سرخط خبرها
امروز: یکشنبه, ۲۶ آذر , ۱۳۹۶ | ۰۴:۰۸:۲۳آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ ،‌ ۰۹:۴۷
۱۹ آبان ۱۳۹۵در ۸:۴۲ ق.ظ تعداد بازدید: 462 بازدید کد خبر:62067 چاپ خبر

چهار عمق در یک فاجعه/ پیرامون مرگ «فروزان مرادپور» «رینا»ی خرم آباد

0

میرسلیم خدایگان

میرسلیم خدایگان-کشکان: حدود ساعت ۹ شب دوشنبه تصویری بدستم رسید که با توجه به توضیحات روی آن اول جرات نکردم بازش کنم. نوشته بود: مرگ یک دختر در خرم آباد بر اثر سیلاب شدید. ترس وجودم را فرا گرفت. نکند واقعا خبر درست باشد! در بیم و امید تصویر را باز کردم. فیلمی حدود یک […]

img_3743

میرسلیم خدایگان-کشکان: حدود ساعت ۹ شب دوشنبه تصویری بدستم رسید که با توجه به توضیحات روی آن اول جرات نکردم بازش کنم. نوشته بود: مرگ یک دختر در خرم آباد بر اثر سیلاب شدید. ترس وجودم را فرا گرفت. نکند واقعا خبر درست باشد! در بیم و امید تصویر را باز کردم. فیلمی حدود یک دقیقه ای بود که عمق فاجعه ای را نشان می داد؛ مرگ یک انسان؛ یک دختر در حال وقوع بود و عده ای بدون کوچکترین تلاشی برای نجات او در حال تصویربرداری از این واقعه بودند. تصویر ظاهرا از داخل یک اتوبوس داخل شهری در خرم آباد گرفته شده است. یکی از مسافران می خواهد به کمک غریق برود ولی صدایی او را باز می دارد : حالا تو جو نگیردت نرو پایین! و در میان بی تفاوتی سهمگین خیابان، دختر بی پناه مثل پر کاهی قاطی جوی آب می شود! اتوبوس چند بوق می زند و یکی هم به ناسزاهایش از بیرون گود ادامه می دهد.   فاجعه اینجا چند لایه می شود؛

در لایه ی اول زیرساختهای ضعیف و غیر کارشناسی ماست که با یک باران معمولی خیابانها و معابر به کانالهای آبرسانی و دریاچه های مصنوعی تبدیل میشوند. بسیاری از این معابر به تازگی ساخته شده اند. از میزان تعهد و پاسخگویی پیمانکاران این پروژه ها که بگذریم آیا هیچ نظارتی بر کار آنان وجود ندارد؟ آیا معیار و استانداردی برای تحویل گرفتن پروژه در دستور کار نیست؟ اگر نظارت هست و استاندارد هست پس چرا در یک باران چند ساعته که امری روزمره و طبیعی این روزهاست باید به دلیل بی مسئولیتی عده ای جان مردم گرفته شود؟ پارسال همین روزها بود که تراژدی مرگ یک خانواده در کوهدشت در پی یک باران معمولی رقم خورد.آنجا که پدر، مادر و دختر یک خانواده در خواب گرفتار سیلاب بی تدبیری شدند. هنوز نام “رینا دختر باران” نامی است برای سوگواری در شهر من. آنجا هم به دلیل سوء مدیریت و عدم برنامه ریزی و پیش بینی سیلاب آن فاجعه رخ داد. فاجعه ای که هنوزاهنوز داغ آن بر دل خانواده های کوهدشتی تازگی دارد.

لایه دوم فاجعه مرگ یک شهروند است که در خیابان و در جلوی چشم صدها نفر اتفاق می افتد. در تصویر میبینیم که علاوه بر اتوبوس، ترافیک خودروهای شخصی هم در خیابان مشاهده می شود. هیچ کس تلاشی برای نجات آن دختر مظلوم که حالا می دانیم ایلامی است و در خرم آباد دانشجوست نمی کند! تنها عده ای از این واقعه تصویر می گیرند. یاد کارتونی در این زمینه می افتم که یک نفر در حال غرق شدن است و عده ای در ساحل از او عکس می گیرند ! دقیقا همان صحنه اما اینبار به شکل واقعی اتفاق افتاده است.

لایه سوم فاجعه آنجاست که حال که کسی می خواهد به کمک برود دیگری مانع او می شود! و تاسف بارتر آنکه حس کمک در آن فرد آن قدر سطحی است که به راحتی منصرف می شود.

لایه چهارم این که من این کلیپ را برای چند گروه و نفر فرستادم اما جز یکی دو نفر هیچ کس واکنشی به این مرگ نشان نداد! چه بسا اگر خبر بی اهمیت سیاسی بود با واکنش خیلی ها مواجه می شد.

بررسی ابعاد این فاجعه کار کارشناسان است که البته هیچوقت کار کارشناسی در این موارد اتفاق نمی افتد یا اگر می افتد بازخورد آن به گونه ای نیست که مانع از اتفاقات مشابه بعدی باشد. اما آنچه من به دنبال گفتن آن هستم این است که ما به عنوان شهروندان و به عنوان انسانهای اجتماعی چه معیار و ملاکی برای رفتارهای اجتماعی خود داریم؟ از چه قانون یا چارچوبی پیروی می کنیم؟ خط قرمز ما و نقطه جوش و سطح تحریک پذیریمان کجاست؟ چه اتفاقی بالاتر از خطر مرگ برای یک انسان باید جلوی چشمهای ما بیافتد تا ما را به واکنش وا بدارد؟ چه بر سرمان آمده است؟

آیا تماشای مرگ برای ما عادی شده است؟ آیا جامعه شاخکهای حساسش را از دست داده است؟ آیا احساسات فردی نوعدوستی و ایثار و فداکاری از میان ما رخت بربسته است؟ آن هم در لرستان که هنوز بافتی عشیره ای دارد و قاعدتا باید آن صفات صادقانه ی ایلی در وجودمان باشد. چه اتفاقی افتاده است؟

 

 

 

برچسب‌ها

دیدگاه

 1. بادیدن فیلم واقعا متاثروناامیدش شدم.درعمردم آدمی به بی معرفتی،بی خیالی،وبی شعوری این راننده پژوندیدم،دختردستش رو درازکرده به نشانه کمک خواستن،اما راننده پژو…….واین حس بی مسولیتی راننده ادم رو ازاطرافیان ناامیدمیکنه.

  [پاسخ]

 2. باسلام
  خبر عمق پنجمی هم داشت که جناب خایگان از آن غفلت کردند؛ آن هم اینکه این دختر مورد اشاره در کلیپ طبق گفته فرماندار خرم آباد نجات یافته است!!!!

  [پاسخ]

 3. ضمن عرض تسلیت به خانواده جانباخته سیل و آرزوی سلامتی برای مصدوم سیل اخیر . چند نکته راجع به فیلم غرق شدن دختر دانشجو و حواشی آن . اولا این حادثه به صورت کاملا اتفاقی فیلم برداری شده مشخصه طرف داره از سیل خیابان فیلم میگیره که به این صحنه بر میخوره . دوما راننده پژو به قصد کمک به این دو خانم یکی از آنها را به سلامت به این طرف کانال میاورد اما نفر بعدی متاسفانه بر اثر لیز خوردن در حالیکه دستش در دست جوان هست در کانال آب میفتد فقط این جوان به علت سن پایین و احتمالا شوک حاصله هیچ حرکتی بعدش انجام نمی دهد که باید به دنبال آن خانم میرفت حالا نتیجه هر چه شد گفتم که باید در شرایط کسی باشیم آن وقت اظهار نظر بکنیم. و سوما کل زمان این کلیپ ۱ دقیقه است تازه اتفاق در چند ثانیه صورت گرفت و فیلمی بعد از آن نداریم و بعدش اینکه این خانم بلافاصله در پایین دست توسط یک جوان دلاور نجات پیدا میکند. پس مساله اینقدر فاجعه آمیز نیست که متاسفانه عده ای دانسته یا ندانسته به آن دامن زده و باعث ضربه زدن به شرافت و غیرت و فرهنگ یک قوم بزرگ می شوند در اظهارنظرهایمان زود قضاوت نکنیم و احساسی هم نگاه نکنیم. یک مثل لری می گوید : سیل کو پهلوونه

  [پاسخ]

 4. جماعتی که انجا بودندهمانهای هستندکه درایام محرم شانه هایشان ازضرب زنجیرسیاه میشود.اینان بایدازخودبپرسندازامام حسین کدامین خصلت رافراگرفته اند؟.ازادگیش را؟شجاعتش را؟مسولیتش نسبت به هم نوعان را؟فداکاریش را؟.اینان عمری رابه روزمرگی میگذرانندبدون انکه لحظه ای تفکرکنند..ازشمابه خاطرنوشتن این مطلب تشکرمیکنم امابدانیدهنوزانسانیت نمرده ودرشهرمن خرم ابادهم هنوزمردان مردی هستندکه زندگی ماشینی رادرهزاره سوم معنامیکنند،درهمان روز ودرخیابان مطهری تصویردیگری ضبط شدکه که چهره یکی ازاین مردان رابه نمایش دراورد

  [پاسخ]

 5. تعطیل کنید سایتی رو که یه کامنت ساده انتقادی رو فیلتر میکنه. شعار آزادی بیان برای تیتر و ویترین ولی پشت پرده….

  [پاسخ]

 6. کامنت اول من کو؟ چرا دومی رو برا پز روشنفکری و انتقاد پذیری منتشر می کنید ولی از کامنت اصلی خبری نیست؟!!!

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط