سرخط خبرها
امروز: جمعه, ۳ آذر , ۱۳۹۶ | ۲۱:۳۸:۲۳آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۶/۰۹/۰۲ ،‌ ۱۲:۴۳
۲۶ مهر ۱۳۹۵در ۱:۰۶ ب.ظ تعداد بازدید: 1,413 بازدید کد خبر:61557 چاپ خبر

نگاهی به روزشمار هفته بهداشت روان

0

محمد قبادی

بهداشت روان هنری است که به افراد کمک می کند تا راه حل های بهتری از لحاظ روانی و عاطفی با محیط سازگار شوند. سلامت روان به حالتی از سلامتی گفته می شود که فرد به کمک آن به توانایی های خود پی می برد، بر استرس های طبیعی زندگی غلبه می کند، به طور […]

mental-health-apps

بهداشت روان هنری است که به افراد کمک می کند تا راه حل های بهتری از لحاظ روانی و عاطفی با محیط سازگار شوند.

سلامت روان به حالتی از سلامتی گفته می شود که فرد به کمک آن به توانایی های خود پی می برد، بر استرس های طبیعی زندگی غلبه می کند، به طور فعال و مشتاق کار می کند و با اقشار جامعه توانایی همکاری را دارا می باشد. برای مراقبت از بهداشت روانی چه کاری می توان انجام داد؟

– درباره احساسات خود صحبت کنید

– ورزش کنید

– تغذیه سالم داشته باشید

– از مصرف نوشیدنی های الکلی بپرهیزید

– با عزیزان و بستگان خود در ارتباط باشید

– از درخواست کمک از دیگران خودداری نکنید

– به خود استراحت دهید

– فعالیت هایی در حرفه مورد علاقه خود داشته باشید

– ظرفیت ها و توانمندی های خود را بپذیرید و توقع بیشتر نداشته باشید

– دیگران را دوست داشته باشید و به آنها اهمیت دهید

در کشور ما و بیشتر استان ما کمتر به روان و سلامت آن توجه می شود هر چند دیگر بر کسی پوشیده نیست که سلامت روان رابطه مستقیمی با سلامت جسم و عملکرد افراد دارد و اکثر بیماری های جسمی ریشه در ناراحتی های روان دارد. هر چه پیش میرویم اهمیت این موضوع بیشتر نمود پیدا می کند و تلاش برای سلامت روان افراد جامعه بیشتر می شود و بر همین اساس چند سالی است هفته بهداشت روان که در مورخ ۲۴ تا ۳۰ مهر می باشد با روز شمار و شعار خاص معرفی شده و در سراسر کشور در جهت همین روز شمار و سلامت روان قدم برداشته می شود. اما این مساله در لرستان کم رنگ دنبال می شود از این جهت بر آن شدیم تا با معرفی شعار امسال و توضیح روز شمار هفته بهداشت روان باب آشنایی بیشتر خانواده ها و افراد را با بهداشت روان فراهم شده و با تلاش موثر آن را در زندگی خود و فرزندانشان پایه گذاری و مستحکم سازی کنند. بر طبق شعار امسال که با مضمون ( کمک های روانشناختی و بهداشت روان برای همه) این هفته را به هفته ای همگانی تبدیل کرده است . انتظار میرود مردم فهیم لرستان با به کار بستن اصول اولیه سلامت روان و دور شدن از استرس و درگیری های کاذب خو ساخته در جهت حفظ و استحکام سلامت روان خود حرکت کنند.

در ادامه توجه شما را به روزشمار سلامت روان و توضیح مختصری در هر باب جلب می کنم:

شنبه ۲۴/۷/۹۵ سلامت روان و خودشکوفایی: خود شکوفایی به معنای دست یافتن به حداکثر توانایی بالقوه شخص توسط خودش است. فردی که به دنبال شکوفا کردن توانایی های  خود است ویژگی ها و شرایط خاصی را باید داشته باشد اما سرلوحه و ویژگی اصلی که پیش شرط سایر ویژگی هاست سلامت روان است. فرد دارای سلامت روان به دنبال آسیب راندن و تحقیر دیگران نیست ، اینچنین فردی اهل مراوده بوده و خود و دیگران را همان طور که هستند می بیند و نگاهش به زندگی یک نگاه منطقی است ، دغدغه بهبود زندگی بشری را دارد ، ارزش تجربیات ساده زندگی را می داند و همین ویژگی ها باعث شکوفایی فرد می شود

یک شنبه ۲۵/۷//۹۵ سلامت روان و شادابی در زندگی: سلامت روان با شادابی در زندگی رابطه مستقیم دارد هر چه شادی و شادابی که حس و حالی است که از عشق، لذت، خوشحالی و امیدواری در لحظه لحظه رندگی حاصل می شود و به هر میزان این شاخص روانی در بین افراد جامعه پررنگ تر باشد به لحاظ روانی آن جامعه سالم تر است و زمانی که نشاط و شادی در یک جامعه کم شود به مرور و کم کم جامعه دچار بیماری های روانی مانند افسردگی، انفعال، انحرافات فردی، جمعی و فرهنگی می‌شود.

دوشنبه  ۲۶/۷/۹۵ سلامت روان و پرهیز از خشونت: همانطور که فرد گوشه گیر و منزوی و سلطه پذیر نشان دهنده سلامت روان نیست عکس این حالت نیز صادق است و فرد خشونت طلب و پرخاشگر دارای سلامت روان کامل نیست و سلامت روان با خشونت رابطه معکوس دارد، خشونت همه ابعاد رشد و سلامت نوجوانان را تحت تأثیر قرار می دهد. رشد جسمی آنان را به علت ایجاد استرس و تنش فراوان مختل می سازد. در رشد ذهنی یا شناختی آنها تأثیرات کاهش دهنده بر جای می گذارد و یادگیری و پیشرفت تحصیلی آنان را کاهش می دهد.

سه شنبه ۲۷/۷/۹۵ سلامت روان و زندگی اجتماعی: یکی از پایه های تعیین کننده سلامت روان عوامل اجتماعی و نحوه زندگی اجتماعی شخص می باشد به معنای زندگی در اجتماع سالم و بهره مندی از ارتباط و دوستی سالم با دیگران . زندگی در محیط اجتماعی سالم باعث بهبود و افزایش سلامت روان می شود. البته رابطه بین سلامت روان و زندگی اجتماعی در مناطق مختلف پیچیده است و به چگونگی ارتباط فرد با دیگران در جامعه بستگی دارد،قطع ارتباط فرد با جامعه و عدم جذب در گروها و عدم بازگشت سالم به زندگی اجتماعی باعث پیدایش مشکلات سلامت روان می شود

چهارشنبه ۲۸/۷/۹۵ سلامت روان و معنویت و حیات طیبه: معنویت سهم مهمی در سلامت روان دارد که برای اکثر مردم در سراسر جهان مهم به شمار می رود.ایمان و اتصال به یک موجود روحانی سهم بسزایی در بالا بردن سلامت روان را دارا می باشد.  معنویت به دو صورت بر سلامت روان تاثیر می گذارد. اول رفتارهای فردی را شکل می دهد و نگرش فرد نسبت به دیگران را تغییر می دهد و همچنین سلامت کلی را با تشویق رفتارهای سالم بهبود بخشد

پنج شنبه ۲۹/۷/۹۵ سلامت روان و هوش عاطفی و مشارکت جمعی:  در زمینه رابطه سلامت روان و هوش عاطفی به صورت قاطع می توان گفت هوش عاطفی و سلامت روان رابطه مستقیمی دارند به این صورت که هوش عاطفی ، شیوه برخورد فرد با مسائل و فراز نشیب‌های زندگی را نشان می‌دهد. به عبارتی هوش عاطفی مجموعه‌ای ازخصوصیات شخصیتی است که در سرنوشت و سبک زندگی فرد موثر است. این خصوصیات شخصیتی موجب می‌شود که فرد از شیوه‌های مناسب برای گذران زندگی و مراحل آن استفاده می‌کند. این افراد رضایت از زندگی بیشتری دارند، شاداب‌تر هستند. ارتباط بهتری با اطرافیان برقرار می‌کنند و قدرت سازش بیشتری با مشکلات عاطفی و هیجانی دارند. از زندگی عاطفی غنی و سرشاری برخوردار هستند. دلسوز و پرملاحظه هستند. مسئولیت پذیری بیشتری دارند. در مورد خود برداشت و نگرش مثبتی دارند. با خود راحت هستند و بیشتر از افراد دیگر پذیرای تجارب احساسی و هیجانی هستند. و این اموز سر چشمه سلامت روان است و در قسمت دوم در مورد رابطه سلامت روان و مشارکت جمعی می توان گفت هر چه مشارکت جمعی سالم فرد و افراد بیشتر شود میانگین سلامت روان در فرد و اجتماع افزایش می یابد و پیش شرط مشارکت جمعی ایجاد حس اعتماد در بین افراد است.

جمعه ۳۰/۷/۹۵ سلامت روان، خودآگاهی و خردمندی: یکی از عواملی که یا عث می شود ما بهتر زندگی کنیم ، با شرایط کانار بیاییم ، از شرایط به خوبی استفاده کنیم و خود را بهتر شناخته و از این شناخت احساس خوبی در مورد خود داشته باشیم خود اگاهی است . خود آگاهی یکی از شرایط اساسی و پیش نیاز رشد، شکوفایی استعداد ها ،سلامت روانی و… می باشد.

افراد با استفاده از تکنیک های ساده و خود بودن می توان سلامت روان خود، خانواده و جامعه را تضمین کنند با دوری جستن از تعصبات و اختلافات بی منطق، عدم بروز خشم بی دلیل و به دنبال ارزش انسان بودن نه فقط حیات نباتی و امور فردی باشد که قدمی باشد در جهت پیشبرد لرستان عزیزم.

محمد قبادی کارشناس ارشد روانشناسی بالینی و دبیر سرویس سلامت کشکان

%d9%85%d8%ad%d9%85%d8%af-%d9%82%d8%a8%d8%a7%d8%af%db%8c-1

برچسب‌ها

بیان دیدگاه

عکس/ فیلم/ صوت
«کافه کشکان»
تبلیغات و پیام ها
سایت های مرتبط