سرخط خبرها
امروز: جمعه, ۳ آذر , ۱۳۹۶ | ۱۴:۳۳:۰۶آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۰۲ ،‌ ۱۲:۴۳
۲۹ بهمن ۱۳۹۱در ۲:۳۰ ب.ظ تعداد بازدید: 426 بازدید کد خبر:6201 چاپ خبر

مصاحبه با آقاي نريماني مديريت محترم آموزش و پرورش شهرستان كوهدشت

0

  1- با تشكر از وقتي كه در اختيار ما قرار داديد لطفا به عنوان اولين سوال بفرماييد ارزيابي شما از حيطه كاريتان در حوزه آموزش و پرورش كوهدشت تا چه حد در بدو ورودتان و تصدي پست با ذهنيتي كه از قبل پيرامون آن داشتيد همخواني داشت؟ ابتدا تقدیر و تشکر میکنم از از […]

11112

 

1- با تشكر از وقتي كه در اختيار ما قرار داديد لطفا به عنوان اولين سوال بفرماييد ارزيابي شما از حيطه كاريتان در حوزه آموزش و پرورش كوهدشت تا چه حد در بدو ورودتان و تصدي پست با ذهنيتي كه از قبل پيرامون آن داشتيد همخواني داشت؟

ابتدا تقدیر و تشکر میکنم از از زحمات جنابعالي که در عرصه اطلاع رسانی تلاش مي‌كنيد و از فرصتی كه در اختیار بنده قرار دادید متشكرم

البته بنده با حوزه آموزش و پرورش بیگانه نبوده ام حدود 21 سال است در مقاطع مختلف ابتدایی، راهنمایی و متوسطه و قسمت های آموزشی و اداری مشغول انجام وظیفه بوده‌ام با شهرستان قبلی تفاوت آنچنانی ندارد البته جواب این سوال خیلی گسترده است و میتواند شاخص‌های مختلف آموزشی، پرورشی، مالی و اداری را در بر بگیرد که خارج از حوصله این فرصت محدود است.

2-به عقيده شما مهترين معضلات ساختاري كه آموزش و پرورش كوهدشت تاكنون با آن رو به رو بوده كدام ها هستند و راه برون رفت از آن چيست؟

 اگر بخواهیم مشكلات را بیان کنیم بصورت مجمل و در یک جمله باید به سه حیطه در آموزش و پرورش استان و شهرستان توجه جدی داشته باشیم: ساماندهی و سازماندهی نیروی انسانی و همچنین فضاهای آموزشی و پرورشی و تجهیزات .

قسمت دوم سوال شما راه‌های برون رفت ، برنامه ریزی جدی در هر سه حوزه نظارت و ارزیابی، جذب اعتبارات ملی و استانی و استفاده از ظرفیت مسولین ادارات و نهادها و همکاران محترم فرهیخته فرهنگی و دانش آموزان عزیز و اولیا محترم مي‌توان نام برد.

3- از شما به عنوان مديري توانمند با توجه به پيشينه مثبت و كارآمد مديريتي تان ياد مي‌شود به نظر خودتان رمز موفقيت تان در عرصه مديريت تا كنون چه بوده است؟

مدیریت در حوزه آموزش و پرورش با توجه به گستردگی و موضوع آن که انسان سازی و عرصه تعلیم و تربیت است بسیار پیچیده است و موفقیت در این حوزه مربوط به شخص مدیر نیست بلکه به تمامی عوامل از جمله همکاران محترم فرهنگی مدیران و معاونین اداری و آموزشی بستگی دارد امیدوارم كه با توجه به شناختی که بنده از استعداد و نبوغ دانش آموزان این منطقه دارم و همچنین توانمندی و علاقه و انگیزه همکاران فرهنگی شهرستان کوهدشت دارم لیاقت و شایستگی اول بودن و درخشیدن در بام استان لرستان را دارند.

4- تغيير ضامن حيات توانمند يك سيستم است خصوصا در حوزه آموزشي توجه به تغييرات در سطح مديريت‌ها در جهت توانمندسازي آن بسيار حائز اهميت است شما چينش مديريت‌ها را سطوح مختلف آموزش و پرورش كوهدشت را بر چه مبنايي اعتقاد داريد كه بايستي استوار باشد؟

تغییر همچنان که فرمودید جهت پیشبرد اهداف و برنامه ها و هماهنگی بیشتر لازم است و به استناد به فرمایش مقام معظم رهبری که در پشت کلمه تحول یك دنیا کار نهفته است فلذا ملاک انتخاب مدیران علاوه بر تدین، کارآمدی و توانمندی لازم است.علی ای الحال علاوه بر اینکه جهت تحول باید قدم برداشت تمامی حوزه های آموزشی و پرورشی نیازمند آرامش و بدور از حواشی برای رسیدن به اهداف عالیه می باشد که در این راستا اصحاب رسانه نقش بسزایی دارند.

5- لطفا پيرامون عملكرد آموزش و پرورش شهرستان در زمينه‌هاي مختلف به صورت كلي توضيحاتي براي مخاطبان ما عنوان بفرماييد؟

با توجه به اینکه در سال 91 زمانی که بنده به عنوان کوچکترین عضو آموزش و پرورش و به عنوان خدمتگزار فرهنگیان انتخاب گردیدم در واقع ساماندهی و سازماندهی در حوزه های مختلف آموزش و پرورش بعمل آمده بودگرچه در این مدت اندک در خصوص ارتقاء شاخصهاي بعمل آمده که به اختصار می توان برنامه های بازدید استانی،قطبی شهرستانها و بازدیدهای اداری بصورت جدی و روزانه دردستور کار قرار گرفته و برنامه ریزی گردیده که نحوي هر 20روز یکبار از تمامی مدارس شهرستان تا رسیدن به وضع مطلوب این نظارت ها ادامه داشته باشند.و نيز مي‌توان به فعاليت‌هاي ذيل اشاره نمود:

 • تشکیل صندوق خیریه امام زمان (عج) که توسط همکاران به دانش آموزان بی بضاعت که مانند فرزندان خودمان به البسه لوازم التحریر کمک های پزشکی نياز دارند و تحت پوشش هيچ نهاد حمايتي نيستند در حال حاضر ماهانه مبلغ 7 میلیون ریال به این دانش آموزان توسط همکاران کمک می‌گردد.
 • تصويب دو آموزشگاه متوسطه سمپاد (تیزهوشان و استعداد های درخشان) به نام های دبیرستان پسرانه آیت اله مروجی كه از علماي بنام شهرستان نام گذاري گرديده و دبیرستان دخترانه بصیرت که ان شاالله جهت دانش آموزان نخبه کدهای آنها دریافت گردید و از سال آینده فعالیت خود را آغاز خواهند کردند.
 • گرفتن مجوز استانی و بدنبال گرفتن مجوز کشوری برای ايجاد نمایندگی مستقل آموزش و پرورش در بخش درب گنبد
 • دعوت از مسولین استانی در بخش های مختلف جهت انعکاس مشکلات شهرستان و رصد کردن کمبودها و نیازها از نزدیک كه در اين مدت محدود مديركل محترم آموزشو پرورش استان و نماينده تجهيز و توسعه مدارس 2 بار از مدارس شهرستان بازديد نمودند.

6  –عمده ترين برنامه هايي كه براي سال 92 در نظر داريد چيست؟

برنامه های سال 92 با توجه به جمع بندی تمامی بازدیدهای اداری، آموزشی، قطبی و استانی و تجزیه و تحلیل نتایج این بازدیدها همانطوریکه قبلا گفته شد سال آینده سال پر کاری در حوزه هاي با محوريت ارتقاء و بهبود وضعيت آموزشي و پرورشي، مالي و اداري خواهيم داشت و نهايتا در راستاي مواردي مانند:

 

 •  گسترش تفکر سیستمی و مشارکتی با رویکرد برنامه محوری و ارتقاء مستمر مدیریت کیفیت و فرآیند محوری
 • آسیب شناسی موانع پیشرفت تحصیلی و ارائه راهکارهای عملیاتی در راستای کاهش افت تحصیلی
 • تدوین اهداف قابل دست یابی در راستای همسان سازی کیفی مدارس با اتخاذ تدابیر اختصاصی و بومی آموزشگاهی
 • مشارکت در فرآیند تصمیم گیری و تصمیم سازی های آموزشی واداری
 • بهره گیری از راهبردها و راهکارهای علمی و کاربردی مدیران در راستای بهبود کارایی و کارآمدی مدارس
 • ساماندهی و سازماندهی نیروی انسانی شامل همکاران محترم فرهنگی و دانش‌آموزان عزیز
 • ساماندهی فضاهای مختلف آموزشی و پرورشی
 • ساماندهی تجهيزات آموزشی و تعدیل این تجهیزات که اگر به  این موارد به خوبي  عمل شود در واقع با قاطعیت می توان گفت که آموزش و پرورش موفقی خواهیم داشت.

7- چه صحبتي با همكاران فرهنگي داريد؟

 مهم ترین عامل در توسعه آموزش  و پرورش همکاران فرهنگی هستند و مولفه اصلی و رکن اول معلیمن هستند . بحث در مورد آموزش و پرورش بدون در نظر گرفتن معلم مفهوم ندارد بویزه معلمینی كه در صف اول یعنی آموزش قرار دارند بنده به عنوان کوچک ترین عضو این خانواده بزرگ و نجیب از محضر تمامی این عزیزان استدعا دارم که آموزش و پرورش نیاز به مشارکت و مساعدت و پیشنهادات سازنده دارد امیدوارم که با همدلی بتوانیم در راستای این ماموریت بزرگ و پیچیده گام برداریم.بدون شك کیفیت آموزشی و پرورشي هرگز به طور تصادفی حاصل نمی شود ، بلکه به قصد دستیابی به آن باید برنامه ریزی کرد ، کوشش های همه جانبه ای به عمل آورد و گزینه های بخردانه ای را انتخاب کرد .

8- چه نويدي مي‌توانيد در حوزه كاري آموزش و پرورش به افكار عمومي اين شهرستان بدهيد؟

امیدوارم که با کمک اولیا دانش آموزان همکاران و مساعی جمعی با هم افزایی بتوانیم شهرستان کوهدشت به دور از حواشی به جایگاه اصلی خود برسد و بتواند به آن ماموریت اصلی خود که دانش آموزانی دین باور پژوهش محور با انضباط و باوقار و با حیا و معتقد به ارزشهای دینی و الهی و حافظ انقلاب و نظام و در راستای منویات مقام معظم رهبری کوشا و در یک کلمه خروجي آموزش و پرورش دانش آموزانی براساس تراز جامعه مهدوی باشد برسيم.

9-چه انتظاري از مردم و مسئولين داريد؟

 با  تشکر از این سوالتان امری که تا کنون مغفول مانده تشریک مساعی ادارات مختلف با آموزش و پرورش است که اگر اندکی تأمل کنیم کمتر خانواده ایست که نماینده ای در آموزش و پرورش نداشته باشد و از طرفی امر تعلیم و تربیت وظیفه یک نهاد نیست بلکه همه ادارات، اولیا و مسئولین بايد آمورش و پرورش را متعلق به خودشان بدانند و همفکری و تعامل داشته باشند که اگر آموزش و پرورش به جایگاه اصلی خود برسد در واقع کشور و یا شهری توسعه یافته در همه زمینه‌ها انضباطي، اقتصادی و اجتماعی وجدان كاريخواهيم داشت. یعنی هر آرزوی خوبی که در دل داریم می توان با نهادینه کردن آن در فرزندانمان به آن برسیم. تصمیم گیری های آموزشی وقتی دقیق تر و درست تر خواهند بود که در معرض نظرخواهی ،تبادل افکار و اندیشه های مختلف با  بهره گیری از قابلیت ها و کاربردهای فناوری روز قرار گیرند و استفاده از نیروی فکر ، اندیشه و تجارب موفق مدیران در تصمیم گیری های آموزشی ، اقدامی خلاقانه در یافتن راه ها و روش های بهتر در دست یابی به اهداف از پیش تعیین شده می باشد که لازمه ی پویایی و اثر بخشی این فرآیند ، برنامه ریزی ، تصمیم گیری ، ارزش یابی و پیگیری تا حصول نتیجه مطلوب است  .

10- در پايان اگر صحبت خاصي داريد لطفا بفرماييد؟

 از شما و تمامی خوانندگان عزيز تقدیر و تشکر میکنم و آرزوي سرافرازي را براي همه همكاران محترم فرهنگي را دارم.

درج توسط: چنگيز محمديان / سرويس گفت و گو و تهيه خبر

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط