سرخط خبرها
امروز: سه شنبه, ۲۶ دی , ۱۳۹۶ | ۱۸:۴۶:۳۴آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۲۵ ،‌ ۰۹:۳۲
۲۶ دی ۱۳۹۵در ۶:۵۵ ب.ظ تعداد بازدید: 252 بازدید کد خبر:64167 چاپ خبر

بی توجهی دولت به بحران آب در کوهدشت و ضرورت سد معشوره

0

علی یاری فرد

علی یاری فرد/ کشکان: ریاست جمهور محترم جناب آقای روحانی! در آینده کوهدشت بخاطر بی آبی خالی از سکنه خواهد شد. سال هاست که این مردم در زمان جنگ و دوران سازندگی و پس از آن با بی مهری مسئولین رده بالای کشوری مواجه بوده اند و گویا رسم بر این است که با نادیده […]

IMG_20170115_222250

علی یاری فرد/ کشکان:

ریاست جمهور محترم جناب آقای روحانی!

در آینده کوهدشت بخاطر بی آبی خالی از سکنه خواهد شد. سال هاست که این مردم در زمان جنگ و دوران سازندگی و پس از آن با بی مهری مسئولین رده بالای کشوری مواجه بوده اند و گویا رسم بر این است که با نادیده گرفتن این مردم، بی مهری ها مستمر ادامه داشته باشد تا جایی که ریشه های این شهر را کاملا خشک کند.

با تمام پتانسیلی که در این شهر موجود بود نه طرح عمرانی صورت پذیرفت و نه کارخانه و یا کارگاه صنعتی یا حتی دریغ از کوچکترین حمایتی از طرف دولت از طرح های اقتصادی و صنعتی همشهری‌هایمان.

اکنون هر روز شاهد این هستیم با تمام تلاش استاندار و نماینده محترم شهرستان در قضیه معیشتی بحران بی آبی شهرستان کوهدشت و طرح اجرای شدن سد معشوره، حتی گویا مسئولین شما نمی‌خواهند صدای بی آبی شهری که به بین النهرین مشهور است را بشنوند.

از طرف تمام همشهریان اعلام می کنم جناب رییس جمهور محبوب و  جناب وزیر محترم نیرو مردم کوهدشت در آینده نزدیک به ناچار مجبور به ترک این شهر می شوند و با توجه به سال ها بی مهری که در حقشان شده مطمئن باشید با حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ موجب بیشترین دغدغه های اجتماعی در آن شهرها می شوند و سبب ساز این موضوع عدم اطلاع و کم درایتی مسئولین دولت در این برهه زمانی می باشد.

پیشنهاد می‌کنم بجای بی توجهی، یک آمار دقیق از کسانی که بخاطر مشکلات کشاورزی و اقتصادی مجبور به ترک کوهدشت شده اند را در دستور کار مسئولین خود قرار دهید تا متوجه وضعیت بحرانی این شهر شوید.

آیا زمان این نرسیده که دولت آمار درستی از مشکلات و معیشت مردم را بررسی نموده و میزان مهاجران و کسانی که بناچار در شهرهای بزرگ سکنی گزیده اند و عوامل آن را مورد دقت قرار دهد؟

با توجه به هزینه های کلان زندگی در شهرهای بزرگ، مهاجران نمی توانند خرج خانوار خود را تامین کنند و با هر روز سپری شدن و افزایش حاشیه نشین های شهرهای بزرگ، در آینده شاهد هر روز بیشتر شدن مشکلات اجتماعی خواهید بود که دولت شما با نادیده گرفتن و بی توجهی و کم درایتی در این زمان سبب سازش بوده است.

اگر آماری از مهاجرت مردم این شهرستان ندارند می توان به راحتی با مراجعه به میادین کارگری شهرهای بزرگ و تهران و بازارهای اصلی و شرکت های باربری و…  آنجا متوجه شد که سال هاست که چشمان دولت ها بر این مردم بسته مانده است. با این حال این مردم سرشان را بالا نگه داشته اند و با تمام مشکلات در جامعه ای که همه ماها به یک میزان مساوی از حق و حقوق انسانی و اجتماعی برخورداریم همواره برای جامععه مفید واقع شده اند.

اینان همان مردمی هستند که در زمان جنگ در صف های مقدم جبهه ها بودند و بیشترین بمب ها را برسرشان ریختند، نه منافقند و نه مخالف جمهموری اسلامی بلکه آمار شهدا و جانبازان و ایثارگران این شهر حاکی از این است که همیشه پشتیبان ولایت فقیه و پاسداران جمهموری اسلامی بوده و هستند.

ریاست محترم جمهور!

مطمئن باشید که در جامعه کنونی با وجود گستردگی ارتباطات و شبکه های مجازی با توجه به نبود حتی کوچکترین توجه دولت حضرتعالی به مسئله حیاتی بی آبی و قحطی در بین النهرین (کوهدشت) تمام نهادهای مردمی شهرستان و مسئولین این شهرستان در آینده خیلی نزدیک نسبت به این بی مهری دولت بصورت قانونی و قانونمند برای گام نخست با مراجعه به دفتر نهاد مقام معظم رهبری و پیگیری مستمر تا حصول نتیجه مطلوب بسیج خواهند شد و اجازه نخواهند داد با بی مهری و عدم کفایت عده ای مسئول بی اطلاع، موجبات نابودی، بی آبی و قحطی و آواره شدن بیشتر از این مردمانش پیش آید و دولت را مکلف به بررسی دقیق و حل معضل بی آبی میدانیم.

هرچند حق تقدم در موضوع آب با شهرستان کوهدشت می باشد اما لازم بذکر است که طرح سد معشوره از لحاظ کارشناسی به نفع حوزه های پایین دستی نیز می باشد. چند نکته مهم در موضوع پیش آمده سد معشوره:

١- سرعت تبخیر آب در مسیر خوزستان و پشت سد کرخه در دمایی معمولا بالای ۴۵٪‏ بمراتب توجیه عقلانی ندارد.

٢- حاصلخیزی و بمراتب بصرفه تر بودن زمین های کشاورزی لرستان با آبخوری بمراتب کمتر از خوزستان

٣- غیرکارشناسی بودن سد کرخه در زمان ساختش. بدون توجیه بصرفه اقتصادی و معایب خیلی زیادش… آب خلیج فارس را حتی اگر بریزید در کرخه پر و یا سرریز نمی شود؟؟!!

۴- خوشبختانه گذر آب از لرستان بسمت خوزستان است و انبار کردن آن در دمای معتدل کوهستانی لرستان و انتقال آب در فصول گرم به پایین دستی (خوزستان) بمراتب خیلی بیشتر بنفع پایین دستی می باشد.

آب حتی اگر از سمت خوزستان به لرستان جریان داشت باز هم بصرفه بود سد که یک طرح ملی است در دمایی کوهستانی زده می شد نه به بهانه وجود سد کرخه (سد کاملاً غیر کارشناسی شده) در پایین دست، مردم لرستان و کوهدشت را بخاطر اشتباهات مجریان قبلی سد کرخه، از آبی که از جلو خانه هایشان می گذرد محروم کنیم و به بحران بی آبی و نابودی بکشانیم.

برچسب‌ها

دیدگاه

  1. دوست خوب خیلی از مردم کوهدشت بخاطر بحران فرهنگی ناشی از اشتغال ذهن نخبگان ما به مسایل سیاسی و نه فرهنگ بومی خود،کوچ کرده اند.با وجود این همه مسئولین سیاسی در سطوح بالای کشور نمی توان گفت دولت نسبت به کوهدشت بی مهری کرده است،در زمان حکومت پهلوی ها ما این را هم نداشتیم و این بحران هویتی و فرهنگی ریشه در دوران قاجار و سپس پهلوی دارد در نتیجه ما اگر خواهان بقا هستیم باید تلاشی مضاعف داشته باشیم.

    [پاسخ]

  2. با تشکر فراوان از نگارنده، تنها امید مردم کوهدشت بعد از خدا به همین آب معشوره است.

    [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط