سرخط خبرها
امروز: شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۶ | ۲۲:۴۳:۴۵آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ ،‌ ۰۸:۱۰
۱۴ بهمن ۱۳۹۵در ۸:۵۹ ق.ظ تعداد بازدید: 596 بازدید کد خبر:64754 چاپ خبر

کشف اجساد ۲ متری مربوط به دوره ساسانیان در کوهدشت+ تصاویر

0

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کوهدشت گفت: برای نخستین بار تدفینی سالم با ۲ متر قد مربوطه به دوره ساسانی در استان لرستان کشف شد. صمد حائری روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این جسد در کاوشی که توسط کارشناسان میراث فرهنگی لرستان در منطقه رودبار از توابع بخش […]

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کوهدشت گفت: برای نخستین بار تدفینی سالم با ۲ متر قد مربوطه به دوره ساسانی در استان لرستان کشف شد.

صمد حائری روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این جسد در کاوشی که توسط کارشناسان میراث فرهنگی لرستان در منطقه رودبار از توابع بخش کوهنانی شهرستان کوهدشت صورت گرفته، کشف شده است.

۲۴۰۷۵۰_۹۸۲
وی با بیان اینکه به احتمال زیاد این تدفین مربوط به دوره اسلامی – ساسانیان هستند، اظهار کرد: برای نخستین بار است که در استان این تحقیق صورت گرفته است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کوهدشت افزود: قد این جسد تدفین شده بیش از ۲ متر است که برای انجام تحقیق های بیشتر از آن نمونه برداری شده و برای استان و همچنین یک آزمایشگاه مجهز در تهران ارسال شده است.
وی گفت: در کنار این گور بقایای معماری هایی به دست آمده که شامل دیوارها و فضاهای مختلف در ابعاد و اندازه های متفاوت است.
حائری افزود: بعد از انجام تحقیق های مختلف بر روی این جسد و به دست آوردن تمام اطلاعات، آن را در مکان کشف به صورت محافظت شده نگه داری خواهیم کرد.
۲۴۰۷۴۶_۲۴۰
سرپرست هیات کاوش باستان شناختی محوطه چیا سبز چم نقدعلی کوهدشت نیز در این باره گفت: تدفین های مربوط به دوره ساسانی در ایران بسیار نادر هستند و در استان لرستان تا کنون هیچ نمونه ای از تدفین مربوط به این دوره به دست نیامده است.
عطا حسن پور افزود: مطالعات انسان شناسی و انجام آزمایشات استخوان شناسی می تواند اطلاعات مفید و ارزنده ای در ارتباط با وضعیت تدفین و آداب آن، تغذیه، ویژگی های جسمانی و اطلاعات ژنتیکی در برداشته باشد.
وی در مورد سازه های معماری محوطه چیاسبز محل کشف این اسکلت اظهار کرد: در کنار گور ساسانی و صخره های گچی بقایای سازه های معماری متعددی به دست آمده که شامل دیوارها و فضاهای مختلف در ابعاد و اندازه های متفاوت است.
وی افزود: این دیوارها از جنس سنگ با ملاط گچ و اندودهای گچی است که ارتفاع آنها در بیشترین قسمت به یک متر می رسد.

۲۴۰۷۴۷_۲۴۵
سرپرست هیات کاوش باستان شناختی محوطه چیا سبز چم نقدعلی کوهدشت گفت: از دیگر عناصر مهم معماری مکشوفه در کنار دیوارها، کشف یک ستون مدور با اندود گچی است که شالوده آن از قلوه سنگ‌ های کوچک و بزرگ تشکیل شده است و در ادامه کاوش به دنبال سایر عناصر وابسته و فضاهای مختلف تشکیل دهنده بنا خواهیم بود.
وی از کشف سفالینه های متنوع و متعدد به همراه بقایای خمره ها و ظروف شکسته خبر داد و ادامه داد: معمولا در کاوش‌ های باستان شناسی بیشترین اطلاعات تاریخ‌ گذاری و فرهنگی از سفالینه ها به دست می آید و خوشبختانه سفال ‌های مکشوفه از محوطه ‘چیاسبز چم نقد علی’ به لحاظ تکنیک و سبک ساخت، پوشش، لعاب، فرم و گوناگونی از اهمیت خاصی برخودار هستند که هم اکنون در دست مطالعه، گونه شناسی، طبقه بندی و طراحی فنی است.
وی افزود: سلسله کاوش‌ های نجات بخشی حوضه آبگیر سد سیمره تپه چیاسبز ۲ واقع در روستای چم نقدعلی از توابع دهستان زیرتنگ سیاب نیز در فهرست کاوش‌ های اضطراری پژوهشکده باستان شناسی قرار گرفت.

۲۴۰۷۴۸_۲۸۳
سرپرست هیات کاوش باستان شناختی محوطه چیا سبز چم نقدعلی گفت: کاوش در این محوطه تاریخی از ابتدای دی ماه سال جاری آغاز شده و تا نیمه بهمن ماه ادامه خواهد یافت.
حسن پورافزود: تپه چیا سبز محوطه ای نسبتا کوچکی است که در اثر عملیات کشاورزی طی سالیان اخیر بخش عظیمی از آن تخریب شده و هم اکنون در تمام قسمت های آن کشاورزی می شود، با این وجود قسمت ‌های شرقی و غربی این محوطه ترانشه بندی شده و تاکنون پنج کارگاه کاوش به ابعاد ۵۰۰ متر مربع مورد خاکبرداری قرار گرفته است.
وی گفت: بخش عمده ای از قسمت مرکزی و شمال غربی محوطه چیا سبز را یک رگه صخره ای تو در تو از جنس گچ در بر گرفته که در لابه لای این رگه گچی یک تدفین انسانی از دوره ساسانی به دست آمد.

۲۴۰۷۴۹_۶۳۷
وی درخصوص ساختار و چیدمان محل دفن اظهار کرد: این گور از نوع گورهای چهار چینه سنگی با پلان مستطیل شکل است که طی ادوار مختلف پیش از تاریخ و تاریخی در لرستان بسیار متداول بوده و نحوه تدفین به صورت دراز کش و جهت آن شمال غربی- جنوب شرقی است.
وی افزود: به زودی یک گروه تحقیقاتی به منظور نمونه برداری و انجام آزمایشات مختلف بر روی این اسکلت ساسانی عازم منطقه می شود و نتایج حاصله از آن را در آینده نزدیک به اطلاع علاقه مندان خواهیم رساند.
به گزارش ایرنا روستای چم نقدعلی در منتهی الیه جنوب غرب شهر کوهدشت به فاصله ۸۴ کیلومتری و از جمله روستاهای بخش کونانی در منطقه رودبار به شمار می رود.
منطقه رودبار دره ای کوهستانی با آب و هوای گرمسیری است که در امتداد رودخانه سیمره از تنگه سازبن تا تنگه برنجان شکل گرفته است.
طول این دره حدود ۳۰ کیلومتر با جهت شمال غربی – جنوب شرقی است که در حد فاصل کوه‌های لاره در استان لرستان و کوه تلوگ در استان ایلام قرار گرفته است.

برچسب‌ها

دیدگاه

  1. کشف آثارتمدن کهن دردیارلرستان وخصوصا کوهدشت علاوه برهومیان ومیرملاس چیاسبزنیز برگ زرین دیگری بردلایل متمدن بودن مردمان این مرزوبوم افزود امادریغ ازاین که بی توجهی مسئولین به وضعیت معیشت مردم خصوصادرمقوله آب سبب میشودکه درآینده نه چندان دوربین النهرین لرستان خالی ازسکنه شود

    [پاسخ]

  2. موافقم با نظر جناب آزاد بخت. کوهدشت جژء نواحی است که تمدن در آن نزج گرفته. زمانی مطلبی در باره لرستان و خاصه کوهدشت نگاشتم. برخی دوستان ذهن خوانی کردند و گفتند می خواهد از… پست بگیرد! رومشگان (روم اشکان) و پلدختر (پاپیل) و خرم آباد (خرموآه) همینگونه اند. غار هومیان در ایران بی بدیل است. هومیان اگر در فرانسه بود به اندازه تمام اعتبارات جاری کوهدشت در آمد داشت. من مانده ام کوهدشت و طرحان بزرگ که اینهمه مدیر تولید می کند چرا کوهدشت مدیریت و بسامان نمی شود؟ این را از سر طعن نگفتم، از سر درد گفتم؛ دردی که لرستان گرفتار آن است علی الخصوص کوهدشت…

    [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط