سرخط خبرها
امروز: جمعه, ۲۴ آذر , ۱۳۹۶ | ۱۷:۳۶:۵۲آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ ،‌ ۰۹:۴۷
۲۳ آذر ۱۳۹۵در ۵:۳۲ ب.ظ تعداد بازدید: 776 بازدید کد خبر:63065 چاپ خبر

پاسخی به محمد بیرانوندی نماینده ی خرم آباد

0

مهدی اسفندیار

مهدی اسفندیار: چندی پیش سخنانی از سوی نماینده ی خرم آباد جناب آقای صید محمد بیرانوندی در مطبوعات درج شد که باعث شگفتی عمیق اینجانب شد. وی در سخنانی غیر کارشناسی و غیر علمی در موضوع بیمه ها اظهار نظر کرده و خدمات تامین اجتماعی در استان لرستان را نامطلوب عنوان نمود که سوای از […]

img_20161213_203123

مهدی اسفندیار: چندی پیش سخنانی از سوی نماینده ی خرم آباد جناب آقای صید محمد بیرانوندی در مطبوعات درج شد که باعث شگفتی عمیق اینجانب شد. وی در سخنانی غیر کارشناسی و غیر علمی در موضوع بیمه ها اظهار نظر کرده و خدمات تامین اجتماعی در استان لرستان را نامطلوب عنوان نمود که سوای از اینکه بنده هم معتقدم که خدمات تامین اجتماعی در بخش درمان از استانداردهای لازم فاصله دارد، اما معتقدم که مبنای سخنان آقای بیرانوندی چیزی دیگر است.

نماینده ی محترم مجلس عرض کنم که اظهار نظر در حوزه ی سلامت امری بسیار تخصصی و دشوار است و نمی توان بدون مطالعه ای عمیق و با حوصله به این صراحت اظهار نظر کرد. لازم است بدانید بیش از صد رشته ی تخصصی مرتبط با مدیریت نظام سلامت در دنیا داریم و اظهار نظر در این باره اگر مستند و علمی نباشد می تواند بسیار برای کشور آسیب زا باشد. در این مجال بهتر است به این موارد اشاره کرد و از شما خواست که پاسخی درست به مسائل ذیل بدهید.

۱_ هیچ بنی بشری در ایران زمین مخالفتی با کاهش سهم پرداختی مردم در بیمارستان ها ندارد، بلکه موضوع این است که نباید این امر به داستان غم انگیزی تمام شود که ما بیاییم حقوق معلمان و بازنشستگان و بخش تولید و …. را به نازل ترین سطح ممکن در برابر با هزینه های حداقلی یک خانوار کاهش دهیم تا بخواهیم به بخش درمان کمک کنیم. آقای بیرانوندی، آیا مطلع هستید که بودجه ی آموزش و پرورش چقدر است؟ آیا می دانید که سال ۹۲ بودجه آموزش و پرورش بیشتر از وزارت بهداشت بوده و در سال ۹۵ نه تنها بودجه ی وزارت بهداشت پیشی گرفته است بلکه دو برابر آموزش و پرورش شده است؟ آیا می دانید که شما عضو کمیسیونی هستید که قشر مرتبط با آن تقریباً تماماً در زیر خط فقر مطلق بسر می برند؟

۲_ آقای بیرانوندی! آیا می توانید از دولت بپرسید که در کنار افزایش پانصد درصدی اعتبارات بخش درمان در بیمه سلامت ایرانیان (خدمات درمانی) چند درصد به اعتبارات صندوق بازنشستگی که بخش دیگری از همان صندوق است در طول سالیان اخیر اضافه شده است؟ آیا می دانید که فشارهای روانی ناشی از هزینه ها، معلمان را در ورطه ی ضعف و بیچارگی قرار داده است؟ آیا می دانید که در حکمرانی و حکومت داری، حق نداریم به شکل یک جانبه به توسعه ی یکی از سرفصل های سیاست های رفاهی بپردازیم و سایر سرفصل ها را در نظر نگیریم؟؟

۳_ آقای بیرانوندی می دانید گایدلاین (Guidelines) یعنی چه؟ گایدلاین ها به راهنماهای بالینی گفته می شود که در تمامی کشورهای پیشرفته و دارای مدیریت صحیح نوشته می شود تا در بیمارستان ها از ارایه خدمات بیهوده با هدف کسب منفعت مالی جلوگیری شود و خطاهای پزشکی به حداقل برسد؟ با این اوصاف آیا از وزیر محترم بهداشت پرسیده اید که چرا بر خلاف تجربه ی مسلم و موفق دنیا در موضوع گایدلاین ها، اقدامی نکرده اند؟  آیا می دانید در نبود گایدلاین ها، ما در کشوری هستیم که بی نهایت از اعتبارات و منابع مالی ما صرف آنژیوگرافی های بیهوده و رادیولوژی ها و ….. جراحی های غیر ضرور و … شده است؟

۴_ آقای بیرانوندی آیا می دانید تعارض منافع  (Conflict of interest) یعنی چه؟ یعنی اینکه دنیای مدرن امروز اجازه نمی دهد که اجرا و نظارت و قانونگذاری در دست یک عده ی خاص قرار گیرد و از آن بدتر در دست صنف خاصی قرار بگیرد؟ آیا شما می دانید که با تجمیع بیمه ها و زیرنظر مجموعه ی وزارت بهداشت رفتن آن، منابع و سیاست گذاری و اجرا و نظارت و …. در دست پزشکان می رود و این دقیقا بر خلاف اصول مسلم مدیریت در نظام سلامت است؟

۵_ آقای بیرانوندی می شود توضیح بدهید که توزیع مخاطرات ریسک و از آن مهم تر مبنای بیمه در نظام سلامت چیست؟ آیا می دانید بر اساس اخلاق و منطق و حکمرانی، در دنیا به این مسئله تن داده اند که ثروتمندان در تامین هزینه ی درمان و امنیت و .. مشارکت بیشتری داشته باشند و این مشارکت از مکانیسم مالیات تامین می شود و متاسفانه در کشوری که شما در آن نقش قانونگذاری دارید، نقش کارگران حداقل بگیر و رانندگان تاکسی و بسیاری از اقشار ضعیف در تامین سلامت ثروتمندان بیشتر است؟ در همین بیمه ی سلامت، کارمندان دولت حداکثر ۵ درصد حق بیمه ی درمان می پردازند و در بیمه ی  تامین اجتماعی کارگران ۹ درصد؟؟؟ می خواهید این بی عدالتی را با ادغام پوشش دهید؟ آیا می دانید که ثروتمندان بدون اینکه حق بیمه بپردازند به شکل رایگان از دفترچه ی بیمه ی درمانی برخوردارند و این فاجعه با سیاست های اجرا شده در طرح تحول سلامت، منجر شد که کارگر و روستایی لرستانی که در تامین هزینه ی ایاب و ذهاب خود به کلان شهرها مانده است و از تامین هزینه ی اسکان خود در کلان شهرها مانده است با درد زانو بسازد و از آن طرف آن ثروتمند تهرانی بتواند به راحتی با هزینه ای کمتر از یک میلیون تومان مفصل زانوی خود را تعویض کند؟

۶_ گفته اید که در لرستان بیمارستان تامین اجتماعی همه نوع خدمات را نمی دهد. اگر بخواهند بیمارستانی شبیه میلاد در لرستان تاسیس کنند و همه ی خدمات را آنجا ارایه بدهند، اولا تخت های بیمارستان پر نمی شود و دوما اینکه متخصص در آنجا حضور ندارد و سوم اینکه سطح بندی خدمات و ارجاع در تامین اجتماعی مستقر بوده که حتی هزینه ی ایاب و ذهاب شهروندان شما را به تهران می پردازند و این موضوع در خدمات دانشگاه های علوم پزشکی اصلا وجود ندارد! حال اینکه شما نمی توانید و یا  اینکه نمی دانستید که چنین حقوقی برای بیماران تامین اجتماعی وجود دارد، این امری سوا می باشد. ضمن اینکه انشگاه علوم پزشکی لرستان موظف به تامین بقیه خدمات مورد نیاز مردم است و تامین اجتماعی موظف به خرید این خدمت است و نه ارایه آن خدمت.

۷_ شما فرمودید که تجمیع بیمه ها امری حیاتی است و این امر دقیقا بر خلاف نظر کارشناسان حوزه ی اقتصاد سلامت و تنها نظر متخصصین عضو کمیسیون بهداشت و درمان و متخصصین صاحب منصب در وزارت بهداشت است! ممکن است به عنوان نماینده ی مجلس در گوشه ای با خود خلوت کنی و از خود بپرسی که چرا، قانون منع دو شغله ها در وزارت بهداشت و منع فعالیت متخصصین در دو حوزه ی خصوصی و دولتی در وزارت بهداشت پیگیری نمی شود؟ می توانی از خودت بپرسی که به چه حقی قبل از اینکه مدیریت تکنولوزی سلامت را در کشور استقرار کنیم سراغ  افزایش تعرفه ها رفته اند؟ آیا از خودت پرسیده ای که چرا از طرح تحولی دفاع می کنی که باعث افزایش دست مزدهایی شده است که در گذشته بیش از حد بوده است؟ می توانی از خودت بپرسی که چرا باید از افزایش دست مزدهایی دفاع کنی که در گذشته و حال بیش از متخصصین آمریکایی و اروپایی بوده و هست؟؟؟ آقای بیرانوندی بنده مستند های فراوان و عینی دارم.

آقای بیرانوندی، همانطور که می دانید شما عضو کمیسیون بهداشت و درمان نیستید شما عضو کمیسیون اموزش هستید، این معلمان و این دانش آموزان از شما انتظار دارند که در این موضوع بیشتر فعال باشید. از شما انتظار دارم که کمی به فکر اعتبارات مربوط به آموزش باشید، از شما انتظار می رود که به عنوان یک نماینده ی مجلس بدانید که برای ارتقای رفاه یک جامعه، سیاست های رفاهی باید شکل گیرد و در این سیاست ها موضوعاتی مهم چون ، امنیت شغلی، امنیت نهاد خانواده، محیط زیست، آموزش و عدالت اجتماعی و حق برابر برای دسترسی به فرصت ها، بهداشت و در نهایت سلامت (شامل درمان و بهداشت ) باید دیده شوند و این اشتباهی مهلک و نابخشودنی است که تمام اعتبارات کشور صرف یک حوزه به نام درمان شود.

این کتاب ها به شما کمک می کند تا در یابید با اجرای طرح تحول سلامت چه بلایی بر معلمان و کارگران و تولید و…. آمده، زیرا طرح تحول سلامت با هیچ یک از منابع علمی حوزه ی سلامت سازگار نیست و اساساً طرحی در کار نبوده است بلکه پولی از دولت با هوچی گری و دعواهای رسانه ای و دعواهای پوپولیستی گرفته شده و برای افزایش سطح دست مزدها و رونق سهام بیمارستان های خصوصی و … صرف شده است، برای اینکه دم خروس این داستان را خوب درک کنید بروید سراغ درخواست های راه اندازی ام ار ای و سی تی اسکن و رادیولوژی و …. تا بفهمید که در کلان شهر تهران به خاطر سود سرشار این نوع خدمات، تا چه حد متقاضی برای این نوع مراکز  وجود دارد. بله ممکن است که بفرمایند بسیاری از همکار ما برای فروش و تعطیلی مراکز خود آمده اند، درست می گویند اما بد نیست بدانید مجوزی که تا ده سال پیش قیمتی نداشت، اکنون بین دویست الی  یک میلیارد تومان فروخته می شود، آنانکه درخواست فروش داشته اند یا وراث به جا مانده هستند یا پیران بالای ۶۵ الی هفتاد سال که الک های خود را آویزان کرده اند.

برای جنابعالی آرزوی توفیق و سربلندی دارم.

hemati_front

the-economics-of-health-and-health-care-7th-edition

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. پاسختان کمی تا قسمتی درخور توجه است اما مودبانه تر هم می توانستید پاسخ بدهید. ضمنا نفرمودید مدرک و رشته تحصیلی خودتان چیست که راجع به بیمه صحبت کرده اید. راستی دکترای بیمه هم داریم؟

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  به نظر بنده باید یک نماینده سوای از بحث نگارش مستدل پاسخ بده، فکر می کنم اگر آقای بیرانوندی حرفشون از سر مطالعه و آگاهی بوده ، یک مناظره با آقای اسفندیار بزارن

  [پاسخ]

 2. باسلام خدمت نگارنده ی محترم آقای اسفندیار.ازمتن فوق چنین استنباط نمودم که درخصوص مسائل بهداشتی مختصر اطلاعاتی دارید که بماند.ام بابت نگارش مطالب توهین آمیزتان نسبت به قشر عظیم فرهنگی درپایان بند ۱ با به اطلاع برسانم جنابعالی حق اینگونه اظهار نظر درمورد وضعیت مالی وجسمانی فرهنگیان نداشته وندارید.روح بلند ومتعالی وعزت نفس همکاران ما اجازه ی برزبان راندن اینگونه سخنانی را به هر کسی نخواهد داد.اگر قرار بردادخواهی باشد اهل قلم این صنف عظیم خود شایسته تر از هرکسی می توانند مشکلات خود را بیان نمایند.ضمن اینکه اندکی تفکر واندیشه بر باز کردن دهان ارجحیت دارد

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  شگفتا که از این متن پر از دلسوزی و تفکر ، فقط به این مطلب اشاره کردید که اهانت به معلمان شده ؟ کدام اهانتی؟ جز اینکه ایشان دقیقا مشکلات بازنشتگان و فرهنگیان را ارزیابی کردند؟؟ من که تا حالا تا این حد محکم و مستدل مقاله ای ندیدم که پشت پرده طرح تحول را و این تنگنای معیشتی معلمان را باز کرده باشد.

  [پاسخ]

  جودکی در :

  جناب ناشناس!
  فرموده اید:”حالا تا این حد محکم و مستدل مقاله ای ندیدم ” دقیقا بفرمائید این “مقاله” در چه رنجی از مقالات قرار می گیرد؟
  JCR/ISI/ISC/علمی پژوهشی/علمی ترویجی/علمی تخصصی ؟
  این فقط یک نوشتار و اظهار نظر است، آنهم از سر عصبانیت!
  ضمنا دکتر بیرانوندی اینقدر طرفدار اهل قلم و بیان دارد که پاسخ ایشان را بدهند. (در پاسخ به دوستانی که پیشنهاد می دهند جناب دکتر بیرانوند بیایند و منظره کنند)

  [پاسخ]

  زهرا در :

  آقای جودکی ، نویسنده خرم آبادی و لرستانی نیست؟؟ همه چیز که تو طئه نیست، برارکم، یادداشت خوب خوانده بشه، خوب هم جا میفته برات، یادداشت میگه، پول بی زبان و‌بی حساب خرج طرح تحول سلامت شده، یادداشت برارکم داره میگه خدمتت که بیمه ها اگر تجمیع بشه، کارگرا زیان می بینند، یادداشت داره خدمت ما آقای بیرانوندی عرض می کنه که مثل مردم نظر نده، اگر طرح تحول سلامت کمکی هم به مردم کرده، پولش از جیب بازنشسته ها و معلما رفته، حالا حال مناظره دارید، خوب بزارید یک آدم قوی بگید بیاد مناطره کنه، چرا نمیا خوب

  جودکی در :

  خواهرم زهرا
  مودبانه و متین پاسح دادی، درود بر شما.
  واما تشکر از جناب اسفندیار که کلمه را Guidelines را اصلاح فرمودند!!! ایشان که دیگران را به مطالعه دعوت می کردند دو کلمه انگلیسی نوشتند، یکیش غلط بود! اینها از نظر من اصلا مهم نیست اما طرف خودشو عقل کل میدونه خواهر گرامی…

  مهرداد در :

  من فکر کنم که مناظره چیز خوبیه، حالا آقای اسفندیار بد نوشته ، دعوتش کنیم خرم آباد خرجش هتلیه، نه واسه رو کم کنی، واسه اینکه مردم بدانن که چه بر سرشان رفته، مدیرای کشکان و دفتر دکتر بیرانوندی هماهنگ کنن، یه چیز خوبی میشه ازش درآورد

  [پاسخ]

 3. درسته که متن آقای اسفندیار تند نوشته شده ، منتتهی، متن کاملا مستند هست، احازه بدیم که آقای بیراوندی که خودشون معلم هستند مستند جواب بدن، باید اجازه بدیم که نماینده ها در بوته ی نقدهایی این چنینی پخته بشوند. لطفا دوستان کشکان هم حرفه ای عمل کنند و نظرات موافق با نویسنده را هم کار کنند. بنده به عنوان یک عضو از خانواده ای کاملا فرهنگی با آقای اسفندیار موافق هستم. الان یکی از خواهران من فوق لیسانس الکترونیک و معلم هستند و ماهی کمتر از یک و نیم می گیرند و یک خواهرم دندانپزشک هستند و خدا رو شکر ماهی سی میلیون، باید معلم ها هم به یک سطح قابل قبولی برسند

  [پاسخ]

 4. این متن را آقای دکتر بیرانوند باید جواب بدهند، حرف های دکتر بیرانوند به ضرر بیمه شده ها و کارگران هست، ما دوست داریم که مواضع دکتر بیرانوند رو بدونیم، تجمیع بیمه ها یک کار ضدکارگری هست ، من با قلم هجومی آقای اسفندیاری مخالف هستم، اما حرفش حساب هست

  [پاسخ]

 5. سلام به نظر میرسه که خود نگارنده هم. سوادوتخصصی در این زمینه ندارم دواین اصطلاحات دهن پر کن را بارش کردند.ایشون نماینده را با ریس
  جمهور اشتباه گرفتن.چرا که اگردولت توجهی به قشر فرهنگی ندارند چه ربطی به نماینده دارد؟مشکل معشت فرهنگیان در نگاه اول به دولت بر میگردد

  [پاسخ]

 6. خودتو مشهور کردی با این حرفات؟؟؟میخای شورای شهر کاندید بشی؟؟

  [پاسخ]

 7. بنی بشری.فرهنگی در دهان دندان ندارد تا دهانش باز کند ……..
  این اراجیف زاییده ذهنی متوهم وعصبیوخودبزرگ بین .

  [پاسخ]

 8. با سلام .اگه ایشون واقعا اهل قلم هستند،با اقای بیرانوندی هماهنگ میکردند…ب نظر من نگارنده ادم خودشیفته وجاه طلبی هستند ک دیگران رو به قیمت بزرگ کردن خود میخواهند خراب کنند.خداوند با صدیقان وپاکان است.

  [پاسخ]

 9. سلام
  دوستان خوبم، آقای بیرانوندی، مصاحبه ای ازش توی سایت خودش زده که بیمه ها باید تجمیع بشه، اینجوری پا گذاشته روی زخم و جیگر زخمی کارگرا و مخالفان وزیر بهداشت، خودم هم نفهمیدم که چرا اینکار کرده، اول فکر کردم کار یک خبرنگار همشهری خودمان هست، بعد که تحقیق کردم توی اینترنت، دیدم نه بابا، این اسفندیار سه سال که با این وزیر بهداشت درگیرن، نماینده ی ما هم پا گذاشت روی دم این بابا ، بی خود فحش ندیم ، اونا مثل یک تبر خورده از دست آقای وزیر بهداشت شاکی هستند، همینه بابا ، بی خودی شلوغش کردین

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط