سرخط خبرها
امروز: چهارشنبه, ۲ اسفند , ۱۳۹۶ | ۰۸:۲۱:۴۶آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ،‌ ۰۶:۱۳
۰۵ اسفند ۱۳۹۱در ۸:۱۰ ب.ظ تعداد بازدید: 160 بازدید کد خبر:6247 چاپ خبر

معرفی بیکارترین استان کشور

0

  مرکز آمار ایران با اعلام جزئیات بیکاری حدود 2 میلیون و 700 هزارنفر در فصل پاییز امسال، استان لرستان را بیکارترین استان کشور و خراسان جنوبی را نیز بهترین استان به لحاظ اشتغال معرفی کرد. به گزارش  مهر، مركز آمار ایران چكیده نتایج طرح آمارگیری نیروی كار در پاییز سال جاری را منتشر كرد […]

52

 

مرکز آمار ایران با اعلام جزئیات بیکاری حدود 2 میلیون و 700 هزارنفر در فصل پاییز امسال، استان لرستان را بیکارترین استان کشور و خراسان جنوبی را نیز بهترین استان به لحاظ اشتغال معرفی کرد.

به گزارش  مهر، مركز آمار ایران چكیده نتایج طرح آمارگیری نیروی كار در پاییز سال جاری را منتشر كرد كه براساس آن بررسی نرخ بیكاری جمعیت 10 ساله و بیشتر نشان می دهد که 11.2 درصد از جمعیت فعال در این فصل از سال بیكاری بوده اند. براساس این نتایج نرخ بیكاری در زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به روستایی بیشتر بوده است. همچنین روند تغییرات نرخ بیكاری كل كشور نشان می دهد كه این شاخص نسبت به فصل مشابه سال قبل (1390) 0.6 درصد كاهش و نسبت به فصل  گذشته 1.2 درصد كاهش داشته است.

بررسی نرخ بیكاری جمعیت 15 ساله و بیشتر نشان می دهد كه 11.2 درصد از جمعیت فعال بیكار بوده اند. براساس این نتایج نرخ بیكاری در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است.

سهم اشتغال ناقص نشان میدهد كه 9.5 درصد جمعیت شاغل دارای اشتغال ناقص بوده اند، این شاخص در بین مردان بیشتر از زنان و در نقاط روستایی بیشتر از نقاط شهری بوده است.

بررسی اشتغال در بخش های عمده اقتصادی نشان می دهد كه بخش خدمات با 47.1 درصد بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است و در مراتب بعدی بخش های صنعت با 34.8 و كشاورزی با 18.1 درصد قرار دارند.

همچنین نرخ بیكاری جوانان 15 تا 24 ساله حاكی از آن است كه 25.8 درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیكار بوده اند، این شاخص در بین زنان نسبت به مردان در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است. بررسی روند تغییرات نرخ بیكاری جوانان 15 تا 24 ساله كل كشور نشان می دهد كه این شاخص نسبت به فصل مشابه در سال گذشته نیم درصد و نسبت به فصل قبل 1.2 درصد كاهش یافته است.

نرخ بیكاری جوانان 25 تا 29 ساله نیز حاكی از آن است كه 23 درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیكار بوده اند و این شاخص در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است. بررسی روند تغییرات نرخ بیكاری جوانان 15 تا 29 ساله نشان می دهد كه این شاخص نیز نسبت به فصل مشابه در سال گذشته 0.9 درصد و نسبت به  فصل قبل 1.8 درصد كاهش یافته است.

بررسی سهم شاغلین 15 ساله و بیشتر با ساعت كار معمول 49 ساعت و بیشتر نشان می دهد 39.8 درصد شاغلین به طور معمول بیش از 49 ساعت در هفته كار می كند. این شاخص كه یكی از نماگرهای كار شایسته است نشان می دهد در كشور سهم زیادی از شاغلین بیشتر از استاندارد كار می كنند.

 

 

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط