سرخط خبرها
امروز: جمعه, ۲۴ آذر , ۱۳۹۶ | ۱۷:۲۷:۴۶آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ ،‌ ۰۹:۴۷
۰۳ دی ۱۳۹۵در ۱۲:۴۸ ب.ظ تعداد بازدید: 509 بازدید کد خبر:63416 چاپ خبر

نگاهی به عواقب انتشار فیلم ناهنجار در کوهدشت/ براستی مستحق عذاب شده ایم؟!

0

هادی گراوند

متاسفانه چندی پیش در نهایت بی شرمی و بی حیایی در گوشه ای از یک منطقه چند نفر علاوه بر ارتکاب حرام، از بی شرمی خود در نهایت جهالت،خریت و حماقت فیلم گرفته و بین مردم انتشار داده شد. حجت الاسلام هادی گراوند: از جمله صفات خداوند متعال حکمت است، بدین معنا که خداوند متعال […]

%d9%87%d8%a7%d8%af%db%8c-%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%88%d9%86%d8%af

متاسفانه چندی پیش در نهایت بی شرمی و بی حیایی در گوشه ای از یک منطقه چند نفر علاوه بر ارتکاب حرام، از بی شرمی خود در نهایت جهالت،خریت و حماقت فیلم گرفته و بین مردم انتشار داده شد.

حجت الاسلام هادی گراوند: از جمله صفات خداوند متعال حکمت است، بدین معنا که خداوند متعال حکیم بوده و همه افعال او نیز حکیمانه است، لذا در عالم دنیا امورات را حکیمانه و بر اساس حساب و کتاب و در نهایت اتقان انجام میدهد از طرفی تحقق برخی امورات و برخی نعمتها را منوط به نوع عملکرد و رفتارهای انسان ها قرارد اده است، از جمله آیه ۹۶ سوره اعراف که میفرمایند:

«ولو ان اهل القری امنوا والتقوا لفتحنا علیهم برکات من السم و الارض ولکن کذبوفاخذناهم بماکانو یکسبون» ترجمه: اگر مردم شهرها و آبادیها ایمان آورده و تقوای الهی پیشه کنند قطعا برکات را برآنها نازل می کردیم.

براستی کسانی که به دنبال ترویج بی حیایی و اشاعه فحشا و منکرات آنهم به سرعت در فضاهای مجازی هستند اندک توجهی به آیه ۱۹ سوره نور نموده اند؟ آنجا که خداوند متعال میفرمایند:

« ان الذین یحبون ان تشیع الفاحشه فی الذین آمنوالهم عذاب الیم فی الدنیا و الاخره و الله یعلم و انتم لاتعلمون» ترجمه: کسانی که دوست دارند فحشا و زشتی ها شایع گردد، در دنیا و آخرت برایشان عذاب دردناکی است و این را خداوند می داند و شما نمی دانید.

نیک باید دانست که اشاعه فحشا گاه به زبان و قلم و گاه با تشویق و ترغیب و عادی جلوه دادن آن و گاه فراهم نمودن بستر برای ارتکاب دیگران و گاهی نیز از طریق انتشار در فضاهای مجازی و … میباشد، البته این گناه برای کسی است که دوست داشته باشد که فحشا انتشار داده شود خود اشاعه دادن چه عذابهایی دارد را خداوند می داند و ما درک نمیکنیم.

در اینکه امروزه فسادها و ناهنجاری ها و بی حیایی ها و منکرات به گونه ای است که به دور از شان یک جامعه شیعی است تردیدی نیست ! اما آنچه که بسیار اثرات مخرب داشته و به دنبال آن قبح زدایی و عادی سازی گناهان و مفاسد وجود دارد انتشار یا همان اشاعه فحشا و منکرات میباشد، غافل ازاینکه اشاعه دارای تبعات و عواقب وخیمی از جمله: زیاد شدن آسیبهای فردی، اجتماعی و خانوادگی، سلب نعمت ها، نزول عذاب و قهر الهی و عدم نزول برکات آسمانی که امروز دغدغه هر کشاورزی است میباشد، از طرفی در احادیث داریم که گناه انتشار دهنده منکرات مانند کسی است که مرتکب آن شده است.

متاسفانه چندی پیش در نهایت بی شرمی و بی حیایی در گوشه ای از یک منطقه چند نفر علاوه بر ارتکاب حرام، از بی شرمی خود در نهایت جهالت،خریت و حماقت فیلم گرفته و بین مردم انتشار داده شد، و نوع افراد هم در نهایت غفلت و بی توجهی به تبعات بسیار مخرب آن به راحتی برای سایرین در جای جای شهر، استان و کشور انتشار دادند.

به جرات میتوان گفت: امروزه عدم نزول برکات الهی از جمله باران یکی از عواقب اشاعه این عمل شنیع می باشد که گریبان گیر همگان شده است!!! البته این کلام زیبای پیامبراکرم(ص) نیز نیازمند به تامل ویژه میباشد.

آنجا که حضرت می فرمایند: اگر خداوند بر امتی به خاطر گناهان غضب کند ولی عذاب نازل نکند آنها را به هفت بلا گرفتار میکند ۱: اجناس آنها گران میشود ۲: عمرهای آنها کوتاه میشود ۳: بازرگانانشان سودی نبرند (کسب آنها برکتی ندارد) ۴: میوه هایشان با برکت نخواهد بود ۵: آب نهرهایشان کم شود ۶: باران بر آنها نازل نشود ۷: افراد ظالم بر آنها مسلط می شوند*( تحف العقول و بحاالانوارج۷۷)*

حال بیاییم تا بیشتر از این دیر نشده به درگاه الهی تضرع، استغفار و توبه واقعی نموده و به دنبال جبران آنهم با انجام واجبات و ترک محرمات و نشر معروف ها و نهی از منکرات باشیم شاید خداوند ترحمی به حالمان بنماید.

البته لازم به ذکر است اقدام به هنگام، جدی  و بدون ملاحظه دستگاه قضا به این گونه منکرات امری ضروری و مورد انتظار می باشد.

دیدگاه

 1. حاج اقا .ایا نمیشه برای نزول باران نماز باران بخوانیم همه مردم بد نیستن در بین انها کسانی هستن که خداوند به اونا نظر داره

  [پاسخ]

  گراوندهادی در :

  باسلام وعرض ادب: بنابربرخی روایات اگرامربه ومعروف ونهی ازمنکرترک شود، عواقبش گریبان همگان رامیگیرد، بله میشودنمازباران خواندالبته باآداب واردشده ازجمله سه روزروزه وسپس استغفاروتوبه وباآداب خاص به نماز باران ایستادن

  [پاسخ]

 2. باسلام. ذکرخیرجنابعالی را شنیده ام. اقای گراوند عزیز بپذیریددروقوع چنین منکراتی در جامعه همه مقصریم: خانواده- معلمان- وعاظ – حکومتیان و….. واما ازوقتی منبریان ووعاظ محترم بجای روشنگریهای دینی واعتقادی ومسایل خانواده مدام به جدلها ومباحث سیاسی صرف وکشمکشهای سیاسی پرداختند -از ان زمان که فرهنگیان هم وغمشان اب ونان شد وعددورقم حقوق دراولویت قرارگرفت وتربیت وتعلیم دررتبه های اخر دغدغه هایشان ( دغدغه هایمان! ) قرارگرفت- از وقتیکه خانواده ها کمترین توجه را به حلال وحرام وباید ونبایدهای تربیتهای خانواده داشتند و… پس وقوع چنین مصیبتهای اخلاقی واجتماعی غیرقابل اجتناب است . پس بهتراست صورت مسیله راپاک نکنیم وهمگی سرهایمان رااز شرم پایین بیندازیم وبابت قصور وتقصیرهایمان توبه کنیم!!!!!!!!!

  [پاسخ]

 3. باسلام وعرض ادب: بله قبول دارم که همه دراینخصوص کوتاهی نموده ایم، ولذااول به درگاه خداوندبایداظهار تضرع وتوبه نموده ودوم اینکه بفکرجبران واصلاح باشیم انشالله( اللهم اصلح کل فاسدمن امورالمسلمین)

  [پاسخ]

 4. اولا نزول بارش باران چه ربطی به این موضوع و امثال این موضوع داره؟!حتما اروپا که هر روز بارونه مردمش صبح تا شب عبادت میکنن و ……../دوما اعمال هر کس به خودش ربط داره .این دو نفر گناه و اشتباه کردن. چوبش هم میخورن تو این دنیا و تو اون دنیا……

  [پاسخ]

 5. باسلام وعرض ادب خدمت جناب آقای بازوند: اول اینکه (نگاه خداوندبه مومنین یک نگاه تربیتی است) ولذابراساس آیات وروایات تنبیه وگوش مالی آنهادر بسیاری ازمواقع دردنیاست ضمن اینکه خیلی مواقع غرق درنعمت شدن نوعی عذاب میباشدبخاطراینکه آنهاراازیادخداوندغافل مینمایدبنگریدبه آیه۴۴ سوره اعراف* دوم اینکه امربه معروف ونهی ازمنکروظیفه همه مامیباشدوبراساس روایات ثمره ترک این واجب عذاب دنیوی است که گناهکاروبی گناه راباهم میسوزاندواین سنت پروردگاراست وامااینکه هرکسی ثمره گناه خودرامیبیندبه نحوخاص مرادش آخرت است که قرآن میفرماید(ولاتذرو···)، نکته آخراینکه پدری درتربیت فرزندانش موفق است که بذل وبخشش کردن وتنبیه نمودنش ازفرزندبراساس اصول وحساب وکتاب باشد(قال الله تعالی: الخلق عیالی···) نه اینکه فقط برایش نعمت بریزدآنهم بدون حساب وکتاب طبیعیست که چنین کسی طغیان مینماید، البته بجهت پرهیزازاطاله کلام پاسخ مفصل داده نشد* کاش اندکی وقت بگذاریدوبه تفاسیرآیات وروایت ذکرشده مراجعه نماییدتاکاملارفع ابهام بشود

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط