟!

  [پاسخ]

 3. آقای دوست محمدی خودت واسه شورا بنویس که خیلی با لیاقتی تا هفتادو پنج رای بیاری بی لیاقت فقط شمایید

  [پاسخ]

 4. جناب دوست محمدی واقعا باید از تحلیل واسیب شناشی بسیار خوب و ارزشمند شما تقدیر وتشکر گردد واقعا مردم خوب دیارمان باید با حساسیت وبدور از تعصب قومی قبیله ای در فکر طرحی نو باشند

  [پاسخ]

 5. ناشناس محترم!!!
  طرز بیان شما مناسب سایت و نقد نوشته یک نویسنده نیست اینجور کل کل کردن در کوچه و خیابان و در بین افراد ی که بدون فکر داد و فریاد راه می اندازند رایج است. البته من احتمال میدم کاندید شورای شهر با رای بالایی باشید!!!!

  [پاسخ]

 6. کاملا صحیح و شیوا و واقع بینانه قلم زدید جناب مدیر مسءول.
  “عامل تمام این مشکلات، ورود افراد نالایق به شوراها و پابرجایی و توسعه ی محرومیت ها خود ما هستیم.”
  از ماست که برماست

  [پاسخ]

 7. با تاسف اعضای شورا وقتی در مقابل مسولیتها قرار می گیرند ،با پوزشی که از محضرشان می طلبم،ادای شتر مرغ در می آورند.آنجا که از معضلاتی چون بیکاری سوال میشود میگویند ما فقط در حوزه ی شهرداری کار میکنیم.آنجا که از بدبختی های شهر نالیده میشود،دم مسولیت به تله نمیدهند وبهانه ی دیگری می آورند.راحت بگویند ما اهل این کارنیستیم راحت تر است.بسیار زیبا نگاشته ای مهدی جان.بژیای
  ،

  [پاسخ]

 8. سلام اگه اعلام کردند متخصصین وارد شوند پس چرا خود شما هم اعلام کاندیدا شدن کردید

  [پاسخ]

  دوست محمدی(مدیر سایت) در :

  با سلام دوست عزیز بخش عظیمی از وظایف شوراها مرتبط با مسائل حقوقی و قانونی است.

  [پاسخ]

 9. جناب دوست محمدی با شناختی که از شما داریم قطعا شایسته شورای شهر هستین ،چرا که جوانی تلاشگر هستید و همیشه دغدغه شهرتون رو داشتین و تمام سعیتون رو کردید تا از طریق سایت هایی که فعالیت داشتید مشکلات رو به گوش مسئولین برسونید و قدمی در جهت رفع کاستیهای شهر بردارید،انشالله که موفق باشید و سربلند

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط