سرخط خبرها
امروز: چهارشنبه, ۴ بهمن , ۱۳۹۶ | ۰۱:۰۶:۵۶آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۲۳ بهمن ۱۳۹۵در ۱۲:۱۰ ب.ظ تعداد بازدید: 609 بازدید کد خبر:65195 چاپ خبر

رد درخواست خرید از عربستان/ مشتاقم قرآن کتابت شده از لرستان خارج نشود

0

کاتب قرآن کوهدشتی:

کاتب قرآن کوهدشتی گفت: کتابت قرآن را برای خدمت به قرآن و فرهنگ شهر و دیارم انجام داده ام و نمی توام آن را در اختیار دیگران بویژه خارج از کشور قرار دهم.  یاسر زالپور، فوق ممتاز خوشنویسی در خط شکسته است، خود را شاگرد استاد محمد حیدری معرفی می کند، که به مدت ۱۰ […]

IMG13582098

کاتب قرآن کوهدشتی گفت: کتابت قرآن را برای خدمت به قرآن و فرهنگ شهر و دیارم انجام داده ام و نمی توام آن را در اختیار دیگران بویژه خارج از کشور قرار دهم.

 یاسر زالپور، فوق ممتاز خوشنویسی در خط شکسته است، خود را شاگرد استاد محمد حیدری معرفی می کند، که به مدت ۱۰ سال است به صورت حرفه ای خوشنویسی کار می کند.

زالپور، کاتب قرآن است و کتابت را  از آذرماه ۹۳ آغاز و یکم آذرماه ۹۴  آن را به اتمام رسانده است.

قرآنی که با خط این خوشنویس کوهدشتی کتابت شده است،  ۳۰۰ برگ دارد و هر صفحه به اندازه ۵۰ در ۳۵ کتابت شده، کار تذهیب این قرآن با طلا انجام شده است و تاکنون ۲۲ جزء آن طلاکاری شده است و ادامه این روند به دلیل نبود حمایت مالی راکد مانده است.

این خوشنویس که دارای مقام اول خط نسخ در سیزدهمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم بوده و خود کتابت قرآن کریم، کتابت ۴۰ روایت از خیام  را در کارنامه خود دارد گفت: در صورت حمایت مالی مسئولان و خیران، کار تذهیب این قرآن ظرف چهار ماه تکمیل خواهد شد.

زالپور، از نبود حمایت مسئولان می نالد و  با بیان اینکه قرآن لنگر زمین و آسمان است، گفت: متاسفانه برخی از مسئولان نه تنها حمایت نمی کنند بلکه با مانع تراشی و سنگ اندازی موجب کندی راه رسیدن به هدف می شوند.

وی با بیان اینکه مسئولان شهرستان کوهدشت از کار کتابت قرآن با خط نستعلیق حمایت نکرده اند، افزود: حتی در زمان رونمایی از این قرآن و دعوت از تک تک مسئولان برخی در این  مراسم حاضر نشدند در حالی که معاون وزیر کشور این قرآن را منحصر به فرد خواند.

زالپور، ادامه داد: در حین کتابت قرآن، تنها علی نجات نورعلی شهردار کوهدشت، حمایت جزئی از این طرح داشته است که به این وسیله از این همکاری کمال تشکر و قدردانی می شود.

این کاتب قرآن، اظهار داشت: هم اکنون به واسطه یک رابط، عربستان سعودی با قیمتی۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان درخواست خرید این کتاب را دارد و از دبی و برخی شهرهای داخلی نیز خواستار خرید یا اهدای قرآن هستند.

زالپور، که با عرق خاصی از کوهدشت و مردم این دیار دم می زند، افزود: این کتابت را برای خدمت به قرآن و خدمت به فرهنگ شهر و دیارم انجام داده ام و نمی توام آن را در اختار دیگران بویژه خارج از کشور قرار دهم.

۲(۱۲۲)مشتاقم قرآن کتاب شده با خط نستعلیق در حرم امامزاده محمد قرار گیرد

وی که مشتاق است این قرآن در حرم شاهزاده محمد کوهدشت قرار گیرد، افزود: با قرار گرفتن این قرآن در بقعه متبرکه روزانه درآمدی هم می تواند برای اوقاف و امور خیریه شهرستان به همراه داشته باشد.

زالپور، بیان کرد:  به رغم میل اینجانب به اهدای قرآن در شهرستان، متاسفانه مسئولان شهرستان حتی برای اهدای رایگان این قرآن نیز پیشقدم نشده اند.

هیچ مانعی نمی تواند سد راهم شود

وی ادامه داد: به رغم سنگ اندازی های موجود، از  سیمره ( رودخانه ای در شهرستان کوهدشت) جاری بودن را یاد گرفته ام و اینکه هیچ مانعی نمی تواند سد راهم نشود.

از سیمره جاری بودن و از هنجس استواری را  یاد گرفته ام

زالپور، ادامه ادامه داد: از هنجس(نام رشته کوهی) استواری را فراگرفته ام و از مهپل( نام رشته کوهی) زیبایی را به ارث برده ام.

این خوشنوسی کوهدشتی، افزود: به مسئولان اعلام می کنم، با بی مهری نمی توانند جلوی فعالیت ما را بگیرید چرا که ما برای خدا و مردم کار می کنیم و هدف اصلی ما خدمت به فرهنگ دینی و بومی و مردم است.

وی ادامه داد: وقتی کتابت قرآن را شروع کردیم، یکی از شاگردانم که کلاس اول ابتدایی است نیز شروع به کتابت قرآن کرده و امروز دو سوره از قرآن را به خط بسیار زیبایی کتابت کرده است.

زال پور، ادامه داد: همچنین یکی دیگر از شاگردان که کلاس چهارم است نیز  کل زیارت عاشورا را کتابت کرده است.

این خوشنویس، ادامه داد: آموزش خوشنویسی به نسل جوان و نوجوان در واقع ترویج فرهنگ قرآنی و در واقع فرهنگ سازی است که مسئولان به آن تاکید دارند و از آن دم می زنند.

وی با بیان اینکه در نمایشگاهی که اخیراً در پیش رو دارم کارهای قرآنی بیشتری از دانش آموزانی که هنرجویان رشته خوشنویسی هستند ارائه می شود، افزود: متاسفانه به دلیل نبود حمایت مسئولان بسیاری از کارها با هزینه شخصی پرداخت می شود.

 بی مهری مسئولان موجب بی میلی نسل جوان به ادامه برنامه های قرآنی می شود

زالپور، ادامه داد: نبود حمایت مسئولان و این بی مهری ها برای افرادی چون من که ۱۲ است در حوزه خوشنویسی و برنامه های قرآنی تلاش می کنم موجب سرخوردگی دانش آموزانی است که امروز به عنوان هنر جو در این زمینه فعالیت می کنند.

وی، با اشاره به اینکه خوشنویسی از دامان قرآن برخواسته است و اولین کاتب وحی امام علی (علیه السلام) بوده است و این هنر هنری قدسی نام گرفته است، خاطرنشان کرد: چون با آیات قرآنی، عرفانی و جان انسان در ارتباط است درخواست می شود از این رشته حمایت بیشتری به عمل آید.

ای که خواهی که خوش نویس شوی، خلق را انیس و مونس شوی

خطه خط مقام خود سازی که عالمی پر ز نام خود کنی

«سلطان محمود علی مشهدی»

۳(۱۲۴)

مردم تنها پشتوانه و دلگرمی ام هستند

زالپور، با بیان اینکه مردم عادی تنها پشتوانه و دلگرمی ام بوده اند، افزود: مردم عادی وقتی که می دیدند کتابت این قرآن نیاز به حمایت دارد چون اعتقاد دارند که کار قرآنی نباید روی زمین بماند، خیلی حمایت کردند.

این خوشنویس قرآنی، با اشاره به اینکه استاندار لرستان یک سال و ۸ ماه است که قول مساعدت مالی داده است و دستور مالی نیز صادر شده است، ادامه داد: متاسفانه هرچه به استانداری مراجعه می کنیم این کمک مالی پرداخت نمی شود.

وی که در راه کوهدشت به خرم آباد و با هدف پی گیری مساعدت مالی استاندار یک بار تصادف کرده است، افزود: در این تصادف خودروی ما واژگون شد با توجه به شدت حادثه تنها مدد خدا و کار به خاطر قرآن باعث شد که آسیبی نبینیم.

زالپور، ادامه داد: متاسفانه با توجه به اینکه دستور پرداخت صادر شده است، تاکنون بالای ۲۰ بار برای دریافت این اعتبار به استانداری مراجعه شده است اما بی نتیجه بوده است.

وی با اشاره به اینکه تاکنون ۲۲ جزء قرآن کتابت شده طلا کاری شده است، افزود: ادامه این کار به خاطر نبود حمایت مالی راکد مانده است که انتظار می رود استاندار لرستان درزمینه پرداخت این اعتبار همکاری لازم را داشته باشد.

این کاتب قرآن، ادامه داد: همچنین از استاندار لرستان درخواست می شود با حمایت از این قرآن اجازه ندهند این قرآن از استان خارج شود و از این اثر در قلعه باستانی فلک الافلاک و یا در بقعه متبرکه امامزاده محمد کوهدشت نگه داری شود.

زالپور، با اشاره به اهمیت توجه به قرآن و برنامه های قرآنی، قرآن را کتاب سعادت دنیا و آخرت نامید و اذعان داشت: انشاء الله که همان اندازه که مسئولان از قرآن دم می زنند به آن هم عمل کنند.

این کاتب قرآن، ابراز کرد: برای نهادینه سازی فرهنگ قرآنی باید به هنر آموزان جوان و نوجوان اهمیت داده شود، باید این نسل را دید تا بتوان در راستای فرهنگسازی موفق عمل کرد.

وی افزود: با اشاره به اینکه هنرمندان کوهدشتی مقام های زیادی در عرصه های ملی و بین المللی کسب کرده اند، افزود: امید می رود که از هنر بویژه هنر خوشنویسی در شهرستان کوهدشت بیشتر حمایت شود.

زالپور، در ادامه خطاب به مسئولان، گفت: مسئولان محترم پای قرآن که وسط می آید جای درنگ نیست، قرآن میوه های مرغوب بهشتی زیادی دارد از آن میوه ها تناول کنید.

«آغاز عشق است بسم الله رحمان الرحیم، هرکه خواهان است، بسم الله رحمان الرحیم»

زالپور، حدود ۹ سال است در مدارس غیر انتفاعی در رشته هنر تدریس می کند، و با وجود کمبود شدید معلم هنر در شهرستان کوهدشت و به رغم اینکه دو بار در اموزش و پرورش گزینش شده است، اما کار استخدام وی به عنوان معلم هنر هنوز بلاتکلیف مانده است.

این در حالی است که بنا به گفته زالپور، در اکثر مدارس معلم تاریخ، ریاضی، علوم را به عنوان معلم هنر انتخاب می کنند و در حقیقت این  آسیبی برای رشته هنر و کشف استعدادهای هنری دانش آموزان است و هنر مورد بی مهری شدید قرار می گیرد.

وی در دو شهر کوهدشت و خرم آباد، نمایشگاه های چون  نمایشگاه به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی در سال ۸۶، برگزاری نمایشگاه با عنوان باران شکسته در سال ۸۹، برگزاری نمایشگاه بشنو از نی در سال ۹۳، و امسال نیز نمایشگاه سماء عشق بازان که در ۲۸ بهمن برگزار می شود با حضور  هنرمندان  آموزشگاه نیستان، در خرم آباد و کوهدشت را انجام داده است.

برچسب‌ها

دیدگاه

  1. دست مریزادخداقوت.

    [پاسخ]

  2. اجرتون با صاحب قران

    [پاسخ]

  3. خسته نباشید ،مانا و پایدارباشید.

    [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط