سرخط خبرها
امروز: یکشنبه, ۲۶ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۴:۰۵:۵۸آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ ،‌ ۰۹:۴۷
۲۶ آبان ۱۳۹۵در ۱۱:۰۷ ق.ظ تعداد بازدید: 495 بازدید کد خبر:62227 چاپ خبر

«سد معشوره» آرمان مردم کوهدشت در معرض نابودی/ واکنش نماینده ی خوزستان در مجلس خبرگان رهبری

0

یک منبع آگاه، اطلاعاتی در خصوص سد معشوره کوهدشت و سرنوشت آن به خبرنگار کشکان داده است که مطابق این اطلاعات و داده ها اختصاص ۲۷۱ میلیون متر مکعب آب سد به بخش کشاورزی کوهدشت که جزو مصوبه اصلی سد است، با لابی گری نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری تقریبا” […]

۱۳۹۵۰۸۰۷۰۹۳۳۱۴۴۸۵۹۰۴۲۱۶۴

یک منبع آگاه، اطلاعاتی در خصوص سد معشوره کوهدشت و سرنوشت آن به خبرنگار کشکان داده است که مطابق این اطلاعات و داده ها اختصاص ۲۷۱ میلیون متر مکعب آب سد به بخش کشاورزی کوهدشت که جزو مصوبه اصلی سد است، با لابی گری نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری تقریبا” توسط وزارت نیرو منتفی شده است.

کارشناسان و بازرسان وزارت نیرو گفته اند به لحاظ برق- آبی شدن سد صرفا” ۵۰ میلیون متر مکعب آب آن به حوزه کشاورزی کوهدشت تخصیص داده می شود که آن هم به لحاظ عدم توجیه اقتصادی بدون شک توسط کمیته های فنی و شورای عالی آب منتفی می گردد.

با این وضع آرزوی به حق و دیرینه مردم کوهدشت که غالباً از قشر فقیر و کشاورز هستند در معرض تضییع و نابودی کامل قرار گرفته است. مساله ای که مطالبه و پیگیری عمومی توسط مردم، سازمان های مردم نهاد، نماینده ی کوهدشت و مساعی نمایندگان دولت در استان را می طلبد.

بزرگ‌ترین چالش ما در بحث آب شرب و کشاورزی در شهرستان کوهدشت است
خبرگزاری تسنیم آخرین اظهار نظر استاندار لرستان در خصوص سد معشوره و بحران آب در کوهدشت را چنین قلمی نمود:

استاندار لرستان در مراسم افتتاح پنج پروژه آب‌رسانی روستاهای لرستان که در روستای طالقان خرم‌آباد برگزار شد اظهار داشت: بزرگ‌ترین چالش ما در بحث آب شرب و کشاورزی در شهرستان کوهدشت است.
هوشنگ بازوند عنوان کرد: امیدوارم مصوبه دولت که سد معشوره است و هم‌اکنون بلاتکلیف مانده عملیاتی شود.

استاندار لرستان همچنین در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه سد معشوره حتما اجرایی می شود، افزود: وزارت نیرو با حجم ۵۰ میلیون مترمکعب موافقت کرده است که ما زیر بار این توافق نمی رویم.

بازوند با بیان اینکه تحت هیچ شرایطی قبول نمی کنیم حجم سد ۵۰ میلیون مترمکعب باشد، تصریح کرد: ما به دنبال این هستیم که بخش برق آبی سد حذف شود و حجم آن ۱۳۵ میلیون مترمکعب باشد.

وی با تاکید بر اینکه این حجم صرفا برای کشاورزی باید باشد، افزود: الان دعوای ما با وزارت نیرو بر سر رساندن حجم سد به ۱۳۵ میلیون مترمکعب است.

این اظهارات استاندار لرستان و اظهارات پیشین نماینده ی کوهدشت و رومشکان در مجلس که با برشمردن منافع جمعی سد معشوره برای هر سه شهرستان حوزه کشکان رود، از نمایندگان حوزه های انتخابیه پلدختر و چگنی خواسته است در مسیر اجرایی شدن این پروژه سنگ اندازی نکنند نشانگر قرار گرفتن پروژه سد معشوره در مرحله ی تصمیم گیری نهایی در وزارت نیرو و شواری عالی آب است.

انتقاد نماینده ی خوزستان در مجلس خبرگان رهبری از احداث سد روی رودخانه کرخه و پرده برداشتن از یک واقعیت تلخ!

در همین حال روزنامه همشهری مورخ ۲۰ آبان ماه ۹۵ از انتقاد نماینده ی خوزستان در مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه موقت اهواز از احداث سد روی رودخانه کرخه خبر داد.

این نماینده ی مجلس خبرگان آنگونه که اظهار داشته ۴۵ دقیقه با وزیر نیرو مذاکره تلفنی داشته که طی این تماس چیت چیان از احداث سد بر روی رودخانه کرخه برای انتقال ۵۰ میلیون مترکعب!!! با اسرار نمایندگان لرستانی و رئیس جمهور پرده برداشته است!!!

img_20161114_235529

امام جمعه ی موقت اهواز دلیل احداث این سد از نظر وزیر نیرو را کاهش بیکاری در لرستان دانسته و بیان داشته آمار بیکاری در خوزستان بیش از لرستان است!!!

اظهارات وی مؤید ادعای ما مبنی بر کاهش سهم کشاورزی کوهدشت از آب سد معشوره از ۲۷۱ میلیون متر مکعب به ۵۰ میلیون متر مکعب است که همانطور که گفته شد به دلیل عدم توجیه اقتصادی دور از دسترس است و نیازی نیست حضرتشان از این بابت دل مشغولی داشته باشند!

img_20161114_235543

«دبه» وزارت نیرو

«دبه» وزارت نیرو برای تخصیص آب به سد معشوره آنجا روشن می‌شود که ابتدا قرار بود این سد با حجم ذخیره آب ۱.۶ میلیارد مترمکعب ساخته شود و گفته می‌شد که برای اجرای آن مجوز تخصیص میزان ۲۷۱ میلیون مترمکعب آب از رودخانه کشکان ابلاغ‌شده است.

حالا استاندار لرستان از توافق برای احداث سد با حجم ذخیره آب ۱۳۵ میلیون مترمکعب خبر می‌دهد درحالی‌که وزارت نیرو با همین میزان نیز موافقت نکرده و می‌گوید سد با حجم ذخیره آب ۵۰ میلیون مترمکعب احداث شود.

برای اینکه به مقایسه‌ای درست درزمینهٔ کاهش حجم ذخیره آب این سد دست پیدا کنیم بهتر است بدانیم که سد مروک ۵۵ میلیون مترمکعب حجم ذخیره آب، سد ایوشان ۵۲ میلیون مترمکعب، سد حوضیان الیگودرز ۳۲ میلیون مترمکعب حجم ذخیره و سد تاج امیر ۸.۵ میلیون مترمکعب حجم ذخیره آب دارد، گویا سهم لرستانی‌ها از سدسازی همین آبگیرهای کوچک است، استانی که مسئولان می‌گویند خروجی آب آن میلیاردی است!

ضرورت مقابله استاندار و نمایندگان لرستان در مجالس شورای اسلامی و خبرگان رهبری با جوسازی و لابی گری مسئولان خوزستان

با وضع موجود ضرورت دارد نمایندگان لرستان در مجالس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری به خصوص در حوزه های کشکان رود دست از اختلاف نظر برداشته و با همراهی استاندار لرستان مانع از دست یابی مسئولان خوستان به اهداف غیرمسئولانه و خارج از منطق و اصول انسانی خود شوند.

چگونه است که سال ها خوزستان در سکوت و انفعال مسئولان لرستان بدون دلیل از آب فراوان رودخانه های کشکان و سیمره بهره مند شده و موجب گسترش روزافزون فقر و مهاجرت در استان همجوار لرستان شده است؛ حال نیز اینگونه طلبکارانه حق خویش را در سرزمین دیگری که گرفتار انواع بحران ها و آسیب های اجتماعی ناشی از فقر و بیکاری شده است جستجو می کند؟!!!

حاشا به غیرت مسئول و مدیر و نماینده ای در لرستان که اجازه ی ادامه ی این سوء استفاده ی تاریخی را بدهد.

مسئولان لرستان نیک می دانند که سرنوشت بخش عظیمی از جمعیت استان که گرفتار فقر و بیکاری با آمار بالای ۴۰ درصد هستند به احداث این سد بسته است.

شب و روزتان را چگونه می گذرانید؟

زمانی که فرزندان کوهدشت

در راهروهای مترو

یا پیاده روهای ۱۵ خرداد

با درآوردن شکلک

و خنداندن عابران

روزگار می گذرانند…

آن ها برای اندکی لبخند زورکی

گاه میان کلماتشان

واژه های جالبی به کار می برند

واژه هایی که هر کدام پتکی است

بر پیکر بی مسئولیتی ما

بازی، شادی، هری أر سری* برای بچه ها…

 

*منظور «گِل بر سر شدن» است و کنایه از اوج ناکامی و تیره بختی

 

 

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. حالا هی دلمون رو به وعده های الکی خوش کنیم!! واقعیت اینه که نمیذارن آب معشوره به کوهدشت برسه.
  کوهدشت با فاجعه مواجه خواهدشد.

  [پاسخ]

  میثم در :

  از همین فردا میام تو خیابان!!!!

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  واقعا جالبه که نمیگن رود کشکان میگن رود کرخه یعنی ما اصلا وجود خارجی نداریم

  [پاسخ]

  آشنا در :

  بله دیگر،اگرما بودیم که شهرمون این نبود،اصلا چقدر اسم کوهدشتی تو اخبار های خوش شنیدی

 2. به این آقاچه مربوطه که اظهار نظر می کند،مردم کوهدشت از تشنگی و بی آبی بمیرند که به تریپ قبای این آقا بر نخورد.چطور خوزستان پایتخت سدهای ایران باشد با آبی که ازسیمره وکشکان می گیرد و لرستان حق ندارد یک سد داشته باشد.به خدا خدا حق مظلوم را از ظالم می گیرد حتی اگر ظالم این جناب آقای به اصطلاح نماینده مردم باشد

  [پاسخ]

 3. قابل توجه سیاسیون فعلی نماینده محترم ، آقای دوستی ، اسفند یار پور، معاونین کوهدشتی استاندار ، خود استاندار محترم اگه این اتفاق بیفته اون یه کم محبوبیته میشه تنفر ماندگار

  [پاسخ]

 4. به پا خیزید الا ای کت شلواریها.

  [پاسخ]

 5. با سلام.من به عنوان یک جوان ساکن کوهدشت نمیدونم در آینده به چه شکل باید جواب سوالهای جوانان ان زمان در ارتباط با معشوره بدهم (پیگیری مردمی )البته اگر تا آن زمان جوانی باشد…..نمیدونم مسئولین ما چه جوابی خواهند داشت. هر کسی می تواند تاریخ ساز باشد اما یکی به خوبی و دیگری با بدی.
  درود خدا بر شما آقای دوست محمدی به خاطردرج مطالب مرتبط با معشوره

  [پاسخ]

 6. نگران نباشید رییس کمیسیون قضایی را داریم!

  [پاسخ]

  رومشکان بزرگ در :

  نگرانی مردم هم از همین ریس کمیسیون قضایی هست جناب چون دوره بعد دیگه نیست دیگه هیچی براش مهم نیست…

  [پاسخ]

 7. آفرین بر نماینده کوهدشت!!! حداقل همون اول با واقعیات تلخ آشنامون نکرد تا تکلیف خودمونو بدونیم.

  [پاسخ]

 8. یک لیتر آب به کوهدشت نمیاد چون وزیر خوزستانی در یک محفل قسم جلاله خورده نذاره این سد راه اندازی بشه اخه مومن مگه وزیر خوزستانی میزاره اجرا بشه درضمن از سال ۸۶تا الان نه سال میشه واگه مبزاسنن الان شصت درصد پیشرفت فیزیکی داشت پس اگه قراره کسی میخواد با معشوره سر مردم رو کلاه بذاره و رای بیاره دیگه اثری نداره چون خوزستانی ها لابی خوبی کردن لیتری اب گیر کوهدشت نیاد

  [پاسخ]

 9. نترسید۴سال دیگه نماینده ما از خواب بیدار میشه اگه ………………………………………

  [پاسخ]

 10. غضنفر بگرن و…. خوزستانی ها متقاعد می شن نماینده پلدختر ول بکن نیست

  [پاسخ]

 11. خیلی بیجا کرده که در مورد آبی که از کوههای لرستان سرچشمه می گیرد اظهار نظر کند . و اگر بخواهد به این حرف ها ادامه دهد ما مردم لرستان حتی اجازه خروجی قطره از آب لرستان به خوستان را نخواهیم داد از کرخ تا دز

  [پاسخ]

  ناشناس در :

  بله،همینطوراست ومن الله التوفیق

  [پاسخ]

 12. خیلی بیجا کرده که در مورد آبی که از کوههای لرستان سرچشمه می گیرد اظهار نظر کند . و اگر بخواهد به این حرف ها ادامه دهد ما مردم لرستان حتی اجازه خروج قطره از آب لرستان به خوزستان را نخواهیم داد از کرخ تا دز

  [پاسخ]

 13. ما مردم کوهدشت باید با سماجت و اصرار پیگیر تسریع این کار شویم

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط