سرخط خبرها
امروز: چهارشنبه, ۴ بهمن , ۱۳۹۶ | ۰۱:۰۶:۳۹آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۱۵ بهمن ۱۳۹۵در ۲:۳۴ ب.ظ تعداد بازدید: 254 بازدید کد خبر:64858 چاپ خبر

طرح فراکسیون زنان مجلس و بحران صندوق های بیمه ای!

0

سارا آزادبخت

سارا آزادبخت: طی روزهای گذشته به پیشنهاد فراکسیون زنان مجلس دهم طرحی به تصویب رسید که در آن زنان شاغل با بیست سال سابقه ی خدمت و بدون احتساب شرط سنی می توانند بازنشسته شوند؛ طرحی که بنا بر نظر پیشنهاد دهنده ی آن برای رفاه بیشتر زنان شاغل جامعه به رای نمایندگان گذاشته شد. […]

photo_2016-06-08_12-31-341-216x300

سارا آزادبخت: طی روزهای گذشته به پیشنهاد فراکسیون زنان مجلس دهم طرحی به تصویب رسید که در آن زنان شاغل با بیست سال سابقه ی خدمت و بدون احتساب شرط سنی می توانند بازنشسته شوند؛ طرحی که بنا بر نظر پیشنهاد دهنده ی آن برای رفاه بیشتر زنان شاغل جامعه به رای نمایندگان گذاشته شد. این مصوبه هرچند هنوز به تصویب نهایی شورای نگهبان نرسیده است تا به صورت قانون درآید اما دولت از مخالفان جدی آن است و به دلیل بار مالی ناشی از آن از شورای نگهبان خواسته است تا آن را تأیید نکند.
پیش از این نیز توسط همین فراکسیون در مجلس قبل، طرح های مشابهی همانند افزایش مرخصی زایمان زنان به ۹ ماه مطرح و به تصویب رسید و به صورت اجرایی درآمد.
اما آیا تصویب اینگونه طرح ها در مجلس قانون گذار و پیشنهاد آن توسط زنان نماینده در درازمدت به سود زنان شاغل جامعه که سهم اندکی از بازار کار ایران را دارند، خواهد شد!؟ یا بر عکس باعث عمیق تر شدن شکاف جنسیتی، مردانه تر شدن بازار کار، سرخوردگی زنان تحصیل کرده که خواهان حضور جدی در جامعه هستند می شود؟
نگاهی به آمار تأمین اجتماعی نشان می دهد که قانون افزایش مرخصی زایمان که در مجلس قبل به تصویب رسید نه تنها به سود زنان شاغل نبود بلکه باعث بیکاری بسیار زنان در نهادهای خصوصی شد زیرا کارفرمایان به دلیل بارمالی ناشی از این قانون که بر آن ها تحمیل می شد، حاضر به استخدام زنان نشدند.
بنا بر آمار رسمی یک چهارم جمعیت هشتاد میلیونی ایران شاغل هستند و از این بین میزان مشارکت زنان حدود چهارده درصد است؛ یعنی زنان جامعه ی ما پایین ترین نرخ مشارکت را حتی در بین کشورهای منطقه با شرایط اجتماعی بدتر از ایران را دارا هستند.
از هزینه ای که تصویب اینگونه طرح ها (اگر به صورت قانون در آیند) بر میزان مشارکت زنان در جامعه ی مرد سالار ایران برجای می گذارد که بگذریم، تأثیر اینگونه قوانین بر پیکره ی نحیف و بحران زده ی صندوق های بیمه ای ایران است.
صندوق هایی که عملا معنای خود را از دست داده اند و با پشتوانه بودجه ی عمومی دولت به حیات خود ادامه می دهند و تصویب اینگونه طرح های خلق الساعه، هیجانی و بدون کار علمی و استفاده از نظر کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس، وارد کردن تیر خلاص بر این صندوق های بیمه ای است.
در ایران هر فرد شاغل بین ۲۵ تا ۳۰ سال حق بیمه پرداخت می کند تا بعداز پنجاه سال سن بازنشسته شده و از مزایای حق بیمه ای که در طول سال های گذشته پرداخت کرده است، بهرمند شود.
اما طی سال های گذشته به دلایل مختلف که مهمترین آن ها ضعف مدیریتی در این صندوق ها و عدم بهره وری صحیح بوده است، صندوق ها نتوانسته اند به وظایف خود به درستی عمل کنند و دولت مجبور به اجرای تعهدات آن ها شده است.
از ۱۸صندوق بازنشستگی در ایران، ۱۶صندوق در بحران شدید قرار دارند.
در صندوق های بیمه ای کارکنان فولاد، صندوق تامین اجتماعی نیروهای مسلح و صندوق بیمه ای خدمات کشوری به عنوان دومین صندوق بزرگ بیمه ای کشور، حدود ۸۰درصد تعهدات خود را به کمک دولت پرداخت کرده اند؛ صندوق بیمه ای تأمین اجتماعی هم حال و روز خوشی ندارد؛ این آمارها نشان می دهد که صندوق ها بدون کمک دولت عملا ورشکسته هستند و توان ادامه حیات ندارند و تصویب اینگونه طرح ها وضعیت را حادتر خواهد کرد.
در صندوق های بیمه ای مفهومی به نام نرخ مشارکت وجود دارد که باید عدد ۷ باشد یعنی به ازای هر یه نفر مستمری بگیر باید ۷نفر شاغل بیمه پرداز وجود داشته باشد اما متأسفانه این نرخ در صندوق های ایران عدد یک است و این یعنی بحران شدید!
با توجه به اینکه جمعیت ایران به سوی کهنسالی می رود و از جمعیت شاغلین در برابر بازنشستگان کم خواهد شد و از طرفی با قوانین موجود ایران بین افزایش سن امید به زندگی و سال های مستمری بگیر تناسبی وجود ندارد، تصویب طرح هایی بدون پشتوانه علمی و کار کارشناسی دقیق علیه صندوق ها، آن ها را که حتی الان هم وضعیت وخیمی دارند، در آینده نه چندان دور با خیل عظیمی از بازنشستگان مواجه خواهد کرد که توان پاسخگویی به مطالبات انباشته شده ی آن ها را ندارد و لاجرم از بودجه عمومی دولت ها باید بدهی خود را تسویه کنند؛ بودجه ای که باید در محل دیگری به مصرف برسد.
حال با این اوصاف و با نگاه به آینده ی نه چندان دور صندوق های بیمه ای بحران زده، و از طرفی بیکاری همان سهم اندک زنان شاغل به دلیل عدم پرداخت هزینه اضافی توسط کارفرمایان و ابهامات بسیاری که در این مصوبه وجود دارد، آیا زنان نماینده در جهت منافع و رفاه زنان شاغل تصمیم گیری می کنند!؟
آیا نمایندگان مجلس دهم فکری برای بحران صندوق ها، تعهدات بلند مدت وتحمیل بار مالی ناشی از اینگونه مصوبه ها اندیشیده اند؟
هزینه اضافی تحمیلی این مصوبه از جیب زنان شاغل پرداخت خواهد شد یا کارفرمایان؟
با همه این صحبت ها باید در نظر داشت که بحران صندوق های بیمه ای به حدی از هشدار رسیده است که دولت با یک تصمیم عقلانی آن را در ردیف بحران آب و محیط زیست قرار داده است و می طلبد که مجلس نیز همگام با دولت در جهت بیرون رفت از این بحران اقدامات اساسی همانند افزایش سن بازنشستگی به دلیل افزایش سن امید به زندگی را انجام دهد، نه اینکه با تصویب قوانینی از این دست و با هدف رضایت گروههای محدود و در جهت منافع کوتاه مدت، تعهدات بلند مدت و آینده ی خیل عظیم بازنشستگان به عنوان ذینفعان صندوق های بیمه ای را به صورت های هیجانی نادیده بگیرد.

دیدگاه

 1. بانوی خوش قلم اصلاح طلبان دس مریزا ولی ای کاش قلمت در جهت مشکلات این دیار باشه

  [پاسخ]

 2. خانم آزادبخت اتفاقا تمام این مصوبات به نفع خانم های شاغل بوده و هست شما با نگاه سطحی یک مصوبه کارشناسی شده را زیر سوال می برید البته قبلا هم دیده ام که شما در مسایل گوناگون از سیر تا پیاز نظر صادر میکنید کاش بشود نظرات آن علیا خانم را در این تنگناهای موجود به کشورهای خارجی صادر کرد تا فکر نکنند که ما نخبه نداریم
  خواهشن مرتبط با سوادتون آسمون ریسمون کنید چون این نظرات فقط باعث آشفنگی مسایل میشه

  [پاسخ]

 3. از قلم بدستان هر جامعه باید تشکر کرد چون دردهای خود را فراموش و خود را وقف اجتماع و دردهای دیگران می کنند اتفاقا خانم آزادبخت نوع نگاه شما به مسئله بسیار عمیق و فراتر از کارشناسان مدعی می باشد زیرا اوج بازدهی یک نیروی تربیت یافته و متخصص حدودا همین سنی است که ما میخواهیم او را بازنشته یا خانه نشین کنیم

  [پاسخ]

 4. سلام خانم آزدادبخت باید خدمتتان عرض کنم اتفاقا طرحی که مجلس داده کاملا به نفع بنیان خانواده و پایداری خانوادست حتی به عنوان مثال در اسلواکی مرخصی زایمان ۳ ساله ، در انگلیس یک سال ،در سوئد ۱۶ ماه ،در مجارستان ۲۴ ماه همگی با حقوق و این چیزی نیست جز کمک به تربیت صحیح کودک حتی ساعت کاری این کشورها تا سن ۷ سالگی برای مادران کمتر هستش بهتر نیست شما زمانی که شروع به نگارش موضوعی در یک رسانه می نمایید یکم تحقیق کنید و مستند صحبت بفرمایید و نظر غیر کارشناسانه ندید.ممنون از سایت خوب کشکان لطفا کامنت ثبت بفرمایید

  [پاسخ]

 5. با سلام
  ممنون از عزیزان که بنده را مورد مهربانی خود قرار داده اند

  البته مهربانی بعضی از دوستان بیشتر! بوده است

  خدمت نقد کنندگان عزیز عرض کنم

  برای بحث کردن در مورد مسائل اجتماعی نیازی به صادر کردن نظرات ما نخواهد بود با کمی مطالعه این مشکلات قابل درک خواهند بود و اینکه
  این امار و ارقام از بنده نیست و امار رسمی سازمان تامین اجتماعی است

  ما در مورد کشور ایران و شرایط سخت کاری آن برای بانوان صحبت می کنیم

  بر اساس امار سازمان تامین اجتماعی زنانی که از مرخصی زایمان مصوب سال ۹۲استفاده کردند
  در بخش خصوصی
  از ۱۵۰هزار نفر

  یک سوم از کار اخراج شدند و هرگز به کار بازگشت نداشتن

  آیا جز این خواهد شد که زنان قید بچه دار شدن را برای کارشان بزنند

  ای کاش طرح ها بر اساس شرایط کشور مصوب بشوند

  و بجای بازنشستگی زود هنگام و خارج کردن زنان از چرخه کار

  از تسهیلات و و تشویق های دیگر استفاده بشود

  این قوانین و مصوبه ها حداقل باعث بیکاری زنان شاغل در نهاد های خصوصی خواهد شد

  و زنان شاغل در نهاد های دولتی بسیار کمتر اسیب خواهند دید

  چون با دولت سرو کار دارند و مجبور به اجرای قانون است و حتی الان هم زنان بنا بر درخواست خودشان می توانند با ۲۰روز حقوق و بیست سال بازنشسته شوند.

  اما بخش خصوصی که نیمی از زنان شاغل در انجا مشغولند چه سرانجامی خواهند داشت؟

  و بحران صندوق های بیمه ای هم به کنار که خود معضلی است بی اندازه

  بعضی از دوستان
  جامعه مرد سالار را می پسندند و نگاهی بسیار سنتی دارند و انتظار دارند همین سهم اندک از مشاغل زنان را هم به ید قدرت خود دراورند

  بنظر نمی آید شغل زنان منافاتی با استحکام بنیاد خانواده داشته باشد و یقینا زنان پرتلاش و فعال در عرصه اجتماع فرزندان شایسته تری و موفق تری که نمونه های آن در شهر خودمان بسیار است خواهند داشت

  ممنون و سپاس از نقدهای کارشناسانه دوستان و اینکه در مسائل اجتماعی صاحب نظر هستند و اهل تحقیق.

  ان شاءالله کمی آینده نگر تر و و دقیق تر مسائل را ببینیم و دغدغه ی همه جامعه را داشته باشیم

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط