سرخط خبرها
امروز: پنج شنبه, ۲ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۵:۰۶:۱۴آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۰۱ ،‌ ۰۸:۰۱
۰۱ اسفند ۱۳۹۱در ۸:۲۵ ب.ظ تعداد بازدید: 211 بازدید کد خبر:6218 چاپ خبر

کشف دو کتیبه ساسانی در کوهدشت

0

  مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت: کاوشگران لرستانی با کاوشگری در قلعه گوری سیمره دو کتیبه دوران ساسانی را کشف کردند. به گزارش فارس، قاسم قربانی ظهر امروز در جمع خبرنگاران در خرم‌آباد با اشاره به اینکه کاوش محوطه قلعه گوری رماوند سیمره کوهدشت پایان یافته گفت: در این کاوش علاوه […]

IMG15551849

 

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت: کاوشگران لرستانی با کاوشگری در قلعه گوری سیمره دو کتیبه دوران ساسانی را کشف کردند.

به گزارش فارس، قاسم قربانی ظهر امروز در جمع خبرنگاران در خرم‌آباد با اشاره به اینکه کاوش محوطه قلعه گوری رماوند سیمره کوهدشت پایان یافته گفت: در این کاوش علاوه بر کشف گچ‌بری‌های نفیس دوران ساسانی دو کتیبه به خط پهلوی ساسانی که بر روی دو کاسه سفالی نوشته شده است کشف شد.

وی خاطرنشان کرد: این سفال نوشته‌ها که در ادبیات باستان‌شناسی به نام استروکا معروف هستند نخستین نمونه‌هایی است که در لرستان به دست آمده است.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری لرستان خاطرنشان کرد: استروکا کشف شده شامل دو کاسه سفالی است که یکی از آن‌ها دارای 13 سطر نوشته به شکل مدور از لبه تا کف ظرف را در بر گرفته است و دیگری دارای 8 سطر نوشته است که برای قرائت این کتیبه‌ها با زبان‌شناسان مطرحی در داخل و خارج کشور مکاتبه شده است.

وی با اشاره به اینکه دوران ساسانی از جمله دورانهای تاریخی در لرستان است که نسبت به سایر دوره‌های فرهنگی اطلاع اندکی از آن در دست است و فقر اطلاعات دوران ساسانی در لرستان بسیار محسوس و منحصر به کاوش‌های دهه 60 در قلعه کهزاد وبزنیار است.

لازم به ذکر است کشف گچ‌بری‌های نفیس با مضامین اساتیدی از جمله نقوش گراز و قوچ می‌تواند در شناخت هر چه بیشتر از مذهب دوران ساسانی و حوزه گسترش و نفوذ آن در لرستان مؤثر واقع شود.

براساس این گزارش سایر نقوش گچ‌بری به دست آمده شامل موتیف‌های هندسی است از جمله دوایر متحدالمرکز، لوزی‌های تو در تو، نقوش فلس ماهی، موتیف‌های گیاهی همچون نقوش برگ شبدری، برگ کنگری، گل لوتوس، اکانوتوس، گل نیلوفر، گل آفتابگردان و موتیف‌های انسانی و حیوانی می‌شود.

لازم به ذکر است بیش از 5 هزار اثر تاریخی، طبیعی و فرهنگی در لرستان وجود دارد.

 

 

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط