سرخط خبرها
امروز: پنج شنبه, ۲ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۵:۲۰:۳۹آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۰۱ ،‌ ۰۸:۰۱
۰۱ اسفند ۱۳۹۱در ۸:۳۶ ب.ظ تعداد بازدید: 177 بازدید کد خبر:6222 چاپ خبر

نتایج نظرسنجی انتظارات ایرانیان از رئیس جمهور آینده

0

  ذائقه سیاسی جوامع دائما در حال تغییر و تحول است. زمانی به سمت سازندگی روی می آورند، زمانی دیگر خواهان اصلاحات در جامعه می شوند و زمانی تشنه عدالت و مهرورزی. برای شناخت صحیح این ذائقه و رفتار سیاسی ایرانیان در آستانه انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری موسسه پژوهشی و آموزشی «خبرگان راه دانش»، […]

22681_100

 

ذائقه سیاسی جوامع دائما در حال تغییر و تحول است. زمانی به سمت سازندگی روی می آورند، زمانی دیگر خواهان اصلاحات در جامعه می شوند و زمانی تشنه عدالت و مهرورزی.

برای شناخت صحیح این ذائقه و رفتار سیاسی ایرانیان در آستانه انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری موسسه پژوهشی و آموزشی «خبرگان راه دانش»، انتظارات شهروندان کلان شهرهای ،تهران،اصفهان،شیراز، تبریز، قم و مشهد مقدس را مورد بررسی و ارزیابی قرار داده است.

روش انجام این تحقیق به صورت پیمایشی بوده و با استفاده از پرسشنامه اطلاعات لازم گردآوری شده است. جمعیت نمونه در مجموع برای ۶ کلان شهر برابر با ۴۵۰۰ نفر می باشد که شیوه تصادفی مورد برسی قرار گرفته اند.

بر اساس نتایج حاصل از بررسی های انجام شده، مهمترین الویت های مورد انتظار شهروندان کلان شهرها از رئیس جمهور آینده ایران در حوزه اقتصادی به ترتیب عبارتند از:

مبارزه با تورم و گرانی و افزایش قدرت خرید مردم(۵۲٫۷ درصد)،اشتغال و رفع بیکاری (۸٫۹ درصد)مبارزه با مفاسد اقتصادی (۷٫۵ درصد)،ارتقای امنیت سرمایه گذاری(۴٫۳ ).

مهمترین اولویت های مورد انتظار از رئیس جمهور آینده در بخش اجتماعی، به ترتیب عبارت است از:

مبارزه با مفاسد مالی،اداری و رانت خواری(۴۳٫۷درصد)، مقابله با بی اخلاقی های اجتماعی(۲۳٫۸ درصد)، مقابله با ناامنی های اجتماعی(۵٫۲ درصد)گسترش تامین اجتماعی(۲٫۱ درصد) و سایر موارد.

در حوزه سیاسی به ترتیب: پی گیری تحریمها (۳۳٫۲ درصد)، مسئله هستی (۱۲٫۴درصد)، ترغیب مسئولین به پاسخگویی در قبال عملکرد(۸٫۲درصد)، تقویت اعتبار ایران در عرصه های بین المللی(۷٫۳ درصد).

مهمترین انتظارات ایرانیان از رئیس جمهور آینده در حوزه فرهنگی عبارتند از: تقویت موقعیت دانشگاه ها و دانشگاهیان(۲۳٫۶ درصد)،گسترش فرهنگ نقدپذیری و فرهنگ گفتگو(۲۰٫۱ درصد)، توجه به مسائل فرهنگی جوانان(۱۸٫۸ درصد) و سایر موارد … .

همچنین اکثر ایرانیان یعنی ۶۷٫۳ درصد بر این باورند که رئیس جمهور آینده در بین چهار حوزه اقتصادی ،اجتماعی ،فرهنگی و سیاسی باید بیشترین فعالیت خود را متوجه بخش اقتصادی نماید.

منبع: سایت موسسه خبرگان راه دانش

 

 

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط