سرخط خبرها
امروز: پنج شنبه, ۲ آذر , ۱۳۹۶ | ۲۰:۱۳:۱۳آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۰۲ ،‌ ۱۲:۴۳
۱۱ آذر ۱۳۹۵در ۸:۵۹ ق.ظ تعداد بازدید: 1,078 بازدید کد خبر:62671 چاپ خبر

دیدار جمعی از مردم لرستان با سید حسن خمینی+ تصاویر

0

همزمان با سالروز بیعت تاریخی مردم غیور لرستان با حضرت امام خمینی

همزمان با سالروز بیعت تاریخی مردم غیور لرستان با حضرت امام خمینی، جمعی از مردم این خطه ضمن تجدید بیعت خویش با آرمانهای رهبر کبیر انقلاب اسلامی، با حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی دیدار کردند. به گزارش کشکان، در این دیدار که در حرم مطهر امام راحل برگزار شد، یادگار گرامی امام در […]

۷t3a1615

همزمان با سالروز بیعت تاریخی مردم غیور لرستان با حضرت امام خمینی، جمعی از مردم این خطه ضمن تجدید بیعت خویش با آرمانهای رهبر کبیر انقلاب اسلامی، با حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی دیدار کردند.
به گزارش کشکان، در این دیدار که در حرم مطهر امام راحل برگزار شد، یادگار گرامی امام در سخنانی، ضمن اشاره به پیشگامی مردم لرستان در همراهی نهضت امام، بر ضرورت توجه به یاران روزهای غربت و سختی امام تأکید کرد.
در این دیدار همچنین دکتر محسن صادقی فرزند شهید آیت الله صادقی از روحانیون برجسته استان لرستان و دبیر کانون یادآوران هفتم تیر در سخنانی به شرح وقایع تاریخی مربوط به بیعت مردم لرستان با امام خمینی پرداخت.
دکتر محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز در سخنانی، با اشاره به اینکه امام خمینی «خودباوری» را برای مردم ایران به ارمغان آورد، بر پیروی از راه امام و تداوم حرکت در مسیر ایشان تأکید کرد.

از چهره های شاخص سیاسی لرستان حاضر در این مراسم می توان به اسماعیل دوستی و محمدرضا عباسی فرد اشاره کرد.

پیشگامی مردم لرستان در بیعت با امام 

در تاریخ ۱۱ آذرماه سال ۱۳۴۱، امام خمینی طی یک سخنرانی که به شرایط اسفبار سیاسی ـ اجتماعی، و بیان خدمات و مبارزات روحانیت شیعه پرداختند، با اشاره به اعلام آمادگی مردم لرستان برای حمایت از نهضت ایشان، طی نصیحتی به شاه گفتند: از ری نوشتند ما پنج هزار نفر با کفن آماده‏ایم؛ از جاپلق نوشتند ما صد هزار نفریم، مهیای دستور شماییم؛ از لرستان نوشتند طایفه‏ هایی با کفن حاضریم. مردم بیدارند؛ یک مملکت بیدار، عقب افتاده است؟ شما خلع سلاح کنید، بیاییم در تهران؛ شما بگویید ما یک اجتماع می‏خواهیم در شرق، ما می‏گوییم یک اجتماع می‏خواهیم در غرب؛ بیایید قم، شما بگویید ما یک اجتماع می‏خواهیم در اینجا، ما می‏گوییم یک اجتماع می‏خواهیم در خاک فرج در دو فرسخی؛ شما نزدیک، ما دور. بروید خوزستان، جای دیگر، تا بفهمند[و]این پشتوانه را از دست ندهند. من به شاه مملکت نصیحت می‏کنم این قوه را از دست ندهند.دو قضیه را همه دیدیم؛ یک قضیه فوت آیت ‏اللّه‏ بروجردی، که دیدند. از آنها هم فوت واقع می‏شود، از ما هم فوت شد. می‏گویند آخوند چیزی نیست چطور آخوند چیزی نیست؟ می‏گوید: من با آخوند کار ندارم. آخوند با تو کار دارد. نصیحت از واجبات است؛ ترکش شاید از کبایر باشد. از شاه گرفته تا این آقایان، تا آخر مملکت، همه را باید علما نصیحت کنند.

۲۶۵۷۸۹

نقش شهید صادقی در مبارزات مردم لرستان

در سال ۱۳۴۱ هنگامی که مراجع و علما، با لوایح شش گانه موسوم به «انقلاب سفید» مخالفت خود را اعلام کردند، شهید حجت الاسلام و المسلمین محمدحسین صادقی به تبیین اهداف ضددینی و ضد مردمی انقلاب سفسد پرداخت.

وی در یکی از تظاهراتی که به مناسبت اعتراض به برگزاری «رفراندوم» شاه برپا شده بود، در چند نقطه از خیابان های شهر قم در حالی که قرآن به دست داشت فریاد می زد: «ما تابع قرآنیم، رفراندوم نمی خواهیم.»
او در همان روز با نطقی آتشین،‌ در برابر گارد شاهنشاهی به انتقاد از رژیم پرداخت؛ از همین رو ‌در مقابل حرم مطهر کریم اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (س) دستگیر و پس از تحمل سه روز شکنجه در زندان شهربانی قم به زندان قزل قلعه تهران منتقل شد.
در پی اثر افزایش فشارهای مردمی و مراجع، رژیم ناچار شد شهید حجت الاسلام والمسلمین محمدحسین صادقی را از زندان آزاد کند.
شهید صادقی که تا پایان عمر رژیم پهلوی باز هم طعم زندان را چشید، پس از پیروزی انقلاب و در حالی که در پایه گذاری نهادهای انقلاب مختلفی در شهر ازنا نقش ایفا کرد، سرانجام در فاجعه هفتم تیر ۱۳۶۰(انفجار حزب جمهوری اسلامی) به فیض شهادت رسید.

۷t3a1680 ۹۰_۷t3a1697 ۷t3a1691 ۷t3a1726 ۷t3a1730 ۸۶_۷t3a1671۱۴_۷t3a1985 ۳۹_۷t3a1587 ۵۳_۷t3a1592 ۵۳_۷t3a2024 ۷۶_۷t3a1685 ۷۷_۷t3a1803 ۸۲_۷t3a1661 ۸۳_۷t3a1703

 

 

 

 

 

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط