سرخط خبرها
امروز: دوشنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۶ | ۰۱:۵۹:۲۹آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۰۷ آبان ۱۳۹۵در ۸:۳۳ ب.ظ تعداد بازدید: 463 بازدید کد خبر:61820 چاپ خبر

معشوره، آرزوی یک شهر

0

مهدی دوست محمدی

مهدی دوست محمدی-مدیرمسئول: شهری که با وجود سرمایه های انسانی، طبیعی و فرهنگی بسیار می توانست امروز یک آرمان شهر در غرب ایران باشد، مردمی را موطن است که زیر بار فقر و بیکاری هر روز پیرتر و افسرده تر می شوند. مردانی که تحصیل کرده و ناکرده به دنبال کار راهی کلان شهرهای بی […]

dsc_0042-226x300

مهدی دوست محمدی-مدیرمسئول: شهری که با وجود سرمایه های انسانی، طبیعی و فرهنگی بسیار می توانست امروز یک آرمان شهر در غرب ایران باشد، مردمی را موطن است که زیر بار فقر و بیکاری هر روز پیرتر و افسرده تر می شوند.

مردانی که تحصیل کرده و ناکرده به دنبال کار راهی کلان شهرهای بی روح و آسیب زای کشور به ویژه پایتخت نابرابری ها می شوند و زنان تنهایی که نومیدانه کودکان نارسشان را به مدد مهنت زای «یارانه» سرپرستی می کنند.

آری! پایتخت مفرغ و سنگ نگاره ی جهان این روزها حال و قال غریبی دارد.

این فرونشست زمین نیست که چاه های آب شهر را دچار ریزش کرده است و این نشت نفت از چاه های آب چم کبود نیست. دل خون کوهدشت است که می سوزد، فرو می ریزد و زویخ بالا می آورد.

مردمان شهر بیکار و بیگاری، صد البته به مانند دیگر فقیران و اندوهگنان جهان خواسته یا ناخواسته دچار آسیب های مختلف اجتماعی می شوند. اعتیاد، قاچاق، سرقت، فحشا، قتل، درگیری و هزار درد و بلای خانمان سوز دیگر.

در این میان اما مردمان مظلوم دیار هزاره ها، سرگرم داستانی تراژیک شده اند. سدی که احداثش در تنگ گاوشمار دلفان، شماری نه چندان کم از مردم یک کشور را چنان به خود مشغول داشته و برایشان امل و آرزو شده است که تمام امید آینده خود و به خصوص فرزندانشان را به آن بسته اند. آینده ای که البته بنا نبود چند نسل را پشت سر بگذارد.

دولت ها یکی پس از دیگری آمدند. اصولگرایان، اصلاح طلبان و جریانات سیاسی هر کدام به گونه ای پارچه نوشته و بنرش کردند و از آن برای انتخابات گوناگون شعارهای رنگارنگ ساختند. اما… چشم های اشک بار مردمی که وصفشان رفت بر همین بنرها خشکید و آوای «معشوووووره» در گوش هایشان زمزمه ای ابدی شد.

به راستی این همه پروژه در گوشه و کنار این مملکت یکی پس از دیگری با عظمت نه کمتر از معشوره بلکه بیشتر از آن هر روز به بهره برداری می رسند، ما را چه شده است که این گونه در آیین آغاز به کار کارگاه این سد متوقف شده ایم؟! مسئولان، مدیران و نمایندگان ما را چه شده است؟! استاندار لرستان و نماینده ی کوهدشت که به نظر می رسد این روزها بیش از پیشینیان (به جز علی شاهرخی قبادی) پیگیر عملیاتی شدن این سد هستند باید پاسخ دهند که صرف مخالفت نمایندگان مجلس حوزه های پایین دست و برخی ناهماهنگی ها بین نمایندگان مجلس لرستان توجیه قانع کننده ای برای حرکت فوق لاک پشتی این پروژه است؟!

آیا پروژه های عظیمی که در جای جای کشور به بهره برداری رسیده اند در مسیر اجرای خود هیچ مشکل و سنگ اندازی خاصی را ندیده اند؟!

شما را به آه کودکان فقیر این شهر که نومیدانه با تن پوش سال قبل خود به لباس های فرم و کیف های رنگارنگ همکلاسی های خود نگاه می کنند، به اشک مادرانی که در تکاپوی لقمه نانی برای فرزندان خود پیش هر کس و ناکس دست دراز می کنند، به شرم پدرانی که پس از یک روز بیکاری آه بر لب و دست خالی از میدان های کارگری شب به خانه می روند و به افسردگی جوانانی که با عالی‌ترین سطح تحصیلات هیچ امیدی به زندگی ندارند سوگند می دهم در پایان دوره خدمتتان «معشوره» را به مسئولان آینده واگذار نکنید. به ولله جان این مردم دیگر به لب آمده و کاسه ی صبرشان لبریز شده است…

برچسب‌ها , , ,

دیدگاه

 1. تشکر به خاطر متن اگه میشه کادری به نام معشوره هرچند کوچک در بغل سایت بزنید که این مدیران شهرستان همیشه تلنگر بخورن شاید وجدان خاموش خود را روشن کنند ما تا اخر ایستاده ایم به امید معشوره

  [پاسخ]

 2. به خدا گریستم بخدا ،اشک من دامانت را بگیرد نا اهلان

  [پاسخ]

 3. ریل قطار سیاست برای ما مانند ریل قطار شهر بازی مداری بسته است که سیاست مداران کوهدشت سوار بر آن می شوند و نه مبدایی دارند و نه مقصدی و فقط به دور خود می چرخند؛ گویا لذت زندگی را فقط در سوار شدن بر قطار شهر بازی می بینند.اما هستند سیاست مداران که لذت را در آبادانی خاک اجدادی خود می بینند و بر سر آینده فرزندان خود با هیچ احدی وارد بازی نمی شوند.

  [پاسخ]

 4. ضمن تشکر از جناب دوست محمدی بابت مطلبی با دغدغه معشوره . سد معشوره در دولت قبل رنگ عملیاتی بخود گرفت که قرارگاه خاتم با توجه به نزدیکی و هماهنگی با دولت وقت بدون داشتن مجوز (ماده ۲۱۵ ) شروع بکار کرده بود اتفاقا سهل انگاری آقای شاهرخی که مجوز پروژه را پیگیری نکرده بودند بیشترین ضرر را به این موضوع داشته است و اما با توجه به روی کار آمدن دولت تدبیر ۶۰ سد در سطح کشور بطور کامل بدلیل نداشتن ماده ۲۱۵ تعطیل شدند که خوشبختانه با رایزنی و پیگیری جناب آقای ملکشاهی و استاندار و همچنین امام جمعه محترم و عده ای از کشاورزان کوهدشت تنها سدی بود که از بین ۶۰ سد تعطیل شده اند ماده ۲۱۵ آن گرفته شده است که هر دولتی بر روی کار آید موظف به اجرا و اتمام سد میباشد . اما جالب است که بدانیم نماینده فعلی توانست در مقابل نمایندگان جنوب کشور بویژه نمایندگان استان خوزستان ، سربلند بیرون آید .

  [پاسخ]

 5. متن بسیار زیبایی است و درد دل مردم .
  اما یک نکته لازم است گوشزد شود وآن این است که متاسفانه عده ای برای اینکه نماینده یا استاندار را دوست ندارند نمی خواهند این سد به سرانجام برسد .دوستان چپ وراست فقط برای این شهر فقر وتنگدستی وعقب ماندگی به ارمغان آورده است .به صاحب سخن توجه نکنیم به سخن بیاندیشیم ودر خصوص این سد با دید فراجناحی بنگریم چپ وراست ومعتدل همه باید برای این سد زبان غرا باشند باید تندیس این سد را در وسط شهر نصب کنیم واز حق مسلم خود نگذریم .چرا وزیر نیرو این همه در حق کوهدشت ظلم می کند وچرا ریس جمهور به قول خود وفا نمی کند
  .اگر استخوان هایمان را بسان سنگ و خونمان را بسان ملات با هم مخلوط کنیم واین سد را بسازیم باز هم سود برده ایم
  همه ما باید خواسته ملیمان معشوره باشد .
  سد تاج امیر دلفان در سال گذشته شروع شد وآنچنان پیشرفت دارد که انشاالله سال آینده افتتحاح می شود مگر نیاز دشت های پر از آب خورستان مهم است یا کام تشنه مردم کوهدشت ورومشکان وپلدختر .
  چرا انصاف ندارند مخالفان این سد .
  اگر امروز نجنبیم فردا دیر است .
  اگر سالهای گذشته بر روی سیمره سد می زدیم امروز حال وروز دشت ها و شیر های آب خانه هایمان اینگونه نبود .
  شما را به خدا سوگند می دهیم کسانی که حرفشان شنوا دارد داد این مردم را بستانید وازدولت سهم خواهی کنید .سهم ما فقط این سد است .آب مایه حیات وزندگی وآبادانی است .

  [پاسخ]

 6. باسلام خدمت مردم فهیم شهرستان وتشکر ویژه از قلم جناب آقای دوست محمدی.به مسؤلان محترم در تمامی رده ها اعلام می داریم که این پروژه مطالبه جدی وغیر قابل معامله مردم محروم این دیار است ومراتب شدید گلایه مندی خود را از عدم همراهی جدی وعملی نمایندگان ادوار مجلس شهرستان در به سرانجام رسیدن این پروژه اعلام می داریم.واز پیگیری های نماینده ی محترم ارشد دولت در استان وامام جمعه ی محترم کوهدشت به سبب پیگیری امر تشکر وقدر دانی می نماییم واز دولت مردان عزیز می خواهیم بادرنظر گرفتن تمامی جوانب وعواقب کار تدبیری درست اندیشیده وهرچه سریعتر ادامه عملیات ساخت سد را دردستور کار قرار دهند .این مردم دولت تدبیر وامید را از سر فهم وشعور سیاسی انتخاب نمودند وهمچنان به تدبیرش امیدوارند

  [پاسخ]

 7. این پروژه یکی از مطالبات جدی وبه حق مردم است .وهرچه در این زمینه قلمفرسایی شود باز هم کم است .وضرورت دارد که از همه عزیزانی که برای تسریع در احداث آن اقدام می نمایند (ولو با کاکنت گذاشتن ،)حمایت به عمل آید

  [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط