سرخط خبرها
امروز: سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶ | ۱۵:۴۷:۰۴آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۱۸ دی ۱۳۹۵در ۸:۴۶ ق.ظ تعداد بازدید: 1,231 بازدید کد خبر:63917 چاپ خبر

اولین همایش سراسری بررسی فرهنگ و زبان قوم کهن لک در دلفان برگزار شد+ تصاویر

0

اولین همایش سراسری بررسی فرهنگ و زبان قوم کهن لک با حضور اساتید و جامعه شناسان و صدها نفر از مردمان لک زبان سراسر کشور با محوریت همزیستی مسالمت آمیز اقوام، در اداره ی ارشاد دلفان برگزار گردید. به گزارش کشکان به نقل از نسیم دلفان، شهرستان دلفان، جمعه ۱۷ دی ماه ۹۵ میزبان اندیشمندان، […]

اولین همایش سراسری بررسی فرهنگ و زبان قوم کهن لک با حضور اساتید و جامعه شناسان و صدها نفر از مردمان لک زبان سراسر کشور با محوریت همزیستی مسالمت آمیز اقوام، در اداره ی ارشاد دلفان برگزار گردید.

به گزارش کشکان به نقل از نسیم دلفان، شهرستان دلفان، جمعه ۱۷ دی ماه ۹۵ میزبان اندیشمندان، پژوهشگران و لک پژوهان کشور بود.
همایش بزرگ “فرهنگ و هنر قوم لک ” با حضور اندیشمندان و اساتید برجسته دانشگاه، هنرمندان و شاعران استان های لرستان، ایلام و کرمانشاه و تعداد زیادی از اصحاب فرهنگ و هنر لک زبان از سراسر کشور ، عصر جمعه ۱۷ دی ماه ۹۵ در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دلفان، برگزار شد.
این همایش با سخنان خدارحم بابایی سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دلفان و با توضیح کوتاهی در خصوص چگونگی و روند برگزاری همایش و نیز اهداف این اقدام فرهنگی، آغاز شد.

حجت الاسلام هاشمی نژاد امام جمعه و رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان نیز سخنانی در خصوص اقوام،خصوصا قوم بزرگ لک و لزوم حفظ و احیای این زبان کهن از طریق آموزش به فرزندان، تهیه وچاپ کتاب و تهیه لغت نامه های لکی بیان کرد.

وی تلاش کسانی که به بهانه تنوع اقوام و زبان ها به دنبال فتنه گری هستند را ناکام دانست.
دکتر علی نوری، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه های لرستان، دکتر علی رضاییان استاد جامعه شناسی دانشگاه های لرستان، چند تن از شاعران لک زبان از جمله استاد عزیز بازوند، استاد رضا حسنوند، استاد کرم دوستی، شاعران برجسته کوهدشتی حجت اله علی‌پور، اسداله و حشمت اله آزادبخت و همچنین پژوهشگرانی در حوزه زبان و ادبیات لکی، از دیگر سخنرانان همایش بودند.
برنامه های مورخوانی توسط هوره سرایان کرمانشاه و دلفان، اجرای موسیقی محلی توسط هنرمندان دلفانی و نیز خوانش شعر توسط شاعران برجسته استان های ایلام، لرستان و کرمانشاه از بخش های مهم این همایش بود.

مهران غضنفری شاعر و خواننده ی کوهدشتی نیز از حاضران در مراسم بود.

این همایش از ساعت ۱۴ آغاز و تا ساعت ۱۸:۳۰ بطول انجامید، در طول این مدت استقبال شایان حضار از بخش های مختلف همایش، بی نظیر بود.
پیشنهاداتی توسط شرکت کنندگان در انتهای برنامه ارایه شد:
✅ انتخاب یک روز بعنوان “روز فرهنگ و هنر قوم لک” و ترجیحاً روز اول اردیبهشت
✅ تشکیل کارگروهی تخصصی جهت انجام پژوهش ها و تحقیقات فرهنگی و تاریخی
✅ درخواست از نمایندگان محترم مردم لک زبان شهرهای غرب کشوڔ برای پیگیری حقوق و مطالبات از جمله ایجاد موقعیت آموزش زبان لکی در مدارس و…
✅ درخواست از ریاست محترم دولت تدبیر و امید و معاونت محترم ایشان در امور اقوام  در خصوص رفع محرومیت از مناطق لک نشین

در این همایش که با پوشش خبری سیمای مرکز استان همراه بود تاریخ داشته های فرهنگی و آداب و رسوم مردمان لک از جمله موسیقی، مویه ها و پوشش، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

۹۲۴۱۲۹۰۰۴۹۱۷۳۶۴۰۸۷۹۱ ۰۱۷۸۷۷۴۷۰۰۴۷۹۲۸۲۰۵۶۳ ۰۲۱۱۳۲۹۴۹۵۲۳۴۴۵۴۵۹۸۰

۷۹۲۲۵۲۰۵۷۵۹۳۰۷۱۵۰۲۳۷ ۶۰۱۷۲۵۰۱۸۸۶۴۱۵۷۷۸۵۹۴ ۳۸۴۷۵۳۷۵۵۹۷۳۰۶۶۳۹۴۳۸ ۲۱۰۳۳۶۸۲۲۲۹۶۵۴۷۸۶۶۷۰ ۰۴۱۰۰۸۸۴۰۳۸۹۲۴۸۷۹۴۳۶ photo_2017-01-07_00-56-40img_20170106_181924img_20170106_181508

۲۱۳۲۹۶۵۱۱۵۷۱۱۸۶۶۸۴۱۴

 

 

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. سالیان سال است که مردمان لر و لک در کنار هم زندگی مسالمت آمیزی داشته اند و پیوند عمیقی بین آنان وجود داشته است، بنظر می رسد عده ای که خود را نخبگان این مرز و بوم می نامند بدنبال برهم زدن این پیوند هستند و اینکه اداره ارشاد پرچم دار اینگونه مباحث می شود جای تاسف دارد!!!!!

  [پاسخ]

 2. جایی که جهان تبدیل به یک دهکده شده است و از آن بعنوان دهکده جهانی صحبت می شود ما تازه به فکر ایجاد قوم لک افتاده ایم و بیشتر از آن خواهان تدریس زبان لکی در مدارس نیز شده ایم.به به !!!!دیگه مشکلات ما حل شد.و به راحتی آب خوردن می توانیم به زبان زنده دنیا با مردم جهان ارتباط برقرار کنیم.همین عراق که از نظر ما کشوری فلک زده و بیچاره است را نگاه کنید که چطور بیشتر مردم کوچه و بازارش به انگلیسی روان صحبت می کنندو آنوقت دکتر ما را در دانشگاهها ببینید که از یک مکالمه ساده به زبان انگلیسی عاجز است و آنوقت همین آقایان دکتر و فرهنگی چسپیده اند به زبان لکی.آفرین بر شما.مگر نه این است که در دنیای امروزی هرکس مسلط بر یک زبان زنده نباشد کور تشریف داردو چرا ما بجای بینایی و بیداری داریم به عقب برمی گردیم و مانند فنر حالت ارتجاعی پیدا کرده ایم.
  در این بار سخن بسیار است و بنده حوصله تایپ کردن ندارم .

  [پاسخ]

  کوهدشتی در :

  به خویشتن بازگشتن عقبگرد نیست برادر . در ضمن این صحبت که دنیا یک دهکده کوچک شده چیز جدیدی نیست.شما همنظر هیتلر ملعون بزرگترین جنایتکار تاریخ هستید اخوی. اتفاقا در ین دوران تمام دول پیشرفته و مدرن بیشترین بودجه ها ی فرهنگی کشورشان را به حفظ اداب و رسوم و خرده زبان ها اختصاص می دهند . تنها چیزی که ما جهان سومی ها خوب میفهمیم که در واقع فکر می کنیم که می فهمیم! پیوستن به دامان مدرنیته است در حالی که بسیاری از کشور های مدرن این مسیر را که ما در ارزوی انیم ،سالها قبل پیموده و نتیجه ی نامیمونش را چشیده اند .بیشتر بیندیش برادر

  [پاسخ]

  میربگ از نوراباد در :

  آقا نظر هر دو محترم ولی ایشان هم راست میگه ما کلا کل ایران سطح سوادمون پایین اومده باید رفع بشه
  ولی نباید از فرهنگ بومی دور شد. ولی اینم نباشه هی بچسبیم و هی درمورد ماد نمیدونم راد و صاد اینا حرف بزنیم. متاسفانه این افراط و تفریط ها زیاد بین لک ها و لرها باید عاقلانه فکر کرد و پیش رفت.
  اون کشورها دنبال فرهنگ بومی نیست عزیزم. بنیان و نهاد خانواده مد نظرشونه که درغرب از بین رفته.
  اونا از قدیم به خورده فرهنگ ها احترام میگذاشتند خوبه از اینا درس دموکراسی و آزادی بیان بگیرم و حرف ها همدیگر رو گوش بدیم.

  [پاسخ]

  همشهری در :

  مثل اینکه از حرف حق من خیلی ناراحت شدی که افسار ادب و نزاکت از دستت خارج شد وشروع به توهین کردن نمودی. ما یک حرفی زدیم تو فورا هیتلر را به ما چسپوندی.حالا که اینطورشد بنده هیتلر را خیلی بیشتر از کسانی که تعصب چشمشان را کور کرده است قبول دارم.
  از خدا جوییم توفیق ادب
  بی ادب محروم شد از لطف حق

  [پاسخ]

  کوهدشتی در :

  حرف حق !!!گذشته و حال شماسرشار از بغض و کینه و توهین اشکار و پنهان به قوم لک بود جناب . در نظری که بنده در پاسخ به نظر شما و در دفاع از حقوق اولیه هم تبارنم دادم هیچ گونه توهینی وجود ندارد. تنها به ذکر شباهت کلام و تفکر شما با هیتلر و تفکر انحصار طلبانه او بود، که با یک جستجوی ساده در فضای مجازی به این شباهت پی می بریدکه البته شما از ان تشابه به گرمی استقبال کردید و لاغیر. البته شما مجددا با کلام به ظاهر ادبی و مودبانه که برامده از تفکر شما می باشد پاسخ توهین امیژی دادید.بیشتر بیندیش برادر

 3. دوست محمدی(مدیر سایت)

  با سلام دوست عزیز متأسفانه خبر و تصاویر اولیه منتشر شده از این مراسم ناقص بود و هنرمندانی همچون استاد کرم دوستی، حجت علی پور و مهران غضنفری، از قلم افتاده بودند. ضمن پوزش از این عزیزان و تشکر از انتقاد به جای شما گزارش تکمیل شد.

  [پاسخ]

 4. تاکی میخواهیدبه اختلاف افکنی قومیتها دامن بزنید؟؟؟بایدبه هدف شماهاشک کرد.دراین موقیعیت حساس که مملکت مانیازبه همدلی و وحدت نیاز دارد دنبال چه چیزی هستید؟؟

  [پاسخ]

 5. میربگ از نوراباد

  کار بسیار خوبیست
  باباجان اتفاقا قوم لک بسیار خوب است از چنگ تجزیه طلبان خلاص میشویم
  درود بر قوم بزرگ لک و مستقل لک

  [پاسخ]

 6. میربگ از نوراباد

  و به نظرم استان لرستان باید پیگیر باشد چون کلا هم لکی را زبانی جدا میدانند و این به معنی دشمنی بین لر و لک نیست و حتی کوردهای عزیز
  تنها حفظ و پاسداری از لکی
  الان جریان های تجزیه طلب کوردی و احزاب شیطان صفتش پژاک و اینا پلشت ها میخوان از لک های دلاور سو استفاده کنند و ارتش سایبری برای دزدیدن و همراه کردن لکها با خود دارند.باید با اینگونه همایش ها جواب دندانشکنی به این تجزیه طلب ها داد.
  در اخر لک با لر و کورد برادر است. ولی جدا
  مرگ بر تروریست

  [پاسخ]

 7. سلام خدمت برادران شریف لر و کردبرادرمن سخنرانی تعدادی ازنخبگان این مرزو بوم که اتفاقا ازهمزیستی مسالمت آمیزاقوام بحث کردنداتفاقاعین تلاش برای وحدت است

  [پاسخ]

 8. کتابهای میرنوروز، ملاپریشان و نادرنامه مرحوم اسفندیار غضنفری را از کجا میشود تهیه کرد.

  [پاسخ]

  لک زبان در :

  سلام جناب امیری کتاب فروشی های خرم آباد چهار راه فرهنگ

  [پاسخ]

 9. درود بر استاد حشمت الله آزادبخت شاعر بی نظیر لک و باعث افتخار کوهدشت

  [پاسخ]

 10. هرکسی کو دور مانداز اصل خویش بازجوید روز گاروصل خویش
  باسلام : زندها در هرکجای خاورمیانه وجهان زندگی کنند به اصل خویش که همان شعار شاه لک کریم خان زند بود که فرمود من وکیل رعایا هستم نه شاه افتخار میکنند بحث آیین مهر پرستی وانسانیت زرتشت گفتار نیک کردار نیک رفتار نیک که کردها به عنوان شال با ۳ گره که دورکمر می بستند ولحظه به لحظه جلو چشمشان بود که خطا نکنند- حقوق شهروندی برابر وعدم ظلم وستم به ملت است که مانع تجزیه واختلاف میشود در غیر اینصورت . خودش بوجود می آید – کردهای زند سنندج

  [پاسخ]

  مهدی بیرانوند در :

  در ضمن عزیز
  ان شعر حضرت مولانا را به این قومیت اینها نسنجید خواهشا ایشان منظورشان ذات اقدس الهیست نه قومیت و خانواده و هوز و طایفه.

  [پاسخ]

 11. شال سه گره چیست. حتما خلافایی راشدین را میگن ولی ان هم چهارتاست الان مد شده هرکس چیزی را ببنید براش یک فلسفه درست میکنه شال سه گره نماد زرشت من ۵ گره هم دیدم در مناطق کرمانجی زبان عراق هفت گره هم دیدم حتما اونم نماد هفت سینه!!!!!
  اولا میترا ایین مهرپرستیست و زرتشت جداست .
  در ضمن از کریم خان بت نسازید دلیلش این بود یکی ازصفویی را برای اعتبار دادن به حکومتش اورده بود شاه کرده بود ولی عملا حکومت دست خودش بود. و شعری بر تیغه شمشیرش هست من تو موزه ایران دیدم .
  این تیغ که تیر فلکش نخجیر است
  شمشیر وکیل ان شه کشور گیر است
  پیوسته کلید فتح دارد در دست
  ان دست که به قبضه این شمشیر است
  پس لطفا حرف نزنید از چیزی که نمیدونید.کردهای زند سنندج کجا بود.زند لک بودند همین و نقلی در رستم تواریخ در مورد سخن کریم خان هست البته کریم خان یکی از سرداران باجلانی سپاهاش را برای تنبیه حاکم اردلان فرستاد و سنندج را فتح کردند و حاکم اردلان را سرویس کردند.
  این بحث ها قدیمست و نمیدانم لک لر باشد لک کورد باشد و یا مستقل به خودش مربوطه و هر لکی خودش را لر بداند و یا کرد و یا تنها قوم لک محترم است همه اینها برای خود دلایلی دارند.
  امیدوارم بتوانیم این موضوع را هضم کنیم و بیشتر به فکر تعالی خویش باشیم

  [پاسخ]

 12. لک قوم مستقل از لر و کورد است

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط