سرخط خبرها
امروز: جمعه, ۲۴ آذر , ۱۳۹۶ | ۲۳:۲۷:۱۹آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ ،‌ ۰۹:۴۷
۱۰ دی ۱۳۹۵در ۷:۴۲ ب.ظ تعداد بازدید: 533 بازدید کد خبر:63673 چاپ خبر

نکاتی در مورد گورخواب ها

0

سید محمدصادق محمدی وفایی

سید محمدصادق محمدی وفایی: چند روزی است گورهای خالی که مهمانانی نیمه زنده داشته اند خود را به فضای سمینارها، کنفرانسها، سایتها و تلگرامها رساندند. از عالی جناب روحانی گرفته تا فرهادی هنرمندان و قالیباف شهرداری و…از آن قبرها و گورخوابها سخن گفتند. هر کسی به سبکی و بیانی دل سوزاند. برخی ها چنان گفتند […]

سید محمدصادق محمدی وفایی: چند روزی است گورهاgoorkhabی خالی که مهمانانی نیمه زنده داشته اند خود را به فضای سمینارها، کنفرانسها، سایتها و تلگرامها رساندند. از عالی جناب روحانی گرفته تا فرهادی هنرمندان و قالیباف شهرداری و…از آن قبرها و گورخوابها سخن گفتند. هر کسی به سبکی و بیانی دل سوزاند. برخی ها چنان گفتند و بافتند که گویا از برجام هسته ای قبرهایی خالی به وجود آمد و معتادانی شیفته ی گور متولد شد. به همین دلیل بر دولت تاختند که چرا گورهایی خالی و معتادانی گور خواب دیده شده است؟
غافل از این که از قدیم الایام معتادها وجود داشتند اما شاید گور خالی و مفت مجانی وجود نداشت. شاید هم گور خوابی قدمتی به بلندای پیدایش گورهای خالی دارد ولی گزارشی تهیه نشده بود.
شاید هم در این دولت به برکت برجام و پول های آزاد شده گورهای خالی فراوانی تدارک دیده شده است تا در صورت زلزله یا چند تصادف با این ماشین های بی کیغیت به کمبود گور مبتلا نشویم. با این حال چرا برخی ها به دولت تدبیر و امید حمله می کنند؟
از سویی گور خوابی خوبیهایی هم دارد از جمله این که وقتی معتادان در گورها می خوابند خانواده های آنها از اذیت و آزار آنها در امانند.
از طرفی در گورستانها از کرایه خانه و قبضهای هجومی و نجومی گاز و برق و آب و …خبری نیست.
از سر و صدای عروسی های ارگی و …خبری نیست.
از بدحجابی و باندبازی و اختلاس خبری نیست.
از ماهواره و قسط و…خبری نیست.
در ضمن اگر برای مدت زیادی گورخوابها در آن گورها بخوابند آن گورها یاد خواهند گرفت با مهمان مرده ی خود چگونه رفتار کنند.به همین دلیل مردگان هم آرامتر در درون گور قرار می گیرند.
از همه اینها که بگذریم آن گورها و این گور خوابها به ماها درس دادند که واقعا جامعه ای به شدت سیاسی داریم چون از گورهای خالی و گور خوابها هم چپ و راست و قاصر و مقصر می سازیم.
الهی دیدن قبرها و شنیدن اخبار گور خوابها را مایه ی بیداریمان قرار بده نه خمیرمایه سباسی بازی.

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. ولی اله آزادبخت

  بژیای سید سیلی جانانه ای به گوش بی هوش مدعیان چپ وراست نواخته ای وبر آنان تاخته ای..به خدا که اکر چهار تا سید سیاس چون جنابت باشندخواب گور خوابها خوب تعبیر میشود تا هستی دلخوشم…..

  [پاسخ]

  سیدصادق محمدی وفایی در :

  سلام علیکم
  بسیار ممنونم .جنابعالی همیشه لطف دارید
  الهی سالم و با نشاط باقی بمانید.

  [پاسخ]

 2. با سپاس از کشکان؛ و سپاس از نویسنده محترم؛
  نکته ای که بخصوص در مطلب حاج آقا توجه مرا بر انگیخت لحن طنز آلود و شوخی – جدی ایشان به این فاجعۀ انسانی است. و بی حرمتی و توهین های مکرر به این آدم های مفلوک و از همه جا رانده و درمانده. قصد جدل بیهوده یا خدای نخواسته زیر سئوال بردن نیت خیر حاج آقا را ندارم. ولی هزار سخن باریکتر از موی اینجاست. انسان به موجب خلقتی که خدا به او داده است، حقوق اولیه ای دارد که یکی از آن ها همانا حفظ کرامت و شأن انسانی اوست. ممکن است کسی بگوید: درست؛ ولی این ها که انسان نیستند!! پاسخ من به این دوستان این است که اگر انسان نیستند چرا مسئولان بر شناسنامه و حقوق شهروندی آنان مهر بطلان نمی زنند؛ چرا در سرشماری ها جزء دستۀ انسان ها قرار می گیرند و اصولاً چرا یارانه می گیرند؟ اگر انسان نیستند پس چرا هنرمند بزرگ “اصغر فرهادی” در دفاع از حقوق آنان برای رئیس جمهور نامه می نویسد؟ و در نهایت این که اگر انسان نیستند چرا سخن می گویند و رنج می کشند؟؟ انسان دست کم به خاطر شکل و ماهیت انسانی اش، حتی اگر آخرِ شر و بدی باشد، حقوقی دارد و نباید انسانیت و حقوق و کرامت خداد او خدشه دار شود.
  یک نکته وسخن جاودانه از “شیخ ابوالحسن” خرقانی عارف بزرگ و نامدار ایرانی که “خواجه عبدالله انصاری” ( مفسر قرآن و محدث پرآوازۀ هم عصر او ) از شاگردان و مریدان او بوده است:
  “هر که در این سرای در آید نانش دهید و از ایمانش مپرسید، چه آنکس که به درگاه باریتعالی به جانی ارزد البته بر خوان بوالحسن به نانی ارزد”
  به قولی امروزه این گفتار بشر دوستانه، شعار ملی گردشگری کشورمان است.ما نمی دانیم حکمت این داستان چیست و خدا نکند موری هم از سخن ما به رنجش افتد. بزرگترین پزشکان و صاحب نظران آسیب های اجتماعی معتقدند که این آدم ها ۱ ـ بیمار هستند؛ ۲ ـ باید تحت سرپرستی ارگان های ذیربط قرار گیرند؛ ۳ ـ آسیب های آنان به جامعه و اطرافیانشان به خاطر بیماری و وابستگی آنان ناخواسته و غیر عمد است. ۴ ـ در حقوق اولیۀ اجتماعی و مدنی با افراد سالم و حتی دانشمندان و فضلا حقوق اجتماعی برابر دارند. ( مگر آن که مجرم باشند و در این صورت هم جای آنان باید پشت میله های زندان باشد و نه در گور های مسکونی! )
  در پایان نقش علماء برای زدودن جنبه ها و جلوه های زشت و مشوه و دردناک باید عالمانه و طبیبانه باشد و نه طنازانه، چون قباحت این ماجرا چنان سنگین است که باید گفت همۀ ما مسئول این وضعیت هستیم. چه انسان سالمی سعادت و خوشبختی و خانه و کاشانه و خانواده و عزیزان خود را به صناری می فروشد و چنین عذاب قبری را در زندگیش تحمل می کند؟؟ در تصویری که هنرمندان کشکان در کنار این مطلب گذاشته اند، می بینیم که یکی از آنان چون روحی خوابگرد سر از گور بیرون آورده و می خندد!!! شگفتا مگر این فلاکت خندیدین دارد؟؟؟؟ اما او می خندد زیرا اصولاً درکی از وضعیت خود ندارد. او یک بیمار است، یک بیمار!!!
  با عرض پوزش از حاج آقا ، خوانندگان و دوستان کشکانی بابت طولانی شدن کامنت )

  [پاسخ]

 3. سید صادق محمدی وفایی

  سلام بر کشکانیان و دو ست و ارداتمندان سایت کشکان .
  جناب منتقد چند نکته را تقدیمتان می کنم تا آزرده خاطر باقی نمانید.
  نکته اول : از این که برداشتت را مکتوب کردید متشکرم
  نکته دوم : بعد از این که کامنت جنابعالی را مطالعه کردم (که در آن از بی حرمتیها و توهینهای مکرر بنده به آن گورخوابها نالیده بودی ، ) برای اطمینان بیشتر چند بار نوشته ی خویش را نیز مطالعه کردم که نکند از باب غفلت ،واژه ای توهینی از ذهن پریده باشد اما به این نتیجه رسیدم که در متن جنابعالی تعبیر« آدم های مفلوک»وجود دارد ولی در نوشته بنده به جای آدم های مفلوک «گورخوابها، معتادها و…وجود دارد.به نظر آن دوست کشکان از تعبیر گورخوابها و معتادها بی حرمتی جاری می شود یا از تعبیر«آدم های مفلوک»؟
  سوم: در کجای نوشته ی بنده آمده است که افراد معتاد انسان یا مریض نیستند یا از حق و حقوق انسانی بهره مند نیستند و یا نباید معالجه شوند و یا باید گورها منزل مسکونیشان باشد که جنابعالی آزرده خاطر شده ای؟!
  چهارم :
  اگر بیشتر دقت می کردید در می یافتی اگر در این چند سطر بنده نمی از طنز وجود دارد ، طنزی مسرورانه و یا مربوط به افراد معتاد نیست تا بوی توهین دهد بلکه این طنزدر اصل آه و ناله ای است از افرادی که حتی این گزارش گورخوابها را باندی و جناحی کردند.جناحی کردن قصه ی شوم گورخوابها تبسم دردمندی را بر لبهای هر مادر فرزند مرده می نشاند و خودش یک طنزتلخ است.
  اگر گفته شد این همه قبر آماده لازم است چون ماشینهای کشورمان کیفیت ندارند و یا ساختمانها مقاوم سازی نشده اند از باب بی حرمتی و توهین به آن بندگان خدا نیست بلکه تذکری به مسئولین مربوطه است.
  پنجم:
  معتادها انسانند و حق و حقوق دارند ولی باید بپذیریم که وجود برخی از این افراد باعث دردسرهای وحشتناکی برای خانواده هاست بنابراین باید به مراکز درمانی فرستاده شوند.
  نیم نگاهی از خداوند بس است همگان را کشکانیها و جنابعالی را به همه نگاههای خداوند دانا و توانا می سپارم

  [پاسخ]

 4. سلام خدمت همه دوستان و اقای وفایی
  میخواستم چند نکته خدمت دوستان عزیز عرض کنم
  دوستان در کشور مشکلات و نواقص بسیار است و بهترین راه حل شروع نواقص و ایرادات از دایره نزدیک و کم کم پیشروی به جلو می باشد یعنی از سطح محلی تا ملی
  هم جای خوشحالی که دوستان صاحب نظر ساکت نمی نشینند و نسبت به اخبار و حوادث حساسیت دارند و هم جای تاسف است که بیشتر دنباله روی می کنند و خود به دنبال درد و مشکلات نرفته و وقتی مشکلی یا نقصی توسط دیگران پیدا میشود همه می شوییم مهندس ،دکتر و…
  به قول دوستی تا چند روز پیش واژه گور خوابی در هیچ لغت نامه ای نبود حالا کافی است این اسم را سرچ کنی
  کاش چشممان مشکلات شهرمان و استانمان را می دید و برای رفع مشکلات تلاشی می کردیم
  اگر در کلان شهر تهران گور خوابی هست در شهر های کوچک کوهدشت و نوراباد و … بی خانمان کم نداریم که حتی گوری برای خوابیدن ندارند

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط