سرخط خبرها
امروز: شنبه, ۲۵ آذر , ۱۳۹۶ | ۲۰:۲۶:۳۹آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ ،‌ ۰۹:۴۷
۰۴ دی ۱۳۹۵در ۲:۵۰ ب.ظ تعداد بازدید: 452 بازدید کد خبر:63470 چاپ خبر

زمین لغزش سیمره ثبت ملی شد

0

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان از ثبت زمین لغزش سیمره در فهرست آثار ملی کشور خبر داد. به گزارش کشکان، ” غلامرضا سلیمانی” اظهار داشت: محدوده این زمین لغزش در شهرستان پل‌دختر حدفاصل بخش مرکزی، دهستان‌های جایدر و جلوگیر واقع شده است. این پدیده زمین ساختاری حدود یازده هزار سال قبل […]

symare

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان از ثبت زمین لغزش سیمره در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

به گزارش کشکان، ” غلامرضا سلیمانی” اظهار داشت: محدوده این زمین لغزش در شهرستان پل‌دختر حدفاصل بخش مرکزی، دهستان‌های جایدر و جلوگیر واقع شده است. این پدیده زمین ساختاری حدود یازده هزار سال قبل در دره سیمره رخ داده که این رویداد موجب رانش طبقات سنگی به ابعاد تقریبی؛ طول ۱۶ کیلومتر و عرض پنج کیلومتر و ضخامت ۳۰۰ متر، از دامنه شمال شرقی کبیرکوه گردیده و انرژی حاصل از آن به حدی بود که سبب خرد شدن لایه‌های سنگی و حرکت مصالح لغزشی به طول ۲۵ کیلومتر در امتداد شیب و تاقدیس شد. بدین ترتیب لند اسلاید سیمره متولد و درنتیجه حرکت این واریزه‌ها، مسیر رودخانه‌های کشکان و سیمره را در دامنه کبیرکوه مسدود، سدی طبیعی ایجاد و سبب بوجود آمدن دریاچه تاریخی سیمره شد.

سلیمانی اظهار داشت: این اداره کل در راستای اهداف حفاظتی خود و در اجرای تبصره ماده ۲ قانون و تشکیل سازمان میراث فرهنگی مصوب ۲۳ دی‌ماه ۱۳۸۲، آیین‌نامه اجرایی قانونی مذکور مصوب هیئت محترم وزیران به شماره ۲۶۹۷۵/ت / ۳۲۹۱۵ مورخه ۴ مردادماه ۱۳۸۴، اثر طبیعی زمین‌لغزش سیمره در فهرست آثار ملی به ثبت رسانید.

وی همچنین اعلام کرد: در گام بعدی، این اداره کل اقدام به ثبت این اثر در فهرست آثار طبیعی کشور و همچنین تهیه پرونده آن جهت معرفی به عنوان یک «ژئو پارک» در فهرست جهانی یونسکو خواهد نمود.

معاون میراث فرهنگی لرستان هم اعلام کرد: تهیه پرونده ثبتی این اثر با تلاش، شورای ثبت و حرائم استان و سازمان مرکزی، پیگیری‌های مهرداد زرین جویی کارشناس فرهنگی این اداره کل و مسئول ثبت آثار استان آقای محسن طرهانی صورت پذیرفته است.

محمدرضا اسدی در پایان افزود: برخی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این اثر عبارت‌اند از: وسعت محدوده زمین‌لغزش، عوارض بدیع به جای مانده از زمین لغزش مانند؛ تالاب‌ها و سایر پدیده‌های ناشناخته، چشم‌انداز و حضور تمامی عناصر منظر، کم‌نظیر بودن رخداد زمین‌لغزش سیمره، تنوع زیست جانوری و گیاهی، بکر بودن پدیده زمین لغزش، قرار گرفتن میان سه استان لرستان، ایلام و خوزستان به لحاظ موقعیت مکانی.

برچسب‌ها

دیدگاه

  1. تهیه نقشه و با یه متن فرستادن برای سازمان و ثبت کردن یه اثری خیلی کار مهمی نیست مهم حفظ بناهای تاریخی که دارن از بین میرن لطفا از بیرون و داخل قلعه فلک الافلاک گزارش تهیه شود متوجه خواهید شد چه خبره و…..

    [پاسخ]

  2. ضمن سپاس از تمامی عزیزانی که پس از یک دهه تلاش و طرح آن در محافل علمی و عرصه اجتماعی، توانستند این مهم را به سرانجام برساندند. سپاس از آقایان غلامرضا سلیمانی، محسن طرهانی، محمدرضا اسدی، مهرداد زرین جویی و یکایک زحمت کشان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و علی الخصوص کارشناسان اداره کل زمین شناسی استان لرستان و سپاس گذاریم از پرفسور ژوزه بریلها ریس ژئوپارک کشور پرتغال و آقای دکتر کاظمی عضو گروه ژئوتوریسم سازمان زمین شناسی کشور و نشیه گفتار ما… دست مریزاد می گوئیم.

    [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط