سرخط خبرها
امروز: دوشنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۶ | ۰۱:۵۹:۱۸آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ ،‌ ۰۸:۳۳
۳۰ مهر ۱۳۹۵در ۹:۱۱ ب.ظ تعداد بازدید: 310 بازدید کد خبر:61646 چاپ خبر

کمبود کتابخانه ی عمومی در دلفان و طرحان

0

کشکان- سرویس فرهنگی: بسیاری از کارشناسان رقم سرانه مطالعه روزانه هر ایرانی را ۲ دقیقه می‌دانند. رقمی که بر اساس شاخص‌ها و ارقام حقیقی بدست آمده است. رقمی که برای کانادایی‌ها ۲۲ دقیقه، برای هلندی‌ها ۲۵ دقیقه، برای فرانسوی‌ها ۲۶ دقیقه و برای انگلیسی‌ها ۶۰ دقیقه است. ژاپن با ۹۲ دقیقه مطالعه سرانه روزانه در […]

img_6502

کشکان- سرویس فرهنگی: بسیاری از کارشناسان رقم سرانه مطالعه روزانه هر ایرانی را ۲ دقیقه می‌دانند. رقمی که بر اساس شاخص‌ها و ارقام حقیقی بدست آمده است. رقمی که برای کانادایی‌ها ۲۲ دقیقه، برای هلندی‌ها ۲۵ دقیقه، برای فرانسوی‌ها ۲۶ دقیقه و برای انگلیسی‌ها ۶۰ دقیقه است. ژاپن با ۹۲ دقیقه مطالعه سرانه روزانه در جهان پیشتاز است.

در هر جامعه‌ای‌ برای‌ هر ۳ تا ۵ هزار نفر باید یک‌ کتابخانه‌ عمومی‌ وجود داشته‌ باشد و اگر ما حداقل‌ استاندارد را در نظر بگیریم‌ باید برای‌ هر ۵۰۰۰ نفر یک‌ کتابخانه‌ وجود داشته‌ باشد، یعنی‌ در کشور ما باید حدود ۱۴۰۰۰ کتابخانه‌ عمومی‌ وجود داشته‌ باشد، درحالی‌ که‌ طبق‌ آمار ارائه‌ شده‌ حدود ۱۵۰۰ کتابخانه‌ داریم‌ و اگر کتابخانه‌های‌ مدارس، حوزه‌های‌ علمیه‌ و مساجد و غیره‌ را هم‌ در نظر بگیریم‌ در مجموع‌ حدود ۴۰۰۰ کتابخانه‌ عمومی‌ داریم‌ و این‌ بدین‌ معنا است‌ که‌ ۱۱۰۰۰ کتابخانه‌ کم‌ داریم.

به‌ عبارت‌ دیگر از هر ۱۰۰ کتابخانه‌ که‌ باید داشته‌ باشیم‌ تنها ۲۰ کتابخانه‌ داریم. در این‌ صورت‌ یک‌ نوجوان‌ یا جوان‌ ۵ بار کمتر کتابخانه‌ می‌بیند. به‌ عبارت‌ دیگر در وضعی‌ که‌ کتابخانه‌ به‌ عنوان‌ یکی‌ از گزینه‌های‌ مهم‌ برای‌ پر کردن‌ اوقات‌ فراغت‌ باید خودش‌ را نشان‌ بدهد ۱۵ جایگاه‌ خود را دارد. در بسیاری‌ از مواقع‌ نوجوان‌ یا جوان‌ از وجود جایی‌ به‌ نام‌ کتابخانه‌ بی‌اطلاع‌ است، یعنی‌ کتابخانه‌ درجایی‌ قرار گرفته‌ که‌ در معرض‌ دید و در دسترس‌ افراد قرار نگرفته‌ است‌ و این‌ باعث‌ می‌شود کتاب‌ جزو انتخاب های‌ فرد نباشد و اگر شخص‌ وقت‌ یا ساعتی‌ برای‌ فراغت‌ داشته‌ باشد بجای‌ کتاب‌ خواندن، به‌ سوی‌ رفتارهای‌ هنجار یا ناهنجار یا تفریحات‌ سالم‌ و ناسالم‌ در کنار دوستان‌ و همسالان‌ خود کشانده‌ می‌شود. اما او این‌ را نمی‌داند که‌ می‌تواند در این‌ اوقات‌ فراغت‌ ساعتی‌ را به‌ کتاب‌ خواندن‌ اختصاص‌ بدهد و به‌ مطالعه‌ بپردازد.

در واقع‌ ما در کشورمان‌ ۱۵ حداقل‌ استاندارد جهانی‌ کتابخانه‌ داریم. ما ملتی‌ هستیم‌ که‌ قدیمی‌ترین‌ و غنی‌ترین‌ کتابخانه‌های‌ دنیا را داشتیم. در کتابخانه‌ خواجه‌نصیرالدین‌ طوسی‌ (مراغه) بیش‌ از ۴۰۰ هزار جلد کتاب‌ و نسخه‌ خطی‌ قدیمی‌ وجود داشت‌ که‌ نگارش‌ هر کدام‌ از این‌ نسخ‌ همزمان‌ با دوره‌ای‌ است‌ که‌ در اروپا عدد کتاب های‌ کتابخانه‌های‌ بزرگ‌ و قدیمی‌ آنها به‌ ۱۰۰ یا کمتر از ۱۰۰ کتاب‌ نمی‌رسید و این‌ در حالی‌ بود که‌ در کتابخانه‌های‌ معمولی‌ ما حدود ۲۰۰ یا ۴۰۰ هزار جلد کتاب‌ وجود داشت.

شهرستان کوهدشت(طرحان) به عنوان سومین شهرستان استان لرستان از لحاظ جمعیت و شهرستان دلفان با ۱۴۵ هزار نفر جمعیت به ترتیب دارای یک و دو کتابخانه ی عمومی می باشند که با توجه به شاخص های کشوری جوابگوی علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی نیست.

در شهرستان کوهدشت با تعطیلی کتابخانه ی عمومی شهدا به علت فرسوده بودن فضا (گزارش وضعیت این کتابخانه را اینجا بخوانید) تنها کتابخانه ی شهرک شهید رجایی فعال است که ساختمان این کتابخانه نیز فرسوده، محدود و دور از دسترس بوده و نارضایتی شدید شهروندان را موجب شده است.

در شهرستان دلفان نیز به گفته ی فرماندار این شهرستان تنها ۲ کتابخانه عمومی در شهر نورآباد و هفت چشمه و ۲ کتابخانه عمومی روستایی وجود دارد که با توجه به شاخص ها و استانداردهای کشوری جوابگوی علاقمندان نیست.

این در حالی است که فضای استاندارد مطالعه جهانی برای هر ۱۰۰ نفر ۸ متر مربع است.

گزارش: مهدی دوست محمدی

منابع کمکی: عصر ایران-همشهری آنلاین

 

برچسب‌ها

دیدگاه

  1. لطفا مسولان پیگیری کنند جهت بازسازی کتابخانه شهداء

    [پاسخ]

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط