سرخط خبرها
امروز: شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۶ | ۲۲:۴۳:۳۴آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۰۸ اسفند ۱۳۹۵در ۸:۱۶ ب.ظ تعداد بازدید: 259 بازدید کد خبر:65595 چاپ خبر

کار تربیتی و مربیگری نیاز به صلاحیت های علمی و حرفه ای دارد

0

نماینده ولی فقیه در استان لرستان:

نماینده ولی فقیه در استان لرستان در سالروز تاسیس نهاد مقدس امور تربیتی و آغاز هفته تربیت اسلامی در دیدار معاونین  پرورشی مناطق و شهرستان های لرستان کار مربیگری و ورود در عرصه تربیت دینی را حساس و دشوار برشمرد و گفت: کار تربیتی و مربی گری نیاز به صلاحیت های علمی و حرفه ای، […]

نماینده ولی فقیه در استان لرستان در سالروز تاسیس نهاد مقدس امور تربیتی و آغاز هفته تربیت اسلامی در دیدار معاونین  پرورشی مناطق و شهرستان های لرستان کار مربیگری و ورود در عرصه تربیت دینی را حساس و دشوار برشمرد و گفت: کار تربیتی و مربی گری نیاز به صلاحیت های علمی و حرفه ای، صبر و حوصله، سعه صدر و متانت دارد.

به گزارش کشکان، آیت الله میرعمادی در این دیدار با تسلیت ایام شهادت بزرگ بانوی اسلام افزود: یک مربی و معلم برای پرداختن به مسئله تعلیم و تربیت باید صلاحیت علمی و حرفه ای داشته باشد و بدون این صلاحیت ها  نمی تواند به این عرصه ورود کند.
وی به داستان حضرت موسی و خضر نبی (ع) در قرآن کریم اشاره کرد و افزود: بر اساس این داستان هر کسی نمی تواند به عرصه مربیگری ورود کند؛ چرا که کار مربی گری نیاز به صبر، حوصله، سعه صدر و متانت دارد.

وی با اشاره به این‌ که خداوند متعال وقتی پیامبر اسلام(ص) را به رسالت مبعوث کرد صلاحیت علمی به ایشان عطا فرمود، تصریح کرد: دومین لازمه تربیت و مربی‌گری صلاحیت حرفه‌ای است این در حالی‌است که برای تربیت باید سعه‌صدر، صبر و حوصله داشته باشیم.

آیت‌الله میرعمادی با اشاره به این‌که در حدیثی حضرت فاطمه‌زهرا (س) پاداش تعلیم و تربیت را ۱۰ برابر می‌داند، هدف و مقصد را لازمه دیگر تربیت و اساس کار مربیان امورتربیتی دانست و اظهار کرد: کار تربیتی باید به‌درستی معنا شود و مربیان تربیتی باید هدفمند کار کنند.

امام جمعه خرم‌آباد داشتن برنامه را از جمله ضروریات دیگر کار تربیتی برشمرد و افزود: برنامه‌های تربیتی نباید با مصداق‌های تربیتی اشتباه گرفته شود زیرا برنامه‌ای اصولی است که افراد با رعایت آن اصول به مقصد می‌رسند.

وی با اشاره به این‌که پیامبران ما برنامه تربیتی، اعتقادی، عملی و فکری داشته‌اند، تصریح کرد: کتاب‌های علمای ما دارای دستورالعمل اخلاقی است این در حالی‌است که سوره‌های «حجرات» و «لقمان» در قرآن کریم برنامه تربیتی ارائه می‌دهند. آیت‌الله میرعمادی در ادامه روش‌های تربیتی مناسب را از جمله لوازم کار تربیتی برشمرد و افزود: برای کار تربیتی می توان از روش‌های عقلانی، تربیتی، موعظه، تبشیر و سؤال استفاده کرد و باید به این نکته توجه داشت  که هر مربی باید با توجه به نوع مخاطب خود روش تربیتی خاصی را  ارائه کند. نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان با اشاره به این‌که در روش‌های تربیتی باید نکات ویژه‌ای رعایت شود، گفت: در روش‌های تربیتی باید تفاوت نیازها صورت گیرد و نیازسنجی رعایت شود بدین معنا که ما در تربیت نیازمند شناسایی نیازها هستیم مثلاً در جایی باید مسائل شرعی بیان شود و در جایی دیگر باید انگیزه تقویت گردد.

امام جمعه خرم‌آباد با اشاره به این‌که در روش‌های تربیتی باید حس دل‌سوزی و خیرخواهی وجود داشته باشد، ادامه داد: تا زمانی‌که حس دل‌سوزی و خیرخواهی در معلم وجود نداشته باشد آن معلم موفق نخواهد بود. وی با اشاره به این‌که نکته دیگر در ارائه روش‌های تربیتی عمل و رفتار است، افزود: معلم تربیتی باید به حرف‌هایش باور داشته باشد بدین معنا که در روش تربیتی معلمان باید عامل و عمل‌کننده باشند زیرا معلم تاثیرگذارترین عنصر در امر تعلیم و تربیت است.

آیت‌الله میرعمادی با اشاره به این‌که در امر تعلیم و تربیت نیازمند نقشه راه هستیم، عنوان کرد: نقشه راه آموزش و پرورش تحت عنوان «سند تحول بنیادین  آموزش و پرورش» تهیه شده است این در حالی‌است که سند تحول باید در راستای تولید علم و رسیدن و ارتقای سطح آموزش و پرورش باشد.
نماینده ولی‌فقیه در لرستان با اشاره به این‌که آموزش و پرورش باید به‌دنبال ارتقای سطح علمی آموزشی و پرورشی باشد، افزود: دانش‌آموزان امانت هستند و باید این امانت را به‌خوبی تحویل خانواده و جامعه داد.

 

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط