سرخط خبرها
امروز: پنج شنبه, ۲۸ دی , ۱۳۹۶ | ۲۱:۳۹:۰۸آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۳۰ بهمن ۱۳۹۵در ۷:۳۰ ب.ظ تعداد بازدید: 338 بازدید کد خبر:65365 چاپ خبر

کشف دو میلیارد بشکه نفت شِل در استان لرستان

0

یک مقام مسئول در وزارت نفت می‌گوید که مطالعات اکتشاف شِل‌های نفتی در منطقه‌ای از استان لرستان نشان می‌دهد این منطقه دارای ذخایر نفت شِل درجا به میزان دو میلیارد بشکه است. بهمن سلیمانی، معاون مدیریت اکتشاف در شرکت ملی نفت ایران گفته است که نتایج مطالعات انجام‌شده در منطقه قالی‌کوه لرستان حاکی از دو […]

یک مقام مسئول در وزارت نفت می‌گوید که مطالعات اکتشاف شِل‌های نفتی در منطقه‌ای از استان لرستان نشان می‌دهد این منطقه دارای ذخایر نفت شِل درجا به میزان دو میلیارد بشکه است.

بهمن سلیمانی، معاون مدیریت اکتشاف در شرکت ملی نفت ایران گفته است که نتایج مطالعات انجام‌شده در منطقه قالی‌کوه لرستان حاکی از دو میلیارد بشکه نفت درجا از نوع سبک است.
قالی کوه با ارتفاع ۴۵۵ متر یکی از کوه های مرتفع ایران و منطقه سردسیری از توابع شهرستان الیگودرز است که دشت لاله های واژگون آن شهرت جهانی دارد.
وزارت نفت قبلاً نیز اعلام کرده بود که در لرستان موفق به کشف «ذخایر چشمگیر» نفت شل شده است، اما میزان این ذخایر را اعلام نکرده بود.

هنوز هیچ نهاد انرژی بین‌المللی وجود دو میلیارد بشکه نفت شل در ایران را تأیید نکرده است.

بر اساس آمارهای رسمی که مورد تأیید آمارهای بین‌المللی نیز هست، ذخایر متعارف نفت ایران حدود ۷۱۲ میلیارد بشکه است که ۱۵۸ میلیارد بشکه آن قابل استحصال است، اما هنوز گزارش‌ِهایی درباره ذخایر نامتعارف نفت مانند شِل در ایران گزارش نشده است.

شِل نوعی از سنگ‌های رسوبی فشرده است که در لایه‌های اعماق زیر زمین در دما و فشار زیاد، معمولاً بستر تبدیل مواد ارگانیک به نفت و گاز هستند. اما به دلیل داشتن تراوایی کم، مانع از تولید و جریان یافتن سیال به داخل چاه می‌شود. معمولاً نفت یا گاز موجود در سنگ‌های شِل با تزریق آب و مواد شیمیایی آزاد و استخراج می‌شود.

سلیمانی در ادامه گفته است که مطالعاتی در استان لرستان در خصوص کشف شِل‌های گازی در حال انجام است که این مطالعات که از نیمه دوم سال ۹۳ آغاز شده و تا امروز به پیشرفت ۸۰ درصدی رسیده است.

ذخایر متعارف گاز ایران نیز بالای ۵۲ تریلیون متر مکعب است که حدود ۳۴ تریلیون متر مکعب آن قابل استخراج است، اما درباره وجود ذخایر گاز شِل در ایران هنوز آمارهای بین‌المللی گزارشی ارائه نکرده‌اند.

این مقام مسئول پیش‌بینی کرد مطالعات اکتشافی شِل‌های گازی تا آبان ماه سال ۹۶ تکمیل شود.

آمارهای سازمان اطلاعات انرژی آمریکا نشان می‌دهد ۴۶ کشور جهان در حال حاضر دارای ذخایر نفت و گاز شِل اثبات نشده هستند. طبق این گزارش جمع کل ذخایر نفت شِل در جهان ۴۱۸ میلیارد و ۹۰۰ میلیون بشکه و جمع کل ذخایر گاز شِل ۲۱۴ تریلیون متر مکعب است.

هزینه استخراج نفت و گاز شِل در جهان فعلاً بسیار بالاتر از میادین نفت و گاز متعارف است. آمریکا یکی از پیشگامان و از بزرگترین تولیدکننده‌های نفت و شِل در جهان است.

ذخایر متعارف نفت و گاز جهان (نفت موجود در میادین که به صورت سنتی با حفاری چاه استخراج می‌شود) نیز هم کنون حدود ۱.۷ تریلیون بشکه و ۱۸۷ تریلیون متر مکعب است.

به عبارتی، ایران هم اکنون بیش از ۱۸ درصد ذخایر گازی متعارف و ۹.۳ درصد ذخایر نفت متعارف جهان را در مالکیت خود دارد.

 

 

 

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط